До зустрічі на оновленій площі

Ще одна локація відпочинку: “Пошта” довідалась, коли очікувати львів’янам на відкриття оновленої площі Митної і що вже зроблено

фото: Олег Огородник
Не за горами літо, а за ним відпочинок, розваги, бесіди... Міська метушня змушує шукати як містян, так і туристів озеленені закутки для хвилини спокою. Зазвичай чимало таких локацій є за межами міста, чого не скажеш про центр Львова, де подекуди ні пройти, ні сісти. Одним із останніх місць для відпочинку, за яке взялись громадські активісти та місцева влада – площа Митна. Тож яскраве освітлення, оновлені лавочки, “пішохідні” фонтани – незабаром на площі Митній.

Від обговорення до реалізації

Ревіталізація площі Митної розпочалася ще торік. На неї з міського бюджету виділили близько 6 млн гривень. Донедавна ця територія була зовсім непримітною, через це й оминали увагою туристи знані пам’ятки архітектури, зокрема, Музей Пінзеля. Та й львів’ян площа не на довго затримувала, адже була більше транзитною. Про етапи роботи та проект нової площі Митної розповіла “Пошті” начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко.   
“У рамках Майстерні Міста у червні спільно з молодими львівськими архітекторами ініціювали новий урбаністичний проект, який винесли на публічне обговорення. Сьогодні він є основою реконструкції площі Митної.  Реконструкція поділена на два етапи. Перший – уже успішно завершено, під час якого обладнали каналізаційні витоки, замінили мережі під землею, а також розпочали роботи з фонтаном, які і надалі тривають. Другий етап – це озеленення, прикрашання площі, освітлення і “сухий” фонтан. Вже розпочали огородження площі”, – каже Лілія Онищенко. 
Зі слів співрозмовниці, розпочаті роботи планують завершити до кінця року і ніяких перешкод цьому немає, хоч проект повністю фінансується з міського бюджету.

“Кошти чималі, тому це був тендерний проект, де з чотирьох претендентів вже обрано переможця. Йде процес подання договору та отримання декларацій на початок робіт”, – розповідає чиновниця. 
Архітектор Ольга Криворучко, яка є співзасновницею організації Urban Ideas,  як ніхто інший знає, що чекатиме львів’ян в оновленій відпочинковій зоні на площі Митній. Адже ідея, яку вже візуалізовано у фотографіях – справа рук їхньої команди. 
“Ми пропонували “пішохідний” фонтан або як його називають “сухий”, також посадити декоративні фруктові дерева та облаштувати нове освітлення. Щодо вибору дерев довго консультувались з фахівцями німецького товариства GIZ. Окрім того є така мережа експертів-сеньйорів – це ті, хто вже на пенсії і має професійний досвід, один із експертів відвідав Львів і давав нам добрі поради щодо ландшафтного дизайну. Тоді зауважив, що в нас неправильно обмощується уся коренева система дерев, по якій пізніше ходять люди і в притул до стовбура паркують машини. Німці так не роблять. В них є спеціальні конструкції, які закопують в землю, тоді зверху на ту конструкцію дають обмощення після чого зелені насадження швидше ростуть”, – каже “Пошті” Ольга Криворучко.
Другий етап – це озеленення, прикрашання площі, освітлення і “сухий” фонтан. Вже розпочали огородження площі
Як запевнила “Пошту” архітектор, в результаті обговорень та консультацій на оновленій площі здебільшого будуть декоративні фруктові дерева та подекуди клумби і газони. 
“На цій площі є колишній костел Кларисок, хоча не всі його пам’ятають, та колись у дворі цієї будівлі був фруктовий сад. Тому хотіли цей спогад хоч якось реалізувати на площі. Там будуть яблуні Недзвецького, яблуня сливолиста, мигдалеве дерево, інша назва – трилопатевий. Ближче до краю дороги висадять кулясті клени. Не буде сходинок, вся площа ітиме, як пандус”, – ділиться співзасновниця команди Urban Ideas. 
Зі слів Лілії Онищенко, за висадження дерев на площі Митній взялася Львівська митниця, яка профінансує закупівлю зелених насаджень.   

Акцент на історичній пам’ятці

Окрасою площі Митної є Музей Пінзеля  (колишній костел Кларисок), датований ще початком XVII ст. Тому перед молодими архітекторами та чиновниками основне завдання – зробити акцент на пам’ятці архітектури. 
“До цього часу площа ніяк не привертала увагу туристів через те, що є транзитна і неупорядкована. А там є на що звертати увагу, зокрема Музей Пінзеля. Наразі тільки отримано експертизу цього проекту, а ще потрібно оголосити тендер”, – каже Лі­лія Онищенко.
Як розповіла Ольга Криворучко, освітлення музею, яке відбиватиметься на землі має нагадувати зоряне небо, тим самим привертатиме увагу. “На головному фасаді музею є розетка-вікно, якщо спроектувати світло на землю, то найбільша концентрація світла буде в цьому місці. З території уже прибрали торгові точки. Незмінним залишаються МАФи в підземному переході. Бо так захотіли більшість львів’ян у нашому опитуванні”, – каже вона.  

Про плани на майбутнє: нові локації 

У Львові знайдеться ще чимало локацій, які потребують оновлення та уваги місцевої влади. Одне з них, на яке уже звернули увагу – це площа Святого Теодора. Наразі роботи не розпочинатимуть, бо немає потрібної суми коштів, та тривають переговори з мешканцями цього району.  
“Цьогоріч завершимо роботи на площі Арсенальній біля синагоги “Золота Роза”. Потім – площа Святого Теодора. Наразі є лише концепція упорядкування площі. Колись там була церква і хотілось би її якось відзначити. Тривають обговорення з місцевими мешканцями. Одні хочуть бачити там капличку, інші – пам’ятник. Є і ті, що просто хочуть громадський простір без додаткового навантаження”, – ділиться з “Поштою” Лілія Онищенко.  
“Там неподалік є ринок, де концентрується велика кількість людей. Можна було б встановити колонку на воду, як колись було у місті. До якої могли б охочі підійти і напитись води чи помити яблуко. Це не туристична площа, а швидше майданчик для мешканців міста”, – каже Ольга Криворучко.   

З історії площі

Наприкінці XVIII століття площа Митна мала назву пляц Цлова. Таке найменування отримала від архієпископа Бандурського в 1933 році, назва проіснувала до 1946 року. Після закінчення Другої світової війни площа була перейменована на Радянську, оскільки поряд розташовувався відділ органів радянської влади. У 1990 р. площі було повернуто історичну назву, яку має і дотепер. Через площу проходить колія трамваю, якою курсували ретро-трамваї ще в 1929 році, які місто отримало з міста Санок. Подібний транспорт діяв у Львові до 1973 року, після чого їх змінили вагони німецького виробництва. Сьогодні через площу курсують численні трамвайні шляхи.
В центрі площі будівля колишнього костелу Кларисок, який у період австрійської влади з 1782 року був митницею, пише сайт igotoworld. Власне, від нього площа пізніше й отримала свою теперішню назву. Зараз в костелі розташовується музей Пінзеля, який зібрав унікальні скульптури “українського Мікеланджело”. В західній частині площі розміщений фрагмент міської стіни оборонного комплексу Бернардинського монастиря, де була зведена Глинянська брама. Раніше в середині цієї споруди знаходилися ворота, які вели до історичного центру Львова. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9805 / 4.14MB / SQL:{query_count}