Не їдемо за кордон! Працюємо вдома

Як і чим Львівщина приваблює іноземного інвестора, аби той відкривав заводи і створював нові робочі місця

фото: прес-служба Президента України
Пошук роботи є однією з основних проблем українців, бо у завтрашньому дні не впевнений ніхто. Молоді люди після отримання диплома не знають, куди податися, а старші, серед яких чимало фахівців, намагаються щосили втриматися на робочому місці, бо ж робочих місць не вистачає, а на одну пенсію не проживеш. Мінімальна заробітна плата в Україні становить 1450 гривень. При сьогоднішніх цінах на ці гроші важко прожити, а ще важче знайти більш оплачувану роботу. Тож роботу за кордоном більшість українців розглядають як найкращу перспективу. Аби країна не збідніла на висококваліфіковані кадри, місцевій владі необхідно залучати часто іноземні компанії  і створювати нові робочі місця. 
Як уже писала “Пошта”, з початку червня у Львові на обліку офіційно зареєстрованих понад 4,5 тисячі безробітних. Хоча з початку року їх було більше – понад п’ять тисяч. Утім насправді роботу шукають десятки тисяч львів’ян. А з тих, що зареєстровані у міському Центрі зайнятості, 75% мають вищу освіту.
“Тенденції до збільшення чи зменшення непрацездатних осіб не відчувається. Їх кількість коливається в межах тисячі-півтори упродовж останніх двох років. Та загалом у Львові був період, коли зареєстрували і дві тисячі безробітних, найбільше їхнє число могло сягати шести тисяч. Та йдеться лише про зареєстрованих, а кількість людей, які не мають роботи, у місті набагато більша – кілька десятків тисяч”, – розповів тоді “Пошті” Олег Рісний, директор міського центру зайнятості.
З його слів, для людей iз робітничими професіями роботи у місті є достатньо. Інвестори, які будують свої підприємства на Львівщині, зазвичай і пропонують саме такі робочі місця… 

Новий завод і 2, 5 тисячі робочих місць

Від початку року багато закордонних компаній заявили про намір збудувати власні заводи на Львівщині. Цього тижня з робочим візитом на Львівщину завітав Президент України Петро Порошенко, де у місті Броди взяв участь у закладенні капсули на місці будівництва заводу компанії Nexans з виготовлення бортових електромереж. Заводи концерну Nexans розташовані у понад 30 країнах світу. В Україні це вже третій і найбільший завод цієї компанії, який буде збудовано у місті Броди. Інвестори обіцяють завершити будівельні роботи уже навесні 2017-го і створити близько 2, 5 тис. робочих місць. 
“Перед тим як почати діяльність в Україні, ми проаналізували ринок праці, де насправді є достатня кількість працівників як інженерно-технічного складу, так і працівників робітничих професій, яких ми вже почали працевлаштовувати у нас на підприємстві. Щоб запустити такий завод в дію – це насправді тривалий процес і  клопіткий, тому у цьому напрямку працюємо заздалегідь. Ми набираємо працівників і забезпечуємо їх роботою на інших наших підприємствах”, – пояснює представник французької компанії Nexans Думлер Райнгольт. 
З його слів, французька компанія Nexans уже 10 років працює на українському ринку, де уже має свої виробничі підрозділи у Перемишлянах та Золочеві, що на Львівщині, які теж спеціа­лізують по виробництві електричних кабельних мереж. Тож перші працівники майбутнього бродівського заводу уже проходять практику.

фото: прес-служба ЛОДА
“Близько 100 осіб із міста Броди уже працевлаштовані у Золочеві. Підприємство забезпечує їм щоденний проїзд до місця праці. Там вони працюють, навчаються і набираються досвіду. Після відкриття заводу у Бродах уже підготовлені працівники перейдуть сюди працювати”, – каже Думлер Райнгольт. 
Щодо зарплатні, представники компаній обіцяють, що вона буде гідною.
“Ми прихильники того, що зарплати мають бути гідними, працівники мають усвідомлювати своє значення. Станом на сьогодні, заробітна плата становитиме понад 6 тис гривень працівникам виробничої професії. Але зауважу, що зарплата залежить від загальної економічної ситуації в державі”, – запевнив гендиректор компанії “Електроконтакт Україна” Андрій Гаврильчик.
А ось пан Олег, який приїхав у Броди на візит глави держави, каже “Пошті”, що робочих рук у Золочеві, де уже працює завод компанії Nexans, не вистачає, хоча зарплати і справді високі. 
“Я працюю лікарем у Золочеві на заводі, який виготовляє кабельні мережі. Та працівників нам і справді не вистачає: хтось залишає роботу, і йде шукати кращого варіанту, іншому зарплата не підходить. Робота не з легких, постійно на ногах. Та якщо порівняти ситуацію із зарплатою в області, то у нас вона таки досить висока”, – каже “Пошті” пан Олег.  
Продукцію бродівського заводу постачатимуть до Європи – в Австрію, Німеччину та Англію. 
Петро Порошенко зі своєї сторони пообіцяв повернутись у Броди вже у червні 2017-го на відкриття заводу. “Будемо сподіватись, що тут справді будуть сотні робочих місць із заробітною платнею, високими податками, високим рівнем соціального захисту, що забезпечить розвиток України і зокрема Галичини. Тож дякую за довіру і віру в Україну”, – зазначив глава держави. 
Як акцентує “Пошті” Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської ОДА, черговий вклад інвестора у Львівську область – це чимало переваг як для людей, яким потрібна робота, так і для краю. 
Продукцію бродівського заводу постачатимуть до Європи – в Австрію, Німеччину та Англію
“Початок будівництва заводу у Бродах – це чергове підтвердження того, що Львівщина відкрита для розвитку підприємництва та вкладення інвестицій. Львівщина – це місце для безпечного ведення підприємницької діяльності, чи це іноземного інвестора чи українського. Область готова сприяти і допомагати усім суб’єктам господарської діяльності. Друге, це те, що будуть робочі місця у північному ключі. Ми розуміємо, що там працюватимуть мешканці не лише міста Броди, а й усіх прилеглих населених пунктів у радіусі 30 км. По-третє, це певний імідж Львівщини за кордоном для інших інвесторів, бо саме тут можна реалізовувати інвестиційні проекти, незважаючи на ситуацію, яка є в країні. Саме тут можна цивілізовано провадити господарську діяльність. По-четверте, це додаткові надходження до місцевого бюджету. П’яте – це збільшення конкуренції, бо це не перша компанія, яка працює на нашій території, маємо роботу німецької компанії “Леоні” і японської Fujikura. Це хороший сигнал для  економіки Львівщини”, – каже “Пошті” Ростислав Замлинський.
Зі слів співрозмовника, будівництво підприємств під егідою іноземців може частково вирішити проб­лему з еміграцією.  
“Створення підприємств на Львівщині – це хороша альтернатива, щоб не шукати заробітку за кордоном, а залишитись тут, біля родини і, як на мене, з достойною заробітною платою! Зарплата на таких підприємствах є більшою, ніж середня зарплата в Україні й області зокрема. Так, є плинність кадрів, та вона є на всіх підприємствах і це нормальне явище”, – каже він.

Шанс на гідне життя та зарплати

Ростислав Замлинський розповів “Пошті”, що на Львівщині інвестори будують не лиш підприємства, які спеціалізуються по виробництві електричних кабельних мереж. Як писала “Пошта”, у квітні 2016-го свою роботу у селі Підрясне, що поблизу Львова, розпочало підприємство Fuji­ku­ra, яке теж виготовляє кабельні мережі для провідних європейських автомобільних виробників, згідно з японськими стандартами якості. 
“У нас не тільки кабельні системи для автомобільної промисловості виготовляють. Днями буде зустріч з послом королівства Бельгії, де також маємо домовленість про початок будівництва меблевої галузі. Польська компанія Green Faсtory має намір збудувати на Львівщині цех із виробництва і переробки салатної продукції. У Львові потужно працює “Електрон”. Ми диверсифіковані до інвестицій різних напрямків. Є практикуючі інвестори, які нарощують свій потенціал, це і в галузі легкої промисловості. Такі проекти є довготривалими і для їхнього запуску на повну потужність потрібен час”, – зазначає перший заступник голови Львівської ОДА.

фото: прес-служба Президента України (2)
 Інфраструктура, близькість до кордону та працьовиті люди й далі залишаються чи не основним факторами, які приваблюють інвестора. Зі слів Романа Матиса, керівника управління інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації, постійна увага з боку інвесторів – це шанс на гідне життя та зарплати для жителів області. 
“На сьогоднішній день наш бізнес може отримати можливості, які 20 років тому отримав на східноєвропейських ринках, – доступні ресурси, робоча сила, сировина. Нові підприємства розташовані за кілька сотень кілометрів від їхнього офісу: це зручно по локації, зручно по видатках на оплату праці, на енергетичні ресурси та сировину. Для нас це цікаво, бо це – сходина, з якої можемо рухатись далі. Насиченість ринку виробництва призведе до конкуренції за робочу силу, що позначиться на розмірі зарплат і додатковою мотивацією для працівників. А за 5-10 років ми дійдемо до того рівня оплати праці, яку мають словаки, поляки й інші народи”, – каже “Пошті” Роман Матис. 

Робота на перспективу

Привабити інвестора в область – це одне, інше завдання втримати його і надалі розвивати співпрацю з іноземними компаніями. Роман Матис каже “Пошті”, що шанси на розвиток у нашому краю має  будь-яка галузь, яка займається неавтоматизованим виробництвом, бо тут “інвестиція розтягнена у часі і це зручно”.

“Ми і справді здійснюємо супровід вже тим інвесторам, які працюють у нас. Розуміємо, що це наші адвокати перед іншими трендами. У нас є приклади, коли інвестори, які тут працюють, своїми рекомендаціями залучали до діалогу інші іноземні компанії. Окрім того, ми напрацьовуємо законодавчі зміни, які ініціюємо через Комітет підприємництва і промислової політики при Верховній Раді чи в інших інституціях. Ми знімаємо бар’єри, які допомагають простіше вести інвестиційну діяльність. Від початку року було знято обов’язкову державну реєстрацію інвестицій, відмінено обов’язковий продаж 75% валюти, яка заходить у вигляді інвестицій. Цей процес не швидкий, потрібно зважити усі ризики і вивчити документну частину роботи. Більший результат нашої роботи варто очікувати у 2017-му, коли більшість проектів започаткованих цього року будуть завершені”, – зазначив Роман Матис.
З його слів, із-поміж потенційних інвесторів Львівщини беззаперечним лідером і надалі залишається Польща, і не лише вона. 
“Традиційно, якщо орієнтуватись на статистику, то найактивніше нашим краєм цікавляться наші сусіди: поляки, німці, австрійці. Та маємо інвестиції і з Кіпру. Але розуміємо, що це інвестиції через офшорні компанії, тому говорити про 100% іноземні інвестиції буде не правильно, – каже Роман Матис. – Є два визначні фактори, які визначають якість нашої роботи. Не кількість залучених коштів у вигляді інвестицій, а власне потрібно звертати увагу на кількість робочих місць і рівень оплати праці. Ведучи розмову із представниками іноземних компаній, що працюють у нас, можу запевнити, що більшість компаній суттєво підняли зарплату, подекуди удвічі. Підприємства, які платили близько 2,5 тис. гривень, тепер виплачують своїм робочим  5-6 тис. гривень”, – запевняє співрозмовник. 
До слова, як повідомив “Пошті” Роман Матис, за ініціативи компанії Fuji­kura, 4 вересня пройде забіг, під час якого збиратимуть кошти на необхідне обладнання для лікарні ОХМАДИТ. Частину коштів надасть іноземна компанія, іншу частину зберуть спільно учасники забігу.
Марія Терендій,
Львів – Броди – Львів
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4264 / 4.09MB / SQL:{query_count}