Друге дихання львівських храмів

Цього року в нашому місті реставрують десять церков, на що передбачили понад 9 мільйонів гривень

Храм святого Миколая та Храм Преображення Господнього, фото: Діана Кормухіна (2)
Планують ремонтувати церкву святої Параскеви П’ятниці, костел домініканців, костел Петра і Павла ордену єзуїтів, костел Непорочного зачаття Монастиря святих кларисок, храм святого Миколая і храм Марії Сніжної. Також планують відремонтувати ансамбль Святоюрського собору, дах костелу святого Казимира та мур костелу святого Лазаря.
А вже до Великодня, 16 квітня, завершають реставрацію вітражу храму Преображення Господнього, що на вул. Краківська, 21. Ремонтні роботи розпочали ще торік у вересні. Тоді  демонтували старе скло і раму. Зараз у храмі встановлюють оновлений вітраж, розміщений над центральним входом на висоті близько 30 метрів. Реставраційні роботи проведені коштом міського бюджету. Загальна сума витрат –  410 тис. грн, інформує прес-служба Львівської міськради.

Церкви Львова: оберігають чи нищать

Цього року відновлюватимуть і православну церкву святого Миколая, що на вул. Б. Хмельницького, 28-а, – найдавнішу сакральну споруду Львова (зразок давньоукраїнської архітектури XIII ст.).
“Сьогодні цей храм потребує реконструкції. У 2017-ому в церкві планують провести потужні ремонтні роботи, починаючи від археологічних досліджень і закінчуючи реставрацією. На ремонт виділили близько 3,5 мільйона гривень. Крім того, ще планують додатково профінансувати проведення археологічного дослідження території храму”, – повідомив “Пошту” депутат Львівської міськради, секретар комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Сергій Івах.
Ремонтуватимуть і давній костел Марії Сніжної (тепер церква Матері Божої Неустанної Помочі), що на вул. Сніжна, 2. Цю споруду звели у XIV ст. “Цього року на ремонт храму виділили 100 тисяч гривень. Але це гроші лише на початкові роботи. В планах дослідити символіку храму збоку вулиці Івана Гонти та відремонтувати сходи, які дали тріщину”, – сказав Сергій Івах.
З його слів, ініціатором реставрації львівських храмів виступила насамперед громада міста.
“До мене не раз зверталися жителі з таким бажанням. Спершу поспілкувався з ними, а згодом написав звернення до міського голови, щоб виділили кошти на реставрацію храмів та не залишалися осторонь цієї проблеми. Завжди є заклики від громади, щоби місто долучалося. Місто так і робить”, – розповів він.
На думку співрозмовника “Пошти”, чи не кожен храм Львова потребує реставрації – особливо це стосується церков у середмісті.
“У нас немає жодного храму, який би не потребував грошей на ремонт. Це одна з головних проблем Львова. Храми потребують ремонту фундаментів, дахів, реставрації вітражів. Та, на жаль, коштів не вистачає… Бюджет цього року значно менший порівняно з минулим, тому це доволі складно. Однак і надалі щороку фінансують реставраційні роботи у львівських церквах”, – пояснив Сергій Івах.
Тим часом жителі міста в соціальних мережах нарікають на будівництво об’єктів, які заважають їм споглядати пам’ятки сак­ральної архітектури.
“Цікаво, чи вже вирішили, коли демонтують незаконно добудовані три поверхи готелю на площі Звенигородській, що поряд із храмом Марії Сніжної та загороджує дзвіницю церкви. Протокольна комісія із вирішення цього питання була минулого року. І на ній було погоджено, що потрібно демонтувати ці добудовані поверхи. То коли ж це зроблять?! – пише користувач у соціальній мережі Facebook. – Реставрація храму Марії Сніжної дуже важлива, але не менш важливо повернути історичне середовище до попереднього стану. Адже у Львові небагато площ XIII століття”.
“Як можна одні пам’ятки архітектури реставрувати та оберігати, а інші забудовувати і нищити?! Це любов до міста “наполовину” чи любов до того, хто більше заплатить?” – обурюється ще один користувач згаданої соцмережі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2524 / 3.99MB / SQL:{query_count}