Без сміття та з дешевим опаленням

У Львівській міській раді обговорили інноваційний спосіб переробки твердих побутових відходів

фото: архів (Олег Огородник)
Питання львівського сміття ще від травня гостро стоїть на порядку денному не лише у Львові. Наше сміття “мандрує” всією Україною. Навесні мине рік, відколи трапився трагічний зсув на Грибовицькому сміттєзвалищі, і львівське сміття стало проблемою номер один для області. Конкретних пропозицій і дій щодо вирішення сміттєвого питання наразі небагато.
Зокрема, серед “найсвіжіших” рішень – передача Львову за дорученням  очільника уряду території колишнього гірничо-хімічного підприємства “Сірка” у Яворівському районі площею 12,8 га. Та кінцевий висновок науково-експертної групи під керівництвом Ігоря Юхновського, щодо придатності цієї земельної ділянки засвідчив: територія не відповідає нормативним вимогам до облаштування полігону та будівництва об’єктів поводження з ТПВ. У Львівській міськраді уже заявили, що чекають від Львівської облдержадміністрації та держави на нову ділянку під полігон для сміття.
Тим часом львівське сміття і далі подорожує… Днями на Полтавщині виявили непотріб із нашою “пропискою”, який висипали просто неба без будь-яких дозволів… Хто з перевізників це зробив, ще повинні з’ясувати, адже такі дії ганьблять безпосередньо Львів!
Ба більше, цього тижня на сайті  парламенту зареєстрували проект постанови про утворення тимчасової слідчої комісії ВРУ щодо перевірки фактів нелегального вивезення сміття із Львова на сміттєзвалища інших міст.

Вихід із “сміттєвої” кризи: ідея жителя області  

Цього тижня у Львівській міській раді обговорили інноваційний спосіб вирішення сміттєвої кризи у Львові. За участю депутатів Львівської міськради Юрія Кужелюка та Романа Іванціва, а також самого винахідника ідеї –  Анатолія Архипчука, львів’янам презентували результати експерименту із газовим генератором, у якому могли б спалювати непотріб і додатково отримувати теплову енергію. Про результати експерименту більше розповідає Анатолій Архипчук, який використовує такі газові генератори в себе у господарстві в Радехові.
“У мене була проблема із утилізацією своїх дрібних відходів, у моєму випадку – це були дрова. Їх перевів на вугілля, яке пізніше продавав. Газовий генератор стоїть у мене на сушці зерна, але працює він на соломі та на дровах. Так само із сміттям можна зробити. Сміття – така ж калорійна субстанція, як і дрова, при спалюванні якого виділяється газ і відбувається якісна утилізація відходів, – каже Анатолій Архипчук. – На практиці це виглядає так: завантажили сміття у газовий генератор, підпалили. Коли відходи починають горіти, температура всередині генератора зростає, тоді ж – виділяється газ. На виході цей газ змішується із повітрям, і він спалахує. Коли сміття вигорить, потрібно забрали рештки та вивезти на захоронення”.
До проведення експерименту, депутати Львівської міськради залучили представників із “Львівтеплоенерго” та СЕС, які вимірювали вміст шкідливих речовин на виході. Як результат – отримали у два-три рази менші викиди шкідливих речовин за допустимі норми.

Винахід вже запатентований

Автор цієї ідеї має патент на винахід. Газовий генератор патентував “як пристрій по утилізації ТВП”. Та, зі слів винахідника, він може будь-яку органіку пере­робляти. А газовий генератор, у якому проводили експеримент, був об’ємом 7,8 м куб. Туди завантажили 1,5 т різного сміття.
“Автор ідеї сам запропонував нам приїхати та поглянути як працює газовий генератор, який він виготовляє і продає, в тому числі, й у Польщу. Тоді зібрали понад сто мішків сміття – близько 1,5 т (сміття було дуже мокрим і несортованим). За вісім годин його переробили. Коли пересвідчились, що технологія працює, вирішили її запропонувати для міста Лева”, – розповідає Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради.
Анатолій Архипчук зазначає “Пошті”, що можна десятки таких установок розробити та набагато потужніших.
“Такі газові генератори можна використовувати на різних потужностях – від 300 кВт/год до 1,5-2 МВт/год, а розміщувати в області, районних центрах, містах, біля котелень, там, де є котли. Після спалювання сміття, буде нагріватись або вода, або ж виробниче приміщення. Також можна забезпечити теплом парники, сушки”, –пояснює він.
Співрозмовник певен: такі газові генератори могли б допомогти із вирішенням питання сміття не лише у Львові. Окрім того, на його думку, це додаткові робочі місця, що дало б можливість конкурувати нашим виробникам, які б отримували дешевшу електроенергію.
Зі слів депутата Львівської міської ради Романа Іванціва, результати аналізів після експерименту перевищили всі очікування, зазначає Інформаційний портал депутатів міськради. “Я особисто був вражений і навіть не очікував таких результатів. Бо показники CTC були набагато кращі, ніж від газових котлів. На виході не утворюється практично ніяких шкідливих речовин. В європейських сміттєспалювальних заводах на виході залишається до 30% попелу та пилу. Тут залишається менше 10% попелу. Найкраще у такий спосіб утилізовується органіка, яку треба спресувати, щоб виділити звідти воду. Для того, щоб досягти вищого рівня життя, потрібно прийняти якесь нестандартне рішення. Цей спосіб і є одним із таких варіантів вирішення питання. Завдяки такому підходу проблеми зі сміттям не буде, а за ним стоятиме черга, бо його будуть купувати”.

Юрій Кужелюк, депутат Львівської міської ради:
– Результати, які ми отримали при експерименті із газовим генератором – дуже позитивні. Є ідея, щоб Львівська міськрада встановила таку ж експериментальну установку в місті. Та запропоновану ідею потрібно доопрацювати – подумати, як завантажувати у ці генератори сміття і як витягувати залишки непотребу. Після чого потрібно скласти проект, виділити невеликі кошти на нього, виготовити сам генератор. Керівництво міста уже знає про таку ідею. Близько півтора тижня тому говорив із міським головою Львова Андрієм Садовим. Наразі ще відповіді нема. Додатково, без зайвого шуму будемо це питання обговорювати. Тоді спробуємо його реалізувати, якщо буде на це згода. Коли таки це вдасться зробити – це буде вихід, як для міста, так і для області. Газогенератор працює як піролізна установка, в якій сміття згорає, після чого отримуємо теплоенергію. Важливо зауважити, що це буде не зовсім спалення сміття у таких генераторах, а його розклад при низькій температурі, де не буде неприємного запаху. Після першого етапу реалізації цієї ідеї, можна буде залучити до перевірки ще відповідні лабораторії. А якщо необхідно – поставити фільтри. Цей експеримент ми проводили вручну. Ідея працює. Не треба шукати якусь дорогу технологію. Можливо, саме це рішення і буде ефективним у сміттєвому питанні. Потрібно спробувати, бо знаємо, що зникла надія на доброго вуйка-інвестора. Не знайшлось охочих з-за кордону вкласти гроші у наше сміття. А якщо нам таки вдасться облаштувати сортувальну лінію, то решта – 70% сміття, яке залишатиметься, потрібно буде кудись дівати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7315 / 4.42MB / SQL:{query_count}