Молоді та амбітні: конфлікти спричинили ротацію

Депутати Львівської облради звільнили з посади першого заступника голови Парасковію Дворянин. Тепер цю посаду обіймає кум Садового – Андрій Білоус. Чому не спрацювалось керівництво ради та які мотиви такого рішення

фото: Олег Огородник (5)
У листопаді 2015-го інтереси громади Львівщини почав відстоювати новий склад обласної ради. Тоді обрали голову Львівської облради Олександра Ганущина, першого заступника голови Парасковію Дворянин  (“Самопоміч”) і відповідно заступника голови ради Володимира Гірняка (“Громадянська позиція”). Вперше у раді зібралось аж дев’ять фракцій… Політологи тоді позитивно оцінювали склад ради, говорили, що “рада суттєво оновилась”, хоча і зазначали, що “новий склад Львівської обласної ради сьогодні передчасно оцінювати. Потрібен деякий час, аби побачити його у роботі”...
Рішення провокує розколи у суспільстві, бо більшість населення у заданому політичному дискурсі мусить визначатися – “Самопоміч” чи БПП
“Щодо керівництва, то воно справляє позитивне враження. Це компетентні молоді люди, які, маю надію, зможуть націлити роботу ради на інтереси виборців, які за них голосували. Позитивно й те, що вперше у складі керівництва Львівської обласної ради знайшлося місце і для жінки – Парасковії Дворянин. Це по-європейськи! Щодо питання, чи буде нарешті конструктив між Львівською облрадою та Львівською облдержадміністрацією, відповім так: більшість ради належить БПП “Солідарність”, голова облради представляє цю ж політичну силу. Тому чи не вперше на Львівщині склалася ситуація, за якої більшість у раді не є опозиційною до центральної влади, що дає надію на конструктивну співпрацю обласної ради, центральної влади та ЛОДА. Виходячи з чисельності фракцій, головну скрипку в облраді відіграватимуть представники БПП “Солідарність” і “Самопомочі”. Усі інші фракції надто малі, аби формувати політику ради, тому від взаємин цих двох фракцій залежатиме робота цієї структури загалом. Вдасться між собою домовитися – буде конструктивна робота ради, не вдасться – почнуться конфлікти та протистояння”, – акцентував тоді, у листопаді 2015-го, “Пошті” у матеріалі “Молоді та амбітні: а чи їм вдасться?” вже покійний політолог Юрій Шведа.
Та не все так склалося, як гадалося… Цього тижня Олександр Ганущин скликав позачергову сесію облради на вимогу депутатів із п’яти фракцій для розгляду шести питань. Перед сесією представники “Самопомочі” заявляли, що це засідання скликали виключно для того, “аби усунути з посади Парасковію Дворянин”. Напередодні сесії голова ЛОР Олександр Ганущин заявив, що питання відставки першої заступниці виникло через незадоволення діями фракції “Самопоміч”.
Під час свого звіту Парасковія Дворянин заявила, що на неї неодноразово чинили тиск і дорікали за те, що фракція “Самопомочі” неправильно голосує.
Депутати підтримали пропозицію голови фракції “УКРОП” Жукровського, який запропонував визнати роботу Парасковії Дворянин незадовільною і достроково звільнити її з посади першої заступниці голови облради.

“Мене знімають через мою принципову позицію”

Пропозицію щодо відставки Парасковії Дворянин під час таємного голосування підтримали 53 депутати, ще 3 депутати проголосували проти цього, а 7 утрималося при голосуванні. Члени фракції “Самопомочі”, “Свободи” та “Батьківщини” відмовилися брати участь у голосуванні.
 
 фото: nkontrol.org.ua
“Я завжди відважно та відверто з вами говорю. В цьому залі багато страху і залежності. Я вас розумію як людина, як жінка. Жодну справу не можна виправдати політикою. Особливо розправу над людиною, над колегою, над жінкою. Але я тут не для того, щоб бідкатися. Я вважаю за честь сьогодні, що мене знімають через мою принципову позицію. Дорогі мужчини в цьому залі, ті, хто проголосував проти і утрималися. Ви сьогодні продемонстрували, що ви справжні чоловіки. Дорогі мої хлопчики, я нікуди не подінуся з цього залу. Я буду стояти на тих самих позиціях, на яких стояла завжди, і наша фракція не буде голосувати на догоду комусь. Те, що ви сьогодні зробили, вам з тим жити”, – підсумувала результати голосування Парасковія Дворянин.

Новообраний перший заступник

Щодо звільнення Парасковії Дворянин Олександр Ганущин заявив, що “Самопоміч” не завжди конструктивно поводить себе у Львівській обласній раді. Він додав, що напередодні розмовляв із Андрієм Садовим та запропонував йому самому відкликати Парасковію Дворянин із посади, однак міський голова цього не зробив. Тому, зі слів Олександра Ганущина, “в обласній раді доводилось досягати компромісу саме таким чином”.
Також голова прокоментував й заяву Парасковії Дворянин, що їй забороняли виїжджати у райони Львівщини через “надмірний піар”. Відтак, Олександр Ганущин зауважив, що він як керівник облради справді погоджує виїзди депутатів та заступників. Проте, коли його не попереджають заздалегідь і ставлять перед фактом, то такі виїзди він не погоджує.
Іншим голосуванням обласні депутати 5 квітня призначили першим заступником голови ЛОР керівника фракції “Народний контроль” Андрія Білоуса. За таке рішення під час позачергової сесії облради проголосували 55 депутатів. Ще 6 депутатів утрималися при голосуванні й один бюлетень визнано недійсним.
Андрія Білоуса на посаду першого заступника запропонував сам голова ЛОР Олександр Ганущин. Досі Андрій Білоус був керівником фракції “Народного контролю” в облраді, головою депутатської комісії з питань екології ЛОР, а також помічником позафракційного народного депутата Дмитра Добродомова. У 2006-2015 роках він був депутатом Львівської міськради.
Під час короткого обговорення Андрій Білоус сказав, що за фахом є журналістом і має чотирьох дітей. У відповідь на питання депутата з БПП Михайла Задорожного Андрій Білоус підтвердив, що мер Львова Андрій Садовий є хрещеним батьком його дочки Юстини.
“Сподіваюся, що виправдаю ваші сподівання… Бачу свою роботу у тому, щоби думка кожного депутата і фракції була почута”, – сказав новообраний перший заступник.
Зі слів Олександра Ганущина, Андрій Білоус добре зарекомендував себе як голова постійної комісії з екології облради, а те, що він є кумом міського голови Львова Андрія Садового, ніяк не вплинуло на рішення висунути його кандидатуру на голосування.

Дворянин стане заступником міського голови?

Вчора, 5 квітня, напередодні пленарного засідання сесії Львівської міської ради, відбулась нарада голів трьох фракцій Львівської міської ради БПП “Солідарність”, “Громадський рух “Народний контроль”, політичної партії “Громадянська позиція”. За підсумками наради керівники фракцій, зокрема, повідомили про  консолідоване рішення щодо бачення посади заступника міського голови Львова з гуманітарних питань, яка є вакантною, повідомляє Інформаційний портал депутатів.
Зважаючи на рішення Львівської обласної ради щодо  звільнення з посади першого заступника ЛОР Парасковії Дворянин, керівники названих фракцій – Петро Адамик, Валерій Веремчук, Юрій Кужелюк пропонуватимуть   Парасковію Дворянин на посаду заступника голови Львова з гуманітарних питань. “Львів завжди був містом, де приймались мудрі консолідовані конструктивні рішення. Тому ми рекомендуватимемо міському голові Львова Андрію Садовому запропонувати на посаду заступника міського голови Львова з гуманітарних питань Парасковію Дворянин”, – зауважив голова фракції “Народний контроль” Валерій Веремчук.

Анатолій Романюк, політолог:
– На мою думку, у рішенні щодо дострокового відсторонення Парасковії Дворянин є дуже багато складових, кожна з яких по-своєму певною мірою вплинула на такий результат. Розпочнемо із загальної основи: процес децентралізації, який розпочався у 2014-ому і який ми критикуємо, мовляв, що він недостатньо швидкий. Але цей процес все одно триває. Одна з ознак децентралізації – це поступове формування регіонального політичного поля. Що це означає? Раніше в нас регіональна політика залежала значною мірою або майже повністю від позиції Києва. Після місцевих виборів у 2015-ому прослідковуємо вже досить таку суттєву відмінність у взаємовідносинах “акторів” на обласному рівні між собою по відношенню до характеру взаємовідносин, який існує в Києві. Тому, коли ми розглядаємо події, які відбулись 5 квітня у Львівській обласній раді та, які готувались вже тривалий період, – це є одна з ознак того, що “актори”, які стали політичними фракціями в обласній раді, поступово формують свою візію розвитку взаємовідносин між партійними об’єктами, а також напрямками своєї діяльності. От, наприклад, “Громадянська позиція” в особі лідера партії зустрічається з Андрієм Садовим, Саакашвілі та іншими людьми, декларуючи співпрацю. Тим часом, Громадянська позиція в обласній раді зайняла позицію, опозиційну по відношенню до “Самопомочі”. Другий момент – пов’язаний з тим, що “Самопоміч” дуже критично сприймається більшістю політичних гравців у Львівській області. Вони розглядають “Самопоміч” як таку, що зайняла дуже багато місця в представницьких органах, яка веде політику незручну для багатьох “акторів”, якщо згадаємо попередні звинувачення щодо участі “Самопомочі” у програмі мікропроектів. Ця фракція дуже активно використовує елементи пропаганди. Але всі партії використовують пропаганду там, де це можливо… Тобто працює чинник несприйняття “Самопомочі”, і трактування їх діяльності як таку політичну силу, яка протистоїть. Але це сприйняття виключно на регіональному рівні, і воно не завжди співпадає з тим, яке є на рівні в Києві. Третій момент – пов’язаний з тим, що всі політичні сили розглядають цю ситуацію як підготовку до можливих дострокових або наступних виборів. Кожного розглядають як конкурента. І певною мірою обмеживши доступ “Самопомочі” до керівної посади в обласній раді, думають, що можуть трохи зменшити її можливості, вплинути на результативність діяльності цієї політичної сили. Здебільшого така оцінка є хибною. І ще один момент, який тут присутній, полягає в тому, що є різне ставлення до самої Парасковії Дворянин. Тобто, комусь вона подобається, комусь – не дуже. Але думаю, що цей фактор є на якомусь останньому місці. А, крім того, на мою думку, тут є інтерес голови ради, який все-таки мав проблеми у взаємовідносинах із Парасковією Дворянин щодо прийняття тих чи інших рішень. У певних випадках вона вступала в опозицію по відношенню до нього. І усунення її з посади першого заступника – це не є рішення проти самої Парасковії Дворянин, а як форма посилення централізації і концентраціъ влади у руках голови ЛОР. Вона не була слухняною, а тому, мабуть, новий заступник буде працювати по-іншому. Те, що зараз влада сконцентрована у руках Ганущина і БПП водночас веде до того, що відповідальність більше лягає на самого голову. Якщо раніше ця відповідальність могла бути поділена між різними політичними силами, які представлені в керівництві обласної ради, то тепер з одного боку концентрація влади є лише у руках Олександра Ганущина, а з другого боку – і відповідальність за будь-які проблеми, що виникатимуть, буде адресована виключно голові.
Оксана Дащаківська, політолог:
– Усунення Парасковії Дворянин можна розглядати у двох вимірах. Перший – ми не можемо забувати про національний вимір політики, а на національному вимірі “Самопоміч” як політична сила становить опозицію до БПП. Бути в опозиції на національному рівні та співпрацювати на національному – означало б подвійність стандартів цих політичних партій. З огляду на це, “Самопоміч” та Парасковія Дворянин – досить легко прийняли цю відставку. Адже і раніше були голосування, яких вони уникали, щоб не розділяти політичну відповідальність. Другий – наш обласний вимір. У цьому контексті ми бачимо прагнення політичних сил у складі обласної ради до співпраці, яке чітко потребувало “своїх” і “чужих”. “Самопоміч” була чужою політичною силою. І фактично, 1-ий заступник голови ради виконував лише символічні функції. Однак, навіть ці символічні функції, присутність в публічному просторі були сприйняті як дивіденди на користь політичної сили, яка і так не голосує як вважає більшість. “Самопоміч” – не боролась за впливи в обласних радах, що свідчить про те, що ця партія вважає за доцільне перебувати в опозиції. Місцевий осередок БПП та керівництво ради скористалися такою позицією і посилили свої позиції в раді. Це розв’язує руки всім учасникам процесу – одні одних можуть тепер критикувати вільно, є кого звинуватити у не вирішенні складних питань (в тому числі сміття). Разом із тим, таке рішення провокує розколи у суспільстві, бо більшість населення у заданому політичному дискурсі мусить визначатися – “Самопоміч” чи БПП. І це вкотре піднімає питання ролі політичних партій у політичних процесах: просто інструменти в руках сильних чи все-таки представники виборів?
Любомир Скочиляс, політолог:
– У принципі, щоби дати однозначну оцінку ситуації 5 квітня у Львівській обласній раді, треба було б більш детально проаналізувати діяльність Парасковії Дворянин як першого заступника голови ради. Але, на перший погляд, це виглядає як крок проти політичної сили “Самопоміч”. Оскільки, зараз така кампанія простежується і на всеукраїнському рівні, і Львів також це зачіпає. Боротьба проти Андрія Садового – це боротьба проти лідера “Самопомочі”, проти самої партії. Зрештою, те, що навіть сміттєва проблема має політичну складову, мало в кого викликає сумнів. У тому ключі дуже гарно лягає пояснення щодо Парасковії Дворянин. Але це досить-таки грубий метод боротьби… Бо якщо основним ініціатором цього процесу є партія БПП, то вона таким чином робить собі ведмежу послугу, тому що сприйняття експертами і населенням в подальшому буде не на їх користь. Тому, не виключаю, що можуть бути ще інші причини, а не такі очевидно, про які ми зараз говоримо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3997 / 4.13MB / SQL:{query_count}