Децентралізація: успіх чи невдача?

“Пошта” побувала в Гніздичівській об’єднаній територіальній громаді та дізналася про перспективи селища після проведення реформи

Українські громади вже третій рік поспіль переживають адміністративний переділ згідно з ухваленими законами про децентралізацію. Об’єднатися в одну громаду можуть жителі сіл та містечок, якщо самостійно не в стані задовольнити свої потреби з огляду на кількість жителів, фінансове забезпечення та розвиток інфраструктури.
Сьогодні на території Львівщини існують 25 об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Про це зазначили мас-медіа під час прес-туру, організованого Офісом реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України. В Жидачівському районі у 2015 році утворили Гніздичівську об’єднану громаду. До її складу ввійшло шість населених пунктів: села Ганівці, Королівка, Лівчиці, Покрівці, Руда, і, власне, центр громади – селище міського типу Гніздичів. Згідно із законодавством, ініціатором об’єднання може бути депутатський корпус, ініціативна група або ж сільський голова. Отож, ініціативна група Гніздичева у кількості 16 осіб виступила за створення об’єднаної громади.
“Мешканці зрозуміли, що потрібно змінювати систему управління, тому було утворено Гніздичівську ОТГ. Минув рік нашої успішної праці, проте законодавство все ж відстає. Розуміємо, що потрібно змінювати систему управління держави в цілому, розвивати території, – каже голова Гніздичівської селищної ОТГ Іван Оліяр. – Наша громада однією з перших це пройшла, ми не знали, як це робити. Однак показали громаді, що працювати і жити в селищі все ж таки варто. Бо якщо не буде розвитку маленького села, то не буде розвитку держави. Тому мешканці зрозуміли, що потрібно взяти на себе відповідальність за розвиток території і громади. Люди молоді, мають зовсім інше мислення, відповідальне ставлення”. 

З його слів, сусідні сільські ради лише споглядають їхню роботу. Поки що села побоюються об’єднання, бо існує стереотип – якщо маленьке село об’єднається із великим містом, то спершу кошти виділятимуть центру, а вже потім окраїнам. Отож, згідно із перспективним планом, громада Гніздичева мала об’єднатися з Жидачевом. Однак мешканці на чолі з ініціативною групою воліли самостійно працювати, жити і пробувати свої сили в системі управління та розвитку.

 “Вкладати гроші в асфальт – добре, але в дітей – краще”

Цьогорічний бюджет Гніздичівської ОТГ – 27 млн грн. Проте до об’єднання він становив лише 2,3 млн грн. На що витрачають кошти, розповіла перший заступник голови Гніздичівської ОТГ Оксана Романів.
“Провели освітлення на вулицях у трьох населених пунктах, створили комунальне підприємство, придбали приміщення для ОТГ і створили соціальний центр. Також після об’єднання відкрили музичну школу, якої ніколи на території громади не було. Діти були змушені добиратися в районний центр. Зараз у школі навчаються 72 учні. Вважаю, що це правильний вклад, бо вкладати гроші в асфальт – добре, але в дітей – краще. Гніздичівська громада відкрита, рада інвесторам і готова запроваджувати різні проекти на своїй території!” – наголошує Оксана Романів.
З її слів, у закладах культури та освіти вкладали кошти в енергозбереження, замінили вікна, обладнання котелень, утеплили горища.
“В нас є школа, яку будують понад 30 років. Спершу взяли її на баланс ОТГ. Уже цю школу утеплили, а наступного року плануємо розпочати навчальний процес. В усіх селах хочемо залишити лише початкові школи, а старших діток возити до нової, – каже перший заступник голови Гніздичівської ОТГ. – Одну школу закрили в селі Ганівці, бо там навчалося лише чотири дитини. Це дуже дорого обходилося – 28 тисяч на рік на одного учня. Тому плануємо купити автобуси, аби діти нормально добиралися на навчання”.
Дуже великі сподівання покладені на програму “U-LEAD”, каже Оксана Романів. “Проект “U-LEAD” – це наймасштабніший проект у сфері реформ місцевого самоврядування в Україні. Бюджет проекту становить понад 100 мільйонів євро до 2020 року. Безпосереднім бенефіціаром проекту в Україні є Міністерство регіональної політики, – пояснює директор Центру розвитку місцевого самоврядування у Львівській області Андрій Бринь. – Офіс реформ, безпосередньо проект “Пульс”, і далі займається консультаціями щодо об’єднання територій громад. Долучиться до проекту децентралізації в Україні й команда центру розвитку місцевого самоврядування”.
З його слів, штат центру збільшується. Невдовзі долучаться експерти з децентралізації, формування місцевих бюджетів, комунікації, адміністративних послуг та просторового планування. Це буде команда з десяти осіб, котра займатиметься супроводом створених громад і тих, що виявили бажання об’єднатися. Офіційно центр розвитку місцевого самоврядування відкриють 25 травня.

ОТГ: перші кроки та невдачі

Сьогодні в пріоритеті громади Гніздичева – залучення інвестицій у населений пункт, аби було достатньо робочих місць та розвивалося село. Це значно зменшило б відплив людей із села в місто.
“Проблеми, звісно, є. Та всі проблеми, що виникають, вирішуємо спільно з виконавчим комітетом. Сьогодні загострень немає. Розробили інвестиційний план і сайт громади, поширюємо інформацію. Підприємці та інвестори справді зацікавлені в нашій території. Поки що залучили двох інвесторів – швейний цех та компанію “Tradex”. Надалі шукатимемо інвесторів. Готові допомагати підприємцям із дозволами та рішеннями. Тобто “паперові” справи беремо на себе. Головне, щоб відкривали нові робочі місця на території”, – веде далі Оксана Романів.
З її слів, основна проблема гніздичівської громади – те, що в населених пунктах, які доєдналися, дороги в жахливому стані. “Кошти з місцевого бюджету не можемо використати на ремонт доріг, бо вони не комунальної власності. З цією проблемою уже зверталися в Кабмін та Мінрегіонполітики, аби дозволили використати субвенцію на розвиток інфраструктури на ці дороги. На жаль, нам заборонили це робити… Зверталися й в Укравтодор – відповіли, що коштів, на жаль, у держави немає… Тому з мешканцями та підприємцями намагаємось залатати ті ямки самостійно, – розповідає Оксана Романів.

“Писали звернення, аби віддали ці дороги в комунальну власність, щоб ми змогли своїм коштом їх ремонтувати. Відповіли, що з 2018 року зможемо фінансувати і ремонтувати ці дороги. Та жителям важко пояснити, що ми не маємо права використати кошти на ремонт доріг просто зараз. Тому настрої у жителів селища різняться, бо немає дороги – немає нормального функціонування в громаді. Це потрібно вирішувати на державному рівні. Насправді то велика проблема, бо водії автобусів відмовляються їздити в село Лівчиці через жахливий стан доріг. Отож, проблема з дорогами породжує ще одну – із перевізниками”, – каже вона.
Львів-Гніздичів 
(Жидачівський район)-Львів
Василь Абаімов, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України:
– Львівське регіональне відділення асоціації міст України професійно займається розвитком місцевого самоврядування. Сьогодні на Львівщині створені 25 об’єднаних громад, плануємо об’єднання 26-ої – великомостівської, де незабаром проведуть вибори. Наше регіональне відділення найбільше в Україні, об’єднує 46 членів, з них 41 – міста Львівщини і 5 – селища міського типу. В Україні досі діє радянська система, яку потрібно змінювати. Будь-який районний чи обласний центр має трьох голів. Та чи це ефективно? Наприклад, якщо за кермо автівки посадити трьох водіїв, навряд чи кудись доберешся, бо кожен кермуватиме по-своєму. Вважаю, що перш за все потрібно використовувати досвід колишніх республік Союзу. Не варто порівнювати нас із Польщею, бо вона не така близька Україні, як, до прикладу, Латвія, бо наша держава вийшла з тієї ж системи. На Львівщині до 2015 року було 710 територіальних громад – міських, сільських, селищних. Згідно з перспективним планом, передбачаємо скоротити їх до 100 громад. Ця реформа в Україні реально працює. Важливо, щоб Гройсман підтримав новостворені громади! Держава створила правила гри: якщо вам не вистачає коштів, земельних ресурсів – об’єднуйтеся. Створите умови для підприємців, нові робочі місця – буде наповнення бюджету. Найважливіше, щоб держава не змінювала правил, законів, обіцянок. Громади, які зараз об’єднуються в Україні, це ще не є стала. Процес триває.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7602 / 4.44MB / SQL:{query_count}