“Вільних машин у вашому районі нема…”

У Львові й досі хаос із таксоперевезеннями. “Пошта” поцікавилася у таксистів, яке вирішення проблеми бачать вони, та що рекомендують пасажирам, щоби авто “із шашечкою” приїжджало на виклик

На градусниках – мінусова температура. Синоптики прогнозують дощ, сніг і мороз. Це означає, що на повноцінну роботу громадського транспорту у місті не варто розраховувати. Та коли на роботу чи додому, або ж у справах хочеться чимдуж добратись – на допомогу за викликом мало б приїхати таксі. Пасажир готовий заплатити, зачекати і навіть заздалегідь замовити машину, але ось тільки впевненості нема в тому, чи приїде авто “із шашечкою”… 
Ми традиційно телефонуємо на служби таксі, що працюють у місті, чемно замовляємо таксі на потрібну нам адресу, а нам кажуть: “Вільних машин у вашому районі нема!”. У кращому випадку перед вами вибачаться, у гіршому – нічого не пояснивши, розмову обірвуть.
“Окремий пост про таксі у Львові. Його насправді не існує. Їх нереально викликати. А ті машини, які інколи приїжджають – у них неприємно сідати, бо таке враження, що перед тим, везли мішок із картоплею чи, м’яко кажучи,  попередній пасажир був неохайним... У них нереально їхати, бо навіть якщо пощастить і приїде машина на українській реєстрації, розумію, що останній повноцінний технічний огляд ця машина проходила давненько. А ще із салону таксі не так просто і швидко вийти, бо чуємо: “Вибачте! Почекайте! Збігаю у кіоск розміняти гроші, бо немає решти”. Шкода лише туристів та львів’ян, які, певно, шоковані таким сервісом”, – пише на своїй Facebook-сторінці львів’янин  Орест.
Лише за минулий рік “Пошта” підготувала близько десяти матеріалів на цю тему. Кожного разу нам влада обіцяє щось покращити, але нічого не змінюється. Цього року ми запитали у самих таксистів чому так складно їх дочекатись? 
До слова, раніше у Львові відновили роботу робочої групи з врегулювання діяльності таксомоторних перевізників під керівництвом заступника міського голови Львова з питань розвитку Андрія Москаленка. Та досі у міськраді нема чітких напрацювань у вирішенні питань із львівськими таксистами.  
“Наприкінці минулого року у менших групах ми напрацювали декілька рішень по перевезеннях та їх ще не опубліковували. Думаю, можна було б з тими рішеннями активніше попрацювати через тиждень-два, коли дещо зменшиться активність туристів у Львові. Безперечно, важливо підвищувати якість сервісу таксі. Нам є над чим працювати, адже клієнт/споживач правий, якщо є скарги”, – зазначив “Пошті” Андрій Москаленко.

фото: Олег Огородник

Нема порядку, бо водії… халтурять

У розмові з “Поштою”, комерційний директор “Економ таксі” Юрій Вахняк не приховує, що справді у Львові є проблеми із викликами таксі. Та каже, що зазвичай лише у час-пік.  
“Буває, що доводиться відмовляти клієнтам у годину пік, коли є перевантаження викликів. Найчастіше – це зранку від 07.30 до 09.00 і ввечері із 17.00 до 18.30. Та потрібно розуміти, на вулиці негода, водій таксі на замовлення витрачає від 40 хв. до години часу. Тоді як за сприятливої погоди – лише 30 хв. А взагалі, водіїв, в принципі, нам вистачає. Проблемно, коли водії працюють на трьох-чотирьох фірмах одразу. Тоді таксист працює не на усі 100%, через що виникають проблеми”, –  пояснив Юрій Вахняк. 
На запитання “Пошти”, що ще може бути причиною, коли служба таксі чи водій відмовляють клієнту, співрозмовник наголошує – коли у службі немає вільних автівок, або ж, якщо пасажир знаходиться у “чорному списку”.
“А водій може відмовити, якщо пасажир перебуває у нетверезому стані або у брудному одязі, чи при його неадекватній поведінці”, – каже Юрій Вахняк.   

І нові тарифи не допоможуть!

Сьогодні оплата за проїзд складається з посадки або “мінімалки” (25-40 грн), а також вартості кілометра помноженої на кількість кілометрів. В середньому вартість однієї поїздки обходиться львів’янину близько 60 грн, якщо це у межах міста і невеликий кілометраж. Самі ж таксисти не проти підняти ціну на таксі. Та пан Борис, який уже таксує більше, ніж 
15 років у розмові з “Поштою” каже, що і нові тарифи подекуди не допоможуть у вирішенні проблеми із таксоперевезеннями у місті. І перечислює свої версії, чому не завше готовий допомогти клієнту. 
“Із сервісом таксі у нашому місті ми маємо комплексну проблему. По-перше, за несприятливих погодних умов на одне замовлення мені потрібно близько 40 хвилин, а ще корки, відсутність стоянок… Тобто ми фізично не встигаємо. По-друге, не офіційно, але Львів став майже мільйонником. Люди викликають таксі не лише у межах міста, а й далеко за містом. Якщо говорити про найближчі районі, що розташовані на периферії міста, то там теж є значні проблеми із громадським транспортом. І через війну багато хто переїхав жити до Львова, а вони теж користуються послугами таксі. Зауважу, що і усі студенти-іноземці користуються таксі, – пояснює пан Борис. – Щодо тарифу, то сьогодні маємо нерівноцінне співвідношення заробітку і видатку. Та тут важлива ще одна деталь – пасажири не спроможні платити більше. Хоча є ті, що завше користувались, і будуть користуватись послугами таксі. Інші викликають таксі лише за потребою”.

фото: Олег Огородник
Звичайно, можна звернутись і до так званих “бордюрників” – таксистів, які готові у будь-який момент вас “виручити”, та за значно більші кошти.   
“Зауважу, що і служб таксі у місті забагато, їх напевно близько 50. Та все-таки не вистачає водіїв з машинами, хотілось би кращого технічного стану наших автівок. Бо ж фірма, яка бере на роботу не відповідає за ніщо, лише платимо їй  певні відсотки”, – веде далі таксист пан Борис.
А ось пан Ігор, який таксує у Львові нещодавно, бо ж сам переселенець із Донецької області, каже, що сервіс таксі недосконалий і у інших областях, але у Львові – особливо. Чоловік у розмові з “Поштою” обурюється, чому певні точки у місті “забиті”, а в центрі годі знайти паркову, “бо ж знаки на кожному кроці”. 
“На львівському ринку таксисти працюють так: надходить замовлення, ми дивимось на маршрут, тоді оцінюємо – вигідно/не вигідно. Часто відмовляємося їхати. Звідси і усі проблеми. А ще тепер сніг на вулицях, затори, стояти немає де, з’їжджаю з маршруту, бо не вигідно їздити. Можливо, так роблять і інші водії”, – зазначає таксист. 
Зі слів співрозмовника, щоб внормувати ринок таксі у Львові потрібно ціну збільшити хоча б до 30%. І між службами координувати тарифи на послуги таксі, щоб не лякати клієнтів.  

Легально працювати хочуть, а не можуть

Як писала “Пошта” по місті Лева таксує до п’яти тисяч водіїв – з них близько 95% працюють незареєстрованими, відповідно без ліцензії і без сплати податків (сплачують лише 10% компаніям, які дають замовлення). Таксист Ігор, каже, що дуже б хотів працювати офіційно на львівському ринку послуг таксі. Та не знає, як і за скільки можна отримати ліцензію. 
“Звичайно, мені б хотілось працювати чесно. Та не знаю як отримати ліцензію на свою машину. Боюсь, що можуть здерти гроші, після чого  доведеться чимало часу працювати просто так”, – зізнається таксист.  
Тоді як таксист Володимир, який лише нещодавно повернувся до таксування, бо ж “потрібні додаткові гроші”, зазначає “Пошті”, свого часу спробував оформити ліцензію на автівку, та невдало... 
“Два роки я чекав, поки отримаю свою ліцензію, так і не дочекався… Гроші і документи взяли, тоді ще мені 700 гривень пропало (на цей час це була доволі значна сума). В результаті продовжував працювати таксистом неофіційно”, – пояснює таксист Володимир.   
З його слів, для 80% таксистів, таксування – як друга, додаткова робота.   
“Для мене таксування теж як додаткова робота. Бо тут заробітки незначні. Щоб заробити 200 гривень, потрібно їзди 4-5 годин містом. Та потрібно визнати, що багато хто нарікає на послуги таксі. Особливо у годину пік, коли кількість замовлень збільшується, а таксистів не вистачає. І, звичайно, водій таксі швидше візьме замовлення на довшу відстань”, – резюмує співрозмовник.  
А як же діяти нам, львів’янам, звісно, вирішувати кожному. Можна зберігати номер перевіреного водія таксі чи фірми, які точно не підведуть. Або ж долучатись до перевірених флешмобів. Про один із таких “Пошта” нещодавно писала  – “Підвези ближнього” (деталі у матеріалі “Альтернатива забитим маршруткам”).

Як отримати ліцензію для таксі?

Про етапи оформлення ліцензії для автівки розповів “Пошті” Сергій Партика, керівник з розвитку компанії Lviv Hotel Taxi. “Авто повинне відповідати певним вимогам, треба реєструватись фізичною особою-підприємцем (ФОП), почати сплачувати податки (5% від виручки + єдиний соціальний внесок = орієнтовно 500-600 грн). Зокрема, згідно передбачених ліцензійних умов треба, щоб автівка пройшла щоквартальне технічне обслуговування та технічний огляд раз в рік. Водій, в свою чергу, повний медогляд. Необхідно доукомплектувати авто таксометром з чекодруком, застрахувати водія і пасажирів. Сьогодні вартість ліцензії дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, тобто 1450 грн (тепер уже 3200). Ця ліцензія, до речі, вже давно видається підприємцю безстроковою. Але мають її лише одиниці таксистів, всі решта – навіть не уявляють, як вона виглядає…”, – пояснив раніше у коментарях Сергій Партика.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.3252 / 4.16MB / SQL:{query_count}