“Чорне золото”, небезпека і… нерви

Шахтарі нарешті отримають зароблені важкою працею гроші – рахунки ДП “Львіввугілля” розблоковані. Тим часом досі триває розслідування аварії на шахті “Степова”

фото: Shutterstock
Гірники Львівщини й надалі працюють у напруженому режимі. Ба більше,  чоловікам, які і без того мають небезпечний фах, доводиться ще й випрошувати заробітну плату. Відтак, цього тижня шахтарі навіть страйкували і відмовлялись відвантажувати вугілля для трьох ТЕС “ДТЕК Західенерго” – допоки не отримають зарплатні. 
Не виплачували шахтарям зарплати ще за січень. І це при тому, що підприємство має гроші, але через борг за електроенергію виконавча служба заблокувала рахунок ДП “Львіввугілля”.Чи було це законно розбирався Господарський суд області. 9 березня суд таки став на бік гірників і відповідним рішенням зобов’язав розблокувати рахунки ДП “Львіввугілля”. Шахти впродовж минулої доби працювали у штатному режимі. За час роботи відвантажили 9 вагонів вугілля – 609 тонн, зазначив  генеральний директор ДП “Львіввугілля” Андрій Дяченко, інформує прес-служба Львівської ОДА. 
Тим часом очільник області Олег Синютка мас-медіа назвав блокування рахунків – спланованою акцією. “Дуже дивно, що блокувати стали тоді, коли відбулись проблеми на “Степовій”, – наголосив цього тижня Олег Синютка. 

Дестабілізація ситуації: чому?

На думку голови Львівської ОДА, дії з блокування рахунку вчинені для дестабілізації ситуації у вугільній галузі Львівської області.
“Лише завдяки чіткій позиції шахтарського колективу, розумінню гірняками проблеми, а також завдяки дорученням прем’єр-міністра України, які були дані під час його візиту на Львівщину, ми зрушили цю ситуацію з мертвої точки”, – наголосив Олег Синютка.
Крім того, очільник Львівщини розповів про ухвалу Господарського суду області, який 9 березня розглянув питання блокування рахунку ДП “Львіввугілля”. 
“У судовому засіданні прийнято рішення щодо розблокування і неправомірної вимоги, відповідно до якої були заблоковані рахунки підприємства, – наголосив голова Львівської ОДА. – Завдяки розумінню шахтарів, відповідним дорученням уряду ми виконали зобов’язання, які брали на себе під час зустрічі представників Кабміну і профспілок, а також під час засідання комісії з питань техногенної безпеки і надзвичайних ситуацій. Сподіваюся, що протягом найближчих тижнів в повному обсязі буде виплачено зарплату шахтарям за січень”.
Варто зазначити, що рахунок ДП “Львіввугілля” був заблокований, коли туди надійшли кошти для модернізації шахт і початку виконання робіт. 
“Таке враження, що той, хто переслідував ціль заблокувати рахунки, насправді прагне зірвати модернізацію шахт ДП “Львіввугілля” і таким чином зупинити видобуток на шахтах Львівсько-Волинського вугільного басейну”, – припустив керівник області.

Ситуація на “Степовій” і далі критична

Як писала “Пошта”, 2 бе­резня, о 12.46 у Глухові на Львівщині на шахті №10 “Степова” стався спалах метану. Серед загиблих – вісім гірників.
Зі слів керманича Львівщини, експерти отримали всі зразки предметів, які могли стати причиною спалаху 2 березня на шахті “Степова” ДП “Львіввугілля”. 
“Комісія озвучила декілька версій того, що могло стати причиною спалаху, але кожна із них потребує перевірки”, – зазначив голова ОДА.
За його словами, тривають опитування гірників, які на момент аварії були у лаві: “Це дасть можливість прояснити ситуацію та дати загальну картину розслідування”.
Олег Синютка також за­значив, що станом на 8 березня  рівень метану на шахті при допустимій нормі 1,5% сягав 4%. Для порівняння, на наступний день після аварії рівень метану сягав 17%. Воду за допомогою насосів, які працюють на повітрі, вже відкачали до безпечного рівня.
До слова, цього тижня, 7 березня, на шахті “Степова” розпочала роботу урядова комісія з розслідування причин виникнення надзвичайної ситуації – аварії І категорії з груповим нещасним випадком. Також продовжують роботу комісія Держпраці й залучена група експертів.
Гірничі рятувальники Львівсько-Волинського воєнізованого гірничорятувального загону мо­ніторять ситуацію на аварійній ділянці шахти. Вуглевидобуток та проведення гірничих виробок не ведуться. 

Гроші для постраждалих гірників 

У четвер, 9 березня, з обласного бюджету для надання одноразової адресної допомоги постраждалим гірникам шахти “Степова” виділили 1 млн 780 тис. грн,  повідомили в департаменті фінансів Львівської облдержадміністрації.
Родинам загиблих виплатять по 100 тис. грн, а потерпілим різного ступеня тяжкості від 20 до 60 тис. грн.
Виплати здійснюють у межах реалізації Комплексної програми соціальної підтримки окремих категорій громадян Львівської області на 2014 – 2017 роки. Відповідне рішення у вівторок, 7 березня, ухвалили на сесії Львівської облради.
До слова, станом на 10 бе­резня усі 23 шахтарів, потерпілих внаслідок аварії на “Степовій”, надалі перебувають в опіковому відділенні 8-ї клінічної лікарні Львова. Їх стан задовільний, ускладнень немає. Серед ушкоджень, яких зазнали шахтарі, – опіки шкіри та верхніх дихальних шляхів. У відділенні їх забезпечують належним лікуванням та інтенсивною терапією. За потреби з постраждалими працюють психологи, інформує прес-служба ДП “Львіввугілля”. За словами в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірини Микичак, “усі пацієнти із позитивною динамікою”.
В. о. очільника департаменту також повідомила, найближчим часом частину шахтарів вже можна буде виписувати зі стаціонару для подальшого лікування в амбулаторних умовах, інформує прес-служба ЛОДА.
Для потерпілих на “Степовій” гірників створено спеціальний благодійний рахунок: р/р 26000301079428 у Львівська Філія ОУ АТ “Ощадбанк”, МФО 325796, ЗКПО 20847974. Адреса: 80054, с. Глухів, Сокальський р-н, Львівської обл. Тел.: (032) 493-97-10

“Якщо гроші виділятимуть лише на зарплату, то шахтарі знову працюватимуть на металобрухті та… гинутимуть”

Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників України, – про ймовірні причини аварії на “Степовій” та сумне майбутнє гірничої промисловості

– Скажіть, будь ласка, чи виділятимуть найближчим часом додаткові гроші на покращення умов праці гірників?
– Ситуація така: навіть, якщо повністю виплатять заробітну плату шахтарям  – заборговану за січень і частково аванс  за лютий – додаткових грошей на забезпечення господарської діяльності підприємства, на охорону праці не спрямують. 
Тому, місцева незалежна профспілка гірників виступила із ще однією умовою: виділити додатково 200 млн грн на забезпечення охорони праці та техніки безпеки на шахтах. І це абсолютно справедливо, бо, якщо гроші виділятимуть лише на зарплату, то знову шахтарі працюватимуть на металобрухті та…гинутимуть. 
– Яка ситуація із розслідуванням аварії на  шахті “Степова”?
– Працює урядова комісія. Але можна сказати, що вона не працює… Паралельно створена ще відомча комісія Державної служби праці, чого раніше ніколи не було. Це зовсім некомпетентні люди, і не тому, що вони погані, а тому, що їм не доводилось проводити такі розслідування. Але добре, що хоч ці комісії почали між собою взаємодіяти. 
Третя комісія – експертна, яку відомча комісія затвердила лише на шостий день після аварії. На шостий день, повторюсь, – це нонсенс. Четверта група – це поліція, але не бачу там експертів, це лише дільничні. Дуже важливо, щоби всі ці чотири групи працювали злагоджено. 
І хоч висувати будь-які припущення до офіційних висновків комісії неправильно, та все ж – там була банально порушена техніка безпеки. Це вже відомо. 
Але скажу наступне, про що всі мовчать. Як фахівець в області гірничої справи, я бачу, що на “Степовій” була неправильно побудована і затверджена схема провітрювання. Неправильно була побудована і схема вентиляції. Повітря просто не вистачало. Лаву підтоплювало. Кріплення було неякісне. Прибори контролю найімовірніше були у несправному стані, але остаточна версія – за відповідними комісіями.
– Пане Михайле, яка роль Львівсько-Волинського вугільного басейну для України?
– Дуже важлива роль Львівсько-Волинського вугільного басейну. Ще у радянські часи був збудований цілий технологічний комплекс в енергетиці. Це три ТЕС, що входять зараз у “ДТЕК Західенерго” – Бурштинська в Івано-Франківській області, Добротвірська у Львівській області та Ладижинська у Вінницькій області. Також спеціально збудували шахти у Львівсько-Волинському вугільному басейні – більше 20 шахт. Теплові електростанції повинні були споживати вугілля із шахт Львівсько-Волинського вугільного басейну.
Окрім того, Бурштинський острів дозволяв постачати електроенергію у країни ЄС. Якщо подивитись у структурі запасів енергоносіїв у надрах землі, то газу і нафти всього 2,5%, а вугілля – 97,5%. У надрах України запасів вугілля маємо ще на 400 років. У надрах Європи – на 150 років. Але водночас у нас не розвинуті альтернативні джерела енергії. 
– Де використовують вугілля із шахт Львівщини?
– Останні півроку воно “їде” на теплові електростанції “ДТЕК Західенерго” – Бурштинську, Добротвірську та Ладижинську. Буває, що влітку його везуть на державні електростанції у Донецьку область.
– На вашу думу, яке майбутнє чекає на гірничу промисловість, в тому числі на Львівщині, якщо ситуація не зрушиться з місця?
– На жаль, знищення… Тому що в Україні не сформований баланс енергоносіїв. Розроблена енергетична стратегія України до 2035 року, яка передбачає у два етапи закрити 47 шахт із 48 підконтрольних українській владі, в тому числі й приватні шахти. Невідомо, яка одна шахта повинна залишитись. Ця стратегія не передбачає також створення жодного робочого місця натомість. 
Розмовляла
Олена Петришин
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9147 / 4.45MB / SQL:{query_count}