Не ламати, не рубати, а садити!

Зелені ідеї для Львова. “Пошта” довідалась, на яких вулицях міста цього року висадять нові дерева, чи відновлять жоржинарій у Стрийському парку та як долучитись до таких ініціатив

фото: alex-shutyuk.livejournal.com (6)
Частіше рубати, ніж садити, частіше ламати, аніж доглядати за деревами – це стандартний сценарій, який донедавна “працював” у нашому місті. Адже й справді, по всьому Львову або росли старезні дерева, або ж виднілись пеньки нещодавно зрубаних. І лише віднедавна у місті Лева почали активно висаджувати саджанці різно­манітних дерев.
“Почали із площі Галицької, де висадили два клени, пізніше на вулиці Городоцькій посадили 11 сакур, на вулиці Курбаса – шість платанів. Ще згодом на вул. Чорновола з’явились 32 молоденькі платани. Біля Львівського державного цирку дерева профінансував спонсор. За спонсорський кошт також озеленили площу Музейну. Днями висадили вісім дерев на площі Маланюка: два скельних дуба, платан, дві райські яблуні, іргу канадську, тис і магнолію. У наших планах, щоби кожна вулиця була достатньо озеленена, а не боротьба із деревами, шляхом вирубування”, – зазначила “Пошті” Олександра Сладкова, яка очолює відділ урбаністики ЛКП “Інститут просторового розвитку”.
Має бути позитивний баланс зрізаних і посаджених дерев у Львові
З її слів, реалізовувати такі зелені ідеї Інституту просторового розвитку вдається насамперед тому, що є небайдужі львів’яни.
“Мешканці довіряють нам свої кошти, за які купуємо дерева, оголошуємо, коли їх висаджуватимемо, робимо опори, а пізніше ще поливаємо, бо у місті нема централізованої системи поливу, як за кордоном. А для того, щоби дерева виросли, їх  потрібно перших два роки поливати. Відповідно, якщо цього ніхто не робить, то беремо відро та йдемо поливати. Дуже добре, щоби мешканці, які живуть поруч, самі зголошувались допомагати із поливом. І таким чином ті дерева приживаються”, – каже Олександра Сладкова.

Місія: відновити жоржинарій

Зокрема й цієї весни Олександр Шутюк, дизайнер ЛКП “Інституту просторового розвитку”, у своєму блозі запустив ініціативу щодо зібрання коштів на озеленення Львова.
“Перша ідея – відновлення жоржинарію у Стрийському парку. Зараз ніяких жоржин там, звісно, немає, є лише здичавілі кущі. Є ідея підстригти кущі та посадити нові жоржини спільно зі студентами Українського католицького університету та ЛКП “Зелений Львів”. Для цього треба закупити сто цибулин різних сортів. Ціна однієї цибулини – 36 грн, відповідно, на всі потрібно 3600 грн. Весь процес відновлення можна організувати у форматі майстер-класу, суботника зі студентами, ландшафтниками”, – розповів “Пошті” Олександр Шутюк.
З його слів, зібрані кошти також використають на висадження дерев, що у Львові на вул. Свєнціцького.
Наприкінці травня у центрі Львова озеленять вул. Лесі Українки – там встановлять дерев’яні контейнери з липами та декоративними рослинами
“Друга ідея – додатково закупити рослин у сквер на вул. Свєнціцького, де ми восени 2016-го висаджували “спільнокоштовий” платан. Ще плануємо висадити там ялину звичайну Кранстонії (один саджанець коштує дві тисячі гривень), бересклет крилатий (коштує 1530 грн) та юкки нитчасті (п’ять штук по 150 грн). У підсумку, на сквер потрібно витратити 4280 грн”, – пояснив Олександр Шутюк.
Отже, на обидва місця разом потрібно 7880 грн. Зі слів Олександра Шутюка, зараз на спільному рахунку вже є 25 840 грн. “Пропоную орієнтуватися на суму 10 тисяч гривень. Надлишок буде використано на транспортні та інші супутні витрати, а все, що залишиться, автоматично перейде на осінній спільнокошт”, – зазначив у розмові Олександр Шутюк.
Тож, якщо ви хочете жити у гарному зеленому місті й вам небайдужі такі ініціативи, надсилайте кошти на реквізити: установа банку ПриватБанку (МФО банку 305299, КОД ОКПО одержувача 14360570, КОД ОКПО банку 14360570, рахунок отримувача 29244825509100, призначення: для поповнення картки 4731 1856 1255 3922, ГОЛЯК МИРОСЛАВ ЕДУАРДОВИЧ, 3246803657). Для тих, хто є клієнтом ПриватБанку, традиційно, вистачить лише номера картки – 4731 1856 1255 3922.

 Не лише посадити, а й доглядати!

Олександр Шутюк також наголошує, що, окрім того, що дерева треба активно висаджувати – вони ще й потребують відповідного догляду.
“Водночас має бути ще якийсь позитивний баланс зрізаних і посаджених дерев у Львові. А не просто ріжемо й на тому крапка. Також  треба у місті садити ті види дерев, які добре ростуть у наших кліматичних умовах, бо ж клімат змінюється, і не завжди ті дерева, які добре себе почували у нашій місцевості кілька років тому, продовжують себе добре почувати у Львові й тепер. Це стосується хвойних, ясенів, які не дуже характерні для Львова. У Європі ці дерева хворіють різними хворобами, і невідомо як їх лікувати… Тож обов’язково треба приділяти увагу деревам, не залишати зелені насадження напризволяще – власне, це головне. Також зараз практикують облаштовувати зелені тераси, дахи – це також гарна практика”, – наголосив у розмові з “Поштою” Олександр Шутюк.  Олександра Сладкова також акцентує, що важливо доглядати за висадженими деревами щороку.
У місті садити ті види дерев, які добре ростуть у наших кліматичних умовах, бо хвойні та ясени не дуже характерні для Львова
“А не посадити, і аж через п’ятдесят років підрізати його під стовбур – так не годиться”, – зазначила вона.
З її слів, ще три роки тому дерева у місті тільки зрізали… “Натомість жодних нових не висаджували. Хіба що мешканці посадили і воно вмерло навесні. На тому все. Тому дерева треба садити, але садити якісні та хороші”, – каже вона.
Зі слів Олександри Сладкової, зараз у місті Лева використовують нові технології під час висадження саджанців дерев.
“Можна робити для дерева дренаж – це такі спеціальні труби, які йдуть під коріння. Таким методом висаджували на вулиці Леся Курбаса. Це важливо робити у тому випадку, коли дереву не буде куди особливо розростатись, але йому ж треба якось дихати”, – зазначає співрозмовниця.

Озеленити вулицю Лесі Українки 

Наприкінці травня у центрі Львова озеленять вул. Лесі Українки – там встановлять дерев’яні контейнери з липами та декоративними рослинами. Цей проект реалізують коштом ЄС (70% вартості) і самих мешканців вулиці (30%), повідомила 14 березня представник проекту “Громади в дії” Тетяна Попович, інформує zaxid.net.
На озеленення вулиці її мешканці зібрали 26,34 тис. грн, загальна ж вартість проекту складає 84,8 тис. грн. У межах цього фінансування у “Соціальної Майстерні” замовлять сім дерев’яних контейнерів і придбають дерева у компанії “Світ рослин”, які коштують від 9 до 11 тис. грн, а також інші декоративні рослини.
Треба відходити від практики посадити дерево та вже через п’ятдесят років підрізати його під стовбур
Значну частину фінансування зі сторони мешканців надали власники кафе та ресторанчиків, розташованих на цій популярній серед туристів та львів’ян вуличці у центрі Львова. Зі слів Тетяни Попович, липи перейдуть на баланс Галицької райадміністрації Львова та місцевого ЛКП. Доглядати за ними пообіцяли й власники тамтешніх кафе, які збирали на них кошти.
Долучитись до такої зеленої ініціативи можна двома шляхами: надіслати на картку №5168 7423 5735 3535, принести готівку відповідальній особі Вік­торії Гавришин та отримати чек-підтвердження.
За даними Інституту міста, до початку літа у Львові буде реалізовано 18 проектів “Громади в дії” у співфінансуванні з мешканцями.
Як писала “Пошта”, у 2012 році вул. Лесі Українки зробили пішохідною, її повністю реконструювали, усунувши тротуари. У 2013 році на вулиці встановили 30 лавок. За останні п’ять років на цій вулиці з’явилося багато ресторанів та кафе, а сама вулиця стала популярною серед туристів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8900 / 4.43MB / SQL:{query_count}