Бюджет Львівщини - 2017: збалансований і адекватний

Депутати облради прийняли головний фінансовий документ на наступний рік. Найбільше коштів із обласної скарбниці скерують на транспорт, мікропроекти, освіту та екологію

Львівщина у 2017-ому “повноцінно функціонуватиме” – цього тижня, 22 січня, на сесії обласні обранці затвердили бюджет на наступний рік. Бюджетні дискусії тривали близько трьох годин – до ранку ніхто не засиджувався, як це вже третій рік поспіль практикують нардепи. 
Відтак у 2017-ому до обласної казни очікують майже 13 мільярдів гривень доходів і на 100 мільйонів менше видатків. Втім левова частка грошей піде на оплату енергоносіїв та зарплату бюджетникам. З наступного року на область переклали низку видатків, які досі фінансувала держава, зокрема, мова про освітню сферу. А ще з обласного бюджету повністю утримуватимуть училища, усі, крім львівських – це додатково 13 ПТУ. Зменшили видатки і на медичні програми – приблизно на 9 мільйонів гривень. 
Водночас додали коштів на лікування важкохворих діток. В цілому, бюджети обласних програм скоротили на 172 мільйони гривень. Так, майже на 100 мільйонів урізали фінансування ремонтів доріг – у цій сфері шукатимуть дофінансування, зокрема, через доходи з митних платежів. Ну і без грошей з обласного бюджету також залишились пільгові перевезення в області – це питання також обіцяють вирішувати впродовж року, як це було й у 2016-ому.
Львівщина – одна  з тих областей, яка заклала у бюджеті програму підтримки військових частин

До речі, свій голос “за” рішення по бюджету віддали 51 депутат. Затвердження обласного кошторису приймалось без участі фракції “Самопоміч”, оскільки та покинула сесійну залу після того, як обласна рада не відреагувала на прохання голови фракції Інни Свистун оголосити перерву і відправитись усім депутатським корпусом на допомогу меру Андрію Садовому, якого в цей час атакували активісти.
“Передовсім хочу подякувати всім своїм колегам депутатам, які прийшли на засідання бюджетної сесії і були свідомі того, яка важлива місія на них лежить.  Незважаючи на те, що одна з дев’яти фракцій покинула залу у день засідання, “за” рішення по бюджету проголосували 51 депутат – це свідчить про те, що в облраді є великий політичний консенсус і  порозуміння, – зазначив голова Львівської облради Олександр Ганущин у програмі “Вечір у Львові”. – Бюджет недефіцитний, цілком реалістичний. У країні йде війна. Ми одна з тих областей, яка заклала у бюджеті програму підтримки військових частин. Зрозуміло, що пропозицій щодо змін є дуже багато, і вони звучали під час обговорень. Але ми пропонуємо той пакет, який можемо подужати. У час війни – це позитивна динаміка. Також маю сподівання, що динаміка показників бюджету може бути кращою і за результатами, можливо, навіть першого півріччя нам вдасться закласти більше коштів власне на розвиток. У будь-якому випадку, тішуся, що ми з бюджетом, що маємо можливість увійти у новий рік без проблем”.

фото: прес-служба ЛОР (2)

Конкретніше по цифрах

Як зазначив голова бюджетної комісії Львівської облради Олег Домчак, проект обласного бюджету пройшов обговорення на громадських слуханнях, до розгляду на сесії його схвалили профільні комісії облради. 
 “Також усі пропозиції від постійних комісій були заслухано на засіданні бюджетної комісії. Запитів на фінансування, як завжди, було дуже багато, але комісія визначилась на додатковому скеруванні коштів на програми в галузях охорони здоров’я, освіти, збереження лісу, соціального захисту та житлово-комунального господарства”, – зазначив Олег Домчак. 
До слова, станом на зараз на Львівщині вже затверджено понад 220 місцевих бюджетів.
Прийнятий бюджет збалансований за соціальними видатками: передбачає фінансування у необхідних розмірах допомоги малозабезпеченим сім’ям із дітьми, пільг, субсидій та інших соцпрограм
Отож, Львівщина входить у наступний рік із 12,9 млрд грн  доходів (для порівняння, обласний бюджет-2016 становив близько 9 млрд грн), у тому числі  із загального фонду – 11,5 млрд грн, спеціального фонду – 1,4 млрд грн, з них бюджет розвитку – 50 млн грн.
З них 7780 млн грн  скерують на трансферти місцевим бюджетам, на галузь охорони здоров’я – 2040 млн грн, освіти – 1105 млн грн,  соціальний захист – 225 млн грн, дорожнє господарство – 1127 млн грн, культуру – 161 млн грн та інші видатки. Також в складі видатків обласного бюджету на реалізацію обласних (регіональних) програм передбачено 740 млн гривень. Окрім того, на 2017 рік затверджено резервний фонд обласного бюджету в сумі  30 млн гривень.
Депутатський корпус передбачив на утримання облради  та її виконавчого апарату на 2017 рік 11,5 млн грн.  Зокрема, 7,9 млн грн – оплата праці; 1,7 млн грн – нарахування на оплату праці; 461 тис. грн – предмети, матеріали, обладнання та інвентар; 852 тис. грн – оплата послуг (крім комунальних); 100 тис. грн – видатки на відрядження; 442 тис. грн – оплата комунальних послуг та енергоносіїв; 20 тис. грн – окремі заходи по реалізації державних (регіональних програм), не віднесені до заходів розвитку; інші видатки – 9 тис. грн.
Водночас додамо, що у 2016 році на утримання облради та її виконавчого апарату було передбачено 8,8 млн грн.

Соціальний бюджет

Зі слів директора департаменту фінансів Львівської ОДА Олега Демківа, бюджет 2017-го передбачає також підвищення заробітної плати працівникам бюджетної галузі, збільшення мінімальної зарплати вдвічі до 3200 грн. 
“Ключовим показником, який суттєво вплинув на структуру обласного бюджету, є мінімальна заробітна плата у розмірі 3 тис. 200 грн. Якщо порівнювати із тим, що є нині, то матимемо дворазове зростання мінімальної зарплати. Це, по суті, є основною особливістю обласного та всіх місцевих бюджетів 2017-го, оскільки це питання потребувало дуже суттєвого додаткового фінансового ресурсу для соціальних видатків на виплату зарплатні. Фактично, за останні роки такого суттєвого “стрибка” видатків на зарплату ми дуже давно не спостерігали. Адже відбувається підвищення окладів всіх тарифних розрядів працівників бюджетної сфери.  Отож, у цілому, фонд оплати праці по обласному бюджету зростає для освітян – на понад 50%, медиків – більше 40%, для інших галузей на 41% – 45% залежно від відповідних постанов Уряду”, – додав головний фінансист області.
В обласному бюджеті-2017 вперше передбачили кошти – 2,5 мільйони гривень – на збереження та захист лісів Львівщини
“Також ще один важливий момент – на фінансування з обласного бюджету передаються професійно-технічні заклади, які розташовані у містах обласного значення, крім обласного центру. Йдеться про 13 таких закладів”, – зазначив Олег Демків. 
Він наголошує, що прийнятий бюджет є збалансованим за соціальними видатками. Зокрема, передбачає фінансування у необхідних розмірах допомоги малозабезпеченим сім’ям із дітьми, пільг, субсидій та інших соціальних програм і проектів, які є в обласному бюджеті.
Голова Львівської обл­ради Олександр Ганущин зазначив, що прийнятий бюджет є цілком збалансованим: “Маємо надбавку нашим освітянам, котрі працюють в галузі освіти. Надбавку медикам. В цілому, бюджет утискається, бо в державі війна. Але в новий рік ми входимо із бюджетом, не порушили бюджетного кодексу. Я назвав би цей бюджет збалансованим і адекватним відповідно ситуації, в якій опинилася Україна на зламі 2016-2017-го року. Ми згрупували видатки по програмах, але кожна з цих програм і напрямків буде уточнюватися упродовж усього лютого”.
Як повідомив Олег Демків, по медичному напрямку (онкологічна превенція) вдалося залучити потужний кредит Світового банку під гарантії Уряду, який надійде до обласного бюджету у вигляді субвенції з держбюджету – близько 200 млн грн.

740 мільйонів на обласні програми

Багато дискусій точилося щодо питання виділення фінансового ресурсу на соціально-економічний розвиток Львівщини.
“Видатки на реалізацію обласних програм затверджено в сумі 740 мільйонів гривень, зокрема на програму мікропроектів місцевого розвитку – 60 мільйонів. Усього в області планують реалізовувати 39 програм”, – акцентував Олег Демків.
Зокрема, значну частину коштів – 192 млн грн – передбачено на ремонт доріг,  128 млн грн на програми охорони здоров’я,  62 млн грн – охорони навколишнього середовища, 60 млн грн, як вже згадувалось, на обласний конкурс мікропроектів, 59 млн грн – галузь освіти, 49 млн грн  – енергозбереження, 47 млн грн – на соціальний захист, 23 млн грн – на житлово-комунальне господарство, 11 млн грн – сільське господарство та інші. 
Фонд оплати праці по обласному бюджету зростає для освітян – на понад 50%, медиків – більше 40%, для інших галузей на 41% – 45%
Як зазначив голова бюджетної комісії Олег Домчак, найважливішим є акцент на програми з енергозбереження, розвитку дорожнього господарства, агропроми­слового комплексу, культури, спорудження спортивних майданчиків, а також конкурсу мікропроектів.
Попри те, що на дороги виділили менше коштів ніж у 2016-ому, це аж ніяк не означає, що приводити до ладу автошляхи Львівщини перестануть, запевняють посадовці. Адже, важливо, що продовжено експеримент зі спрямування перевиконання митних платежів на фінансування ремонту і будівництва доріг.
“Прогнозуємо з цього джерела у 2017 році отримати 935 млн грн. Крім того, на цю мету з обласного бюджету спрямують 190 мільйонів гривень. Також із держбюджету, сподіваємося, зможемо додатково залучити фінансовий ресурс – 250 мільйонів гривень. Усього наступного року з різних джерел фінансування плануємо залучити близько двох мільярдів на ремонт доріг”, – повідомив Олег Демків.
Зауважимо, як писала “Пошта”, у 2016-ому ремонт доріг краю обійшовся нам у понад два мільярди гривень – вдалось полагодити 496 км обласних доріг.

Забули про пільговиків…

Як зауважив Олег Демків, на відшкодування пільгових перевезень не передбачені субвенції з державного бюджету.
“Є пропозиція звернутися до райдержадміністрацій та міськвиконкомів, щоби вони при затвердженні своїх бюджетів передбачили фінансовий ресурс на відшкодування пільгових перевезень, які здійснюються в межах відповідних територій. Що стосується пільгових перевезень районного характеру і залізниці, працюємо у рамках уточнення бюджету за  підсумками виконання 2016 року”, – зазначив Олег Демків.
Своєю чергою голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин додав: “Минулого року за це питання ми взялися в травні. Я сподіваюся, що наступного року сесія облради приступить до цього у лютому-березні. Як і тоді, очевидно, це буде відбуватися за рахунок вільних залишків…Торік на це передбачали 25 млн грн, але, на скільки я розумію, використано десь близько 14-13 млн грн. Тому, контрольну суму визначатимемо, коли вже підіб’ємо підсумки за 2016 рік”.
“Влада просто заграє із населенням, коли обіцяє пільги на проїзд у транспорті, а насправді  перекидає фінансове навантаження на плечі перевізників та переводить все у площину “водій-пільговик””, – так на своїй сторінці у Facebook  прокоментував відсутність коштів в обласному бюджеті-2017 на компенсацію проїзду пільговиків у громадському транспорті депутат, заступник голови постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту, перевезень та зв’язку Львівської облради Андрій Дума.
“Чомусь за субсидії з підприємствами вчасно розраховуються за надані послуги, а перевізники – то таке... Навіщо ж їм щось компенсовувати?! Таке рішення спричинить соціальну напругу та призведе до протестів громадян, – запевняє Андрій Дума. – А у 2016 році передбачено було лише 15 млн на 400 тис. пільговиків. Проста арифметика: 15/400=37,5 грн/12 місяців=3,12 грн/місяць одній людині – компенсація на проїзд. От вам і  монетизація пільг, і адресна допомога”. 

Подумали і про ліс 

В обласному бюджеті-2017 вперше передбачили кошти – 2,5 мільйони гривень – на збереження та захист лісів Львівщини. Про це повідомив голова постійної комісії з питань екології, голова фракції “Народний контроль” у Львівській облраді Андрій Білоус.
“Оскільки держава практично не виділяє грошей на збереження лісів, наша комісія ініціювали закладання коштів у обласний бюджет. Відтак у наступному році на це передбачено 2,5 мільйонів гривень. І це справді дуже позитивний момент”, – зазначив Андрій Білоус, інформує прес-служба громадського руху “Народний контроль”. 
До слова, загалом же, на екологію у 2017 році в обласному бюджеті передбачено 62 мільйони гривень.
“Це удвічі більше, аніж було цього року”, – додав Андрій Білоус.
Нагадаємо, ще раніше Львівська обласна рада проголосувала за звернення до вищого керівництва країни, в якому закликала не допустити скасування мораторію на експорт лісу-кругляку.

Володимир Гірняк, заступник голови Львівської облради:
– З позитивного: дуже добре, що ми прийняли бюджет-2017, і прийняли його вчасно. Львівська облдержадміністрація дуже відповідально підійшла до бюджету. Все було прозоро: ми отримали інформацію не тільки від основних розпорядників коштів – департаментів освіти, культури, соцзахисту – а й отримали інформацію в межах кошторисних призначень на кожну установу зокрема. Ставимо перед собою завдання у січні-лютому прийняти всі обласні програми. Стосовно недофінансованих сфер – і медицина, і компенсація за пільгові перевезення, а також скорочення по Державному фонду регіонального розвитку. В обласному бюджеті цього року менше коштів передбачено на дороги – сподіваємось, що за рахунок державних програм зможемо ще трохи фінансів залучити у дорожню сферу. Та думаю, ми впораємось і з цим. Торік на компенсацію пільгових перевезень ми потратили 15 млн грн. Цього року напевно будемо спілкуватися з перевізниками, щоби люди від цього не страждали. Законодавчо пільга передбачена. А у бюджетному кодексі прописано, що якщо є якесь зобов’язання на місцеві бюджети, то ці речі мають компенсуватись за рахунок державного бюджету.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9591 / 4.51MB / SQL:{query_count}