Кишенькові злодії: справжнє нашестя!

“Пошта” розповідає про небезпечні місця, де можна залишитися без цінних речей, і вкотре нагадує, як не потрапити на гачок крадіїв

Сумки, гаманці, телефони, документи, ювелірні вироби – сьогодні все це запросто може стати наживою для тих, хто шукає легкі шляхи заробітку. Мова про кишенькових злодіїв, які користуються нашою неуважністю.
“Працюють” вони постійно протягом року – парами, групами чи… навіть цілими сім’ями. Щоправда, у певні періоди вони пожвавлюються, наприклад, весною. 
А ось у місцях масового скупчення людей: у громадському транспорті, на ринках, у супермаркетах і навіть на пішохідних переходах – завжди треба бути особливо уважними, щоби вас не обібрали. Лише від початку року офіційно на Львівщині зареєстровано 355 кишенькових крадіжок. У правоохоронних органах пояснюють, що їх кількість збільшилась чи не удвічі через “закон Савченко”, за яким випустили на волю засуджених, та війну на сході. 
“Та власне не війна спровокувала людей іти красти, а економічна криза у державі. Спостерігаємо тотальне зубожіння населення. Та й самі ж злодії кажуть, що із десяти вкрадених гаманців у результаті... годі назбирати 100 гривень… Люди не носять із собою великих коштів, бо не мають. Тому кишенькові злодії виходять у наше місто, як на роботу, кожного дня”, – каже Юрій Дідух, начальник оперативно-пошукового відділу кримінальної поліції Головного управління НП Львівщини. 
З його слів, час пік “роботи” кишенькових злодіїв припадає на ранок із 07.00 до 10.00. І ввечері із 17.00 до 20.00. А ось під кінець робочого тижня, а саме по п’ятницях, злодюжки можуть бути активними протягом усього дня.  

Маршрутки, ринки, кафе, “зебри”…

Як пояснює Юрій Дідух, ще до кінця травня кишенькові злодії працюватимуть доволі активно. Влітку їх поменшає, бо ж студенти роз’їдуться по домівках, а містяни підуть у відпустки. Та водночас побільшає вуличних крадіжок і пограбувань.
Зі слів співрозмовника, під пильним наглядом злодюжок найчастіше – увесь громадський транспорт, який курсує центром міста.
“Майже усі трамваї, тролейбуси, які курсують через центр, завжди під наглядом кишенькових злодіїв. Більше крадуть хіба що у маршрутках. А саме у тих, які курсують за місто, або з одного спального району в інший – наприклад, №184а, 3А, 51”, – зазначає правоохоронець.
З його слів, також кишенькові крадії “працюють” і на пішохідних переходах, ринках, у кафе та барах.  
“Пішохідні переходи на вулиці Чорновола, на вулиці Гнатюка, проспекті Свободи, де є скупчення людей – там дуже багато крадіїв. Окрім того, вештаються вони і продуктовими базарами, радіоринками, по закладах громадського харчування. У кафе злодій сідає за сусідній столик, присувається до жертви і робить вигляд, що нібито щось шукає, тоді як через рукав проникає у кишеню відвіду­вача закладу. Або вішає свою куртку на загальний вішак, а насправді засовує руку у чужий верхній одяг”, – пояснює Юрій Дідух.
Заступник начальника управління патрульної поліції Львова Юрій Качмар каже “Пошті”, що лише за вівторок, 14 березня, до патрульних надійшло 350 викликів, з них – 27 по крадіжках, у тому числі і по кишенькових. Тоді як у місті працювало 32 патрулі. 
“Нам часто доводиться затримувати злодюжок, які переїхали зі сходу. Вони “працюють” найчастіше у громадському транспорті, на довгих маршрутах, наприклад, на  проміжку від “Скрині” до центру. Роблять штучну тисняву, витісняють сумку назад, а тим часом один із них витягує речі і передає співучаснику. Коли транспорт зупиняється, виходять не усі одразу”, – зауважує Юрій Качмар. 
“Дуже важливо, щоб наші громадяни не були байдужими: бачите, що у сусіда витягують гаманець, або ж поряд підозрілу особа – не гайте часу і телефонуйте на 102. Львів’яни нам дуже допомагають, коли, наприклад,  у соцмережі на “Варті-1” публікують фото підозрілих осіб із записів відеокамер”, – зізнається Юрій Качмар.

Хто ж він, кишеньковий злодій?

Розпізнати злодія на вигляд непросто. Зазвичай це люди, які не привертають до себе уваги. Зрадити їх може хіба що погляд, або ж певні рухи. Цікаво, що полюють злодюжки не на всіх. 
“Є універсальні крадії, які “працюють” всюди, де це можливо: транспорт, ринки чи кафе. А є й ті, які лише шукають “наживи” у громадському транспорті. Дехто приїжджає у місто “на роботу” тільки два-три рази на рік перед великими святами, наприклад, Великоднем чи Різдвом, – розповідає Юрій Дідух. – Зауважу, що у транспорті найчастіше обкрадають саме жінок, які постійно мають при собі сумочки. Та є так звані порядні крадії, які не ошукують вагітних жінок чи людей похилого віку, дітей.  Та ось наркомани, яким нема за що купити дозу, будь-кого обчистять. Знаю, був злочинець, який крав принципово лише у чоловіків, і лише із внутрішніх кишень”. 
Зі слів співрозмовника, офіційно в середньому за день до правоохоронців  Львівщини надходить п’ять-сім офіційних викликів. 

Недосконале законодавство

Правоохоронці опе­ратив­но-пошукового відділу чи не щодня проводять рейди по певних точках, де концентруються крадії, запевняє Юрій Дідух. “Уже деяких знаємо з лиця. Буває, відслідковуємо їх, допоки не скоять крадіжку. Наприклад, лише цього місяця наш підрозділ на гарячому затримав шість кишенькових злодіїв. У чотирьох із них на руках уже було по два телефони. Тобто вони двічі за день встигли “обчистити” людину. За рік відсоток затриманих невеликий – близько 60 особам оголошено про підозру”, – певен він. 
Та, з його слів, парадокс у іншому – українське законодавство щодо кишенькових злодіїв передбачає подекуди необдумані рішення. 
“Після того, як ми на гарячому затримуємо особу за скоєння крадіжки, зрозуміло, що одразу оголосити підозру не можемо. Це можливо лише за день-два, коли зберемо усі необхідні дані. За цей час ця особа може пропасти, кудись виїхати. Допоки їй не оголосять підозру, вона не зможе понести відповідальність за свої вчинки, – пояснює Юрій Дідух. – Та буває, коли повторно на гарячому ловлять, оголошують підозру і суд в кінцевому результаті призначає домашній арешт і навіть не цілодобовий. У цей час ця особа може продовжувати красти. Окрім того, зараз у суді є процедура, яка називається “примирення з потерпілим”. Якщо злодій щиросердно розкаюється і зобов’язується виплатити усі завдані збитки, то потерпілий може написати заяву про те, що не має претензій. І фактично затриманий залишатиметься непокараним”.
Усі співрозмовники “Пошті” звертаються до львів’ян не бути байдужими, і допомагати правоохоронцям “відловлювати таких злодіїв”. “Буває тиждень-два бігаємо, спостерігаємо за злодієм, витрачаємо чимало сил і засобів, щоб його зловити. Коли ж нарешті таки його затримуємо, потерпілий часто каже, що не хоче писати заяву, віддайте йому гаманець і все”, – веде далі Юрій Дідух. 
Ось, до прикладу, львів’янка Ірина за останній рік уже вдруге потерпіла від кишенькового злодія. Та жінка каже, що не стала писати заяву у поліцію, бо пригадує, коли вперше у неї витягнули із сумки телефон, то після звернення у поліцію через рік “толку ніякого”. Попри пильність та уважність до своїх речей львів’янка знову потрапила на гачок злодія.  
 “Пригадую, тоді у маршрутці №46 було дуже тісно, або, як кажуть, не було де ані сидіти, ані навіть “висіти”. Телефон тримала в руках, а сумка весь час була переді мною. Коли ж автобус зупинився, була тиснява і так вийшло, що я уже вийшла, а моя сумка на один момент затрималась поміж пасажирами. От тоді і злодюжка обікрав мене”, – зазначає у розмові з “Поштою” Ірина.

Головна зброя захисту – пильність та уважність

Захиститися від професійного злодія непросто, але не варто забувати про прості правила безпеки. Фахівці не радять тримати у гаманці всі гроші і документи – краще розкласти речі по внутрішніх кишенях.
“Уважність – основний і чи не єдиний надійний захист. Контролюйте свої речі. Гроші витягуйте ще до того, як підходите на зупинку. Бачите  злочинця – не мовчіть, вчиняйте галас, вимагайте у водія, щоб зробив зупинку і не відчиняв двері. Звертайтесь до чоловіків, які їдуть поряд із вами, щоб допомогли затримати злодія”, – резюмує Юрій Дідух. 
Богдан Шкарада, екс-начальник міліції Львівщини:
– У злочинному світі кишенькові злодії вважаються найвищою кваліфікацією крадіїв. Вони добре навчені і їх у кримінальних колах дуже поважають. Розкривати такі справи важко. Тому що “працюють” крадії у людних місцях – транспорті, ринках, супермаркетах тощо. Групами і непомітно. Раніше у Львові було окреме відділення міліції, яке спеціалізувалося лише на кишенькових злодіях. Разом із начальником там усього працювало шість осіб, але працювало дуже ефективно. Сьогодні я просто співчуваю і працівникам поліції, і громадянам, які потерпають від рук злодіїв. Бо ж крадія неважко знайти, важко із доказами. Потерпілі не одразу звертаються до правоохоронців, а радше поспішають по допомогу до рідних чи скаржаться у соцмережах. На жаль, професійне ядро правоохоронних органів розмивалось роками. Зараз на роботу у поліцію приходять молоді особи без практики, і найголовніше, що не мають від кого вчитися. Тому у нас немає кваліфікованих працівників поліції, які би займалися цим видом злочину. У цій справі має бути вузька спеціалізація, як це було раніше – спеціальне відділення у місті по кишенькових злодіях, де була б відповідна картотека, альбоми з фотографіями усіх злодіїв. Натомість маємо оперативно-пошуковий відділ кримінальної поліції ГУ НП Львівщини, який займається усіма видами злочинів. Та у них надто багато обов’язків. Тому маємо те, що маємо…
Ігор Зінкевич, голова ГО “Варта-1”, депутат Львівської міськради:
– Спостерігаємо велику байдужість серед львів’ян у випадку із кишеньковими злодіями. Зауважуємо, коли є прямі факти того, що хтось засунув руку у чужу кишеню, весь автобус пасажирів мовчить… Подекуди навіть водій не хоче зупинитися і притримати двері, щоб допомогти затримати злодія. Таким чином ми просто даємо шанс злодіям йти далі і красти. Часом, з одного боку, навіть деколи є певні підозри і запитання до водіїв – чи не заодно вони з цими кишеньковими злодюжками?.. З іншого, до пасажирів, які не роблять бодай мінімального, не хочуть вислухати потерпілого. Чому б не викликати поліцію і не оформити прецедент? Не потрібно давати можливість цим злочинцям відчувати свою безкарність. На жаль, у правоохоронців офіційні цифри по кишенькових злодіях зі зверненнями, затриманням чи по розкриттю справи невтішні. Чомусь радше потерпілий пише на “Варту-1”. Маємо уже спеціальну рубрику на сторінці загублено\знайдено, де щодня надходить від львів’ян близько 50 різних повідомлень, а то й більше. На основі таких звернень хочемо розробити таку собі логістичну систему, яка б пояснювала певні дії і місця концентрації кишенькових злодіїв. Минулого місяця доволі часто нам повідомляли про крадіжки у маршрутних таксі, що курсують через вулиці Стрийська, Наукова, Володимира Великого. Окрім того, на основі звернень від львів’ян ми для себе виокремили, що на №53 маршруті постійно когось обкрадали. Тоді ж наші люди за свій кошт їздили цим маршрутом і намагалась відслідковувати за такими злодіями. Та це непросто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.9620 / 4.48MB / SQL:{query_count}