Аграрні досягнення Львівщини

“Пошта” спільно з першим заступником міністра АПК побувала у фермерських господарствах області, які роблять поступ уперед, виробляють якісну продукцію і виходять на іноземні ринки

фото: Олег Огородник (4)
Хто б не подорожував Львівщиною – тутешній мешканець чи турист, частенько дивується працьовитості жителів області, які без упину трудяться на землі. Та й область справді має чим похвалитися – тут потужно працюють фермерські господарства. 
Проте не у всій області, на жаль, все так успішно, як здається на перший погляд, адже чимало сіл занепадають, там процвітає безробіття, отож, тамтешні жителі їдуть на заробітки за кордон. Аграрії ламають голову, як відродити села. У Львові триває Міжнародний форум з розвитку фермерства AGROPORT West Lviv 2016. Цього року він виконує одразу дві важливі місії: перша, традиційна – всебічна підтримка вітчизняного фермера, друга – об’єднання України.  

фото: loda.gov.ua
“Сьогодні для нас дуже важливо створити на Львівщині майданчик для переговорів, для обміну досвідом, для того, щоб ті найкращі технологічні речі, виробничі речі, які репрезентують різні компанії, мали можливість адаптуватися до потреб нашого аграрного ринку. Сподіваємось, що ця практика матиме продовження, і прагнемо, щоб ця виставка стала щорічною, стала майданчиком для переговорів не тільки для українських компаній, а й для всієї Східної Європи”, – сказав очільник Львівщини Олег Синютка.
У рамках форуму 26 травня Львівщину із робочим візитом відвідав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Ярослав Краснопольський та побував на успішних підприємствах області. Зокрема, на  ТОВ “Агрофрутіка Бишків”, яке займається вирощуванням полуниць, господарстві Володимира Хруща та на підприємстві ТзОВ “Гал­фрост”, яке спеціалізується на вирощуванні та заморожуванні ягід на експорт. Разом із Ярославом Краснопольським пересвідчитись в успішності підприємств поїхала і “Пошта”. 

Полуниці із Львівщини – на європейський смак

Відвідавши ТОВ “Агрофрутіка Бишків”, що у Жовківському районі, Ярослав Краснопольський зазначив, що сільськогосподарські компанії нашої області мають достатні промислові потужності для вирощування полуниць за європейськими стандартами та для експорту отриманого врожаю до країн Європи.
“Вирощування полуниць на Львівщині – яскравий приклад того, що на 75 гектарах землі потужно працює промислове виробництво цих ягід. Позитивним є й те, що підприємство має ринок збуту своєї продукції”, – зазначив перший заступник міністра, оглядаючи господарство.
До слова, урядовець розповів, що й сам вирощує полуниці, щоправда, у невеликих кількостях, так би мовити, лише для себе. “Якщо правильно організувати свій час, то можна все встигнути”, – переконує Ярослав Краснопольський. 
Понад 500 людей тут забезпечені сезонною роботою, а це значить, що вони можуть працювати на рідній землі замість відправлятись на заробітки до Польщі
Найбільше вражають показники обсягів виробництва ТОВ “Агрофрутіка Бишків”. Зі слів керівництва підприємства, вони мають отримувати до 15-20 тонн з гектара високоякісних полуниць, які відповідають усім європейським стандартам безпечності продукту. Саджанці закуповують за кордоном. До слова, на полях працюють біотуалети для працівників.  
Як наголосив перший заступник міністра, досвід вирощування полуниць на Львівщині надзвичайно важливий для впровадження реформ у АПК за стратегією “3+5”, оскільки є прикладом не просто успішного виробництва, а й ефективного створення нових робочих місць: на сьогодні на підприємстві 500 найманих та 90 постійних працівників. 
“Дуже важливо, щоби в Україні розвивалися такі господарства. Понад 500 людей тут забезпечені сезонною роботою, а це значить, що вони можуть працювати на рідній землі замість відправлятись на заробітки до Польщі”, – зауважив перший заступник міністра.

фото:loda.gov.ua
А ось підприємство ТзОВ “Галфрост” спеціалізується на переробці та заморожуванні ягідної продукції. На підприємстві “Агрофрутіка Бишків” все обладнання, система менеджменту та контролю якості, всі технології виробничих циклів походять із країн Європейського Союзу та відповідають найвищим світовим стандартам.
“Окрім переробки та заморожування ягідних культур, підприємство займається культивуванням нових сортів ягід, які в подальшому вирощують на полях Львівської області. У нас високі вимоги щодо технології та якості вирощування і збирання ягідної продукції. Тобто це вимоги до українських виробників – фермерських господарств та дрібних селянських господарств”, – розповів директор ТзОВ “Галфрост” Анатолій Ключко.

Від трьох корів до великої ферми

Вже третій рік у селі Волиця потужно працює і фермерське господарство Володимира Хруща. Ще в 2012-ому його сім’я мала тільки три корови і, здавалося, навіть мріяти не могла, що колись славитиметься виробництвом молока не лише на весь район, на всю область, а й на цілу Україну. 
“Одного разу на агровиставці почув про канадський проект, який мав навчити, як надоїти з корови  молока на 8000 гривень на  місяць. Звісно, нас із дружиною заінтригувала така пропозиція, і ми взяли участь у цьому проекті. Нам дали кредит – 126 тисяч гривень. За ці гроші ми збудували сучасну стайню для восьми корів. Цього року вже закінчимо віддавати кредит. Жодного разу не пошкодували, що ризикнули. Адже маєш тільки тоді, коли щось робиш. Тим паче, що канадці весь час контролюють наш бізнес, радять, як краще поводитися у тій чи тій ситуації. Також на початку нам подарували дійні апарати, ковбики для корів, поїлки”, – розповів “Пошті” фермер Володимир Хрущ. 
Продаємо молоко по 12 гривень за літр, у той час як люди у селах здають по 3,20 гривні за літр
Каже, що обіцянки стосовно прибутків від молока справдились. Реалізує його родина Хрущів на одному з ринків Львова.
“З однієї корови маємо на день до 20 літрів молока. Двічі на тиждень їду до Львова здавати продукцію. Звичайно, це вигідніше, аніж за копійки здавати молоко перекупникам. Ми продаємо його по 12 гривень за літр, у той час як люди у селах здають молоко по 3,20 гривні за літр”, – уточнив Володимир Хрущ. 
Ярослав Краснопольський також побував на фермі Володимира Хруща і  похвалив родину за те, що свого часу не побоялась узяти чималу суму в кредит.
“Пригадую, як моя бабуся поралась на селі. Тримала все і вся. А от коли померла, то й поховати не було за що, бо гроші весь час були в обороті. В принципі, і зараз у селах так живе більшість людей. А треба, навпаки, старатися працювати на прибуток!” – наголосив урядовець.  
І додав, що Мінагрополітики підтримуватиме розвиток малого та середнього бізнесу, представники якого володіють в цілому майже 500 гектарами землі та тримають від трьох голів великої рогатої худоби кожен. 

“Наразі у Верховній Раді розглядається законопроект про сімейні фермерські господарства, де буде визначений статус сімейного господарства. Це дасть змогу залучити фінанси. Загалом законопроект про сімейні ферми розроблений для того, аби легалізувати індивідуальних підприємців і залучити  їх до системи підтримки як з боку банків, так і з боку донорів. Мінагрополітики буде стимулювати малі фермерські господарства до тримання 15-20 корів, які можуть виходити на певну інтенсифікацію”, – зазначив урядовець. 
На думку Ярослава Краснопольського, зараз необхідно подолати проблему низької якості молока. “80 відсотків молока, яке ми з вами споживаємо, надходить від населення. Але його якість заслуговує кращого. Адже це другий сорт, а його навіть у Європі не визнають. Відповідно й ціна на нього – до 3 гривень за літр. До речі, у Львівській області кооперативи від таких одноосібників беруть молоко по 3,50 гривні за літр. То вже досягнення. Хоча для самих фермерів це мало, позаяк собівартість такого молока в рази більша”, – резюмував перший заступник міністра.
Олена Петришин
Львів – Жовківський район – Львів 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7319 / 4.16MB / SQL:{query_count}