Зупинити споювання нації

Хоча й не надто ефективно, але Львів кілька років поспіль живе із забороною продажу оковитої в нічний час. Тепер і область хоче обмежити продаж спиртного

Страшні аварії з летальними наслідками, бійки на вулицях міст та сіл, побиття дружин і дітей – все це результат вживання оковитої. І такої біди на Львівщині, на жаль, щодня не меншає. Навпаки! П’ють, б’ються, кермують напідпитку…
У Львові вже кілька років поспіль як, згідно з рішення міськради, заборонили продаж спиртного в нічний час (після 22.00). На жаль, і досі не всі дотримуються цього правила – купити алкогольні напої вночі у Львові аж ніяк не проблема. Й надалі є чимало місць, де продавці, попри заборону, продають оковиту! На горе-точки скаржаться обурені люди, яким «пощастило» жити по сусідству. Вони хочуть мати спокійний сон і чисті під’їзди… Та де там…
До слова, у квітні 2016-го гостем “Пошти” був міський голова Львова Андрій Садовий, якого ми запитали, як він думає надалі боротися з  нагальною проблемою продажу спиртного в нічний час, адже людям, які живуть поблизу таких торгових закладів, вже уривається терпець і це  неподобство варто врешті-решт припинити! 
“Є повна відсутність взаємодії на законодавчому рівні між поліцією та органами місцевого самоврядування: держава категорично боїться дати повноваження органам місцевого самоврядування. Ми не маємо права наказувати та звільняти тих працівників правопорядку, які не виконують свою роботу якісно. Певен: те, що стосується управління в місті, має бути підпорядковане місту. Ані я, ані будь-який працівник міськради не може прийти і виписати штраф, якщо йдеться про продаж спиртного в нічний час. Це можуть зробити лише органи правопорядку, але не завше це роблять. Чому? Бо багато таких крамниць у власності колишніх працівників міліції. І правоохоронці це чудово знають. Тому активна громадська позиція і громадський тиск змінять ситуацію. Сподіваюся, нова патрульна поліція буде працювати активніше”, – саме так відповів очільник міста на запитання “Пошти”. 
Львів живе із “забороною” роками, втім… Скільки було рейдів із виявлення фактів продажу спиртного вночі і, зокрема, неповнолітнім? Де і хто покараний?! Тут ще треба працювати і працювати! У свою чергу, вже й область хоче обмежити продаж алкоголю на Львівщині. 
Львівська облдержадміністрація рекомендує підприємцям відмовитися від продажу алкогольних напоїв із 22.00 по 10.00 години – це передбачено проектом ухвали, який на початку червня подали до Львівської обласної ради, інформує zaxid.net. Зокрема, підприємцям не забороняють торгувати алкоголем у нічний період, а лише рекомендують вдатися до цього. “Рекомендувати суб’єктам підприємницької діяльності обмежити реалізацію пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на території Львівської області з 22.00 до 10.00”, – зазначено в ухвалі. Документ розробили задля “усунення порушень громадського порядку та зменшення кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння”.
А ось львів’яни у соцмережах на цю новину вже відреагували скептично.
Мовляв, все це роблять “задля власників великих магазинів та мереж”, “нічого подібні рішення не змінять – пили, п’ють і будуть пити”, “хто захоче – все одно випивку знайде, або наперед запасеться”, “виробники самогонки у селах ще більше свій “бізнес” розвинуть”…
Звісно, чимало й таких, які схвально відгукуються, що давно час на таку заборону, мовляв, “пияків аж дуже й дуже забагато..”, “аварій із п’яничками багацько..”.
“Це ініціатива Львівської облдержадміністрації. Якщо ухвалюватиметься рішенням обласної ради, то це буде не раніше вересня”, – зазначив “Пошті” керуючий справами апарату Львівської облради Валентин Харлов.
З його слів, до контролю виконання цієї заборони мають долучатись усі виконавчі органи, тоді результат буде значно кращим.  
“Цієї заборони мають дотримуватися усі суб’єкти підприємницької діяльності чи в місті, чи в районних центрах. Заборона, яку прийняли у Львові, на жаль, чомусь не стосується деяких магазинів, які працюють в цілодобовому режимі... Закон має бути один для всіх! Активісти здійснюють рейди, викликають поліцію, але це є поодинокі випадки. Норма має працювати в комплексі: вона має бути задекларована. Мають бути задіяні правоохоронні органи, встановлені розміри штрафів”, – каже Валентин Харлов.

Будь-яке рішення завжди має свої “плюси”, “мінуси” та ризики. “Ризики усім відомі. Коли за радянських часів був “сухий закон”, алкоголь був обмежений у продажі, заявлялися підприємливі бабусі, які продавали у певних точках щось подібне до горілки за символічну ціну… Всі знали такі точки, і всі туди їздили... Щоб і такого на цей раз не було”, – каже співрозмовник.
Чому влада не може категорично заборонити продаж алкоголю в нічний час, а лише “рекомендує”, пояснює “Пошті” доцент кафедри соціально­го права Франкового вишу, адвокат Окса­на Жолнович.
“Адміністрація не має прямого впливу на те, щоб надавати відповідні ліцензії і регулювати ці питання. Тому тільки на теренах населених пунктів – села, селища, міста – можна конкретно ухвалювати ту чи іншу заборону торгівлі і встановлювати час заборону цієї торгівлі. Це віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, а обл­держадміністрація – державний виконавчий орган, який не має повноваження, тому вони можуть тільки рекомендувати  місцевим радам на своїй території ухвалити такі рішення про обмеження і заборону в нічний час продажу алкоголю”, – каже Оксана Жолнович.
З її слів, задля більшого результату в боротьбі з незаконним продажем алкоголю у містах і селах Львівщини, потрібно “більш жорстко контролювати заборону продажу алкоголю після 22.00”. 
“Як свідчить світова практика, це досить ефективний метод боротьби, адже така заборона зменшує кількість несанкціонованого продажу. Щоправда, за кордоном спеціалізовані установи з продажем алкоголю у вихідні дні не працюють. Люди навчились наперед планувати свій день. У нас це виглядає так: починають святкування, п’ють, п’ють, якщо не вистачає, біжать докупляти алкогольні напої… Саме тоді люди переходять вседозволені межі. Якщо таку можливість виключити, то є надія, що п’яних дебошів, правопорушень та інших ексцесів зменшиться”, – пояснює Оксана Жолневич.
У патрульній поліції Львова “Пошту” запевнили, що боротьба з такими горе-підприємцями триває постійно. “Такий продаж варто зняти на відео, зібрати максимально доказів, знайти свідка, попросити касовий чек, якого зазвичай продавці не видають. Якщо є правопорушення, складаємо протокол на продавця і скеровуємо протокол до суду, де пізніше призначають суму штрафу”, – каже “Пош­ті” Антон Пузиревський, начальник патрульної поліції Львова. 
Зі слів поліцейського, алкоголь – чи не основа усіх бід, тому до боротьби  з горе-підприємцями мають долучатися й інші структури. 
“80-85% сімейних сварок є з тілесними ушкодженнями. Більшість ДТП стається у стані алкогольного сп’яніння… Варто шукати вихід, як усьому цьому запобігти. Заходи контролю мають проводитись комплексно – як адміністрацією, так і муніципальною дружининою. З нашої сторони робота контролю за такою горе-торгівлею триває постійно,” – каже Антон Пузиревський.  
Нещодавно представники рухів “Твереза Галичина”, “Рух Твереза Україна”, у рамках проекту “Діти України за тверезість” у соцмережі на сторінці “Варта-1” оприлюднили відео, на якому в одному із МАФів продавець безперешкодно та ще й біля військового госпіталю продає дітям і військовим алкоголь та тютюн. Львів’яни, звісно, обурюються такими  діями горе-продавців. “Вражає відчуття безкарності, яке мають продавці в цьому кіоску”, – пише львів’янин Іван. “Алкогольна і тютюнова мафія заробляє на здоров’ї нації, отруюючи в тому числі й дітей”, – обурюється львів’янин Роман. 
Юрій Дріль, священик, голова руху “За тверезість життя” Львівської архиєпархії УГКЦ:
– Заборона продажу алкоголю після 22.00 – це маленьке коліщатко, яке у великому механізмі відіграє свою роль. Це не вирішує проблеми до кінця, але такі заходи є ефективними на всі сто відсотків! Однозначно, всі ті методи, які допомагають зберегти людину в здорових рамках – ефективні. Алкоголь – тема комплексна і непроста, а розглядати її потрібно ширше. Одна річ, коли людина вже хвора, інша річ, коли щойно йде тим шляхом і стає залежним від алкоголю. Як свідчить досвід, найкраще – це дати людині альтернативу вибору, можливість жити по-іншому. В довоєнні часи з такими питаннями давали собі раду так, що створювали молодіжні спортивні товариства, де молоді пропонували здоровий спосіб життя. Таким чином, люди реалізувалися, віднаходили себе і це давало результат. Також потрібно розуміти, що ця хвороба є духовною, хвороба самообману і брехні. Церква пропонує сьогодні різні програми для таких людей, зокрема, є відома програма “12 кроків духовного відродження людини”, де проводимо духовно-терапевтичну реабілітацію.
Парасковія Дворянин, перший заступник голови Львівської облради:
– Тішуся, що Львівська облдержадміністрація врешті-решт перейме досвід міста Львова. Міськрада це рішення прийняла ще кілька років тому, розуміючи, що споювати націю не те, що не можна, а й злочинно! Такі рішення завжди є необхідними й на часі. З більшою силою ці ініціювання працюватимуть тоді, коли до цієї справи долучаться всі органи контролю, які б мали перевіряти такі незаконні дії, а це: правоохоронні органи, міліція, дільничні структури, які видають ліцензії на продаж алкоголю, податкова, районні і селищні ради, адміністрації, громади. Наприклад, в селах чи районах, якщо людина бачить незаконний продаж алкоголю після 22.00, то вони мали б зробити, щонайменше, зауваження продавцеві чи власнику магазину. Це буде свідома позиція громади, яка переживає за те, щоб нашу націю не споювали. Зважати потрібно і на те, що алкоголь продають після 22.00 не лише неповнолітнім, а й військовим, які є на полігонах, або де інше. Маємо проблему і з неякісним алкоголем. Усе це публічно і колективно можна найближчим часом побороти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7508 / 4.18MB / SQL:{query_count}