Інвестиції у здоров’я дітей

У Львові проводять ремонт спортивних майданчиків поблизу навчальних закладів. Хто може користуватись сучасними спортзонами та чому так важливо регулярно проводити їх поточне технічне обслуговування

фото: Олег Огородник
У здоровому тілі – здоровий дух. А щоб бути здоровим, треба прикладати чимало зусиль. Прививати любов до спорту найкраще з дитинства. Втім, сучасні діти більше надають перевагу комп’ютеру, аніж активному дозвіллю. Зараз питання залежності молоді від ґаджетів особливо на слуху.
Однак, для того, щоби діти не проводили час лише перед екранами комп’ютера чи телевізора, їм треба запропонувати якусь цікаву і головне – корисну альтернативу. Захаращені майданчики, які важко й спортивними назвати, не надто приваблюють дітвору.
А у деяких мікрорайонах взагалі ніде м’яча поганяти, не говорячи вже про якісь турніки. Тому діти й “зависають” у Інтернеті, ростуть сутулими, хворобливими, із поганим зором та у не найкращій фізичній формі.
У 2017-ому за 3 млн 800 тис. грн облаштують спортивні майданчики на території школи-ліцею “Оріяна”, СЗШ №44 та СЗШ №67
Для того, аби все було навпаки, і нове покоління виростало здоровим і перспективним, треба, щоби чи не на кожному кроці був спортивний майданчик. В Україні такі практикують переважно на території навчальних закладів. Натомість США та країни Європи  намагаються всіма можливими способами заохочувати своїх жителів вести здоровий спосіб життя, а тому активно споруджують повсюди спортивні майданчики, до яких пізніше мають доступ, звісно, не тільки школярі, як от у нас, а всі бажаючі. Коли ж так буде в Україні – дізнавалась “Пошта”.
У Львові наразі тільки почали активно розбудовувати спортивні майданчики. Минулого місяця нову ігрову спортивну зону відкрили для мешканців Сихова на території СЗШ №98 (вул. Трильовського, 12). Там облаштували спортивний ігровий мультифункціональний майданчик зі штучним покриттям  – пластиковою плиткою.

Чекаємо на ще три спортмайданчики

Ліна Полихата, в.о. начальника управління молоді та спорту Львівської міськради зазначила, що це перший спортивний майданчик, який зроблений за кошти міського бюджету – бюджету розвитку міського бюджету Львова. Загальний кошторис – 1 млн 300 тис. грн.
“Особливість майданчика у його покритті – воно поліуретанове і багатофункціональне: тобто на цьому майданчику можна грати у футбол, флорбол, гандбол, волейбол”, – розповіла Ліна Полихата, інформує прес-служба міськради.
Людмила Земба, яка очолила школу №98 м. Львова у серпні 2016 року, розповіла “Пошті”, з чого розпочиналось облаштування спортмайданчика.
Попередній майданчик на Трильовського, 12, збудували у 2004-ому, однак, як бачимо, вже торік заговорили про новий ремонт
“Коли я стала директором, торік у серпні, то застала ще старий несучасний спортивний майданчик. Він справді був у поганому стані і діти легко могли там травмуватись. Тому школа звернулась у міський відділ освіти з проханням оновити цей спортивний майданчик. Міське управління освіти прислухалось до наших побажань і у листопаді почали роботи. Вже в березні роботи завершили. На баланс школи нам ще його не передали. Однак уроки фізкультури там вже проводять – за гарної погоди, звісно. А вже після закінчення уроків ним можуть користуватись всі бажаючі”, – зазначила “Пошті” директор школи Людмила Земба.
Мала б бути одна організація, яка відповідала б за обслуговування таких майданчиків – яка має відповідний досвід і техніку
“Таких майданчиків у Львові передбачено дуже багато. Також є закладені кошти на ремонти стадіонів біля шкіл”, – повідомив у квітні міський голова Львова Андрій Садовий.
Зокрема, Галина Слічна, в.о. заступника міського голови з гуманітарних питань, директор департаменту гуманітарної політики, зазначила “Пошті”, що у 2017 році у бюджеті управління молоді та спорту міськради заплановані кошти на будівництво трьох  спортивних ігрових майданчиків зі штучним покриттям на суму 3 млн 800 тис. грн –  на території школи-ліцею “Оріяна”, СЗШ №44 та СЗШ №67. Деякі роботи вже тривають.

Майданчик для всіх, чи лише для учнів?

Директор школи Людмили Земба зазначила “Пошті”, що наразі новий спортивний майданчик користується неабиякою популярністю серед молоді.
“У нас є порядок користування і він реально діє. Це не якась бутафорія. Діти формуються у команду (бодай 6 осіб), вибирають старшого, залишають документ, який посвідчує особу і можуть використовувати його до двох годин.  Там і дві команди мають можливість грати одночасно. Опісля гри старший кличе сторожа, який приходить на місце, перевіряє чи все в порядку і на тому вони розходяться”, – пояснює директор львівської школи №98.
Орест Печенко, член міськвиконкому, зазначив у розмові з “Поштою”, що “хоч майданчик на Трильовського, 12 і виглядає непогано, втім, ще досі там не зробили освітлення”.
“Також, вважаю, треба напрацювати  правильну концепцію використання цього спортивного майданчика. Повинна бути якась міська програма щодо того, як можна забронювати його. Думаю, це має бути в режимі онлайн, на певній веб-сторінці. Якщо мова про те, що ним можуть користуватись всі бажаючі, то  поруч із графіком треба ще прописати номер телефону того, хто відповідає за нього і має ключ”, – зазначає Орест Печенко.
На думку співрозмовника, користування майданчиком для деяких організацій можна навіть зробити платним. І таким чином отримувати додаткові кошти на його утримання.
13 травня проводили турнір, було чотири команди, то в кожній – дитина отримала травму на новому майданчику
“Бо ж чи матиме школа можливість проводити належне сервісне обслуговування цієї ігрової спортивної зони? А якщо таких майданчиків у місті планують декілька, то маємо одразу розуміти, хто ж відповідатиме за їх технічний стан. Можливо, варто закріпити цю функцію, за ЛКП “Спортресурс”?! Бо в іншому випадку він рік за роком буде знищуватись. Попередній майданчик на Трильовського, 12, збудували у 2004-ому, однак, як бачимо, вже торік заговорили про новий ремонт. Треба зробити все, щоби сучасний спортмайданчик прослужив довго, а для цього потрібне відповідне сервісне обслуговування”, – каже Орест Печенко.
З його слів, на одному з наступних міськвиконкомів будуть це питання розглядати. “Думаю, що все-таки це мала б бути одна організація, яка відповідала б за обслуговуванням таких майданчиків – яка має відповідний досвід і техніку”, – наголошує Орест Печенко.

Новий спортмайданчик травматичний…

“Пошта” побувала на новому спортивному майданчику, на Трильовського, 12. Вчитель фізкультури із сорокарічним стажем, який вже 25 років працює у СЗШ №98, Михайло Федоришин якраз проводив заняття на новому сучасному полі. Зізнається, що хоч новий спортивний майданчик і кращий за старий, однак – теж не досконалий.
“Натягнули дуже тоненьку сітку, і коли м’яч летить в неї, то вона страшенно прогинається. З червня обіцяють це виправити”, – каже Михайло Іванович.
З його слів, раніше тут був майданчик зі штучним трав’яним покриттям.
“І попереднє покриття мені більше було до вподоби. Бо теперішнє –пластмасове і дуже травматичне. Після дощу чи навіть вранці, коли роса, він страшенно слизький. 13 травня, проводили турнір, було чотири команди, то в кожній – дитина отримала травму на новому майданчику. Перед уроком завжди учням наголошую, щоби були обережними та не штовхали один одного. Кросівки теж стираються на цьому покритті. Найкраще взуття для нього – кеди. Для баскетболу цей майданчик підходить. А от для гандболу – ні. Бо гандболісти, коли атакують, то кидають м’яч і падають. Звичайно, впасти і подертись – нікому не приємно. Хіба їм брати куфайку і ватні штани”, – жартує вчитель фізкультури.
У Польщі, Чехії, Чорногорії, Болгарії, Німеччині майданчиків із пластмасовим покриттям не бачив, лише зі штучною травою
Каже, що ніде за кордоном не зустрічав саме такого покриття: “Чесно кажучи, був у Польщі, Чехії, Чорногорії, Болгарії, Німеччині майданчиків саме з пластмасовим покриттям не бачив, лише зі штучною травою. Особливо мені сподобалось у Празі, де поблизу школи був один майданчик із трав’яним покриттям, а також там ще був корт для великого тенісу. Однак, там територія школи загороджена і ніхто не може знищити цього майна”.
Натомість, в нас, з його слів, люди завжди готові все поламати чи засмітити.
“Новий майданчик тільки минулого місяця відкрили, а вандали вже тут постарались… Сітка в деяких місцях порвана – вочевидь, намагались залізти всередину. Добре, що він огороджений, бо собаководи тут ходять зранку, то бувало, що на стадіоні, що поруч із спортивним майданчиком, собаки справляли свої потреби. Сітки на воротах також не залишаємо, бо вкрадуть”, – каже він.
На його думку, добре, що “працює” саме така система бронювання.
“Це дисциплінує всіх тих, хто приходить. Вони залишають документи і ставляться до цього відповідально”, – наголошує Михайло Федоришин.

Ліна Полихата, в. о. начальника управління молоді та спорту Львівської міськради:
– В Україні вже стартували багато програм по будівництву сучасних спортивних комплексів. Наприклад, у Луцьку за кошти благодійника спорудили міський стадіон “Авангард”, а також спортивні майданчики, які доступні всім мешканцям їхнього міста. У Львові також активно працюємо у цьому руслі. Почали зі шкільних стадіонів. Це великі території, які у доступі як для школярів, так і для мешканців району. Розпорядником коштів є і управління освіти, і управління молоді та спорту Львівської міськради. Ставимо собі за мету відбудувати старі та спорудити нові сучасні шкільні стадіони. Щоб вони були багатофункціональними і впродовж тривалого часу використовувались. Також у планах будівництво вуличних спортмайданчиків, які були б між будинками. А ще – будівництво і оновлення скейт-майданчика на вулиці Винниченка та баскетбольного майданчика на цій же вулиці. Ще один майданчик у місті матиме таке ж покриття як на вулиці Трильовського, пластикову плитку – це буде на вулиці Чорновола, 45. Ми дізнавались про різні види покриття спортивних майданчиків, вибрали там саме пластикову плитку, тому що, на наш погляд, пластикова плитка багатофункціональна, тобто призначена для різних видів спорту. Бо ж, якщо “стелити” виключно гуму чи поліуретан, то такий спортмайданчик можна буде використовували лише для одного спорту. Після облаштування спортивних площадок, передаємо їх на баланс школи, якщо це шкільний стадіон. Якщо ж вуличний, то на баланс ЛКП “Спортресурс”. І вже ті, кому ми їх передали, за них відповідають, ремонтують їх і прибирають. Практикуємо віддавати ключ від вуличного майданчику комусь із мешканців мікрорайону, який відповідатиме за порядок на ньому. Якщо ж загалом, то намагаємось спрямовувати кошти у комфортне і, головне, здорове життя мешканців нашого міста. І дуже добре, що є розуміння і з боку депутатського корпусу, і з боку виконавчих органів влади.
Іван Яремко, спортивний експерт:
– У різні часи зі спортивними майданчиками у Львові було по-різному. Зараз наше місто, як на мене, веде неправильну політику, бо місць для спортивного дозвілля стає все менше і менше – то на місці спортмайданчику “виростає” новобудова, то цю територію заберуть під паркінг, то ще під щось. Мешкаю на вулиці Ярославенка, у дев’ятиповерховому будинку. Тут теж якось планували звести новий будинок. Та ми із сусідами вийшли на протест і не дозволили цього. Натомість із допомогою місцевої влади облаштували спортивний майданчик. А от на вулиці Дібровній колись було зелене господарство, яке зараз повністю закинуте – ніде ногою ступити. Колись навіть мріяв, щоби на цьому місці спорудили багатофункціональний спортивний стадіон: із тенісним кортом, волейбольним, баскетбольним, футбольним та гандбольним полями. Повірте, там була б дуже цікава інфраструктура. Та місто менше переймається будівництвом таких спортивних територій, зате в нас новобудови виростають одна за одною… Думаю, що необхідно зробити реєстрацію усіх спортивних площадок у Львові, об’їхати ті, що використовуються, і ті, що занедбані. Довести до пуття це все. А вже тоді вирішувати, де потрібно облаштувати нові спортивні майданчики. Бо вони насправді повинні бути у кожному кварталі міста! Якщо б такі задуми реалізувати, то, повірте, хлопці бігали б там із ранку до пізнього вечора. У мене під вікнами є дитсадок, у якому часто діти футбол грають, то їх звідти виганяють. А йдуть вони туди, бо не мають більше, де поганяти м’яча. Тому потрібно якомога інтенсивніше працювати над спорудженням нових спортмайданчиків. Бо їду у транспорті й бачу, що вся молодь втуплюється у ґаджети, нічого навколо себе більше не бачить – ні світу, ні людей. Шкода таких дітей – вони, на жаль, здоровими не будуть. Бо ж рух для молоді вкрай необхідний!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7937 / 4.5MB / SQL:{query_count}