Транспортні перипетії

У квітні пасажирів приміських і міжміських автобусів знову чекатиме сюрприз. Маршрутки пустомитівського і городоцького напрямків повернуться на АС-3, тоді як пільг, імовірно, ще не скасовуватимуть

фото: Марічка Ільїна
Досі будь-які обговорення і прийняті владою рішення щодо громадського транспорту у Львові та області не мають реального результату і покращення. Низка питань по маршрутках сьогодні гостро стоять на порядку денному та потребують негайного вирішення. Впровадження е-квитка, монетизація пільг, умови автостанцій, перенесення кінцевих зупинок приміських автобусів – залишаються відкритими.
У понеділок, 20 березня, громадська організація “За якісний транспорт” організувала круглий стіл у рамках проекту “Громадський транспорт. Перспективи”. Представники міської та обласної влади, перевізники, громадські активісти обговорили теперішню ситуацію та майбутнє нашого громадського  транспорту.
Як наслідок – ГО “За якісний транспорт” планує найближчим часом напрацювати та підписати так званий меморандум, щоб закріпити співпрацю міста та області у низці транспортних питань.
“Між містом і областю у питаннях громадського транспорту – глуха стіна. Одні твердять одну позицію, інші – протилежну. Тому хочемо напрацювати і закріпити таки нейтральний варіант для обох сторін. Окрім цього, найближчим часом потрібно вирішувати питання поширення е-квитка на приміські автобуси. Маємо календарний план і не пізніше, ніж за два місяці має бути погоджене і подане технічне завдання по електронному квитку на конкурс”, – зазначає Святослав Товстига, голова ГО “За якісний транспорт”.

Із приміського вокзалу назад на АС-3

За круглим столом представники міської влади і обласної розглянули роботу діючих автостанцій на території міста. Серед списку згаданих – автовокзал “Львів”, що на вулиці Стрийській, 109, автовокзал “Північний”, на вулиці Богдана Хмельницького, 225, автостанція “Західна”, Городоцька, 359. А також АС-3, що на вулиці Петлюри, 11, АС-5, вулиця Луганська, 2 і  АС-8, площа Двірцева, 8.
“У Львові є близько п’яти автостанцій, які більш-менш відповідають усім нормам. Окрім того, є низка автостанцій, які мають найнижчу категорію, де немає доступу навіть до туалетів. Так само маємо чотири-п’ять напрямів, якими курсують приміські маршрутки, але не мають належного місця зупинки. Зі свого боку ми намагатимемось пришвидшити питання виділення земельних ділянок під автостанції, звертатимемось до депутатського корпусу, в тому числі і до земельної комісії”, – каже Святослав Товстига.
Зі слів Романа Кокотайла, в.о. директора департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської обл­держадміністрації, на двох автостанціях – АС-3 і АС-5 терміни дії сертифікатів завершуються. До слова, на автостанцію №5 ще торік у міськраді оголошували інвестиційний конкурс, проте його досі не провели.
 “Щоб оновити ліцензію на ці автостанції, необхідно подати затверджений перелік документів до управління Укртрансбезпеки для проведення перевірки сертифікаційних умов діяльності автостанцій відповідного класу. А питання щодо інвестиційних конкурсів по автостанціях залишається відкритим”, – зазначає Роман Кокотайло.
Також, з його слів, у квітні приміські маршрутки пустомитівського та частина городоцького напрямків повертатимуть на АС-3, що на вул. Петлюри, 11.
Між містом і областю у питаннях громадського транспорту – глуха стіна. Одні твердять одну позицію, інші – протилежну
“Згідно укладених договорів, орієнтовно з перших чисел квітня ці маршрути матимуть кінцеві зупинку на АС-3. Тому протягом 30 днів водії мають виїхати на рейси. Якщо не виїжджають, то автоматично не виконують умов договору, що є підставою для його розірвання. Місто уже погодило усі кінцеві зупинки для приміських маршруток на території міста. Попередньо усі необхідні пункти для роботи автостанції виконали. Там є туалети, кафетерій, поставили павільйони, працюють каси”, – каже Роман Кокотайло.
Нагадаємо, торік восени у місті проводили неодноразові пікети мешканці області через те, що кінцеві зупинки окремих приміських маршруток перенесли саме на АС-3. Мовляв, їм не зручні такі зміни, бо це “додатковий час та гроші”. Міська влада, а саме вона погоджує кінцеві зупинки на території міста, тоді ж тимчасово дозволила деяким приміським автобусам зупинятися на приміському залізничному вокзалі.
“Якщо у міськраді погодять зупинку на території приміського залізничного вокзалу, то жодних заперечень із нашого боку не буде. Сьогодні місто користується своїм законним правом у частині визначення кінцевих зупинок”, – зазначає Роман Кокотайло.
Згадали і про тимчасову автостанцію “Західна”, що на вул. Городоцькій, 359, куди торік перенесли кінцеву для маршрутів городоцького, мостиського, самбірського, старосамбірського та турківського напрямків.
“На цих напрямках фактично працюють два з половиною перевізники. Чому з половиною? Бо останній на межі фінансової скрути. Маємо ще вісім-дев’ять транспортних засобів, у яких договори дійсні впродовж 2017-2018 року, тому вони далі заїжджають на головний залізничний вокзал. Зі всіма іншими у нас порядок. Та зауважимо, що цю автостанцію справді відкривали як тимчасову. Тому питання до міста: чи оголошуватимуть там конкурс на будівництво повноцінної автостанції або ж, можливо, виділятимуть додаткову землю під реконструкцію діючої АС...”, – додає Роман Кокотайло.

Е-квиток: на міських і приміських маршрутках?

Окреме питання – можливість упровадження електронного квитка на приміських автобусних маршрутах, які курсують до населених пунктів, що розташовуються на периферії міста. Бо ж за законопроектом е-квиток діятиме лише у міських маршрутках. Місто і область досі не можуть дійти згоди, чи необхідно е-квиток впроваджувати у приміських автобусах.
“Маємо три варіанти щодо впровадження е-квит­ка на приміських маршрутках. Перший – щоб наші маршрутки так і їздили згідно укладених угод, а пасажири оплачували за проїзд готівкою чи купували квитки на автостанціях. Другий варіант – міськрада фінансує дані автотранспортні підприємства, які на той момент будуть мати чинні угоди і надає за свій кошт їм валідатори. Останній із варіантів такий, що ми готові передати низку маршрутів ближнього приміста – місту. Та за умови, якщо ці маршрути обслуговуватимуть наші обласні перевізники. Думаю, третій варіант підходить найбільше. Зі свого боку ми  уже подали до міськради списки перевізників, маршруток, а також відповідний кілометраж та відповіді досі немає”, – пояснює Роман Кокотайло.
У місті ж переймаються, що після впровадження е-квитка на міських маршрутках, приміські автобуси ближнього приміста стануть нерентабельними і частина з них “просто пропаде”.
“У приміських маршрутках, які їдуть через усе місто, може знизитися  пасажиропотік. За нашими оцінками, до 60% пасажирів на цих маршрутах є львів’яни, які пересуваються в межах міста саме приміськими маршрутками. Коли буде е-квиток, відповідно попит на ці маршрути знизиться і вони рідко їздитимуть”, – каже Сергій Журбенко, начальник відділу автоматизованих систем оплати проїзду ЛКП “Львів­автодор”.
Нагадаємо, торік, 17 лис­топада, як писала “Пошта”, у Львівській міськраді підписали угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку щодо надання кредиту для запровадження е-квитка. Згідно з угодою, Львів отримає 10 млн євро на впровадження е-квитка. Протягом 2017 року триватиме робота над проектом. А вже перші системи для електронної оплати за проїзд встановлять у транспорті на початку 2018-го.
Додамо, що львів’яни через онлайн-голосування вже обрали назву для е-квитка – “ЛеоКарт”.

З 2 квітня пільг не скасують?!

Вкотре у Львові перевізники порушили питання безкоштовного проїзду у громадському транспорті. Зокрема, як писала “Пошта”, значне скорочення очікує тих, хто має право на безоплатний проїзд на приміських і міжміських автобусах. У понеділок, 20 березня, перевізники виступили із заявою, що з 2 квітня у маршрутках області безоплатно їздитимуть лише дві категорії пільговиків: учасників бойових дій та інваліди І групи. А якщо це інвалід І групи по зору, то безкоштовно також може їхати особа, яка його супроводжує. Тоді як на міжміських маршрутах безоплатно зможуть їздити лише учасники бойових дій.
Зі слів перевізників, вони змушені вдаватись до таких кроків, бо ж “ані копійки не передбачено перевізникам за пільгові перевезення”.
Проте у розмові з “Пош­тою” Роман Кокотайло запевнив, що у квітні ніхто ще пільг не скасовуватиме.
“Пригадайте ситуацію із підняттям тарифів на приміських маршрутках. Тоді ще перевізники на початку грудня заявляли про свої наміри, а реально їх підняли із середини січня. Скасування пільг можливе лише після того, як проведуть усі громадські слухання. Розумію і позицію перевізників, бо ж насправді ситуація з пільговиками – критична. З усіх західних областей лише у Львівській немає жодних обмежень для пільговиків. Та ці вимоги, які озвучили перевізники,  потребують додаткового обговорення”, – певен він.
Окрім того, співрозмовник зазначив, що уже найближчим часом в області очікують на впровадження проекту монетизації пільг, або так званої адресної допомоги.
“У Міністерстві соцполітики і в облдержадміністрації уже є певні напрацювання щодо монетизації пільг. Думаю, протягом березня-квітня ми будемо чітко розуміти, коли цей проект реалізуємо. Можливо, перевізникам доведеться потерпіти ще до того моменту, коли особисто виділятимемо адресну допомогу пільговикам”, – додає в.о. директора департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку ЛОДА.
Щодо можливих коштів, які отримуватимуть пільговики на руки, Роман Кокотайло каже: “Сума виділених грошей буде залежати від пільгової категорії. Швидше за все із підняттям мінімального рівня соціальних виплат там буде закладено питання коштів на пільговий проїзд. Тоді ж усі питання по пільговиках автоматично буде вирішено. Перевізники зможуть оновлювати свій рухомий склад, інвестувати у транспортну галузь і розвиватися”, – резюмує Роман Кокотайло.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8252 / 4.45MB / SQL:{query_count}