Настав час і на ліфти Львова

“Пошта” довідалася, в якому стані ліфтове господарство в місті, куди звертатися, якщо підйомник поламався, та що робити, коли його не прибирають

фото: skyscrapercity.com
У місті понад 80% ліфтів відслужили свій термін експлуатації. Для того, аби їх замінити, в середньому потрібен мільярд гривень(!), окрім того, щороку поточного ремонту потребують десятки підйомників. Уже другий рік, як у Львові взялися інтенсивніше відновлювати ліфтове господарство. Так, у 2016-ому обіцяють відремонтувати більше 60 підіймачів. На це з міського бюджету виділили понад 20 млн грн. 
Є у Львові й такі багатоповерхівки, де ліфт не те що поламаний, його взагалі немає, бо вкрали. Львів’янка пані Леся живе на останньому поверсі дев’ятиповерхового будинку за адресою: вул. Кримська, 26-а. 
“Уже 15 років немає ліфта, розікрали все, лише порожня шахта залишилася. Вдома маленька дитина, візочок доводиться залишати на першому поверсі, бо щодня носити його важко. Наш будинок колись належав комбінату будматеріалів. Комбінату вже давно немає, більшість мешканців квартири приватизували. Відтак переходимо на баланс ЛКП “Снопківське”. Сподіваємось, що тепер ліфт таки встановлять”, – розповіла “Пошті” пані Леся. 
У 2016-ому обіцяють відремонтувати понад 60 підіймачів. На це з міського бюджету виділили понад 20 млн грн
У міськраді кажуть, що наразі інформації стосовно цього будинку немає, та як тільки з’явиться, візьмуться за вирішення проблеми з ліфтом. 
Втім у місті є ще одна біда – активізувалися ліфтові крадії. Злодії примудряються цупити деталі із підйомників як нових, так і відремонтованих. Наприклад, так звані мисливці за міддю крадуть котушки. Нині їх вартість – понад три тисячі гривень, а міді в ній лише на 200-300 грн. Так, торік крадії завдали збитків компаніям, які обслуговують ліфтове господарство, на понад мільйон гривень. Нині ж злодії взялися красти більш дорожчі запчастини з ліфтів.

Плани на 2016-ий

У Львові у комунальній власності понад дві тисячі ліфтів. Зі слів начальника управління департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Юрія Гольця, майже половиною міських підйомників опікується ЛКП “Львівсвітло”, рештою – приватні компанії – ТзОВ “Ліфт-еко” (612 підіймачів), “Майстер-Рос” (282 ліфти), “Астра” (227 підйомників).
“У нас 1759 ліфтів, які пройшли термін нормативної експлуатації більше 25 років. Вартість одного нового ліфта коливається в межах від 500 до 600 тисяч гривень. Тож в середньому для оновлення ліфтового господарства у місті необхідно майже мільярд гривень(!). Розуміємо, що таких коштів нам ніхто не виділить, тому пішли іншим шляхом. Виконком прийняв рішення, яким зобов’язав ліфтові компанії інвестувати кошти в це господарство, – каже “Пошті” Юрій Голець. – До того ж другий рік поспіль місто інтенсивніше почало виділяти гроші на проблему підйомників. Торік повністю відремонтували 23 ліфти”.
У 2016-ому у місті капітально оновлять 54 ліфти, ще 19 старих підіймачів замінять на нові, повідомили у прес-службі міськради. Загалом на ремонт та оновлення ліфтів у міському бюджеті Львова передбачено 21,9 млн гривень. Натомість  повної заміни потребують ще майже два десятки ліфтів – у житлових будинках усіх районів міста, а також двох міських лікарнях.
“Проведемо капітальний ремонт із заміною ліфтового обладнання двох ліфтів клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, що на вулиці Миколайчука, 9. Плануємо реконструкцію із добудовою лікарняного ліфта комунальної львівської міської лікарні “Госпіс”, що на вулиці  Котляревського, 53. Будівля має три поверхи, але підйомника там не передбачено”, – зазначив Юрій Голець. 
Зі слів начальника ЛКП “Львівсвітло” Олександра Лазуткіна, цього року підприємство планує повністю замінити 16 комунальних ліфтів, у 53-х – провести капітальні ремонти. “В середньому ремонт ліфта коштує від 100 до 300 тисяч гривень (в залежності від того, що потрібно відновити, наприклад, заміна лебідки чи редуктора дорого коштуватиме, канатів – до ста тисяч гривень)”, – зазначив він. 

Закон 417: ліфти ремонтуватимуть мешканці

Якщо ж у житловому будинку у підйомника минув термін експлуатації,  а це понад 80% ліфтів у місті, його обстежують експерти, дають висновок і лиш тоді підйомник приводять до ладу. Якщо ж старенький ліфт не їде, потребує заміни або капітального ремонту, мешканцям доведеться чекати.
“Перед тим, як робити капремонт, згідно із правилами безпечної експлуатації ліфтів, приходить сертифікований експерт і пише експертний висновок, що необхідно замінити у ліфті для того, щоб продовжити його термін експлуатації. Відповідно до цього експертного висновку ми робимо відповіді заміни обладнання чи механізму, – зазначає “Пошті” Олександр Лазуткін. – Що стосується капремонту чи заміни ліфта, то спершу затверджують титульні списки. Маємо в штаті сертифікованих контролерів, які пишуть звіти щодо стану ліфтів. Мешканці також можуть звертатися напряму до нас у райадміністрацію і повідомляти, якщо ліфт потрібно відремонтувати. Вся ця інформація акумулюється і подається на дві депутатські комісії – інженерну та бюджетну. Вони погоджують і формують титульний список, згідно з яким проводять капітальний ремонт чи заміну підйомника”.
Є ще один варіант вирішення проблеми ремонту або заміни ліфта. Якщо мешканці будинку готові самостійно відремонтувати підйомник, то в ухвалі міськради є стаття про співфінансування видатків на їх капітальний ремонт. Нею передбачається, що 30% коштів загального обсягу робіт можуть фінансувати самі мешканці, а 70% дофінансовує місто. 
У Львові активізувалися ліфтові злодії. Спершу крали котушки, тепер й до станції управління добралися
“Вантажний ліфт коштує в межах мільйона гривень. Уявіть 14-поверховий будинок – мешканці 67 квартир повинні скинуться грішми – це 300 тис. грн! Якщо ліфт пасажирський – то 180 тис. грн з 36 кватир”, – каже Юрій Голець. 
З його слів, влітку вступить в дію Закон України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”. “Тоді мешканці  відчують, що саме вони змушені будуть  ремонтувати ліфти за свої кошти. Лише в Україні залишилися  пережитки Радянського Союзу, в світі такого не залишилося. Наприклад, у Німеччині, Польщі, в країнах Прибалтики міста утримують соціальні гуртожитки, де мешкають бідні люди. В Берліні, до слова, таких будинків не більше ста”, – додає Юрій Голець.

У ліфті як… у вбиральні

Старі ліфти часто завдають незручностей мешканцям багатоповерхівок, коли можуть зупинитися на час між поверхами, або взагалі перестати працювати. В таких випадках посадовці радять телефонувати на гарячу лінію міста за номером 15-80. 
“У межах технічного обслуговування в нас майже 99% ліфтів диспетчеризовані. Тобто про поточний стан ліфта, зокрема чи він їде, можливо є якісь проблеми з двигуном, редуктором, або ж  заклинили двері, бачимо в онлайн-режимі.  На таке реагуємо навіть без звернень людей. Аварійну бригаду в таких випадках викликає диспетчер”, – зазначає Олександр Лазуткін. 
Та окрім частих поломок, львівські ліфти славляться ще й своїм зовнішнім виглядом – неохайні, обписані графіті, обклеєні флаєрами та оголошеннями. А нестерпний запах… Буває, їх навіть, вибачайте, із вбиральнею плутають. У мерії кажуть, що за порядком у ліфтах повинні слідкувати або комунальні підприємства, або ліфтова компанія, що його обслуговує. 
“Стосовно прибирання ліфтів, мешканці звертаються до тих фірм, з якими підписали договір. Це може бути ЛКП як балансоутримувач. Буває, у договорі передбачено, що прибирати підйомники у будинках повинна ліфтова компанія”, – зазначив Юрій Голець. 

Крадуть котушки заради міді

У Львові активізувалися ліфтові злодії. Так, зі слів Олександра Лазуткіна, спершу крали котушки, тепер й до станції управління добралися. 
“Ми писали листи на наше управління поліції з тою проблемою.  Звертався до керівника поліції. Мовляв, торік у листопаді поліція затримала на гарячому крадія.  Відбувся суд, його відпустили під підписку про невиїзд. У грудні знову затримають злодія – та сама особа. Суд знову ж таки його відпускає під підписку про невиїзд. У січні почали знову красти котушки. На кого я подумаю передусім?”, – обурюється Юрій Голець. 
Відповідно до ст.185 ч. 1 КК України, крадіжка карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років). Працівники поліції наголошують, що кожен громадянин може допомогти запобігти крадіжку чи знайти злодіїв, якщо оперативно повідомить правоохоронців чи звернеться до ліфтової диспетчерської у разі втручання в роботу ліфта, що не пов’язане з ремонтами. Безшумно викрасти обладнання  ліфтового господарства неможливо, тож слухайте, що відбувається у вашому під’їзді і своєчасно викликайте поліцію, йдеться у повідомленні ГУ Національної поліції у Львівській області.
У 2015-ому у Львові вкрали 418 котушок. “В Галицькому районі крадіжок не зафіксовано. У Франківському – 17. А найбільше крадіжок відбулось у Сихівському  – 209 ко­тушок. Нині одна котушка коштує понад три тисячі гривень. А міді, заради якої її крадуть, там десь на гривень 200-300. Підприємства ж потратили на відновлення тих котушок  понад мільйон гривень. Зараз почастішали ж крадіжки іншого обладнання ліфтів, яке коштує понад 70 ти­сяч гривень. Прошу мешканців, аби вони пильнували за сторонніми особами в під’їзді, запитували хто і чому крутиться біля машинних відділень”, – зазначив Юрій Голець.  
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2425 / 4.17MB / SQL:{query_count}