Обіцянки-цяцянки, а ряснянцям…

“Пошта” довідалася, чим живе мікрорайон Рясне, які проблеми має і яких змін потребує один із найвіддаленіших масивів міста Лева

Під час попередніх виборів міського голови кожен кандидат говорив про необхідність розвитку мікрорайонів, нам навіть розповідали про те, що Львів – не один, а як мінімум два. А скільки ж їх є насправді? Обличчя міста – його центральна частина – завжди було в пріоритеті як мера, так і депутатського корпусу: вулиці ремонтували, громадські простори облаштовували, сміття справно вивозили… 
Тим часом про розвиток інших мікрорайонів, житлових масивів ми знаємо не так багато. Десь ремонтують вулиці і прокладають велосипедні доріжки, хтось нарікає на сміття, яке й досі не вивозять вчасно, а ще хтось не має поряд із будинком громадського простору чи дитячого майданчика, щоб провести час зі своєю малечею. “Пошта” вирішила дізнатися, на скільки насправді частин ділиться Львів і що треба зробити, аби кожна з них могла стати його красивим обличчям. Сьогодні під прицілом “Пошти”  –  мікрорайони Рясне-1 і Рясне-2.

Вранці – не виїдеш, ввечері – не повернешся

Мікрорайони Рясне-1 і Рясне-2 є чи не найвіддаленішими частинами міста і разом із тим – одним із найбільш населених. За різними джерелами населення масиву становить від 30 до 40 тисяч осіб. Для такої кількості людей потрібне хороше транспортне сполучення, але, як стверджують мешканці, добратися з мікрорайону в інші частини міста – завдання непросте.
“Кожного ранку доводиться чекати по 30 хвилин маршрутку. Звісно, вони їздять частіше, однак до Рясне-1 доїжджають переповненими, і доводиться буквально проштовхуватися в них. Це, звісно, якщо вони зупиняються на зупинках”, – нарікає львів’янка, жителька масиву Рясне-1 Марта. 
“Всі маршрутки, які сполучають мікрорайон із містом, мають кінцеву зупинку на Рясне-2, отже, на Рясне-1 приїжджають уже повнісінькі. Якби вони дотримувалися графіка, не з’їжджали з рейсу, то цю проблему вдалося б вирішити, нехай частково. Однак складається враження, що водії їздять як хочуть. А що робити нам?” – запитує  мешканка Рясне-2 пані Дана.
Свою думку з цього приводу “Пошті” висловив і Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету.
“Мікрорайону потрібні як нові маршрути, так і відповідальне перевезення на вже тих, що є. Важливо, щоби управління транспорту і зв’язку ЛМР працювало не адвокатом перевізників, а змушувало їх якісно виконувати свою роботу. Зараз водії їздять як хочуть, коли хочуть і скільки хочуть, ніби таких понять, як графік та інтервал руху, взагалі не існує!” – наголосив депутат міськради.
На жаль, в управлінні транспорту і зв’язку Львівської міськради не знайшлося людини, яка прокоментували б це питання “Пошті”. А тим часом перевізники і далі виконують свої обов’язки абияк, коли жителі Рясного щодня замість зручної поїздки в автобусі виходять із відтоптаними ногами та розхитаними нервами.
Тим часом не раз порушувалося питання будівництва дороги, що з’єднувала б мікрорайони Рясне і Левандівку. Але мешканці масиву мало вірять в те, що справа піде далі розмов, мовляв, уже не перший рік обіцяють, але й досі нічого не зробили…
“Наступного року буде створена проектно-кошторисна документація прокладання дороги, яка сполучатиме цей масив із вулицею Суботівською, – зазначила “Пошті” Ірина Оршак, депутат Львівської міськради. – Щойно вся документація буде готова, місто якнайшвидше виділить кошти для будівництва цієї дороги, оскільки вона катастрофічно потрібна. Важливо зробити все, щоби жителі цього мікрорайону не стояли годинами в заторах на вулиці Шевченка, так як це є зараз”, – підсумувала вона. 

Вулиця Шевченка: ремонтувати, але коли і як?

Хоч мікрорайони Рясне-1 і Рясне-2 є одними з найбільш густонаселених, однак з містом їх сполучає лише одна вулиця – Шевченка, на якій, до слова, щодня у час пік утворюються величезні корки з десятків машин. Та й про незадовільний стан вулиці говорять вже не рік.
“Вулиця Шевченка потребує капітального ремонту, її стан є одним із найгірших у місті, – розповідає “Пошті” Валерій Веремчук. – Зараз на цю тему жваво ведуть дискусії, обговорюють різні варіанти вирішення цього питання: чи можливо її розширити, як правильно поступово перекривати дорогу так, щоб це не ставало причиною ще більших заторів”, – зазначив депутат міськради.
Як уже писала “Пошта”, в списку  вулиць, які лататимуть у 2017 році, є і вулиця Шевченка, тож наступного року на ряснянців, найімовірніше, чекатиме нова відремонтована вулиця, але перед цим… затори. Якщо, звісно, не подбати про альтернативний об’їзд.
“Безперечно, стан вулиці Шевченка бажає кращого. Але навряд чи за неї хтось візьметься зараз, коли для жителів Рясного нема альтернативної дороги”, – додає львів’янка пані Дана.
“Говорячи про ремонт вулиці Шевченка, ми розуміємо, що це буде технічно складно, – веде далі Валерій Веремчук. – Цю вулицю ми повинні ремонтувати частинами, оскільки перекривщи нехай навіть на кілька днів вулицю повністю, можемо заблокувати увесь мікрорайон. Логістику цього ремонту треба буде детально обдумати виконавцеві”, – пояснив член комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради.
Як повідомив “Пошту” Олександр Удовенко, голова Шевченківської районної адміністрації, ремонт вулиці Шевченка планують розпочинати з тих частин, де можна буде без проблем облаштувати об’їзд.
“У 2017-ому ми плануємо ремонт цієї вулиці – на відрізку від церкви Анни до вулиці Левандівської. На час ремонту містян виручить об’їзд вулицею Омеляна Ковча, також є альтернативний заїзд до Львова через вулицю Брюховецьку і Брюховичі. Інших варіантів у нас немає, вулиці потрібно терміново ремонтувати”, – зазначив “Пошті” очільник Шевченківської райадміністрації.
Окрім цього, залізничний переїзд на Клепарові суттєво вносить корективи в час проїзду вулицею Шевченка. Якщо він закритий і автомобілі чекають, поки проїде потяг, утворюється затор, часом більший ніж сто метрів у обидва боки.
Як зазначив “Пошті” Валерій Веремчук, причиною таких заторів на переїзді є не лише товарні потяги, а й внутрішні роботи, які проводять працівники залізниці.
“Відомо, що залізничний переїзд на вул. Шевченка, 117 часто стає причиною заторів,  поблизу станції “Клепарів” постійно проводять якісь ремонтні роботи на залізниці, через що переїзд перекривають. Як наслідок – затори із десятків машин у обидва боки. Думаю, це питання варто вирішувати і з управлінням Укрзалізниці, щоб вони могли проводити внутрішні роботи, не зупиняючи при цьому життя житлового масиву!” – наголосив він.
Також, як повідомляють фахівці, негайного ремонту потребує і міст, який з’єднує вулицю Шевченка з вулицею Ковча, поблизу кінцевої зупинки трамвая №7. 
“Нам дуже важливо відремонтувати і реконструювати цей міст. По-перше, він занадто вузький для такого транспортного навантаження, по-друге, перебуває в не найкращому стані”, – повідомив “Пошту” Олександр Удовенко. 

Сміттєсортувальна лінія: нас не питали!

Нещодавно жителі мікрорайону стикнулися зі ще однією проблемою – будівництвом сміттєсортувальної лінії між масивами Рясне-2 і Рясна-Руська. 
Як сказав  житель мікрорайону Рясне-2 Микола, ряснянцям не надано жодної інформації про таке небажане сусідство.
“До кінця не зрозумілим залишається питання, як саме виглядатиме цей комплекс. Звісно, нам кажуть, що проект нікому не шкодитиме, не порушить жодних санітарних норм. Але ця сміттєсортувальна лінія буде занадто близько до будинків мешканців. Відстань між цим об’єктом і першим будинком у Рясні-Руській – менше кілометра”, – обурюється львів’янин. 
Уже згаданий Валерій Веремчук питання будівництва сміттєсортувальної лінії поблизу масиву вважає несподіванкою і для багатьох депутатів міськради. Член комісії фінансів та планування бюджету наголосив: рішення прийматиметься лише з урахуванням думки жителів!
“Питання доцільності будівництва сортувальної лінії неподалік масиву Рясне-2 виникло на минулому засіданні міської ради. І оскільки на момент розгляду питання не було надано чіткого проекту, як саме виглядатиме ця лінія, як використовуватимуть всі 10 гектарів землі і чи не перетворять вони цю землю на ще один сміттєвий полігон, без чіткого бачення цього проекту прийняти рішення неможливо. Потрібно обговорити це питання з громадою, зважити всі переваги й недоліки, перш ніж приймати такі серйозні рішення. Якщо містяни після роз’яснень та обговорень підтримають це питання – сміттєсортувальній лінії бути. А не враховувати думки людей, які нас обирали, ми не маємо права”, – вважає депутат міськради.

Сірі будні спального мікрорайону

Рясне-1 і Рясне-2, як, зрештою, й інші спальні мікрорайони, мають невирішену проблему з відсутністю місць для культурного розвитку населення. Ряснянцям бракує центрів дозвілля молоді, спортивних і дитячих майданчиків, а також облаштованих громадських просторів і скверів. Також серед нарікань – відсутність центру надання адміністративних послуг. 
Голова Шевченківської райадміністрації розповів “Пошті”, що питання облаштування ЦНАПу для жителів масивів Рясне-1 і Рясне-2 перебуває на стадії вирішення.
“Міськрада вже виділила приміщення, наступного року ми там проведемо ремонт, і мешканці матимуть свій центр надання адміністративних послуг”, – запевнив Олександр Удовенко.
І додав, що зараз на території масиву проводять ремонт тротуарів та хідників поблизу багатоквартирних будинків.
“Зараз ми завершуємо роботи з облаштування кінцевої зупинки громадського транспорту на Рясне-2. Також продовжуємо ремонтувати хідники поблизу будинків, зокрема поблизу будинків на вулиці Шевченка, 352, 354 і 362”, – зазначив голова Шевченківської райадміністрації.
Утім не тротуарами єдиними… Житловий масив потребує більшої кількості громадських просторів, а також місць для спілкування і культурного розвитку населення, зокрема молоді.
“Громадських просторів у Рясне-1 і Рясне-2 катастрофічно мало. Мешканці під час конкурсу проектів громадського бюджету мали чимало пропозицій стосовно покращення його відпочинкової інфраструктури: облаштування алей, скверу, дитячих майданчиків. На жаль, не всі вони отримали достатню кількість голосів для фінансової підтримки, однак потреби громадян потрібно буде врахувати в бюджеті розвитку наступного року”, – наголосила Ірина Оршак.
До слова, Валерій Веремчук зазначив, що проекти, які були подані на громадський бюджет, демонструють владі наявність проблем у мікрорайонах, які потребують вирішення. 
“Якщо говорити загалом про Шевченківський район, то саме тут було подано найбільшу кількість проектів. А це свідчить не лише про високу активність містян, а й про велику кількість проблем, які потребують вирішення”, – підсумував депутат міськради. 

“На сьогодні ми маємо лише сірий депресивний мікрорайон…”

Михайло Дідух, депутат Львівської міськради, координатор “Народного контролю” в Шевченківському районі Львова, – про проблеми і перспективи розвитку масиву

– Пане Михайле, скажіть, будь ласка, яких змін у першу чергу потребують мікрорайони Рясне-1 і Рясне-2?
– Рясне-1 і Рясне-2 перебувають у далеко не найкращому стані, на сьогодні ми маємо лише сірий депресивний мікрорайон без жодного культурно-освітнього центру, без хорошого транспортного сполучення тощо. Моя думка як корінного мешканця Рясного – масивом ніхто не займався вже чимало років, а якщо хтось і згадував про нас, то в останню чергу. 
Гостро стоїть питання відсутності поліклініки, батьки повинні возити своїх дітей у поліклініку на вул. П. Орлика навіть просто, щоб здати аналізи. На території масиву є приміщення, яке можна було б віддати під поліклініку або створити там медіатеку, яка б навіть частково, але вирішила б питання з культурно-освітнім центром. Адже, як відомо, зараз у мікрорайоні є лише одна бібліотека, втім вона потребує ремонту, перебуває в напіваварійному стані. Для нас важливими є обидва проекти, ми шукаємо приміщення і також ведемо активне обговорення з громадою.
– Що ви можете сказати про транспортне завантаження масивів? Чи можна ще якось добратися з мікрорайону, окрім як через вул. Шевченка?
Зараз ми активно працюємо над розв’язанням проблеми з транспортним завантаженням вулиці Шевченка. Найкращим варіантом буде будівництво дороги до вулиць Суботівської або Винниці. Наявний виїзд із мікрорайону (через вул. Шевченка, – “Пошта”) – дуже вузький, він не витримує транспортного потоку. Тому ми зараз маємо стратегічне завдання, аби у 2017 році розробити проектно-кошторисну документацію, яку потім втілюватимемо в реальність.
Не можна не згадати і про стан вул. Шевченка. Вона потребує капітального ремонту і якнайшвидше. Але якщо говорити про те, що потрібно зробити в першу чергу, то негайного ремонту потребує міст з вул. Омеляна Ковча. Ще вісім років тому фахівці Львівської політехніки визнали його стан як аварійний і такий, що потребує ремонту. Якщо ми зараз не будемо будувати альтернативний міст і не ремонтуватимемо наявний, то ще, не приведи Боже, дочекаємося моменту, коли він просто завалиться і мешканці масиву будуть повністю відрізані від Львова. В першу чергу нам потрібно подбати про стратегічно важливі об’єкти.
– А як ви оцінюєте стан приватного сектора в мікрорайоні?
– Коли ми говоримо про житлові масиви Рясне-1 і Рясне-2, то помилкою буде не згадати про приватний сектор. Чимало будинків досі залишаються неканалізовані. Зараз ХХІстоліття, а люди й досі повинні викопувати вигрібні ями! 2016 рік став вирішальним у цьому питанні: вдалося закласти 10 мільйонів гривень, за які ми доробили і доопрацювали проектну документацію, з Рясне-2 на вулиці Ряснянську і Брюховицьку прокладається каналізація. У планах на наступні роки – каналізувати вулиці Бажана, Яновського та інші бічні від вулиці Брюховецької.
Окрім відсутності каналізаційної системи, приватний сектор потерпав від того, що на бічних вуличках досі не працювало освітлення. Цього року нам вдалося вирішити це питання – на семи вулицях нарешті з’явилися ліхтарі, а мешканцям стало безпечніше повертатися додому ввечері.
 – Що ви можете сказати про громадський транспорт у цьому мікрорайоні?
– Зараз ми повинні працювати з проблемою громадського транспорту – перевізники не те, що несумлінно виконують свої обов’язки, вони просто виконують їх абияк. І свою недбалість пояснюють наступним чином: мовляв, більшість рейсів є нерентабельними. 
Для мене як для людини, яка практично щодня користується громадським транспортом, дуже смішно це чути: як ми можемо називати той чи інший маршрут нерентабельним, якщо зранку неможливо влізти в автобуси, вони всі переповнені? Як рахуються прибутки від набитих автобусів, якщо маршрут нерентабельний? Якщо треба, нехай активісти мікрорайону сідають у кожен автобус і разом із перевізниками рахують прибутки від маршрутів, щоб можна було говорити чесно: рентабельний маршрут чи ні.
 – На минулому засіданні міської ради піднімалося питання будівництва сміттєсортувальної лінії поблизу масивів Рясне-2 і Рясна-Руська. Чи відомо вам, як мешканці ставляться до такої ініціативи?
– Станом на сьогодні мешканці мікрорайону зіткнулися ще з одною проблемою, а саме – будівництвом сміттєсортувальної лінії. До кінця не зрозумілим залишається питання, як саме виглядатиме цей комплекс, поки що не опубліковано чіткої концепції. Нас переконують, що проект не порушує ніяких норм і нікому не шкодитиме, але чи не є занадто велика територія у розмірі 10 гектарів лише для сміттєсортувальної лінії? Для об’єкта, який сортуватиме і пресуватиме сміття, навряд чи потрібно більше 1 га. Тому вселяється підозра: а чи не перетворять сміттєсортувальний завод на ще один полігон?
Ще один неприємний нюанс – ця сміттєсортувальна лінія буде знаходитися занадто близько до будинків мешканців. Відстань між цим об’єктом і першим будинком у Рясній-Руській 500 м, до Рясне-2 – 900 м. Не дивно, що мешканці обурені таким сусідством. Дуже важливо почути думку громади стосовно цього питання, роз’яснити мешканцям усі можливі ризики. Прийняте рішення повинно співпадати з голосами мешканців.  
 – Можете розповісти, на що ще найчастіше скаржаться мешканці Рясного і як вирішуються їхні питання?
– Люди часто нарікають на стан хідників поблизу будинків. На жаль, довгий час їх облаштуванням ніхто не займався, тому зараз ми не можемо їх усіх швидко привести до ладу. Важливим залишається і питання відсутності достатньої кількості громадських просторів як у Рясне-1, так і в Рясне-2. Стосовно цього питання, то є вже декілька розроблених проектів, які, маю надію, у 2017-ому почнуть втілюватися в життя.
Розмовляла 
Марія Горбань
14.12.2016 18:32
Світлана Цісінська

В інші райони Львова нові маршрути, нові трамваї, а Ряснянцям НОВИЙ завод, та от тільки СМІТТЄПЕРЕРОБНИЙ!!! "Слуги" народу нас не забувають, живіть і насолоджуйтесь. А для чого міст ремонтувати, завалиться, здоровіші будемо: пішочком, пішочком, от вам і фітнес, спортзалів не треба, економіяяяяяяяяяяяяяяяяяя! А ви кажете забутий район............... А чомусь не весело! Чому?


Для того щоб залишити коментар необхідно
15.9070 / 4.36MB / SQL:{query_count}