“Юриста нині знайти легше, аніж слюсаря”

Андрій Дума, депутат Львівської облради, – про кадрову проблему з робітничими професіями та потребу зустрічі представників навчальних закладів і роботодавців

Сьогодні якісні та професійні кадри на вагу золота, особливо це стосується робітничих професій. На підприємствах справжній кадровий голод, бракує, скажімо, слюсарів і токарів. Значна частина з них подалися за кордон у пошуках кращих заробітків, зокрема до сусідньої Польщі. Натомість центри зайнятості переповнені шукачами роботи з юридичною та економічною освітою.
Професійно-технічна освіта в Україні нині переживає не найкращі часи і потребує негайного стратегічного реформування, бо інакше відповідні навчальні заклади приречені на закриття. А на Львівщині понад 50 професійно-технічних закладів! Як уже писала “Пошта”, ще навесні 2016-го міністри освіти і науки Лілія Гриневич та фінансів Олександр Данилюк під час робочої зустрічі говорили про варіанти фінансування профтехосвіти в Україні. Власне ще тоді вони акцентували, що варто було б залучити бізнес до фінансування професійної підготовки необхідних їм професій. Втім віз і досі там… 
Роботодавці натомість – у пошуках кадрів. Ситуація критична і потребує щонайшвидшого вирішення. Самі ж роботодавці не хочуть сидіти склавши руки, вони – за дії.
“Має бути комунікація між підприємствами, які відчувають кадровий голод, зокрема тими, що потребують спеціалістів робітничих професій, та професійно-технічними училищами Львівщини, які навчають учнів тих чи інших спеціальностей. Я сам пробував на рівні області це зорганізувати, але бачу, що мене чомусь ніхто не чує”, – зазначив у розмові з “Поштою” депутат Львівської обласної ради, заступник голови комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв’язку Львівської облради, директор  ТзОВ “Львівське АТП-14631” Андрій Дума. – Це завдання виконавчої влади області, бо настав час від постійних декларацій переходити до справи. Можливо, це саботаж тих чи інших департаментів Львівської облдержадміністрації або ж нерозуміння ситуації, яка вже й так досить критична”.
Зокрема, вже є перша ластівка: учора на підприємстві відбулася зустріч керівництва одного з училищ Яворівщини та його учнів, яких знайомили з колективом та умовами праці на “Львівському АТП-14631”. “Сподіваюся, що частина з них виявлять бажання у нас працювати. В 2017-ому будемо робити акцент на працевлаштування молоді, виховувати тих, кого можемо навчити і хто схоче працювати на нашому підприємстві”, – каже Андрій Дума.
– Сьогодні всі хочуть бути економістами, юристами, митниками, айтішниками. Натомість на Львівщині суттєво бракує працівників робітничих професій. Як наслідок – суцільна катастрофа для роботодавців… 
– Ситуація справді критична. Зараз маємо катастрофічний стан справ щодо робітничих професій. Кадровий голод, скажімо, в транспортній сфері відчутний досить сильно. Особливо загострилася ця проблема, коли в Держбюджеті-2016 на профтехосвіту не було передбачено коштів. Це питання переадресували місцевим бюджетам. За останні десять років в Україні вже стільки вишів випустили юристів та економістів, але чомусь держава “забула” про робітничі професії.
Маю дотичність до транспортної галузі, де нині також серйозна кадрова проблема з робітничими професіями. Кажу про слюсарів, електрозварників, токарів. Скажімо, зараз “Львівське АТП-14631” запрошує на роботу людей з такими спеціальностями: майстер дільниці авторемонтної майстерні; слюсар з ремонту автомобілів; слюсар з ремонту паливної апаратури дизельних двигунів; слюсар з ремонту двигунів; слюсар з ремонту електрообладнання автомобілів. Пропонуємо офіційне працевлаштування, забезпечення доїзду до місця праці, передбачена система премію­вання за високі показники в роботі (тел. відділу кадрів (032) 294-33-93).
На базі нашого підприємства проводимо зустріч із майстрами та заступниками директорів профтехучилищ. У планах – взяти на поруки кілька профтех­училищ, учням яких частково могли б виплачувати стипендію з умовою, що потім, по завершенні навчання, підписавши конт­ракт, вони за своїм фахом працюватимуть на нашому підприємстві. 
Молодь щороку все більше виїздить за кордон. Свідомий, що в Україні оплата праці далеко не європейська. Якщо в нас електрозварник отримує чотири-п’ять тисяч гривень, то в сусідній Польщі ця сума втричі більша. Саме такі спеціалісти нині на вагу золота. До прикладу, зараз наше підприємство потребує зо три десятки слюсарів та сорок водіїв. 

фото: nkontrol.org.ua
– Що плануєте робити як роботодавець, аби вийти з критичної ситуації? Як можна змінити таку ситуацію на Львівщині?
– Ще торік робив депутатський запит, аби на рівні області зорганізувати круглі столи щодо проблем різних галузей. Перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський розповідав, що проводили зустріч між роботодавцями галузі легкої промисловості та навчальними закладами, які готують кадри для неї. Можливо, там і відбувся рух. 
Втім у автомобільній галузі чогось подібного досі не було. Про потребу організації таких круглих столів я говорив і на сесії Львівської облради, і на нашій комісії. Є нагальна потреба в таких зустрічах між навчальними закладами та роботодавцями галузі, аби перші зрозуміли, кого вони готують і яких кадрів потребують другі. Певен, що кожен роботодавець, який зацікавлений у якісних кадрах, докладеться до того, аби зацікавити того чи іншого майбутнього випускника працювати саме у нього. Скажімо, це стосується й оплати стипендії, і 50 відсотків оплати за практику на базових підприємствах. У такій співпраці мали б бути зацікавлені і навчальні заклади, і учні, і роботодавці.
– Чи говорили ви особисто про це зокрема і про нагальну потребу таких зустрічей із керівником Львівщини Олегом Синюткою?
– Так, говорив. Пан Синютка сказав “добре” і записав це на папірці… Вже другий місяць 2017-го, але жодної дії не було… Можливо, він комусь це доручив, але… Є профільний заступник голови Львівської облдержадміністрації, який курирує транспорт. Це Ірина Гримак. Є профільний заступник, який курирує освіту. 
Можливо, безпосередньо департаментам доручили організувати цю роботу, але віз і досі там. Є департамент освіти та науки області, який очолює Любомира Мандзій, є департамент дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА, яким керує Роман Кокотайло. Вони мали б, на мою думку, зорганізовувати у Львівській облдержадміністрації зустрічі роботодавців і навчальних закладів. Було б дійсно цікаво, якби на таких зустрічах окреслили стратегію, продумали програму. 
– Це виключно ваше бачення чи є й інші роботодавці, які хотіли б, аби такі зустрічі відбулися на рівні області?
– Є понад десять організацій, які двома руками за такі зустрічі. Ми вже це обговорювали. І власне ми готові укладати угоди з навчальними закладами із подальшим працевлаштуванням їх випускників. Ось вам і гарантовані робочі місця.
Працівники нашого підприємства вже об’їхали понад десять училищ в області. Розмовляли на рівні директорів, майстрів навчальних закладів. Вони кажуть, що готові до співпраці, але наразі це лише розмови.
– Можливо, вони самі не зацікавлені, аби їх випускники згодом мали роботу?
– Не думаю. Мали б бути зацікавлені. А навіщо тоді вчити? Ми готові до співпраці, готові оплачувати учням практику. Згідно із законодавством, кожному студентові, який приходить на практику на підприємство, роботодавець повинен сплачувати 50% зарплати від окладу і 50% навчальному закладу, таким чином наповнюється його бюджет. Ми готові платити і зацікавлені у працевлаштуванні випускників профтехучилищ. Певен, що випускники мають працювати за фахом, який здобули.
Загалом вважаю, що на державному рівні треба змінювати підхід до професійно-технічної освіти. Ще раз наголошу: потрібна комунікація між навчальними закладами і роботодавцями, аби на підприємства приходили нові кадри!
– А чи не втрачений час?
– Так, на жаль, дуже багато часу вже втрачено. Однак думаю, що ситуацію, якщо захотіти, можна виправити. Але тут має бути зацікавлена й обласна влада. Лише спільними діями можна зрушити стан справ, покращити його. Крок за кроком потрібно йти до поставленої мети. В будь-якій справі головне бажання. У роботодавців таке бажання є. Тепер кроки за обласною владою і навчальними закладами. Коли я даю оголошення, що потрібен слюсар, відгукується двоє, а коли юрист – понад 20. Так, юриста нині знайти легше, аніж слюсаря. І це ненормальна ситуація! 
Розмовляла
Ірина Цицак

Депутати групи “Народний контроль” у ВРУ зареєстрували комплексний законопроект за №5160 “Про професійну освіту в Україні”, в якому пропонують запровадити механізм “приватного замовлення” від підприємств на навчання студентів та дозволити ПТУ брати цільові кредити для поновлення матеріально-технічної бази. У законопроекті пропонується встановити контрактну форму працевлаштування і погодинну оплату праці для викладачів (із коефіцієнтом 1,5 у відношенні зарплати викладача ПТУ до мінімальної). Окремо ініціатива регулює питання проведення короткострокової перекваліфікації спеціалістів у професійно-технічних закладах освіти. В разі ухвалення законопроекту тих, що навчаються в ПТУ, перейменують із учнів на студентів. А державна стипендія для них буде нараховуватися в розмірі 0,5 мінімальної зарплати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8761 / 4.44MB / SQL:{query_count}