Право без права: що буде з пільговиками?

З 2 квітня на міжміських і приміських автобусах більшу частину пасажирів-пільговиків уже не возитимуть задарма. А з наступного тижня у маршрутках Львова в пасажирів перевірятимуть квитки та посвідчення

“У мене посвідчення”, “посвідчення дитина війни”, “посвідчення”… Ці репліки ми чуємо щодня, їдучи громадським транспортом. Питання перевезення пасажирів, які мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті – завжди стояло гостро. Попри і так скрутне життя пільговики постійно наштовхуються на агресію з боку водіїв, чують нарікання від керівництва АТП, бо, мовляв, “немає грошей на компенсацію перевезення пільговиків, то чому вони повинні цим питанням перейматись”.
Як тільки уже не намагались вирішити це питання і в області, і в місті. Пригадуємо масштабні торішні і цьогорічні пікети львівських водіїв, коли чи не увесь громадський транспорт просто не виїжджав на роботу, обмежувалось у часі безоплатне перевезення пільговиків, а також тимчасово  скорочували списки тих, хто їздив безоплатно.
Як один із варіантів вирішення вічного конфлікту вбачали монетизацію пільг. Що ж це монетизація пільг –  адресна допомога кожному, хто має право на пільги у транспорті. Попри два роки розмов і голосних заяв, ідея залишилась на папері у владних кабінетах. Тим часом у місті чекають на впровадження е-квитка, а область очікує на дотації від держави, щоби нарешті повністю компенсувати перевізникам те, що ті возять пільговиків безкоштовно.

800 000 пільговиків

Населення Львівщини  складає більше 2,5 мільйонів осіб. Зі слів Андрія Думи, директора ТзОВ “Львівське АТП-14631”, депутата Львівської облради, з них –близько 800 тис осіб згідно закону мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті області, найбільшу кількість з них складають пенсіонери.
“Проблема із пільговими перевезеннями існує не лише на автомобільному транспорті, а й, наприклад, на залізниці. Якщо держава надає пільги певній категорії людей, то вона повинна відшкодовувати перевізникам ці витрати. Наприклад, найбільшому підприємству в області – “Львівське АТП-14631”, яке обслуговує щоденно більше ніж 200 автобусів на внутрішніхобласних приміських і міжміських маршрутах, торік виділили компенсацію за пільгові перевезення тільки близько 500 тис. гривень. Щоб розуміти ­– один автобус “Еталон”, який обслуговує приміські і міжміські маршрути  коштує близько 1,5 млн гривень. На цей рік нам питання дотації взагалі  ще не вирішено. Ми уже надіслали листи в усі районні адміністрації, проте жодної відповіді не отримали. Орієнтовні наші збитки від пільгових перевезень становлять більше 10 млн гривень”, – зазначає Андрій Дума.
Недавні зміни в законодавчих документах стосувалися зняття пільг лише окремих категорій пасажирів, що не суттєво вплинуло на загальну кількість пільговиків.
“В умовах відсутності компенсацій перевізники  неодноразово піднімали питання про перехід на адресну допомогу найменш соціально-захищеним категоріям населення. Проте це не вирішується і тепер з врахуванням свого фінансового становища перевізники змушені ставити питання про обмеження пільгових перевезень”, – каже він.
У свою чергу, нагадаємо, що цього року у січні тарифи у міжміських та приміських автобусах значно зросли.
Як зазначив “Пошті” Іван Велійка, директор АТП “Міра і К”, із початку квітня на обласних маршрутках очікують значне скорочення списків пільговиків.
“У 2016-ому держава припинила фінансувати перевезення пільговиків, передавши повноваження на місця. Однак таких грошей немає у місцевих бюджетах. Планується, що з 2 квітня на приміських і міжміських маршрутах безкоштовно будуть перевозити лише декілька категорій пільговиків. Відповідне звернення уже направили до голів облдержадміністрації та облради. Знаю точно, що зміни не стосуватимуться учасників бойових дій, інвалідів І-ої групи по зору з супроводжуючою особою, інвалідів І-ої групи загального захворювання. А ось у міжміських маршрутах безкоштовно їздитимуть лише учасники бойових дій. Детальніше повідомимо 20 березня”, – наголосив Іван Велійка.

фото: Марічка Ільїна

Для львівських пільговиків – усе без змін

Проте зі слів директора АТП “Міра і К”, у Львові ситуація із пільговиками аж ніяк не краща, бо не менше ніж 40% пасажирів – претенденти на безоплатний проїзд.
“Останні проведені нами перевірки показали, що фактично чи не половина пасажирів не оплачують за проїзд. Це катастрофічна цифра. А ці відшкодування, які передбачені перевізникам, далеко не покривають тих втрат, які несуть АТП. Для прикладу, перевірка на маршруті №33, яке обслуговує підприємство “Міра і К”, засвідчила, що за день автобус перевіз 952 пасажири. З них лише 520 оплатили за проїзд”, – констатує Іван Велійка.
Олег Партика, начальника управління транспорту і зв’язку Львівської міськради, каже “Пошті”, що цьогорічна компенсація за пільгові перевезення у міських маршрутках – “крапля в морі”. Проте наразі жодних обмежень у пільгових перевезеннях для львів’ян там не планують.
“В основному ті, хто користуються пільгами – це інваліди, люди пенсійного віку, учасники бойових дій тощо. Їх дуже багато. Та варто зауважити, що дуже багато й тих, хто заходить у транспорт із фальшивими посвідченнями. У міському бюджеті передбачено 20 млн гривень для перевізників – це небагато. Самі ж перевізники вимагали значно більше. Та таких коштів у нас немає”, – наголошує він.
Ще торік у березні у рам­ках експерименту міська влада вирішила обмежити час безкоштовного проїзду у маршрутках. Тоді йшлось про обмеження із 10.00 до 16.00. Олег Партика каже, що хоч такі дії були доволі результативними, та водночас запевняє, наразі для львівських пільговиків ніяких нових правил не буде.  До слова, як запевнив “Пошту” начальник управління транспорту і зв’язку міськради без обмежень пільги діють і у всіх нічних маршрутках, які курсують містом.
Окрім цього, нагадаємо: із 1 вересня 2016-го учні львівських шкіл оплачують половину вартості проїзду у міських маршрутках – 2 грн. Таку умову прописано у договорах із перевізниками.  Та з особистих спостережень далеко не всі водії готові за півціни возити дітей. Деякі нахабно випихають школярів із транспорту. Та найприкріше те, що у салоні маршрутки часто не знайдеться дорослого, який би захистив дитину і нагадав водієві про його обов’язки.

Ідеальний вихід – монетизація пільг

Уже не один рік автобусні перевізники вимагають впорядкувати пільгові перевезення у транспорті та запровадити на Львівщині пілотний проект щодо монетизації пільг. Монетизація пільг на проїзд у транспорті означає, що замість безкоштовних послуг пільговики отримають від держави гроші, які платитимуть за послуги у громадському транспорті.
Ще у 2015-ому голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка анонсував, що на Львівщині діятиме пілотний проект щодо монетизації пільг. Тоді ж і Павло Розенко, тодішній міністр соціальної політи­ки України, заявив, що реформування соціальної сфери здійснюватиметься у кількох напрямках: будуть  скасовані неефективні пільги і надаватимуть  адресну допомогу пільговикам.
“Адресна допомога пільговикам – це є ідеальний варіант вирішення усіх проблем із громадським транспортом. Досі, на жаль, це питання пробуксовує. Знаю, що ним займаються і ЛОДА, і в уряді. І спільно із облдержадміністрацією перевізники напрацювали пілотний проект із монетизації пільг у нашій області. Відповіді документи уже направили у Київ. Я так розумію, що там ведуть ще чорнову роботу, бо впровадження монетизації мусить супроводжуватися певною інвентаризацією документів. Їх чимало, бо в Україні транспортними пільгами користуються майже 9 млн людей”, – каже Іван Велійка.
Проте зі свого боку Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, зазначає, якщо введуть у місті е-квиток, то потреби в адресній допомозі можливо і не буде.
“Монетизувати пільги і надавати кошти пільговикам на їхні рахунки було б правильно. У свій час міністр соціальної політики про це говорив. Та тоді поговорили і забули. Якихось конкретних кроків по цьому немає ні  на рівні міста чи держави. Зараз Львів працює над е-квитком. І саме його впровадження дасть нам можливість фіксувати точну кількість саме пільговиків. Тоді, думаю, не буде потреби у адресній допомозі”, – пояснює депутат.
Зі слів Олега Партики, наразі це питання для міста не актуальне, бо ж такий  експеримент мали впровадити ще з початку 2017-го, проте досі ніяких результатів.
А ось в області кажуть, що монетизація – це вихід для перевізників.
“Як перевізник скажу, що реалізація ідеї із адресною допомогою чи, як кажуть, із монетизацією пільг, була б доречною. Коли пільговикам дають певні кошти і вони цільово використовують їх, а перевізники не отримуватимуть збитків за ці перевезення і не вимагатимуть компенсацій”, – резюмує Андрій Дума.

Із наступного тижня – рейди у маршрутках

10 березня Всеукраїнська асоціація автомобільних перевізників повідомила, що ЛКП “Муніципальна дружина” перевірятиме у  пасажирів  львівських маршруток наявність посвідчення та квитків. Як пояснив “Пошті” Іван Велійка, у разі порушення пасажирів спочатку тільки попереджатимуть. А якщо і надалі ігноруватимуть попередження, то пасажиру світить адміністративний штраф у  розмірі 20 тарифів, тобто 80 гривень.
“У Львові сьогодні нараховують більше 200 тис. пільговиків. Якщо аналітично підійти до цього питання, то такої кількості людей із законним правом пільгового проїзду не може бути. Прикриваючись посвідченням дуже багато пасажирів їдуть безоплатно, бо відсутній контроль у маршрутках. У зв’язку з тим ми ініціювали таку  ідею, а в міськраді нас підтримали, і вже з понеділка будуть проводитись рейдові перевірки, – запевняє директор Іван Велійка. – Перший тиждень рейдові групи будуть лише відслідковувати за пасажирами. Маршрутки для перевірок вибиратимуть випадково. У час пік вони стоятимуть або при вході, або ж сидітимуть біля водія. Надалі, якщо будуть певні порушення, то “зайців”  затримуватимуть і передаватимуть у Нацполіцію”.
З його слів, перевізники мають повідомляти пасажирам про те, що на лінії проводиться контроль, а пасажири водночас можуть вимагати квиток у водія після оплати проїзду. Адже у будь-який момент у маршрутку може зайти перевірка.
“Сподіваюсь, що це не буде одноразова акція. І маємо надію, що зможемо хоч якось навести лад у громадському транспорті міста. Окрім цього, такі перевірки можна розглядати як моніторинг. За певний час матимемо результати стосовно пільгових перевезень у нашому місті, тоді ж будемо пропонувати міськраді певні ідеї вирішення цього питання”, – сподівається Іван Велійка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7368 / 4.46MB / SQL:{query_count}