Без права на польське…

Протестувальники блокують три з шести міжнародних пунктів пропуску на Львівщині – Шегині, Краковець та Рава-Руська. Невдоволені вимагають відновити малий прикордонний рух

фото: unian.net
Село годує місто, а прикордонні зони Львівщини – Польща. Ще у 2008 році Україна і Польща підписали угоду про малий прикордонний рух (МПР), згідно з якою жителі прикордонних регіонів можуть отримувати дозвіл на перетин кордону. А от у грудні 2014-го у Варшаві президенти України і Польщі Петро Порошенко і Броніслав Коморовський підписали зміни в Угоді про малий прикордонний рух. За словами Порошенка, скористатися нормами угоди про МПР з Польщею зможуть близько одного мільйона українців. Тобто, діють правила так званої тридцятикілометрової зони – усі, хто живе в її межах, може собі виробити дозвіл перетинати кордон у спрощеному режимі.
Здебільшого, люди за цими правилами їздять до Польщі за продуктами, одягом, авто та всякою всячиною – для себе або на продаж. Кмітливі бізнесмени вже і цілі магазини відкривають з польською продукцією – таких в області та Львові чимало. Та й самих товарів із Польщі на полицях багатенько – раніше ця продукція виділялась, люди її купували, аби спробувати закордонного продукту, а зараз вже, заходячи до крамниці, з порогу кажуть: “Мені, будь ласка, консервовану кукурудзу! Але польську!” Наш вітчизняний продукт переважає, звісно, але польського немало – всі погодяться. Для багатьох жителів, близьких до кордону сіл та міст, такий бізнес став  єдиним заробітком.
Призупинення малого прикордонного руху пов’язано з посиленням заходів безпеки під час приїзду до Польщі Понтифіка, Саміту НАТО у Варшаві і Світовими днями молоді у Кракові
Втім, від учора, 4 липня,  польською стороною тимчасово призупинено малий прикордонний рух між Україною та Польщею. Громадяни України, які перетинали кордон із Польщею за спеціальними дозволами в рамках малого прикордонного руху, зможуть перетнути кордон лише на загальних підставах та документах, визначених польською стороною (паспортні документи та віза). Обмеження щодо пропуску є тимчасовими і триватимуть упродовж місяця – до 2 серпня. 
Відтак, уже 4 липня, вранці, близько 30 чоловік неподалік від пунктів пропуску “Шегині”, “Грушів” та “Рава-Руська” перекрили рух автотранспорту.  Як видно з опублікованих у соцмережах фото, протестувальники безупинно ходять по пішохідному переході, блокуючи рух транс­порту. Станом на вечір, 4 липня, було відновлено рух лише у пункті пропуску “Грушів”. До слова, акції протесту тривають лише на Львівщині, тим часом, на Волині все спокійно.

Заборона для України,  Німеччини та Чехії

Страждають від протестів невдоволених людей насамперед ті, хто не може перетнути кордон на загальних підставах і, можливо, кудись також поспішає, але змушений вистоювати у чергах під палючим сонцем. 
“Призупинення малого прикордонного руху пов’язано з посиленням заходів безпеки під час приїзду до Польщі Понтифіка, Саміту НАТО у Варшаві і Світовими днями молоді у Кракові. Заходи посиленого прикордонного контролю польською стороною проводиться також і  на кордонах з Німеччиною та Чехією”, – зазначив у розмові з “Поштою” старший офіцер сектору взаємодії із засобами масової інформації Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України Роман Стахів.

фото: прес-служба ДПСУ
З його слів, ситуація  на кордоні спокійна та конт­рольована. З мітингувальниками, що ходять туди-сюди у трьох пунктах пропуску, працюють представники Національної поліції.
“З метою мінімізації можливого зростання напруженості на кордоні з Республікою Польща, Державною прикордонною службою України організовано і проводиться  комплекс інформативних та превентивних заходів. За ініціативи Держприкордонслужби створено міжвідомчі штаби, спільно із представниками місцевої влади проводиться роз’яснювальна робота серед мешканців прикордоння, а також уточнено порядок взаємодії з правоохоронними органами, контрольними службами у разі ускладнення обстановки. Подорожуючих просимо врахувати інформацію про блокування доріг поблизу пунктів пропуску під час планування поїздок за кордон”, –  зазначив “Пошті” Роман Стахів.
Заходи посиленого прикордонного контролю польською стороною проводиться також і на кордонах з Німеччиною та Чехією
Орієнтовно о 12.30 4 липня, як повідомив речник Держприкордонслужби Олег Слободян у своєму Facebook, вдалося порозумітися з мешканцями в Грушеві, дорогу розблокували.
“Наразі спільними заходами з органами місцевого самоврядування та Національної поліції вдалося знайти порозуміння з місцевими жителями та розблокувати пункт пропуску “Грушів”. У той же час заблокованими ще залишаються “Шегині”, “Рава-Руська” та “Краківець”, – написав Олег Слободян.

Перші травми через протести

4 липня у пункті пропуску в Раві-Руській на українсько-польському кордоні автомобіль на швидкості заїхав у натовп людей, які перекривають дорогу на Польщу. Як повідомив голова ГО “Варта-1” та депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич, легковик марки Peugeot на польській реєстрації приблизно о 15:30 влетів у групу людей.
Як розповів прес-офіцер патрульної поліції Львова Вадима Ртіщев, громадянин Польщі на намагався об'їхати натовп протестувальників узбіччям. Хлопець, якого збили, не отримав значних травм. Водночас, за словами очевидців ДТП, після наїзду постраждалий пролежав певний час без свідомості.

фото: facebook.com/Варта 1

Чи зростуть ціни на продукти?

Одні протестують через припинення малого прикордонного руху, інші вже хвилюються, чи не зростуть ціни через дефіцит польських товарів. Втім, економісти кажуть, що наш, львівський ринок не настільки залежний від продукції з сусідньої Польщі. Втім, зманіпулювати ситуацією хитрі бізнесмени таки можуть. 
“Зараз вже є чимало таких бізнесових структур, які возять польські товари без  човників і не в “клітчастих” сумках. Але якщо говорити можливі здорожчання, то хтось може цим скористатись, то не думаю, що ці товари зростуть на 10-20%, бо зараз, по-перше, літо, а, по-друге, люди не настільки залежні від цього ввезення – легального і нелегального, щоб це суттєво вплинуло на ціни. Бо, якщо б уже два місяці і більше не було як перетинати кордон, тоді можливо. А так, то не думаю”, – зазначив “Пош­ті” економічний експерт Ростислав Слав’юк.
Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації:
– Ми мали розмову з послом Польщі в Україні, звернулись із листом до Міністерства закордонних справ України, оскільки ця проблематика регламентується міжурядовою угодою. Люди повинні розуміти, що насправді така ситуація абсолютно не вирішує проблему з одного боку, а з іншого – лише негативно впливає на діяльність людей, які живуть на території Львівщини чи гостюють тут. Насправді це проблема, яку можна вирішити тільки на рівні уряду Польщі. Такі протести нічого не дають, бо не торкаються Республіки Польща.
Ірина Гримак, заступник голови Львівської облдержадміністрації:
– Нас не так хвилює репутація області через протести, як зручність людей – як тих, які їдуть транзитом через кордон, так і тих, які є учасниками малого прикордонного руху. Тому сьогодні максимально ведемо консультації з польською стороною, щоб вона хоча б частково це розблокувала. Всі прикордонники і митники працюють у посиленому режимі, а також Національна поліція, щоб запобігати конфліктним ситуаціям, що виникають між протестуючими. Інфраструктура забезпечена і потрохи ведемо переговори. Для багатьох протестувальників, думаю, незручність тільки в несподіваності припинення малого прикордонного руху. Та ще й наші люди дуже важко звикають до якихось кардинальних змін. Але якщо говорити про юридичну площину припинення МПР – з погляду протокольних речей нічого не порушено.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6547 / 4.16MB / SQL:{query_count}