Е-петиція: втілити не можна відмовити

У Львові понад місяць працює сервіс електронних клопотань до міськради. “Пошта” довідалася, що хочуть змінити містяни та чи всі петиції можна буде реалізувати?

Заборона продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива у внутрішніх дворах багатоквартирних житлових будинків, побудувати багаторівневий наземний паркінг у центрі Львова, ремонт міських доріг, встановити питні  фонтанчики з рукомийниками, зберегти австрійські будинки, облагородити прибудинкові території, встановити пам’ятники видатним діячам, скасувати збільшення плати за паркування… 
Минуло більше місяця, як Львів долучився до Єдиної системи місцевих петицій, проте з того часу містяни встигли зареєструвати понад чотири сотні своїх звернень, пропозицій та вимог до посадовців і депутатів міськради. Аби петицію подали на розгляд, вона повинна набрати тисячу підписів за 60 днів. До слова, у Львові сім петицій уже на розгляді у мерії, три з них отримали відповіді стосовно реалізації клопотань. 

Що хочуть змінити містяни у Львові?

Електронні петиції містян можуть стосуватися різних напрямків: транспорту, містобудування, благоустрою і довкілля, житлово-комунальної інфраструктури, соціального захисту, безпеки, містобудування, стихійної торгівлі, перейменування вулиць, дорожнього господарства, паркування, охорони здоров’я, культури, освіти, спорту тощо. 
Тож львів’яни реєструють петиції різного змісту – від будівництва багаторівневого паркінгу до прохання зрізати дерево на тротуарі. Хочуть мешканці, аби рішення міськради були прозорі та щоб у львівських школах заборонили вивчати російську мову, аби у Львові створили Музей механіки та перенесли виправні заклади за межі міста, відновили та модернізували пришкільні спортивні майданчики та навели лад у Митрополичих садах. 
Не проти містяни заборонити комунальникам лагодити дороги вдень, побудувати повітряне метро (SkyWay), мовляв, “наземне метро буде і реальніше, ніж підземка, в рази дешевше, і така нестандартна ідея вирішить  транспортну проблему міста. А як вам ідея озеленення дахів у місті чи встановлення інтерактивних скульптур (як у Батумі)? А замість МАФів із фаст-фудами встановлення автоматів харчування. “Пропоную взяти приклад з Хорватії та поставити в нашому місті автомати, де можна буде купити піцу, бургер, автомати зі снеками, водою та іншим”, – йдеться в е-петиції. 
На сайті зареєстровано понад 400 петицій містян
“Здебільшого петиції стосуються сфери благоустрою у місті, транспорту. Є багато пропозицій щодо ремонту доріг, хідників”, – розповів “Пошті” начальник відділу громадського партнерства управління “Секретаріат ради” Львівської міськради Орест Файфурка. 
З його слів, були петиції, які не опублікували на сайті. “Часто трапляється, що вони мають образливий характер, клопотання може бути спрямоване на розпалювання міжнаціональної чи міжетнічної ворожнечі. Петиція схожого змісту може бути опублікована на сайті. Тож аби не розпорошувати голоси, ми вказуємо авторові, що петиція подібного змісту вже є. Також буває, що пропонують питання, які не стосуються компетенції міськради”, – каже співрозмовник видання.  
Орест Файфурка певен: кожна петиція, яку опублікували на сайті і котра набрала відповідну кількість голосів, має право на життя. “Стараємося не обмежувати мешканців. Якщо петиція набере тисячу голосів, очевидно, це сигнал, аби звернути на неї увагу, якщо не міській владі, то бізнесу. Доволі часто реєструють слушні думки. Я й сам підписую петиції, остання була про встановлення питних фонтанів на літній період. Бачив таке в багатьох країнах світу. Ідея хороша, нашому місту таке піде на користь”, – додає співрозмовник. 

Абсурдне і цікаве

Реєструють містяни петиції різного змісту. Буває, навіть доходить до абсурду. Проте, як то кажуть, на кожен товар є свій покупець. Серед зареєстрованих безглуздих петицій є – “розморозити проект львівського метрополітену”, заборонити продавати поліетиленові пакети, ліквідувати муніципальну дружину, припинити побілку дерев, бордюрів і стовпів навесні, поставити пам’ятник меру Львова Андрію Садовому у сквері на площі Св. Юра тощо. А ще містяни хотіли б перевірити чиновників міськради на детекторі брехні та аби  повернули вкрадену бруківку на вул. Б. Хмельницького.

Інколи петиції заперечують одна одну. Наприклад, просять львів’яни, аби штрафували за вигул собак на дитячих майданчиках, водночас інші жителі певні, що треба зняти уже встановлену огорожу в парку ім. Івана Франка, яка зроблена для обгородження майданчика для вигулу собак. На противагу уже створеній петиції, в якій мешканці Львова просять дозволу пустити приватний транспорт через сквер на площі Св. Юра, створили й петицію із закликом цього не робити. Мовляв, це збільшує ймовірність аварійних ситуацій, а також спричиняє незручності мешканцям прилеглих вулиць та відвідувачам парку й скверу. Наразі ця петиція назбирала 387 голосів із потрібної тисячі. 
До слова, петиція дозволити проїзд приватного транспорту через сквер на площі Святого Юра уже зібрала необхідну кількість голосів – майже півтори тисячі. Що ж далі? Чиновники, депутати та захисники скверу уже розглянули е-петицію. Відтак робоча група дійшла висновку про необхідність винесення на розгляд чергового засідання міської комісії з безпеки дорожнього руху пропозиції щодо тестового відкриття руху приватного транспорту для практичного аналізу транспортних потоків. Про результат рішення комісії автора петиції додатково повідомлять до 29 квітня 2016-го, йдеться у відповіді на петицію на сайті e-dem.in.ua.

Петиції в дії

Загалом же відповідь на петиції, які набрали понад тисячу голосів, отримали уже три клопотання. 
“До прикладу, є в нас петиція стосовно штрафів за сміття. Автор просить, аби встановили високий штраф за викинуте сміття у не відведеному для цього місці в розмірі тисяча гривень. Та у відповіді у поясненні йдеться про це, що штраф за такі дії становить до тисячі і більше гривень. Тож вносити якісь зміни – потреби немає. Потрібно лише активізувати роботу патрульної поліції, аби ті активніше слідкували за такими порушеннями”, – каже Орест Файфурка.
Ще одна петиція стосувалася впровадження давньої обіцянки міськради – е-квитка у громадському транспорті. Вона набрала 1364 голоси. У відповіді на клопотання йдеться, що проект по е-квитку у Львові реалізують до лютого 2018-го. 
“Передбачаються наступні види квитків та абонементів: разовий паперовий квиток (70 хвилин поїздки з можливістю безкоштовних пересадок); разовий е-квиток (з можливістю здійснення протягом 40 хвилин безкоштовних пересадок); короткострокові абонементи – на 1, 2, 3, 5 діб без обмежень числа поїздок; довгострокові абонементи – на 1, 6, 12 місяців з обмеженням кількості поїздок або без обмежень кількості поїздок; пільгові абонементи”, – йдеться у відповіді на е-петицію. 
Тим часом міський голова Львова нещодавно повідомив, що уже є контракт на електронний квиток на 10 млн євро, інформує прес-служба міськради. “Думаю, що на кінець року вже матимемо позитивні результати. Комунальний транспорт будемо залучати весь. Це буде етапність, але вона буде вигідна для громади”, – повідомив очільник міста. 

Як зареєструвати е-петицію?

Як писала “Пошта”, аби створити е-петиції до Львівської міської ради, авторові потрібно заповнити спеціальну форму на веб-сайті e-dem.in.ua, авторизуватися, вказати заголовок і суть прохання, надати фото чи відео, яке ілюструватиме клопотання (на власний розсуд). Також можна додавати проекти актів органів і посадових осіб місцевого самоврядування. 
Упродовж двох робочих днів із часу подання її перевірятиме адміністратор сайту на відповідність вимогам. Збір підписів на підтримку клопотання  триватиме 60 днів з моменту опублікування на сайті. За цей час звернення повинне зібрати не менше тисячі підписів. Лише після цього його розглядатимуть. Петиція надходитиме в міське управління “Секретаріат ради”, звідки потраплятиме на розгляд профільних виконавчих органів. Останні готуватимуть проекти рішень та інформуватимуть міського голову, після чого він скеровуватиме рішення на розгляд профільних комісій. 
“Авторові петиції, яка назбирала більше тисячі голосів, відповідь, де можуть зазначити перелік заходів, які будуть виконані для реалізації клопотання, повинні надати упродовж 30 днів”, – зазначив Орест Файфурка.
До речі, якщо е-петиція впродовж двох місяців не набрала потрібної кількості голосів, її можна зареєструвати повторно. Якщо ж необхідне число підписів клопотання набрало швидше, воно автоматично скеровується на розгляд. 

Електронні петиції до Львівської облради

Депутати Львівської облради напрацювали проект положення про порядок подання та розгляду електронних петицій у облраді, інформує прес-служба ЛОР. Відтак пропонується подавати електронні петиції через офіційний веб-сайт Львівської обласної ради або веб-сайт громадського об’єднання, що здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції. Для створення або підтримки петиції необхідно буде пройти первинну реєстрацію із зазначенням прізвища, імені та по батькові, електронної поштової адреси та адреси проживання. Автором або підписантом клопотання можуть бути громадяни України, які постійно або тимчасово проживають на території Львівщини. 
Після остаточного доопрацювання проекту положення про порядок подання та розгляду електронних петицій, документ буде винесено на розгляд сесії  облради. Окрім того депутати ініціюють створення iнтернет-приймальні  облради і вже розпочали розробку відповідного проекту положення про розгляд звернень громадян, спрямованих через інтернет.
Ігор Зінкевич, голова виконкому ГО “Варта-1”, депутат Львівської міськради:
– Петиція, яка стосується проїзду приватного транспорту через сквер на площі Св. Юра, набрала відповідну кількість голосів. Натомість активістам пояснили, що дозволити проїзд приватного транспорту через сквер недоцільно, нереально, бо є мирова угода. Але ж люди показали свою думку щодо такої розв’язки, аргументували це у петиції. Відповідь була така на клопотання про перенесення процесу реалізації петиції на подальше обговорення і ще на одну комісію. Вважаю, це неправильно. Думаю, що такі відповіді нечіткі і будуть стосуватися кожної петиції, яка набере тисячу голосів. Ще одна петиція, яка набрала потрібну кількість голосів, – це впровадження е-квитка. На неї міська влада відповіла також доволі цікаво – до двох років реалізують проект впровадження е-квитка. Це ми чули уже давно. Нас годували обіцянками, що ось-ось він уже запрацює. Чому не можна зробити це вже, якщо така потреба є? Електронний квиток вирішить багато транспортних питань у місті, як от, чи доцільно знімати автобуси на маршрутах, доставляти їх. Є дві петиції, які набрали відповідну кількість голосів, але вирішення тих проблем, що піднімають містяни, немає. Є громада, вона має право впливати на господарське життя міста! А ми як політики місцевого значення, як господарники, маємо приймати рішення громади, дослухатися до неї.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.5258 / 4.19MB / SQL:{query_count}