Пільговики, готуйте гроші за проїзд

З 1 липня безоплатний проїзд у транспорті, ймовірно, скасують – пільговики отримуватимуть від держави адресні виплати, за які зможуть самостійно оплачувати вартість поїздки

Зміни чекають на жителів Львівщини тільки з літа. Наразі ж – все залишається у звичному режимі – пільговик показує посвідчення водію чи касиру і має право не оплачувати взагалі чи оплачувати частково проїзд у трамваї, маршрутці чи, до прикладу, електричці. Втім, перевізники вже неодноразово погрожували припинити возити пільговиків. Причина – збитки. Минулого року перевізники заявляли, що лише у Львові за рік вони втрачають на пільговиках 90 млн грн, а на Львівщині – близько 190 млн грн. А також, починаючи із 2016 року уряд не передбачає у держбюджеті коштів для компенсації витрат на перевезення пільговиків. Відтак, компенсації поклали на плечі місцевих бюджетів. 
За те, що залізниця і автомобільний транспорт возили пільговиків у першому півріччі 2017-го, депутати Львівської облради виділили перевізникам з обласного бюджету 15 млн грн, з яких для автомобільному транспорту – 10 мільйонів гривень, для залізниці – 5 млн грн. Компенсації здійснюватимуться у вигляді субвенції з обласного бюджету районним, міським (міста обласного значення) бюджетам, окрім міста Львова. У програмі також зазначено, що райони області передбачили ще 77,6 млн грн для компенсації перевізникам.
Місцевим радам Львівщини депутати рекомендували прийняти аналогічні програми.

Більшість пільговиків – пенсіонери

“На Львівщині близько 690 тис. пільговиків. Найбільша питома вага – пенсіонери за віком. Розподіл субвенції буде відбуватися за адміністративно-територіальними одиницями, враховуючи кількість пільговиків, кількість транспортних засобів підприємств, які здійснюють перевезення”, – повідомила “Пошті” директор департаменту соціального захисту населення Львівської обл­держадміністрації Наталія Кузяк.
Якщо конкретно по цифрах, то найбільшу кількість пільговиків складають  пенсіонери – близько 500 тис., учасників бойових дій близько 27 тис., інвалідів І групи – 7552, ІІ групи – 27 тис., діти з багатодітних сімей та сироти, позбавлені батьківського піклування – понад 50 тис. осіб. 
“Сподіваюсь, що з перевізниками в нас буде баланс. Бо ж траплялись випадки,  що вони відмовлялись возити атовців і пенсіонерів”, – зазначив голова Львівської облради Олександр Ганущин.
Скеровані 15 млн грн цього року лише частково покриватимуть перевізникам витрати на пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним та залізничним транспортом. Варто зазначити, що у Львівській області функціонує 882 приміських та міжміських маршрути, на яких працює 2 318 автобусів різної пасажиромісткості. Маршрути обслуговують 59 перевізників. Загальна ж кількість пільговиків на території області становить 692 тисячі осіб.
“Орієнтовно зі всіх пільговиків на території області, транспортом на приміських чи міжміських маршрутах користується близько 80%  пільговиків. Решта – не користується пільгами, але за умови монетизації пільг отримуватимуть ті гроші, і використовуватимуть її у своїх цілях – чи ліки куплять, чи продукти.  Також  зніметься фінансове навантаження із самих перевізників. Це дасть поштовх до розвитку транспортної галузі в частині оновлення  рухомого складу та якості надання послуг”, – зазначив Роман Кокотайло, директор департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської облдержадміністрації.

Що чекає нас після монетизації пільг?

Компенсації перевізники мають отримати у першому півріччі 2017 року, оскільки у липні, відповідно до програми, на Львівщині планують монетизувати пільги, замінивши їх адресними виплатами пільговикам. З 1 липня на Львівщині стартує експеримент з монетизації пільг, а вже з 2018 року, за наслідками цього експерименту, планують проведення повної монетизації пільг по усій країні. Що це означає: замість безкоштовного проїзду пільговики щомісяця отримуватимуть певну суму коштів. Для цього, до 1 липня проведуть верифікацію пільговиків. 
“Кошти отримуватимуть не перевізники, а кожна особа-пільговик, за рахунок яких вона зможе реалізувати своє право на пільговий проїзд. Багато осіб, які живуть у сільській місцевості не можуть зреалізувати право на пільгу – маршрутки не їздять чи не проходить залізниця. І саме монетизація забезпечить цей адресний підхід до кожного пільговика, який має право на безкоштовне перевезення. Хотілося б, щоб монетизація охопила всі пільгові категорії. Втім, не готова ще зараз робити якісь конкретні заяви”, – зазначила Наталя Кузяк.
Також, з її слів, на сьогоднішній день конкретних документів, які б передбачали механізм чи порядок проведення монетизації нема. 
“Це ще все в процесі, потребує узгодження. Ми спільно працюємо із департаментом транспорту. Є багато нюансів, які треба узгодити. Монетизація сьогодні на стадії напрацювання – як на нашому рівні, так і на рівні Міністерства”, – каже вона. 
Тобто, будуть пільговики отримувати 80, 100 чи 200 грн – наразі не кажуть. Співрозмовниця запевняє: конкретніше – згодом. 
“Монетизація пільг – це пріоритетний напрямок не тільки в державі, а й в області. Це забезпечення адресного підходу. Ми розуміємо, що відшкодовуємо перевізникам лише незначну частину їх збитків. Це втрати і невдоволення. Водночас розуміємо, що є люди, які частіше користуються транспортом, бо живуть у місті, а дехто – зовсім рідко чи ніколи. Якщо людина отримуватиме гроші на руки, то вже буде її справа – проїхати п’ять, десять разів у маршрутці чи, може, ці гроші витратити на ліки, якщо не користується транспортом”, – каже вона.
Також вона наголосила, що монетизація стосуватиметься для початку автомобільного транспорту. 
Андрій Дума, депутат Львівської облради, директор ТзОВ “Львівське АТП-14631”:
– Обласна рада виділила кошти в сумі 15 млн грн на покриття збитків від пільгових перевезень, з яких 10 млн грн – автомобільним перевізникам. Ці кошти надійдуть у райони Львівщини і вже безпосередньо в районах розподілятимуться між перевізниками, відповідно до кількості пільговиків. Звичайно, це дуже мала сума. Чому? Це приблизно по 10 грн на пільговика щомісяця. За підрахунками, щоб покрити збитки перевізникам за перше півріччя, потрібно було б 80 млн грн. Виділили ж тільки 10 млн грн. Райони зі свого бюджету перевізникам компенсовують лише 2-3% втрат від перевезення громадян, які користуються пільгами. З 1 липня у Львівській області мають впровадити монетизацію пільг для громадян. Втім, на скільки відомо – по монетизації нічого конкретного ще не напрацьовано. Тому, не впевнений, що механізм монетизації запрацює з 1 липня. Зрештою, побачимо. Як на мене, найперше варто було б скасувати пільговий проїзд для деяких категорій громадян. Бо в нас мають право пільгового проїзду навіть ті, хто не мають такої потреби. Сьогодні пільгами користуються безліч працюючих пенсіонерів. Мені видається, що це неправильно. Якщо людина працює на роботі, то може заплатити і за проїзд, адже отримує зарплатню. І це не одна категорія – мінімум у десятьох категорій пільговиків треба забрати такий привілей. Є ще одна велика проблема – це підроблені посвідчення. Із теперішнім рівнем якості друку та різноманітністю графічних програм надрукувати посвідчення – це справа кількох хвилин. Та що там казати: якщо гроші підробляють, то посвідчення – тим більше! Але, ані касир, ані водій не є експертами, щоби відрізнити справжній документ від підробки. Цим і зловживають недобросовісні громадяни. Цікаво, що у районах Львівщини вже сформований чіткий облік пільгових категорій, які мешкають у цьому районі. Напрацьована своєрідна електронна база пільговиків. То чому б не зробити таку єдину базу, яка би об’єднувала всі райони області. І тоді касири, які реалізовують пільгові квитки, змогли б перевірити чи дійсне це посвідчення. Це зменшило б кількість пільгових квитків відсотків на 40%. Принагідно скажу, що законодавством не регламентовано кількість пільговиків, які можуть їхати в салоні одного автобуса. Відмовити у пільговому проїзді водій не може, навіть, якщо таких пасажирів 20 чи 30. Тому будь-які обмеження кількості громадян, які користуються правом пільгового проїзду за одну поїздку, на даний час є незаконними. Але ж всі ми розуміємо, що жоден перевізник фінансово не зможе перевозити таку кількість пільговиків за рейс. Тому й виникають конфлікти між водіями та пасажирами. Монетизація пільг дозволила б зняти цю проблему. Адже тоді громадянам-пільговикам вже не доведеться принижуватися та проситися у водія, вступати у конфліктні ситуації. Та й водіям працюватиметься легше. Сподіваюсь, що профільні департаменти та відомства доопрацюють цей механізм і з 1 липня таки розпочнеться довгоочікувана монетизація пільг для громадян.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7483 / 4.44MB / SQL:{query_count}