Буде де народжувати!

Крига скресла: уряд виділив 45 мільйонів гривень на реконструкцію Львівського обласного перинатального центру, який не працює ще з 2013-го. “Пошта” довідалась, як планують використати ці кошти та коли очікувати на відкриття медзакладу

У Львові роками на вулиці Дж. Вашингтона, 6 під охороною простоює масштабна будівля обласного перинатального центру. Хіба що стоїть. Через постійний брак коштів на продовження реконструкцї, а подекуди через безгосподарність, про завершення ремонту перинатального центру донедавна годі було й говорити.
Відкриття такої лікарні – це можливість для сотні матусь, які планують народжувати, отримати висококваліфіковану медичну допомогу і більший вибір. Також це можливість для багатьох лікарів і медперсоналу повернутись на свої робочі місця.
В останні роки чимало поважних осіб туди навіду­вались. Свого часу з робочим візитом тут побував і тодішній міністр охорони здоров’я України – Олександр Квіташвілі. Наприкінці січня сюди завітав і прем’єр-міністр – Володимир Гройсман. Неодноразово бували на оглядинах і представники місцевої влади. Та до цього часу були лише обіцянки на словах.
До слова, Львівський обласний клінічний перинатальний центр (вул. Дж. Вашингтона, 6) був побудований ще у далекому 1986 році як пологовий будинок №2. У 1990 році його реорганізували у перший в Україні перинатальний центр. Ще у 2011-ому таких в Україні було лише чотири. 
Вже у жовтні 2013-го року перинатальний центр закрили на ремонт. Проте, через брак коштів, наступного року призупинили роботи. Тоді ж відновили, і знову через недостатнє фінансування припинили реконструкцію будівлі. Через що самі ж працівники перинатального центру часто організовували акції протесту та перекривали вулиці. 
За останні три роки там мало що змінилось, хіба що будівля з вигляду почала ще більше лякати. Надія на продовження робіт таки з’явилась, коли у Києві вирішили виділити першу частину необхідних коштів.

фото: Олег Огородник (5)

Із 111 млн – 45 необхідних виділили!

Цього тижня Кабінет Міністрів України розпорядився виділити 45 мільйонів гривень на закінчення реконструкції Львівського обласного клінічного перинатального центру. У рамках розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, Львівщина отримає 65 млн грн, з яких 45 млн грн – на реконструкцію перинатального центру, ще 20 млн грн – на реставрацію комплексу споруд собору святого Юра, повідомила Оксана Юринець, народний депутат України. 
Загалом для завершення будівництва центру потрібно близько 111 млн грн. У січні, перебуваючи з візитом у Львові, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що “гроші будуть, а будівництво до кінця року завершать”.
Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації пояснив “Пошті”, які подальші кроки будуть зі сторони облдержадміністрації щодо відновлення робіт у лікарні.
“Наразі проектна документація лікарні є на етапі перепогодження і доопрацювання. У кінці лютого – на початку березня ми оголошуємо тендер і вже у квітні ми повинні відновити ремонтні роботи у перинатальному центрі. Щодо фінансування з обласного бюджету, ми будемо планувати співфінансування у розмірі передбаченою постановою уряду. Наразі будівля законсервована, а цю територію охороняють”, – зазначив Олег Синютка.
Щодо завершення робіт та відкриття центру, очільник ОДА нагадав, що під час візиту на Львівщину прем’єр-міністр у категоричній формі дав доручення цього року відновити роботи і до кінця року їх завершити. Тому каже, що дотримаються обіцянки.

“Відкриття цієї лікарні означатиме для нас у першу чергу додаткову можливість покращити здоров’я людей, здоров’я новонароджених дітей. Ми розуміємо, що цей напрямок потребує особливо ретельної уваги. А введення в експлуатацію цього комплексу значно покращить народжуваність і комфорт пацієнтів”, – певен очільник Львівщини.
Зі своєї сторони Михайло Хміль, парламентар, зазначає “Пошті”, що тепер, після виділення майже половини потрібних грошей на ремонт лікарні, необхідний чіткий контроль за їхнім використанням. Та, каже, що сумнівається, що до кінця року таки вдасться відкрити центр.
“Важливо, щоб підрядник добросовісно виконував роботи, які передбачені проектом. Це успішна консолідована перемога об’єднання львівських депутатів і не лише, які зуміли відстояти інтерес області. Тепер від місцевої влади необхідний контроль за їхньою роботою. Добре, якщо б до кінця року підрядник використав усі гроші і ми справді мали б результат. Та сумніваюся, що до кінця 2017-го можливо освоїти більше ніж 100 млн гривень. Адже є низка технологічних процесів, які потрібно витримати у часі. Щодо іншої частини грошей, то у кінці першого півріччя побачимо, наскільки підрядник успішно освоюватиме кошти і виконуватиме роботи. Якщо таки більшу частина коштів використають, тоді можна при перегляді бюджету на друге півріччя, говорити про виділення іншої суми”, – зазначає “Пошті” Михайло Хміль.
Депутат певен, що до фінансування реконструкції обласного перинатального центру мало б долучитись місто.
“Хочу нагадати про гроші, які Львів отримав, як перехідний залишок, що залишився на казначейських рахунках міста. Там були значні кошти, які б можна було виділити на перинатальний центр. Принаймні, там значно більше коштів, аніж загалом потрібно для закінчення робіт”, – зазначає Михайло Хміль.

Виконаний список робіт

Реконструкція перинатального центру триває уже четвертий рік. Періодично через брак коштів будівлю просто зачиняли. Бували випадки, коли на території лікарні фіксували “на гарячому” спроби винести певні речі із території лікарні. Роман Пишняк, в.о. начальника управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації розповідає “Пошті”, що за цей час уже встигли відремонтувати.
“Завершили заміну та вставлення вікон, перекрили дах, практично завершено роботи із зовнішнього утеплення стін. У пологовому та адміністративному корпусах розпочато внутрішні роботи. Також продовжують монтаж систем водопостачання, теплопостачання, каналізації. Об’єми роботи доволі великі. За виділені кошти будемо і надалі виконувати передбачені проектом будівельні роботи”, –  каже Роман Пишняк.
З його слів, наразі на цій території ніяких робіт не ведуть, а з попереднім підрядником угоду розірвано.
“Зараз ми на етапі передачі об’єкта. Після відповідного коригування проектно-кошторисної документації, найближчим часом через конкурс будемо визначати нові підрядні організації”, – зазначає співрозмовник.
А ось коментувати ситуацію довкола реконструкції Львівського обласного перинатального центру без офіційного запиту Ірина Микичак, в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації “Пошті” чомусь відмовилась.

Три пологові будинки – замало!

Взагалі у Львові функціонує три пологові будинки  – Міський комунальний клінічний пологовий будинок №1, що на вулиці Мечникова, 8. Пологове відділення комунальної 3-ої МКЛ м. Львова, що на вулиці Рапопорта, 8 та пологове відділення Львівської обласної клінічної лікарні на вулиці Некрасова, 4. Самі ж жінки, які народжували, раніше нарікали, що у цих будинках “подекуди гаряча вода лише за розкладом, жахливий стан туалетів та душових, переповнені палати”. 
Таки три пологові будинки у Львові – доволі невелика кількість, якщо врахувати те, що сюди їдуть народжувати майбутні матусі із всієї області. Тому потреба у перинатальному центрі зрозуміла. 
До речі, у той час, коли працював перинатальний центр, щорічно у ньому надавали допомогу понад 8 тис. хворим, приймали 3500-4000 пологів і проводили близько 4800 операцій, пише zaxid.net. Після закриття на реконструкцію 469 медиків та обслуговуючого персоналу відправили у вимушені відпустки.
Про негайну потребу в відкритті обласного перинатального центру говорить і Михайло Хміль.
“Потрібно розуміти, що ці пологові будинки, які є у Львові, час від часу закривають на профілактику, ремонти. Тоді постає гостра проблема у таких будинках. Новий центр працюватиме для всієї області і не лише. Впевнений, що до нас на лікування приїжджатимуть жінки із сусідніх областей, де немає такої лікарні”, – веде далі співрозмовник.

Що думають матусі?

“Пошта” запитала у матусь, які народжували своїх малюків у львівських пологових будинках про умови та ставлення лікарів до них. Більшість із них таки позитивно оцінюють теперішні умови лікарень та навіть кажуть, що якби вдруге чи то втретє довелось вирішувати, де саме народжувати – обирали б саме львівські пологові. Юлія Кочірко, мати двох дітей, львів’янка, нещодавно народила дочку. Тоді обирала між роддомом, що розташований на вулиці Мечникова та тим, що на вулиці Рапопорта. Обрала таки другий варіант і залишилась задоволеною.
“У своєму випадку можу сказати, що робота наших лікарів на досить високому рівні – компетентні та уважні! Коли народжували вперше на Мечникова, тоді нібито непогані умови були, але ось там недостатньо уваги приділяли породіллям, немовлятам. У пологовому відділенні комунальної 3-ої МКЛ – навпаки”, – зізнається “Пошті” жінка. 
А взагалі каже, що сьогодні не так просто народити дитину: “Жінки домовляються із лікарями за три-чотири місяці. До провідних спеціалістів великі черги. Тому знаю, що багато хто з львів’янок їде народжувати у Луцьк, наприклад”, – веде далі співрозмовниця. Марічка Ільїна, мати трьох дітей, пригадує, коли у 2005-ому народжувала свої донечок-двійнят ще у обласному перинатальному центрі.
“У цей час дуже багато жінок приїжджало з районів, сіл, селищ у перинатальний центр. А кожна третя жінка, яка там лежала, попередньо мала патологію чи іншу проблему із виношуванням дитини. Тоді таким легко давали раду. Там працювали доволі фахові спеціалісти, які готові були приймати природні пологи у жінок із двійнятами. Пригадую, у цій лікарні працював тоді один із перших лікарів-лактологів, ще до того як це було в інших лікарнях”, – пояснює жінка.
Співрозмовниця каже, що тоді він був одним із найдорожчих, де були не найгірші дисципліна й умови.
“Перинатальний центр – це лікарня, робота якої спрямована конкретно на жінок у питаннях гінекології чи родів. Дуже добре, якщо її відкриють, там доволі велика територія, де мають бути відпочинкові зони. Це щось буде на зразок закордонних лікарень”, – резюмує Марічка Ільїна.
Оксана Юринець, народний депутат України:
–Попередньо була обіцянка очільника уряду Володимира Гройсмана щодо виділення коштів на Львівський обласний клінічний перинатальний центр. У 2017-ому, коли не побачили цього рядка були таки зневірені, адже це питання, яке лобіювали у парламенті більше двох років. Для мене, як для жінки і матері воно було в пріоритеті. Через наполягання багатьох депутатів від Львівщини та зокрема численні звернення очільника Львівщини Олега Синютки, область отримає кошти на відновлення робіт у перинатальному центрі. Тут, незалежно від політичних поглядів, кожен на певному етапі робив свою роботу. І не було таких, хто був би проти. Це один із пріоритетних об’єктів в Україні. Тому задля такої мети потрібно переконувати і доводити фактами, що це насправді важливо. І обов’язково вірити в те, що робиш! Бо останній раз, коли мене запитали: “Чи вірю я у це?”, відповіла – “Так! Але прошу вірити зі мною, бо самій складно”. Тоді ж за три дні на об’єкт центру приїхав прем’єр-міністр і пообіцяв, що в грудні цей об’єкт буде відкрито. Інша частина коштів, яку повинні виділити із держбюджету, думаю, у липні, коли будуть підсумки за півроку діяльності, тоді ж перерахують усі надходження, а виконання бюджету буде проаналізовано – можна сподіватись і на решту коштів для ремонту. Окрім того, знаю, що Уляна Супрун, міністр охорони здоров’я України, розпочала компанію залучення коштів (не з держбюджету), а з інших фондів, які могла б скерувати для закінчення цих робіт. Ця справа буде на контролі кожного. Це наша спільна справа. Тому потрібно об’єднуватись, щоб мати результати в державі.
Марія Малачинська, директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення:
– Для нашої області можливість жінкам народжувати в новітньому центрі, із сучасними технологіями – дуже важливий крок. Згідно з планами реконструкції перинатального центру, він має стати саме таким місцем, якого бракує породіллям. Сучасні технології дадуть нам більше можливостей провести пологи і подбати зокрема про дітей народжених передчасно, з вагою інколи навіть і по 500 г. А для кожних батьків важливо насамперед те, щоб дітки народжувалися здорові, і медична галузь повинна сприяти цьому. Як керівник Центру репродуктивного здоров’я для жінок, які проходять у нас етап планування вагітності, звертаються з діагнозом безпліддя, хочу, щоб жінки народжували у хороших умовах. Ми повинні подбати про жінку на кожному етапі вагітності, маємо подбати про пологи – щоб вони були з мінімальними ризиками, менш болісні. Зараз, коли перинатальний центр тимчасово закритий, усі медики залишилися без роботи. Тож, для підтримки кваліфікації, більшість із них влаштувалися на роботу на неповний робочий день. Не може ж хороший лікар не працювати зовсім ніде три роки! Навіть із позиції практичних і кваліфікованих підходів – із часом втрачаються навики. Перинатальні технології насамперед для того, аби подбати про передчасно народжених дітей, діток із малою вагою. При вчасному наданні всієї необхідної терапії ці діти виростають здоровими, нічим не відрізняються від своїх однолітків, які, до прикладу, народилися без ускладнень.
Ольга Посипанко, депутат Львівської міськради:
– Львівські пологові будинки та жіночі відділення за останні роки взяли на себе неабияке додаткове навантаження через закриття (реконструкцію) перинатального центру. Можливо, їх матеріальне забезпечення та обладнання ще не на такому високому рівні, як хотілось би жінкам, адже бачимо приклад, скажімо Польщі, де пологові облаштовані та оснащені надсучасним обладнанням, створені усі умови для легкого та природного процесу народження. Тому я особисто та мої колеги жінки-депутати мають на меті цю ситуацію виправити, змінити підхід до фінансування цих установ, аби створити пологові будинки європейського зразка, покращити умови перебування вагітних, породіль і діток, покращити якість надання послуг. Не менш важливим є створення належних умов праці для медперсоналу, лікарів. Маємо спільне бачення з міським головою та керівництвом профільного управління міста. Нещодавно у Львові відкритий оновлений операційний блок гінекологічного відділення на Русових, де встановлене найсучасніше обладнання та яке облаштоване за усіма сучасними вимогами до якісних медичних послуг. І це не може не тішити. Сьогодні ми відстоюємо думку, щоб наша медицина фінансувалася не по залишковому принципу. І це дуже важливо! Коли у пріоритеті – людина, а в цьому випадку – жінка, дитина, то матимемо здорове суспільство. В Україні, де є значні проблеми з дітонародженням, має бути комплексний підхід – від формування особистості дівчини, до пологових європейського зразка. Зі свого досвіду, а я народжувала у пологову будинку 3-ої міської клінічної лікарні на Рапопорта, маю лише позитивні відгуки щодо цього пологового. І якби треба було обирати знову – без вагань звернулась би туди. Усе, що стосується підтримки вагітності, народження дитинки, а саме, кваліфікація персоналу, ставлення до жінки – на дуже високому професійному рівні. Найважливіший момент чому жінка обирає той чи інший пологовий – довіра до лікаря-акушера. Впевнена, що наші жінки, які при надії, мають куди йти. І можуть не боятися звертатись по допомогу саме до наших лікарів. Відкриття обласного перинатального центру безумовно допомогло б розвантажити міські пологові будинки (особливо влітку). Кожна жінка заслуговує не у коридорі лежати, а в палаті. З районів та області жінки могли б безперешкодно звертатись за кваліфікованою допомогою у місто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8348 / 4.55MB / SQL:{query_count}