Нові транспортні угоди: шило на мило?

Триває конкурс на визначення перевізників на автобусних маршрутах Львова. “Пошта” довідалась, чому конкурс критикують та чи варто сподіватися львів’янам на покращення перевезень у маршрутках

фото: Олег Огородник
Проблемне питання міського транспорту традиційно актуальне. Ми щодня їздимо в переповнених маршрутках, у які доволі проблематично “запхатись”, кульгає сервіс, про культуру водіїв годі й говорити. Зараз у Львові є “два вічні питання”: перше – сміття, а друге – громадський транспорт. 
Як писала “Пошта”, 5 січня управління транспорту Львівської міськради оголосило про проведення конкурсу на визначення перевізників на обслуговування міських маршрутів. Конкурс триває до 20 лютого. Втім умови цього конкурсу, на думку деяких депутатів та активістів, “суперечать чинному законодавству”.
Нагадаємо, що 23 грудня виконавчий комітет Львівської міськради прийняв рішення, що управління транспорту та зв’язку ЛМР укладе договори з автомобільними перевізниками на термін з 2 січня до 31 березня 2017-го. Тимчасові угоди уклали з чотирма перевізниками – АТП-1, АТП-14630, “Фіакр” та “Міра і К”, оскільки чинні угоди з ними закінчилися 31 грудня 2016 року. Перевізник “Успіх БМ” участі у конкурсі не братиме, адже угода цього підприємства з Львівською міськрадою закінчується наприкінці 2017-го.

Угоди нові, а проблеми старі

Як писала “Пошта”, на конкурс виставили 46 маршрутів, які розділять на чотири великі пакети. Перемогти в конкурсі зможуть лише чотири перевізники. До складу конкурсного комітету увійшло 16 людей, вісім із яких – громадські активісти.
Конкурсна процедура триває орієнтовно півтора місяці: один місяць дається на подачу документів претендентам і два тижні – на опрацювання документів і звернення в державні органи, які, відповідно до чинного господарства, контро­лю­ють цей процес. Тож до кінця лютого міськрада повинна укласти нові контракти із перевізниками. 
Депутат, член комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради Валерій Веремчук виділяє декілька проблемних пунктів у цьому конкурсі, на які варто було б звернути увагу.
“Досі є великі лоти, які включають чималу кількість маршрутів. А це означає, що з фірмою перевізника, яка буде порушником, не вдасться розірвати договір. У разі чого, нелегко буде знайти й нову фірму із великою кількістю автобусів. Адже великий лот включає понад сотню автобусів. Якщо це лот на 20-30 автобусів – реальніше знайти перевізників, які готові замінити порушника. Безумовно, важливо, щоб перевізники несли відповідальність за порушення. Так, у договорах є пункт про штрафні санкції та прописаний він досить хитро. Тобто, штрафуємо, коли не виконується перевізником 95% зобов’язань. Навіть такий пункт пробують “пом’якшити”. Ще одне питання – кількість маршруток і їхній стан. Є чимало звернень від львів’ян, що немає сполучення з лікарнями, поліклініками у певних районах. Управління транспорту розглянуло запити одноосібно, без будь-яких громадських слухань. Складається враження, що  управління працює на відстоювання інтересів пере­візників і їхнього бізнесу, а не пасажирів”, – каже “Пошті” Валерій Веремчук. 
Щодо впровадження е-квитка, з його слів, теж є низка запитань: незрозуміло поки що, як в укладених договорах буде співвідноситись це питання. “Зрозуміло ж, що не усі перевізники стануть щасливими від прозорості цього процесу”, – наголосив депутат.  

Курсуватимуть як хочуть, бо не буде штрафів?

Про перебіг конкурсу для перевізників у міськраді розповів “Пошті” керівник громадської організації “За якісний транспорт” Святослав Товстига. Він наголошує, що досі невирішеними залишаються деякі пункти конкурсу. 
“Наразі ситуація така, що у листі про тимчасовий договір, який заключено на три місяці – досі не прописано штрафів. Знаємо, що до кінця тижня можна ще внести зміни в оголошення. Тобто замовник ще має час, щоби регулювати питання дотримання чинного законодавства. У проекті договору і досі пусте місце, де має бути зазначено режим роботи. Великі лоти, які запропонувала міськрада – невідомо чи їх переглянуть. Та ми стоїмо на своєму. На сесії міськради будемо виступати і наголошувати, що великі лоти і штрафи – шлях в нікуди. Чи врегулюють спірні питання до кінця тижня – не знаємо”, – зазначає активіст. 
Зі слів співрозмовника, якщо не буде змінено режим роботи маршруток у конкурсі, то активісти судитимуться. 
“В разі чого залишаємо право за собою подати в суд і оскаржити оголошення. Не факт, що взагалі буде прийнято якесь рішення”, – наголошує Святослав Товстига.      

За три тижні – жодного учасника конкурсу

Наразі ніхто із перевізників на конкурс ще не подався, каже “Пошті” Олег Партика, заступник начальника управління транспорту та зв’язку Львівської міськради. На запитання “Пошти”, чим відрізняється цей конкурс для перевізників від попередніх, співрозмовник відповідає, що цього року є чимало переваг.
“На кожному маршруті повинно курсувати не менше одного автобуса, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями. Також наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах. У проекті договору є і штрафні санкції. Щодо великих лотів на які так багато нарікають, то скажу, що лоти конкретно під когось не формуються. Я таки прихильник такої системи курсування транспорту, як у Польщі, зокрема в Гданську, де їздить єдиний комунальний громадський транспорт. Ще невідомо, хто подасться на конкурс, та знаю, що в кінці конкурсу матимемо в місті подекуди і нові автобуси, і відремонтовані”, – зазначив Олег Партика. 
З його слів, багато хто критикує конкурс на міські перевезення, а от  конкретних пропозицій обмаль. “Пригадую, була пропозиція від депутата Львівської міськради Віталія Свінціцького, яку ми уже врахували”, – веде далі співрозмовник. 
Великі лоти і штрафи – шлях в нікуди
Детальніше із умовами конкурсу чиновник пропонує ознайомитись на сайті Львівської міськради. Або ж надсилати запити в управління транспорту і зв’язку, де львів’яни отримають відповідь на усі зауваження.  
А ось на засіданні комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Віктор Щир, начальник управління транспорту та зв’язку Львівської міськради зазначив: “аби забезпечити якісне перевезення львів’ян, потріб­но 810 автобусів”. Тоді як містом курсують близько 600 маршруток.   

Автобуси Ataman вже на маршрутах 

Раніше міський голова Львова Андрій Садовий зазначав, що до кінця 2016-го місто очікує отримати 30 но­­вих автобусів, ще 20 – на початку 2017-го. Тоді ще очільник Львова додав, що у новому році буде закладено кошти, щоб купити ще 100 автобусів. Та наразі львівське комунальне АТП-1 придбало 20 нових малогабаритних низькопідлогових автобусів Ataman. 
Ярослав Іванець, директор комунального підприємства АТП-1, каже “Пошті”, що усі 20 автобусів у парку, а перші п’ять уже намотують містом кілометри.   
“Завершили практично усю процедуру їхнього оформлення і перших п’ять автобусів із вівторка, 24 січня, уже працюють. Зокрема, чотири автобуси – на 46 маршруті, один – на п’ятому маршруті”, – зазначає Ярослав Іванець.  Щодо інших машин, співрозмовник пояснює, що перш, ніж усіх їх “випустити” на маршрути, їм потрібно пройти технічне обслуговування.  
“У сервісному центрі автобуси мають пройти гарантійне обстеження. Та сервіс більше трьох машин за день не в змозі оглянути, тому  нові автобуси виїжджають на рейс поступово. Думаю, що до кінця січня на маршрути виїдуть й усі інші автобуси”, – певен директор комунального підприємства. 
До слова, як писала “Пошта”, підприємство уклало договір на придбання нових автобусів із ТОВ “Український автобус” на загальну суму 37 млн грн.
Про те, що нові автобуси подекуди покращать ситуацію із громадським транспортом у місті певен Валерій Веремчук.  
“Нові автобуси, а це 50 ма­шин, які закупили торік – 10% від потреб у питанні транспорту, які є в області. Звичайно, це не змінить ситуацію на всі 100%,   але там, де є проблемні маршрутки, подекуди покращить питання”, – резюмує депутат. 
Такої ж думки і Ярослав Іванець, бо ж “нові машини потребують менше затрат”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7506 / 4.43MB / SQL:{query_count}