Децентралізація: як вона крокує Львівщиною?

Експерти пояснили, чому недоцільно об’єднувати Пустомитівський район в одну територіальну громаду

В Україні вже другий рік поспіль триває реформа децентралізації. Та досі карта об’єднання територіальних громад Львівщини не показує картини близької до завершення адміністративного переділу, згідно з ухваленими законами про децентралізацію. Бо, якщо раніше заявляли, що Львівщина серед лідерів у процесах об’єднання територіальних громад, то, зі слів експертів, зараз серед лідерів – Житомирська, Рівненська та Черкаська області.
Як писала “Пошта”, на Львівщині вже створено 16 об’єднаних територіальних громад, із яких 15 громад об’єднались торік та одна в березні цього року. А вже станом на 5 серпня в області анонсували ще 24 ініціювання зі створення ОТГ. Про точну кількість об’єднаних громад експерти зможуть сказати більше, коли цьогоріч в жовтні відбудуться вибори.  
Та допоки одні громади успішно об’єднаються, інші ж привертають увагу суспільства гучними заявами. В області розголосу набула новина, що один із найбільших районів Львівщини – Пустомитівський – може стати майже вп’ятеро більшим за територію Львова, у разі добровільного об’єднання органів місцевого самоврядування Пустомитівського району в одну громаду з адміністративним центром у місті Пустомити. Та чи це можливо?.. Аналітики відкидають можливість такого об’єднання, бо це “недоцільно”.
“У питанні щодо об’єднання в одну громаду Пустомитівського району є дві складові, які унеможливлюють таке об’єднання: це доцільність великої громади і доступність, бо при форматі “одна громада” населені пункти району перебуватимуть на відстані більше 20 км від адміністративного центру міста Пустомити. Це нелогічно. Знаю, що є зауваження місцевих жителів щодо врахування їхньої думки. В цьому процесі крапку поставить Львівська облдержадміністрація. Зауважу, що згідно перспективного плану не передбачено, що в якомусь районі буде створено одну громаду на весь район”, – пояснює аналітик ГО “Європейський діалог” Тарас Баранецький.
Про те, що на весь Пустомитівський район не може бути створено одної об’єднаної громади, розповідає регіональний консультант проекту “Пульс” Асоціації міст України Галина Гречин.
“Однієї об’єднаної громади в Пустомитівському районі не буде. Тому що комісія, яка у Львівській облдержадміністрації розглядає документи, які подаються на отримання висновку, вже надала позитивний висновок на утворення Давидівської об’єднаної громади. Наразі триває дискусія між прихильниками та противниками в об’єднанні Пустомитівського району”, – каже Галина Гречин. 
Також, як вона зауважила, згідно нового, доопрацьованого перспективного плану об’єднаних територіальних громад, у Львівській області може бути 95 спроможних громад. Торік, коли Львівська обласна рада схвалювала перспективний план, до розгляду було запропоновано близько 147 планів з об’єднання громад. А Львівська обласна рада схвалила 162, тоді ж Кабмін затвердив тільки 88 і повернув план на доопрацювання.
На Львівщині вже створено 16 об’єднаних територіальних громад, із яких 15 громад об’єднались торік та одна в березні цього року
“Потрібно пояснити, що перспективний план – це бізнес-план. У законі про об’єднання добровільних громад прописано, що цей бізнес-план розробляє  обл­держадміністрація, схвалює облрада і затверджує Кабінет Міністрів України. Такий план є, він затверджений торік Кабміном, де за цим планом передбачено створення 88 громад. Це так званих 88 бізнес-планів громад на Львівщині. План вже доопрацьовано. Після того, як депутати облради повернуться з канікул у вересні, його буде запропоновано на розгляд. Тож, якщо нічого не змінилося, на Львівщині має бути 95 об’єднаних громад. А якщо ж план новоутвореної громади збігатиметься з тим, що написано в плані, який розроблений облдержадміністрацією, схвалений облрадою та затверджений Кабміном, об’єднана громада має право на державну підтримку”, – зауважила Галина Гречин. 
З її слів, українська влада доручила представникам в областях розробити бізнес-план, який має чимало переваг для об’єднаної громади. 
“Це “твердий” документ без емоцій, амбіцій тощо, який показує реальну історію. Такі об’єднання – це пропозиція громадам, яка вже передбачає спроможність громади, процес передання повноважень. І важливо, щоб повноваження наповнювались грошима. Що ми наразі спостерігаємо? Триває дискусія між твердим фінансовим економічним розрахунком і емоціями”, – резюмує регіо­нальний консультант проекту “Пульс”.
Аналітики проаналізували, як у процесі об’єднання територіальних громад узгодити бажання місцевих громад та бачення влади, щоб “було добре усім”.
“Населені пункти навколо Львова є досить розвинуті. Кожна громада має декілька варіантів об’єднання. Важливо, щоб у процесі завершення доопрацювання перспективного плану до діалогу залучали не лише фахівців,  а й самі громади, бо людям жити у цьому ж об’єднанні”, –  пояснює Марія Дзюпин, аналітик ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”. 
На запитання “Пошти”, коли ж завершиться процес децентралізації на Львівщині, експерти кажуть, що тут немає термінів. 
“Думаю, що добровільне об’єднання громад ніколи не закінчиться, тому що завжди знайдеться той, хто буде проти. Вважаю, що у нас цей процес рухається добре, бо ж  маємо 10-12% від усіх об’єднань і це краще, ніж у всіх країнах Європи. Але цього не достатньо, щоб говорити про завершення децентралізації”, – каже Тарас Баранецький.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.3022 / 4.11MB / SQL:{query_count}