Наше сміття у європейських контейнерах

У Львові замінюють старі баки на нові. Але це не рятує – сміття й далі “подорожує” Україною

фото: Олег Огородник (2)
З минулого тижня у нашому місті почали встановлювати сучасні сміттєві контейнери закритого типу. Втім проблеми з відходами це аж ніяк не вирішує – львів’яни далі нарікають, що біля смітників цілі гори пакетів. 
Тим часом населення спантеличене, бо ж, мовляв, хтозна, збудують сміттєпереробний  завод чи ні? І куди вивозитимуть сміття зі Львова, якщо інші райони, області категорично відмовляться приймати вантажівки з відходами?
Щойно місцева влада анонсує свої наміри про запуск сміттєсортувальної лінії, містяни напевно протестуватимуть, бо ж боятимуться повторення ситуації, що мала місце в Грибовичах.
Насправді все дуже критично, адже невідомо, якими способами міська та обласна влада вмовлятимуть місцеве населення ужитися з таким сусідством. 

Нові баки в Галицькому районі

Наприкінці жовтня цього року виконавчий комітет Львівської міськради прийняв рішення про вдосконалення системи збору побутових відходів у середмісті. Тендер на вивезення сміття у Галицькому районі Львова виграла фірма ТзОВ “Грінера Україна”. Учора під час прес-конференції голова Галицької райадміністрації Ірина Іванчина сказала, що 13 листопада конкурсна комісія відкритим голосуванням визначила, що сміття з Галицького району вивозитиме нова компанія – “Грінера Україна”. Крім того, на конкурс подали документи три учасники – “АВЕ-Львів”, “Санком-Львів” та власне “Грінера Україна”. 
Проте громадська активістка, волонтер Наталія Шелестак вважає, що конкурс відбувся непрозоро. “Представником ТзОВ “Грінера” є Богдан Михалусь, який ще донедавна був позаштатним радником Андрія Садового з питань інфраструктури. Чомусь дані про нього вже зникли із сайту ЛМР… А жодних інших торгів система, у яких стороною є ТзОВ “Грінера Україна”, не показує”, – написала вона в соцмережі. 
Поки що територія Галицького району Львова є першою, де запровадили пілотний проект щодо зміни системи збору ТПВ (твердих побутових відходів). До слова, вивозом сміття у місті займаються шість компаній: ТОВ “Санком-Львів”, ЛКП “Львівспецкомунтранс”, ТзОВ “Спецавтотранс-Львів”, ТОВ “АВЕ-Львів”, ТзОВ “ДВ-Екосвіт” та ЛКП “Збиранка”. Як уже писала “Пошта”, місто щодня продукує близько 650 тонн відходів. 
У місті встановили три типи контейнерів: для скла, вторсировини (папір, пластик, метал) та змішані. Усі вони різного об’єму та кольору
Щодо нової компанії, яка тепер забезпечуватиме вивіз сміття з центральної частини Львова, Андрій Зозуля, заступник голови Галицької райадміністрації, каже “Пошті”, що в адміністрації були змушені в будь-якому випадку провести конкурс, бо термін дії угоди закінчився. Куди поділи старі контейнери для сміття, він не знає, бо, мовляв, вони є приватною власністю.
“Як нові контейнери, так і старі є власністю перевізників. Старі контейнери обслуговували, забезпечуючи своїми автомобілями вивіз сміття, компанії ТОВ “АВЕ-Львів” і ТОВ “Санком-Львів”. Тому свої баки вони забрали”, – пояснив Андрій Зозуля. 
Як признався “Пошті” Олег Гайовишин, керівник однієї з шести компаній, які займаються вивезенням сміття зі Львова, зокрема з центру, за 23 роки роботи це вперше, коли було ухвалене рішення “забрати” в перевізника один із районів міста. Однак компанія й далі працює у інших районах Львова. 
“На жаль, у Галицькому районі ми більше не працюємо. Для нас таке рішення було доволі дивним. Бо, працюючи у найкритичніший час на ринку Львова, зокрема в цьому районі, за півроку не було й дня, коли був засипаний сміттям район. Ми подавались на конкурс, та не пройшли”, – пояснює він. 
Як зазначив співрозмовник “Пошти”, ситуація з вивозом львівського сміття не покращилася. “Як і раніше, маємо можливість частково розвантажувати сміття на локальних полігонах Львівщини, але працюємо переважно на дальній відстані. Важче буде, коли  настане період різдвяних свят і перевізники не матимуть можливості працювати за містом”, – переконує Олег Гайовишин.  

Півтора мільйона євро на 250 нових контейнерів

Контейнери закупила нова компанія-перевізник “Грінера”. На 65-ти майданчиках у Галицькому районі вже повністю замінили старі баки новими, інформує прес-служба Львівської міськради. Замість окремих контейнерів для пластику, скла, паперу та інших відходів встановили три типи контейнерів: для скла, вторсировини (папір, пластик, метал) та змішані. Усі вони різного об’єму та кольору. Нові баки вміщають на 40% більше ТПВ, аніж старі. Загалом компанія інвестувала в Галицький район міста 1,5 млн євро. А район обслуговуватимуть три спеціалізовані автомобілі для вивозу сміття.
Як зазначив Андрій Зозуля, нові контейнери мають чимало переваг.
“Старі баки були відкритого типу, туди безперешкодно лізли безхатьки і розкидали сміття. У нових контейнерах кришка закривається автоматично, що дозволить обмежити поширення неприємного запаху містом, а також ускладнить доступ безпритульних до сміття. Вітер не розкидатиме відходи. Втім не усі ще вміють користуватися баками, подекуди пакети зі сміттям львів’яни залишають біля контейнерів”, – додає співрозмовник “Пошти”. 
Богдан Михалусь, власник ТзОВ “Грінера”, під час вчорашньої  прес-конференції пояснив, що направду ще не всі жителі навчилися користуватися новими контейнерами, тому баки заповнюються не повністю. 
“Якщо руки зайняті, то на контейнерах є підніжка, а також наліпки, які допоможуть зорієнтуватися, що і куди викидати. Будемо поширювати листівки, як ними користуватися. І можливо, на майданчиках, де встановлені ці баки, чергуватиме наша людина, щоби стежити за порядком”, – сказав Богдан Михалусь.

 Щойно встановили, як уже понищили

 Зі свого боку Роман Іванців, член постійної комісії з питань інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Львівської міськради, під час прес-конференції зазначив, що наразі місто не може дати ради зі сміттям.
“Багато полігонів відмовляються від його приймання. Щоби зменшити кількість відходів, існують два шляхи – через сортування сміття або ж шляхом його захоронення, але правильного!” – наголошує він.   
Куди саме підприємство “Грінера Україна” вивозить сміття, власник фірми не каже.
“У нас є декілька локацій, на які вивозимо сміття. Куди, не хочу казати. Надіюся, невдовзі матимемо свій полігон”, – пояснює Богдан Михалусь.
З його слів, фірма готова працювати і в інших районах міста. “Та чи потрібні будуть такі ж смітники – покаже час”, –  веде далі Богдан Михалусь. 
Цікаво, що 21 жовтня, коли виконком Львівської міської ради ухвалив рішення про заміну відкритих сміттєвих баків у центральній частині міста, в управлінні житлового господарства Львівської міськради запевняли, що контейнери будуть підземними і матимуть естетичніший вигляд. Однак сталося не так, як гадалося… 
Андрій Зозуля каже, що всі встановлені контейнери – наземного типу. 
Разом із тим за декілька днів їх експлуатації знищили вже три баки. А на вулиці Січових Стрільців, 7 контейнери для сміття розмістили просто на велодоріжці. Проте цю проблему вже вирішили – перенесли баки. 
“З вулиці Січових Стрільців вирішили забрати нові смітники повністю, збільшивши їх кількість на вулиці Костюшка. Щодо понищених точних причин не знаю: це або хтось свідомо зробив, або ненавмисне. Але так виглядає, що свідомо, бо зігнути їх непросто”, – підсумовує Андрій Зозуля.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8189 / 4.42MB / SQL:{query_count}