Сміття і поміч №2: що далі?

Львівська ОДА припинила координацію вивезення сміття зі Львова. Деякі мери міст Львівщини написали міському голові лист-звернення з вимогами. А екоактивісти запрошують львів’ян до соціального експерименту

фото: Олег Огородник (2)
Львівщина, Тернопіль, Миколаїв, Вінниця, Запоріжжя, Одеса, Київ…
І це ще не всі території, де уже побувало львівське сміття. Досі після трагедії на  Грибовицькому сміттєзвалищі міська влада не може дати собі раду із відходами, які продукують львів’яни. Нещодавно міська влада Львова навіть погрожувала запровадити надзвичайний стан у місті, бо, мовляв, непотріб нікуди вивозити і це становить епідеміологічну загрозу для містян. У міськраді розглядали й можливість закриття навчальних закладів. Та рішення таки відклали.
Після приїзду до Львова прем’єр-міністр Володимира Гройсмана Львівська облдержадміністрація запропонувала місту ділянку на території Яворівської “Сірки”. Проте через висновок науково-експертної групи пропозицію відхилили. Згодом обласна влада запропонувала місту ділянку біля села Добряни у Миколаївському районі, що за 28 кілометрів від Львова. Мешканці села категорично проти…
У свою чергу у березні міський голова Львова підписав угоду з французькою компанією “Egis” на виготовлення проекту сучасного сміттєпереробного комплексу та коригування проекту рекультивації старого сміттєзвалища, що у Грибовичах…
Впродовж останніх кількох тижнів на території Львівської та інших областей на узбіччях, лісосмугах, полях були зафіксовані випадки несанкціонованого скидання львівського сміття. У зв’язку з цим, інспектори патрульної поліції вже й почали проводити превентивні бесіди з водіями вантажівок, які вивозять сміття зі Львова.

Місто очистили від відходів: а що тепер?

Вдруге за останні два місяці, Львівська ОДА взялась допомагати місту із вивезенням ТПВ із території Львова. Ще 21 березня, на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій ЛОДА Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації заявив, що обласна влада вивезе сміття з усіх переповнених майданчиків Львова протягом тижня.
Вчора, під час брифінгу, Олег Синютка заявив, що із 30 березня ЛОДА припинила координацію роботи комісії із вивезення сміття зі Львова, тому місто надалі має переймати ці обов’язки на себе.
“Ще у четвер переповненими залишались чотири майданчики із контейнерами, які обслуговує підприємство ЛКП “Львівспецкомунтранс”. Проте міська рада повідомила про те, що від сміття не очищено 144 майданчики. Це не підтверджено… Втім ми припинили координаційні наради в ЛОДА, які проводили щодня, щоби зорганізувати вивіз ТПВ із території міста. Після цього, думаю, міськраді потрібно переймати обов’язки за вивезення сміття під свою відповідальність і продовжити вивіз сміття”, – наголосив голова Львівської облдержадміністрації.
Він також додав, що частина полігонів області надалі продовжує приймати львівське сміття.
“Скільки часу ще прийматимуть – це має бути предметом домовленості між львівською владою і власниками полігонів. Для цього потрібно ініціювати переговори. Якщо необхідно буде втручання облдержадміністрації, ми готові забезпечити таку координацію”, – зазначив Олег Синютка.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку у розмові з “Поштою” учора, 31 березня, зазначив, що ситуація, яка “виникла із накопиченням сміття у Львові є штучною”.
“Складно сказати, що нас чекатиме далі із сміттям… Хочеться, щоб здоровий глузд переміг і ніхто Львів не блокував. Ще вчора вранці (31 березня) деякі смітники у місті були перевантажені. У моєму районі, Франківському, в принципі за цей тиждень проблем із сміттям не було. Якщо і були перевантажені майданчики, то не більше ніж день-два… Фактично, Львів в один момент отримав першу хвилю блокування. Цього місяця була друга хвиля блокування. Після звернення міського голови, щоби місто розблокували, відповідно долучилися колеги із області. І тут питання у тому, щоб більше не блокували Львів! Очевидно потрібно розуміти й те, що таке блокування комусь треба і хтось його координує”, – зазначив “Пошті” Андрій Москаленко.
Щодо подальшої співпраці міста та області у питаннях сміття співрозмовник зазначив, важливо, щоб кожен виконував свої обов’язки на місцях.
“Наше завдання – допоки не побудований новий завод і полігон, мати щоденну змогу вивозити сміття. Відповідно, тут необхідна допомога органів державної влади. Оскільки полігон на який раніше, із травня, вивозили сміття – закритий. Наразі рухаємося у співпраці із компанією “Egis”, яка розробляє рекультивацію старого полігону та проект нового сміттєпереробного комплексу.  Тут потрібна буде допомога в пришвидшеному проходженні погоджувальних процедур з боку держорганів”, – веде далі Андрій Москаленко.

“Сміттєвий” ультиматум від мерів міст. Не всіх…

Тим часом мери декількох міст Львівщини через випадки несанкціонованого скидання львівського сміття звернулись до Андрія Садового та підготували відповідний лист-звернення. Вчора, 31 березня, під час прес-конференції у прес-клубі міські голови міст Червонограда та Борислава заявили, що лист “уже підписали мери  Нового Роздолу, Миколаєва, Дрогобича та Червонограда”.
Зі слів Андрія Залівського, міського голови Червонограда основні вимоги міських очільників такі: “Самоусунення міської влади від вирішення сміттєвого питання. Розпочати діалог з громадами територій і показати реальний план дій, щоб ті території, які ще можуть допомогти вирішувати це питання бачили, на який час потрібна допомога. Зауважу, що жодного разу чиновники із міськради не приїжджали у Червоноград. Надходили лише листи від мерії, від перевізників, були листи-подяки від міського голови, рішення виконкому про перерахування коштів, але дискусій не було”.
Зі слів міського голови Червонограда, їхній полігон уже прийняв понад 1300 тонн львівського сміття і надалі його не прийматимуть.
“Нас змусили прийняти 600 тонн за протоколом комісії з надзвичайних ситуацій. Проте прийняли 1300. Ми пам’ятаємо, коли в нас теж була критична ситуація зі сміттям, то Грибовичі тоді прийняли від нас 300 тонн відходів. Тому ми не змогли відмовити. Але до 25 травня Червоноградське звалище не прийме жодної тонни сміття. Воно закривається на рекультивацію. Там необхідно провести відбір вторсировини та пересипати сміття, щоби не сталося обвалу, як це було у Грибовичах”, – попередив Андрій Залівський.
Таку ж позицію висловив і міський голова Борислава Ігор Яворський і зазначив,  що його місто приймати сміття зі Львова уже фізично не зможе, навіть якщо буде діалог від міської влади.
“Днями депутати Бориславської міськради заборонили до 1 травня приймати відходи з інших міст. До цього ми прийняли близько 2400 тонн сміття зі Львова. Попри обмежені можливості нашого полігону, у мене вже й закінчилися аргументи для населення, чому ми маємо приймати надалі львівське сміття”, – наголосив Ігор Яворський.
Окрім того, Андрій Залівський запевнив, що у червні 2017-го Червоноград отримає перший транш на будівництво сміттєпереробного заводу. З його слів, на завод доведеться чекати близько 25 місяців.
“Сьогодні є інвестор – польська фірма “Ековат”. У нас є підписаний меморандум. Рада директорів інвестора прийняла рішення, що вони профінансують 100 млн євро. Перший транш має бути в червні цього року. Керівник заводу залізобетонних виробів, який планує бути співінвестором, має летіти за кордон для підписання цих угод”, – розповів він.

Експеримент від Zero Waste Lviv: щоби сміття було менше

Тим часом, коли міська й обласна влада шукає способи вирішення “сміттєвої” кризи у Львові, львівські активісти пропонують уже сьогодні зменшувати кількість сміття у побуті.
Ще у січні, як писала “Пошта”, Львів долучився до європейських міст, які приєдналися до світової ініціативи Zero Waste, що у перекладі означає “нуль відходів”. Йдеться про те, що чимала частина з усіх ТПВ, які продукує місто, можуть стати ресурсами, що сприятимуть економічному та соціальному розвитку. Для цього пріоритет надають заходам запобігання утворення відходів, роздільному збору сміття та повторному використанню товарів.
У четвер, 30 березня, Zero Waste Lviv спільно з Інститутом міста презентували соціальний експеримент “нуль відходів”. Організатори експерименту пропонують усім охочим спробувати прожити тиждень, продукуючи мінімум сміття. Для початку потрібно заповнити анкету, яку можна знайти на сторінці Zero Waste Lviv у Facebook. Експеримент триватиме упродовж тижня, від 3 до 10 квітня.
“Це будуть сім тематичних днів, протягом яких усі учасники експерименту будуть переосмислювати те, як ми живемо. Щоранку, кожен учасник отримуватиме два-три завдання, які публікуватимемо на Facebook-сторінці Zero Waste Lviv. Окрім того, завдання надсилатимемо й на особисту електронну пошту учасника. Після цього, наприкінці дня, результати виконаних завдань потрібно публікувати із хештегом #zwl_experiment. Таким чином перевірятимемо чи виконують завдання учасники. Цікаво, що ми обиратимемо кращу публікацію фото та відео у межах запропонованої теми. Тоді ж переможці отримуватимуть різноманітні призи, – каже Діана Попфалуші, координатор проекту Zero Waste Lviv. – Впевнена, що кожен із учасників експерименту дізнається, як ефективно сортувати вторсировину, розумно використовувати залишки їжі та пізнають можливості творчого перетворення старих речей. Окрім того, будуть “живі” події, на які потрібно попередньо реєструватися – це майстер-класи, перегляди освітніх фільмів, а на кінець – пікнік із командою”.
Зі слів Ірини Миронової, консультанта із питань сталого розвитку Львівської міськради, якщо не змінимо підходу до сміття зараз, то прийде час, коли нові полігони знову і знову переповнюватимуться, а “сміттєва” криза повториться.
“Необхідно навчитися на цій планеті управляти ресурсами таким чином, щоби на виході сміття не потрапляло на захоронення чи спалення. Щоб розуміти, кожен мешканець у місті продукує близько 280 кг відходів у рік. Тоді як за день Львів отримує 600-700 тонн сміття. Загалом в Україні 94% від усього сміття потрапляє на полігони”, – наголосила Ірина Миронова.
Окрім того, організатори заходу зазначили, що після тижневого експерименту Zero Waste Lviv оголосить інший експеримент із новими та складнішими завданнями, який триватиме місяць.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2497 / 4.46MB / SQL:{query_count}