Перинатальний: коли ж?

У Львові ще досі не обрали фірму-підрядника з реконструкції обласного перинатального центру. Тоді як у квітні обіцяють розпочати роботи і до кінця 2017-го відкрити частину лікарні

фото: galinfo.com.ua
Більше місяця минуло від часу, коли уряд виділив перші 45 мільйонів гривень на реконструкцію перинатального центру, що на вулиці Джорджа Вашингтона, 6. Відтак це чимало часу, щоб напрацювати певний план подальших робіт і знайти додаткові гроші на ремонт лікарні. Спершу мали оголосити тендер – таки оголосили….. Щоправда, у цей час, під кінець березня уже мали б обрати нову фірму-підрядника з реконструкції пологового. Та нещодавно тендер продовжили ще на 10 днів. Тож зараз лікарня і далі “на замку” та під охороною.
Щоб виконати обіцянку прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана – “гроші будуть, а будівництво до кінця року завершать”, здавалось би, кожен день мав бути на вагу золота. Хіба ні?! Та, схоже, чиновники не поспішають і запевняють, що обласний пологовий будинок відкриватимуть почергово.
Нагадаємо, у лютому “Пошта” писала, що хоча прем’єр Гройсман і обіцяв, що Львівський обласний перинатальний центр у 2017-ому запрацює, “стрічку не переріжуть”, бо весь обсяг робіт до кінця року виконати не встигнуть. Детальніше – у матеріалі “Народжувати тут будуть ще не скоро” (“Пошта” – №15 за 25 лютого 2017 р.).
Отже, тендер триває, а додаткових коштів на рахунках ще досі немає.

Тендер відтермінували до 3 квітня

27 лютого Львівська облдержадміністрація оголосила тендер на визначення фірми-підрядника з реконструкції пологового будинку, що на вул. Дж. Вашингтона, 6, через сайт електронних закупівель ProZorro. Розпорядником коштів і замовником виступило управління капітального будівництва Львівської ОДА. Вартість закупівлі – більше 74 млн грн. Попередньо зазначалось, що усі пропозиції прийматимуться до 24 березня. Однак нещодавно тендер продовжили ще на десять днів. Відтак кінцевий термін – 3 квітня, після чого має відбутись аукціон.
“Тендер продовжено, бо було змінено подачу декількох довідкових документів, які повинні подати заявники, щоб взяти участь у тендерних закупівлях. Тому й відтермінували, щоб усі охочі встигли зібрати необхідні довідки”, – пояснює “Пошті” Ірина Гримак, заступник голови Львівської облдержадміністрації.
З її слів, серед основних вимог до підрядних організацій – це матеріально-технічна база й обіг коштів. Та наразі інформації, хто подався на конкурс – немає. Бо, як правило, усі подаються в останній день. Тоді як оберуть підрядника, обіцяють розпочати роботи.
“Після результатів тен­деру, в десятиденний термін підписується відповідна угода та графік виконання будівельних робіт. Думаю, що у третій декаді квітня ми розпочнемо реконструкцію перинатального центру, – зазначає Ірина Гримак. – Одночасно виконуватимуть низку робіт: це стосується і інженерних мереж, і внутрішнього перепланування. Також електромережі,  вентиляційних систем тощо”.
Зі слів Романа Пишняка, в.о. начальника управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації, центр відкриватимуть поступово, чергами.
“Сподіваюсь, що до кінця цього року таки вдасться виконати основний етап роботи. Робитимемо акцент на корпусах А2 і А3. Власне на пологових корпусах. Окрім то­го, ведемо перемовини із представниками комунальних підприємств ЛМР. Вони готові долучатися. Зокрема у питаннях теплопостачання та водопостачання”, – каже він. Варто зазначити, що облдержадміністрація судиться із попереднім підрядником, який “захоронив перинатальний центр”.
“Триває судовий процес у Києві. Також проводяться експертизи. І надіємось, що якісь кошти за попередні збитки підрядник відшкодує”, – веде далі Ірина Гримак.

Продаж комунального майна через суд?

Тендер оголосили на суму більше ніж 74 млн гривень. Проте, зі слів співрозмовників “Пошти”, наразі на рахунках області лише 45 млн гривень, які раніше виділив уряд. Тому, як писала “Пошта”, додаткові кошти у області вирішили шукати через продаж комунальних приміщень. 7 березня депутати Львівської облради прийняли рішення про приватизацію об’єктів спільної власності територіальних громад. Мова і про низку приміщень, які сьогодні не використовуються департаментом охорони здоров’я ЛОДА, проте утримуються за бюджетний кошт.
Зокрема, 21 березня, Львівська облрада дозволила виставити на приватизацію приміщення трьох амбулаторій Львівського протитуберкульозного диспансеру. Це передбачено рішенням Львівської облради про реорганізацію фтизіатричної служби. Йдеться про амбулаторії на вулиці Лемківській, 24 (417 м кв.), Личаківській, 233 (352 м кв.) та Устияновича, 14 (432 м кв.). Кошти від продажу цих приміщень мають передати департаменту охорони здо­ров’я ЛОДА. Персонал і майно з амбулаторій передадуть в одне приміщення на вул. Бой-Желенського, 5.
Після результатів тен­деру, в десятиденний термін підписується відповідна угода та графік виконання будівельних робіт
Проте один із найскандальніших об’єктів, який хотіли продати – універмаг, що розташовується на площі Ринок, 32. Депутати створити тимчасову комісію, яка має визначити спосіб приватизації універмагу. Заступник голови Львівської облради Володимир Гірняк каже “Пошті”, що ситуація із приватизацією комунального майна і досі залишається непростою. Ба більше, міськрада подала до суду за окремі рішення облради.
“Депутати створили комісію для детального вивчення питання продажу колишнього універмагу в центрі Львова, до якої залучені усі представники фракцій. З юридичної сторони ми тут уже безсилі, бо всі терміни за договорами пропущені, тому нам залишається його дорого продати. Іншого варіанту нема. Взагалі процес приватизації комунального майна робимо максимально відкритим і влаштовуємо громадські слухання. Наразі робоча група засідає, далі напрацюємо висновок, а потім таки приймемо рішення щодо продажу універмагу і частину коштів скеруємо на реконструкцію перинатального центру. Думаю, за місяць-півтора це питання вирішимо, – запевняє Володимир Гірняк. – Щодо трьох амбулаторій, які облрада дозволила продавати – складається неоднозначна ситуація. Фракція “Самопоміч” виступила за те, що ці приміщення нібито потрібно залишити за департаментом охорони здоров’я ЛОДА. Вони ж у свою чергу сказали, що їм ці приміщення не потрібні. І зараз виявляється, що міськрада подала позов на обласну раду, щоб забрати ці приміщення назад. Думаю, ми суди виграємо. Але мене це дивує. Чому  просто не звернутись до нас із пропозицією передати ті чи інші приміщення? Навіщо блокувати процес продажу?!”.
З його слів, щоб знайти додаткове фінансування можна й перевиконати бю­д­жет, збільшити податкові надходження, але наразі продаж комунального майна залишається оптимальним варіантом.
Щодо інших коштів, то в області кажуть: “Є рішення обласної ради, що вони готові до 25 млн гривень виділити на реконструкцію центру. Втім, ми розраховуємо й на те, що якісно і швидко працюватимемо, освоюватимемо першу чергу грошей від уряду, тоді очікуватимемо на другу частину коштів із Києва”, – зазначає Ірина Гримак.

Близько 40% львів’ян лікуються в обласних лікарнях

“Міськрада, на жаль, не робить жодних кроків назустріч обласним закладам охорони здоров’я, у яких питома вага пацієнтів – жителі Львова, що становить близько 40%. Практично вся спеціалізована та дороговартісна медична допомога львів’янам надається в обласних медзакладах (екстрагенітальна патологія у вагітних, дитяча і доросла онкологія, психіатрія, туберкульоз, кардіохірургія, гемодіаліз, інфекційні хвороби, дерматовенерологія, СНІД, наркологія). Всього – 27 спеціальностей. А ще обласні програми покривають дороговартісні медикаменти для деяких категорій хворих – мешканців Львова. І це при бюджеті майже у два млрд. Проб­леми охорони здоров’я – це спільна відповідальність міської і обласної влади”, – зазначила Ірина Микичак, керівник департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації на Facebook-сторінці “Львівський перинатальний центр”.
Зі своєї сторони Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету зазначив “Пошті”, що питання виділення коштів на добудову чи реконструкцію перинатального центру на бюджетній комісії у міськраді ніхто не виносив, відповідно, воно не розглядалося.
“На сьогодні увесь бюджет розвитку міста є розподілений. Буквально на останній сесії ми розподілили останні 30 млн гривень. Чи можливо знайти надалі кошти? Думаю, так! Справді є низка спірних об’єктів, які знаходяться в комунальній власності обласної ради, а також на балансі управління охорони  здоров’я Львівської міськради чи міських лікарень. Та замість того, щоб з’ясовувати ситуацію в судах, доцільно було б знайти спільну мову та насправді комерційно привабливі об’єкти виставити на аукціон і продати за великі кошти. І виручені кошти спрямувати на перинатальний центр. Бо ж розуміємо, що він буде працювати і для мешканців Львова. Так було б правильно”, – каже Валерій Веремчук.

Тим часом медики без роботи

Як писала Пошта”, коли перинатальний центр у 2013-ому закрили, то близько 450 медиків та обслуговуючого персоналу відправили у вимушені відпустки. Щоправда, медиків цього закладу не звільнили. Зі слів Віри Леськів, лікаря-гінеколога, попри багаторічні обіцянки чиновників – віз із відкриттям пологового будинку і далі там. А колектив перинатального центру уже й об’єднався в громадську організацію “Відродження перинатального центру”, які неодноразово влаштовували пікети в області та навіть у Києві. Жінка розповідає “Пошті”, що на відкриття центру з нетерпінням очікують не лише матусі, а й медики.
“Кожного року нам обіцяють, що  роботи розпочнуть. Хочеться вірити, що найближчим часом ми таки повернемося на свої попередні робочі місця. Бо, як лікарню закривали на ремонт, нам обіцяли усіх працевлаштувати. Та лише 16 лікарів взяли на 0,25 ставки в Львівську обласну лікарню. Інші – хто де опинився: одні дітей бавлять, хтось хати прибирає або ж таки влаштувались в лабораторії. І мало хто по спеціальності продовжує працювати. А рівень кваліфікації теж знижується”, – обурюється Віра Леськів, лікар-гінеколог, учасник ГО “Відродження перинатального центру”.
Зі слів співрозмовниці, три пологові будинки у місті – замало.
“Пологові будинки необхідно періодично закривати на ремонти, профілактику. Уявіть, зараз обласна лікарня працює за два пологові будинки. Тому виникає питання перевантаження лікарень. Тим паче, перинатальний центр був не просто пологовим будинком. На його базі працювали кафедри, займалися передчасними пологами, виходжували недоношених дітей. Він потрібен, щоб дати навіть перепочинок тим пологовим, які маємо”, – резюмує медик.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7448 / 4.46MB / SQL:{query_count}