Інвестиційні амбіції Львівщини

Як і чим наша область намагається привабити іноземних інвесторів та як це впливає на розвиток краю

фото: loda,gov.ua
Живемо в унікальному регіоні України, який межує з ЄС і завдяки своєму вигідному географічному положенню є своєрідними воротами для європейських інвесторів. Львівщина – це перехрестя торговельних шляхів Європи та Азії, а відтак наша область – один із найбільш інвестиційно-привабливих регіонів України, запевняють фахівці.
Найважливішими для зручності роботи інвесторів є розвинута інфраструктура, близькість до кордону, підготовлені території, які можна використовувати під реалізацію інвестиційних проектів – усе це ми можемо запропонувати інвесторам. Тож вони сюди вкладають свої кошти, будують заводи, відкривають філіали своїх компаній. Відтак в області з’являються нові робочі місця. Звісно, владі ще працювати і працювати, бо й надалі працелюбні жителі Львівщини виїздять за кордон у пошуках кращих заробітків. А чого б їм тут не трудитися і бути разом із родинами та дітьми?!
Посадовці, завданням яких є залучення інвестицій на Львівщину, сьогодні працюють, аби максимально спростити процедуру інвестування в область, запровадити сучасні форми партнерства влади та інвесторів, націлених на узгодження інтересів усіх сторін. 

Японці забезпечать 3000 робочих місць

Плодом роботи стало й відкриття неподалік Львова у селі Підрясне заводу японської компанії Fujikura, на урочисте відкриття якого 14 квітня (одразу після виступу у ВРУ і голосування за новий Кабмін) завітав і Президент України Пет­ро Порошенко. Компанія Fujikura була заснована в Японії 130 років тому і налічує понад 50 тис. працівників по всьому світу. 
“Відкриття заводу Fuji­ku­ra на Львівщині стане потужним сигналом для всіх потенційних інвесторів, готових повірити в нашу країну”, – сказав глава держави і додав, що 550 нових робочих місць, створених завдяки початку роботи підприємства, – це лише перший етап. Президент нагадав про свою розмову з японськими інвесторами: “Я тоді сказав: ніхто більше українців не любить свою землю, ніхто краще нас її не захистить. Подивіться на наших працівників – ви ніде в світі не знайдете таку висококваліфіковану і відповідальну силу, яка здатна реалізувати ці інвестиції”.
Петро Порошенко певен: інвестиції компанії Fujikura дозволять створити нові  робочі місця для Львівщини, а новітні японські технології дадуть змогу використовувати на енергогенеруючих підприємствах українське вугілля, зокрема й видобуте в області. 
Є три речі, визначальні для Львівщини – кваліфіковані та освічені люди, хороша інфраструктура та близькість до кордону
На заводі виготовлятимуть кабельні мережі для провідних європейських автомобільних виробників, згідно з японськими стандартами якості. Загальний обсяг іноземних інвестицій на першому етапі – 87 млн грн, що включає будівництво виробничого комплексу з виробництва електрокомпонентів площею 7 000 кв. м та адмінкорпусу площею 1 800 кв. м. Впродовж наступних двох місяців заплановане розширення виробничих площ до 11 500 кв. м та працевлаштування до вже трьох тисяч працівників.
Президент подякував також голові Львівської ОДА Олегу Синютці за зусилля по створенню умов для “потужного інвестора залишитися і збільшити свої інвестиції до Львівської області”.
Зі слів Петра Порошенка, для  того, аби залучити інвестиції до України, потрібно “покращити інвестиційний клімат держави, а також внутрішню стабільність, мир, повернення українського суверенітету на окупований Донбас, повернення Криму і головне – єдність українців”. Солідарний з главою держави і очільник Львівщини Олег Синютка.
“Відкриття заводу Fuji­ku­rа, – подія загальноукраїнського масштабу, адже це перша велика інвестиція будівництва нового заводу в Україні після початку російсько-української війни. Це демонструє, що навіть, коли частина територій країни окупована, інвестиційний клімат в Україні добрий. Тим паче, що від моменту прийняття рішення про відкриття заводу і запуск Fujikura пройшло всього півроку. Навіть керівництвом компанії визнано, що це один із найкращих інвестиційних їхніх проектів, а у них працює понад два десятки заводів по світу”, – зазначив Олег Синютка. 

Працьовиті люди – ось що потрібно інвестору

Зі слів очільника області, Львівщиною цікавляться чимало інвесторів із різних країн. “Окрім Японії, маємо інтерес зі сторони німецького капіталу, бельгійського, данського. Тобто географія дуже широка. Це свідчить про те, що ми зуміли сконцентрувати свої зусилля не тільки на якійсь одній країні. Ми демонструємо можливості для бізнесу, який представляє багато країн світу”, – наголосив Олег Синютка у розмові з “Поштою”.
Голова ОДА певен: наша область насамперед цікава для інвесторів тим, що наш край має що запропонувати – тут працьовиті люди, які, до речі, готові сумлінно працювати за куди менші зарплатні, ніж за кордоном.
“Впевнений, що є три речі, визначальні для Львівщини – кваліфіковані та освічені люди, хороша інфраструктура та близькість до кордону. Звісно, це зацікавлює іноземців, вони приглядаються до нас. Але потрібно ще добряче працювати, аби себе правильно їм рекламувати. Тоді буде результат”, – зазначив “Пошті” Олег Синютка. 

фото: прес-служба ЛОДА
Співрозмовник каже, що сьогодні керівництво краю планує співпрацювати із багатьма країнами, не роблячи акценту на одному інвестору.
“Не хочеться зупинятись на якійсь одній країні і чекати, поки у нас інвестують. Ми хочемо зробити промоційний тур у різних країнах Європи. У четвер, 14 квітня, ми продемонстрували свої можливості перед посольствами  іноземних держав, перед генеральними консульствами, які сьогодні працюють у Львові. Очікуємо також, що в рамках весняного ділового форму зуміємо запропонувати добрі можливості  для багатьох бізнесменів з різних країн”, – зазначив Олег Синютка. 
Він додав, що в інвестиційній політиці Львівщина дотримується принципів, за якими можна якнайшвидше отримати результат.
У свою чергу міський голова Львова Андрій Садовий, перебуваючи цього тижня в гостях у редакції “Пошти” зазначав, що “інвестори йдуть у Львів – є довіра до місцевої влади”. Водночас наголосив: “Не можна інвестиційний клімат у місті розділяти від інвестиційного клімату в країні. Будь-який інвестор питає про право в країні. Якщо виникає проблема із судами, хто має верх? Англійське право чи місцеві олігархи, які часто мають вплив на суддів? Це велика проблема”. 
Учора ж, 15 квітня, під час зустрічі з делегацією Міжнародної спілки бізнесменів України та Туреччини очільник області заявив, що на Львівщині є “великі можливості для ведення бізнесу – тут безпечно та комфортно працювати, а також є повна підтримка зі сторони влади”. “Для нас пріоритетними галузями є будівництво, деревообробка, розвиток дорожньої інфраструктури та альтернативної енергетики”, – сказав він, інформує прес-служба ЛОДА. 
З його слів, якщо турецькі компанії приймуть рішення відкрити на території Львівщини свої підприємства, в області розглянуть питання синхронізації підготовки робітничих кадрів відповідно до потреб вироб­ництва. У свою чергу віце-президент Української асоціації турецьких підприємців Бурак Пехліван повідомив, що турецький бізнес зараз очікує підписання Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Туреччиною. “Такий крок дасть можливість залучити великі інвестиції та пожвавити торгівлю. Близько 100 турецьких компаній чекають цієї угоди для того, щоб інвестувати в Україну, більшість із них зацікавлені саме Західною Україною”, – сказав Бурак Пехліван.

“Скоро інвестори змагатимуться за право вести у нас свій бізнес”

Роман Матис, начальник управління інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації, – про мінливість інвестиційного клімату Львівщини, переваги та конкурентоспроможність області

– Пане Романе, на вашу думку, яке значення має відкриття заводу Fujikura для Львівщини?
– Це дуже визначальна подія! Ми робимо все, аби показати цілому світу, що Львівщина готова до роботи з інвесторами. Навіть на відкриття запросили Президента України, бо розуміємо важливість інвестицій. По-перше, це нові робочі місця, по-друге, потужний розвиток краю. Відкриття заводу Fujikura за участі посла Японії, за участі всіх підрозділів цієї компанії у світі, справило великий фурор. Сам факт відкриття повносилого заводу в Україні за п’ять місяців – достойний поваги. Навіть у японців ще такої практики в принципі не було. Це настільки їх вразило, що на відкриття приїхали представники Fujikura зі всього світу.
– А що зараз робить Львівська область, аби привести до нас інвесторів?
– Я розробив короткотермінову стратегію, що зветься “Львівщина – фабрика Європи”. У рамках цієї стратегії пропоную інвесторам скористатись перевагами нашої області. Багатьом не подобається, що у нас низький рівень оплати в порівнянні з іншими країнами Європи. Але ж і у них не все так було, як є, – кожна країна проходила певні проміжні етапи заради майбутнього розвитку. 
У нас насамперед є доступні ресурси і сировина зокрема, через інфляцію вони є нашими конкурентними перевагами, якими маємо нині скористатись так, як це зробили чверть століття тому Польща, Румунія, Словаччина. Ми це повинні зробити, аби через тy ж чверть століття отримати такий рівень розвитку, який мають зараз вони. Ця короткотермінова стратегія передбачає спілкування з компаніями, котрі якраз 20-25 років тому і прийшли зі своїм виробництвом на східноєвропейські ринки. Ведемо діалог із ними, аби замотивувати їх розширити виробництво на теренах Львівщини. 
– А чи цікава наша область для інвестора? Чи маємо що йому запропонувати?
– Певен: так, бо у нас є два важливі фактори – локація та велика кількість освічених людей, які в принципі і є потенційною робочою силою для різних компаній. Обласна влада робить yсе, аби усунути будь-які негаразди, які на перспективу можуть виникнути на ринку інвестицій. Працюємо з тими компаніями, які справді готові вкладати гроші у Львівщину. Наше ставлення до бізнесу максимально позитивне і прозоре!
– Прошу сказати, а хто ж найактивніше цікавиться нашим краєм?
– Беззаперечним лідером є Польща. Поляки наші найбільші партнери. Та й ми у своїй роботі певно, що найбільше націлені на Польщу. На п’яти Польщі наступає Голландія, Німеччина. На днях спілкувався із представниками посольства Румунії, із торговим аташе Іспанії стосовно інвестицій. Акценти робимо на східноєвропейські країни, адже, чомусь мені видається, що саме там знаходяться наші потенційні інвестори. 
– Скажіть, будь ласка, чи залежить інвестиційний клімат Львівщини від пересічного жителя, чи, радше, інвестиції та їх залучення – політика окремих верств?
– Звичайно, що залежить. Для того, аби у нас інвестували потужно і регулярно, місцеві жителі повинні хотіти працювати, а не сидіти, склавши руки! Вони повинні освоювати нові ремесла та вчитись новій роботі.
Ми завжди пояснюємо інвесторам, що незважаючи на те, що в Україні суттєво нижчі зарплати, ніж за кордоном, українці вміють працювати до сьомого поту! Ми не рекомендуємо їм у жодному разі недооцінювати українців, а навпаки, спонукаємо платити їм гідну зарплатню. Адже погодьтесь, що у будь-якому випадку 200 євро на руки щомісяця у порівнянні із європейськими зарплатами – це мало, але в українських реаліях – доволі багато. 
– Індустріальні парки у світі вже працюють понад півстоліття. Нещодавно така тенденція прийшла в Україну, зокрема і на Львівщину. Останнім часом в області триває активна робота над проектами чотирьох індустріальних парків: у Львові, містах Новий Роздол і Кам’янка-Бузька, а також у Яворівському районі. Як у майбутньому вплине їх відкриття на життя жителів краю?
– Це своєрідні майданчики, на яких можна буде розмістити заводи. Про індустріальні парки знають у цілому світі. Інвестори, майте певність, будуть готові сюди їхати, адже простіше, коли є вже площадка для бізнесу, і потрібно лише його відкрити. На днях турецькі партнери поділяться із нами досвідом індустріальних парків Туреччини. Адже у них працює чи не найбільше у світі таких технопарків – близько трьохсот на всю країну. Сподіваємось, що згодом такі парки працюватимуть у кожному районі і Львівщини, а інвестори лише змагатимуться за право вести свій бізнес у нас.
Розмовляла
Олена Петришин
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6742 / 4.21MB / SQL:{query_count}