Пробачити не можна звільнити

“Пошта” довідалася, чому на Львівщині водії маршруток порушують права учасників бойових дій та членів сімей загиблих в АТО та як бути в таких ситуаціях. Обурена громадськість радить відправляти шоферів-хамів на фронт

фото: Олег Огородник (3)
Часто трапляється так, що бійці, які повернулися з фронту, або ж родини тих військових, які загинули у зоні АТО, скаржаться, мовляв, їхні права порушують. Здебільшого, це стосується пільгового перевезення у маршрутках – чи то міських, чи обласних. Триває це вже не перший рік. Коли горе-водії таки схаменуться і з повагою ставитимуться до наших Героїв та їхніх сімей? Чому люди, які пережили пекло на фронті, повинні терпіти хамство вдома? 

Нагрубіянив і не вибачився 

Резонансу набув інцидент, коли на Львівщині водій міжміської маршрутки образив матір загиблого Героя, мовляв, її посвідчення підроблене. Трапилося це, коли Надія Труш, матір викладача Франкового вишу Володимира Труша, який загинув у зоні АТО, поверталася з могили сина.
“Звинуватив матір захисника України, який віддав за неї своє життя і залишив сиротами двох синів, а молоду дружину – вдовою, у тому, що вона підробила (!) посвідчення члена сім’ї загиблого учасника АТО – задля безкоштовного проїзду...” , – написав на своїй сторінці у Facebook заступник декана факультету журналістики університету ім. Івана Франка, друг загиблого Героя Богдан Тихолоз.
З його слів, автотранспортне підприємство перед сім’єю загиблого вибачилося. І хоча водій просити пробачення за своє хамське ставлення відмовився, родина просить таки його не звільняти. 
Ми Революцію Гідності мали, але тої гідності не в усіх з’явилося в достатній мірі, щоб реагувати на подібне. Пасивність – це те, що викорінюється не  рік і не два, її треба долати роками
“Наш двоюрідний брат Володимир Труш, старший викладач університету імені Івана Франка, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України під час проведення антитерористичної операції загинув у зоні АТО і був похований на Личаківському цвинтарі. Його батьки проживають у Новому Роздолі. Відповідно до чинного законодавства, вони отримали посвідчення сім’ї загиблого учасника АТО, що дає їм право на безкоштовний проїзд. 14 квітня приблизно о 11.25 мати Володі поверталась із могили сина додому. На приміському вокзалі Львова сіла у маршрутку, що здійснює постійні перевезення за маршрутом Львів –Новий Роздoл, – пише на своїй сторінці Богдан Тихолоз. – Зайшовши в автобус, вона пред’явила документ, що підтверджує наявність пільги на безкоштовний проїзд – посвідчення членa сім’ї загиблого учасника АТО. Однак водій на підвищених тонах сказав, що документ не відповідає дійсності, мовляв, підроблений. Маршрутка була переповнена пасажирами. Матері стало соромно і боляче”. Жінці одразу стало зле. Вона подзвонила родичам, аби ті приїхали. 
“Водій, замість вибачитися, почав кричати та звинувачувати її у брехні. Хто відчує біль матері, яка втратила сина? Хто зрозуміє, як матері важко перенести втрату сина і вона має потребу часто їздити на могилу? Одні захищають нашу Батьківщину, віддаючи життя, інші – заробляють гроші. Врешті ніхто не знає, кого і як торкнеться нещадна війна завтра”, – йдеться у повідомленні. 
До слова, водій відмовив жінці у безкоштовному проїзді, просто повів себе неґречно і безпідставно звинуватив її у підробці посвідчення. 

“А братія мовчить собі, Витріщивши очі…”

Кров закипає від таких історій. Як же так, а де ж повага, передусім повага до Героїв, до їх батьків, які виховали таких мужів, сильних духом, хоробрих серцем. Ця історія зачепила чимало небайдужих. Як можна за декілька гривень втратити совість? Користувачі соцмережі Facebook емоційно відреагували на інцидент. В один голос люди радять: таких горе-водіїв звільняти потрібно, аби всім наука була!  
“Не можна пробачати такі випадки, бо вони повторюватимуться. Керівництво  АТП повинно так виховувати своїх водіїв, щоб вони поводили себе чемно з самого початку, а не реагувати вибаченням тільки на скарги. Хай розроблять схему, за якою водій може перевірити справжність документа тихо, без коментарів і утримуючись від звинувачень людини до того, як йому підтвердять, що це підробка”, – зазначила у соцмережі Facebook користувачка Maryna Zelenyuk. 
“Культура наших водіїв відома. Треба вимагати звільнення горе-водія і офіційних вибачень. Так бути не може!!!”, – пише ще одна користувачка соцмережі Facebook Наталя Тихолоз. 
“Здається, що деякі люди живуть у своєму вимірі і не розуміють, що творять. Сумно і боляче подумати тільки, що має відчувати матір. Думаю, що водія має бути покарано, щоб надалі хоч трохи думав, що робить”, – зазначає Віра Білик.

Іван Раповий пише, що з подібною ситуацією зустрічався дуже багато разів, мовляв, водії часто не зупиняються, коли бачать на зупинці пільговиків, здебільшого це літні люди. “Часто передавав різні речі для хлопців із села Гончарівка, які знаходились в АТО, через маршрутку, яка іде з другої АС, Львів – Золочів. Коли водії довідувалися, що то речі для військових, то навідріз відмовились брати за передачу гроші”, – додає Іван Раповий.
Тож не можна з кількох випадків одразу судити про всіх. До того ж, у кожної медалі є дві сторони. 
“Систему міняти потрібно. Ми забули, як перевіз­ники з Львівщини мобілізувалися на Майдан, а скільки коштів перерахували… Думаю, що водій міг не знати про можливість таких посвідчень”, – пише користувачка Галина Кордюк. 
Тим не менше, хамство зі сторони сервісних служб неприпустиме явище, певен Богдан Тихолоз. “Водій маршрутки надає сервіс, повинен пасажира перевезти з точки А в точку Б. І зробити це потрібно з достатнім і фізичним, і психологічним комфортом для того ж пасажира. Це повинно відповідати не тільки нормативним вимогам інструктивних документів, а й принципам людської моралі. Звичайно, водій міг перевірити посвідчення, очевидно в нього є такі повноваження. Втім з етичних міркувань певен: після такого інциденту він не має права працювати, – зазначив у розмові з “Поштою” Богдан Тихолоз. –  В нинішніх умовах маємо цінувати кожну мить на цьому світі, завдяки тим людям, які воюють за нас на східному фронті і розуміти, що їмо, п’ємо і заробляємо гроші завдяки їм. Ми не маємо жодного права так себе поводити, як повів той водій, навіть, якщо людина є лише членом сім’ї загиблого учасника АТО!”. 
Якщо ж водій по-хамськи поводиться із пільговиками, повідомляйте на гарячу лінію області за номером 112, а також у дзвоніть у приймальню голови Львівської ОДА – 299-92-05 чи до заступника керівника області – 299-91-09
Зі слів співрозмовника, суспільство не повинно толерувати таких випадків. “Й уявити собі не можу, що у подібний спосіб дозволяють собі поводитися, наприклад, з ветеранами будь-якої іншої армії чи з їх родичами в будь-якій іншій країні”, – додає Богдан Тихолоз.
Тоді за матір Володимира Труша в автобусі чомусь ніхто не заступився, ніхто з пасажирів не зробив водієві зауваження! Всі чемно сиділи і дивилися на конфлікт, як на чергову виставу… Аби було потім про що в дорозі поговорити.  
“Тарас Шевченко про це писав: “А братія мовчить собі, Витріщивши очі…”. Або: “А на громаду хоч наплюй, Вона – капуста головата”.  От таку, перепрошую, “капусту головату” дуже часто ми бачимо, коли в тій самій маршрутці, ресторані чи кафе грає музика окупанта, коли бачимо, як по-хамськи поводять себе туристи. Наприклад, коли фотографуються біля пам’ятника Бандері чи інших важливих для українців топосів і дозволяють собі якісь непристойні жарти. А люди  йдуть повз і ніяк на це не реагують. Ми Революцію Гідності мали, але тої гідності не в усіх з’явилося в достатній мірі, щоб реагувати на подібне. Пасивність – це те, що викорінюється не  рік і не два, її треба долати роками”, – резюмує заступник декана факультету журналістики Франкового вишу. 

Двічі в одну річку

На жаль, такі історії не поодинокі. Як писала “Пошта”, подібна ситуація двічі трапилася з Наталею Штиндою торік. На фронті загинув її чоловік – 36-річний військовий з Моршина Микола Штинда. Він залишив удовою дружину Наталію та сиротами двох малих дітей. Дружина загиблого бійця отримала “Посвідчення члена сім’ї загиблого”. Відтак може  користуватися безоплатним проїздом усіма видами пасажирського транспорту як міськими, приміськими, так внутрі- та міжобласними автобусами.
“Перший випадок стався, коли у Стрию водій не хотів мене везти. Казав у касі взяти чи то безкоштовний, чи то нульовий квиток. Я шофера питаю: “А ви мене почекаєте, поки я в касу сходжу?”. А він відмовився, мовляв, зараз буде наступна маршрутка. Висадив мене і… втік, – обурено розповідала “Пошті” Наталя Штинда. – Касирка мені пояснила, що водій не мав права мене висаджувати, коли я показала йому посвідчення. У автобусі можу їздити  безплатно, і ніякого квитка мені не потрібно. Тоді я пішла на іншу маршрутку, показала посвідчення. Водій же спокійно, з повагою сказав, що можу з ним їхати”.
А тих водіїв-хамів служити на фронт відправити потрібно, хай служать, хай попробують, як то є
Наступного разу водій також вигнав пані Наталю з дитиною з автобуса, навіть, не дивлячись на те, що було вже пізно і маршрутки більше у Моршин не їздили. “Ми з сином фактично залишилися на вулиці. На щастя, маю добрих друзів, які приїхали за нами автомобілем і відвезли додому. Мені дуже образливо, що водії так ставляться. Вони ж бо могли і нормально з нами говорити, не хамити…”, – розповіла Наталя Штинда.
Свідком ще одного по­діб­ного хамського ставлення водія до пільговика стала Наталія Мних. “Минулого року бачила, як водій маршрутки Новий Роздол – Львів відмовив у безкоштовному проїзді жінці загиблого в АТО Андрія Марунчака. Водій сказав, що держава всі пільги відмінила, мовляв, або платіть, або виходьте з маршрутки. Жінка вийшла. Люди в маршрутці почали обурюватися, і водій з неприхованим невдоволенням сказав, що матір загиблого таки може заходити в автобус. Але та жінка відмовилася. Було боляче і образливо”, – зазначила Наталія Мних. 

Водіїв-хамів – на фронт!

Зі слів депутата Львівської міськради, голови міжфракційної групи депутатів з питань учасників АТО Віталія Свінціцького, йому також відомі два випадки, коли водії відмовлялися безплатно перевозити пільговиків. 
“Йдеться про шоферів автобусів Яворівського напрямку. Вони відмовлялися везти безплатно учасників АТО. Маю номери маршруток, імена водіїв. Законом хлопцям передбачено пільговий проїзд. А тих водіїв-хамів служити на фронт відправити потрібно, хай служать, хай попробують, як то є. Що стосується одного з тих випадків, то Союз ветеранів десанту, чийого побратима не хотів шофер везти, з водієм “поговорили” в чоловічій манері. Думаю, свою помилку він зрозумів”, – зазначив “Пошті” депутат міськради.
На його думку, питання пільгового проїзду давно потребує розгляду на державному рівні. “Часто на прийомі громадян чую прохання пенсіонерів, щоб їм замість пільг надавали адресну допомогу. Тоді вони оплачуватимуть за проїзд водієві, а не стоятимуть в милості шофера, не проситимуть його, щоб їх безплатно перевезли, не вислуховуватимуть і не терпітимуть такого ганебного ставлення від шоферів”, – зазначає Віталій Свінціцький.
З його слів, якщо горе-водій таки нахамив пільговикові, то обов’язково потрібно записати ім’я та при можливості контакти шофера, маршрут та номер автобуса, знайти серед пасажирів одного або двох свідків, тоді з цією інформацією звернутися в правові центри, центри допомоги учасників АТО. 
Культура наших водіїв відома. Треба вимагати звільнення горе-водія і офіційних вибачень. Так бути не може!
“У Львівській міськраді створена міжфракційна група депутатів з питань учасників АТО. До нас також можна з такими питаннями звертатися. Обіцяю, що будемо з перевізником розмовляти, проситимемо його карати водія, або проводити профілактичні розмови стосовно таких ситуацій. Серед можливих покарань водієві загрожує догана. Якщо перевізник добросовісний, він, можливо, таки оштрафує шофера, щоб той хоч на своїй кишені відчув помилку, яку вчинив”, – зазначив Віталій Свінціцький. 
У міськраді радять пасажирам, із якими неґречно спілкувався водій, скаржитись на нього в управління транспорту Львівської міськради, на гарячу лінію міста, можна поскаржитись безпосередньо в автотранспортне підприємство, яке обслуговує маршрут. 
“Були випадки, коли викликали патруль на маршрут, коли водій по-хамськи вів себе з жінкою, яка просила його зупинитись на зупинці. Поліція водія оштрафувала”, – розповів “Пошті” начальник управління транспорту та зв’язку Львівської міськради Вік­тор Щир.
З його слів, торік міські перевізники звільнили 67 водіїв за порушення перевезення у громадському транспорті та неналежне обслуговування пасажирів. “Причини різні – ДТП, хамство, порушення ПДР. Цього року звільнених не так багато, оскільки є проб­лема – бракує водіїв”, – додав Віктор Щир.
Олег Синютка, голова Львівської облдерж­адміністрації:
– Водіям-хамам рекомендую, якщо вони мають претензії до бійця АТО, нехай візьмуть у руки автомат і хоча б день побудуть на передовій під ворожими кулями! Думаю, що тоді вони би зовсім по-іншому подивилися і на своє життя, і на свою поведінку… Якщо ж водій по-хамськи поводиться із пільговиками, повідомляйте на гарячу лінію області за номером 112, а також у дзвоніть у приймальню голови Львівської ОДА – 299-92-05 чи до заступника керівника області – 299-91-09. До речі, чимало шоферів на Львівщині вже втратили роботу через своє хамське ставлення до пасажирів.
Андрій Дума, директор ТзОВ “Львівське АТП-14631”:
– Історія, що трапилася з матір’ю загиблого учасника АТО, неординарна. З точки зору моралі, водій однозначно був неправий. Відтак на місці керівника, який має в підпорядкуванні 530 водіїв, я однозначно такого працівника звільнив би! Та загалом варто розуміти, що люди є різні, незалежно від їх професій. Так само і з водіями. Нам, керівникам, у кабінеті не видно, що відбувається щодня в салоні їх автобуса. Щомісяця з ними проводимо заняття, що стосується правил перевезення пасажирів, у тому числі і пільгових категорій. Зокрема тих, які в нас стали актуальними з 2014 року, відколи почалися події на сході. Звісно, особлива увага стосується інвалідів бойових дій та членів сімей загиблих у зоні АТО. Якщо в мене на підприємстві є звернення про подібні порушення – автоматично реагую. Пригадую, був один випадок, але він не стосувався учасника бойових дій і, на щастя, не підтвердився. Проте знаю, що по області таких випадків було з десяток. Раджу підходити до кожного випадку індивідуально. Є звернення – потрібно перевірити, розглянути на комісії. Водія одразу карати не можна. Питання треба детально вивчити. Якщо й справді мала місце ганебна і хамовита поведінка водія, то його треба звільнити. В жодному випадку не покривати. Це стане прикладом для інших водіїв. Певен: якщо інцидент матиме розголос, це буде дуже добре, адже на місце звільненого прийде інша людина, не потрібно допустити, щоб працівник дозволив собі знову так повестися із пільговиками. Саме розголос зможе вплинути на свідомість людей, що надають послуги з перевезення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.2274 / 4.24MB / SQL:{query_count}