Конкурс мікропроектів: фініш за місяць

Наприкінці квітня дізнаємось, хто з майже 1,5 тисячі громад Львівщини отримає фінансову підтримку з обласного бюджету на реалізацію ініціатив

фото: logisticadescomplicada.com
Всі громади Львівщини мають рівні шанси оновити свої рідні краї завдяки Програмі обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016 – 2020 роки. Як писала “Пошта”, на поточний рік на конкурс фінансування мікропроектів Львівською облрадою передбачено 35 мільйонів гривень. 
11 березня завершився прийом заявок на участь, а 24 березня конкурс мікропроектів місцевого розвитку вийшов на новий етап реалізації – конкурсна комісія затвердила перелік учасників та погодила склад експертної комісії, яка оцінюватиме проекти. Зараз усі проекти сканують та заносять на інтерактивну карту, а вже незабаром до онлайн-оцінювання заявок приступить експертна комісія. Відтак вже наприкінці квітня громади дізнаються, хто отримає підтримку з обласного бюджету на реалізацію своїх ініціатив. 
Цього року на конкурс мікропроектів подали рекордну кількість заявок – 1429. З них до участі  у конкурсі комісія допустила 1419, які не порушили умов конкурсу. Такої активності від громади області не прогнозував ніхто, кажуть експерти. Тому конкурсна комісія звернулася до бюджетної комісії, департаменту фінансів Львівської ОДА збільшити бюджет мікропроектів на 25 млн грн, аби реалізувати принаймні половину запропонованих громадою області ідей.

Найініціативніші і пасивні райони

Лідером за кількістю поданих заявок став Яворівський район (176 проектів), наступні Сокальський (129 проектів), Золочівський (86 проектів) та Пустомитівський (79 проектів). Найменше заявок подали Радехівський (15 проектів), Буський (21 проект) та Перемишлянський (25 проектів). 
У рейтингу міст перше місце займає Львів (43 проекти), наступні Дрогобич (38 проектів), Трускавець (26 проектів) та Червоноград (21 проект). Серед найменш активних Новий Розділ (5 проектів) та Моршин (4 проекти), інформує прес-служба облради. 
Найбільше заявок подали на пріоритет “Освітня галузь” (434 проекти), “Інші пріоритети” (278 проектів), “Народні доми” (259 проектів), “Вуличне освітлення” (207 проектів), “ДНЗ” (167 проектів), “ФАПи, амбулаторії сімейної медицини” (70 проектів), а найменше на пріоритет “Розробка ПКД для реалізації проектів ОТГ” (14 проектів).
“Це велика довіра громад до обласної ради. Це великі надії на зміни. Ми не можемо з цим не рахуватися. В обласному бюджеті на цей конкурс закладено 35 млн грн. За ці кошти можна буде зреалізувати лише третину мікропроектів. Цього замало. Ми мусимо віднайти додаткове фінансування”, – зазначила співголова Конкурсної ради, перший заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин.
“Приємно здивувала кількість поданих заявок. Та, на жаль, сума, яка вказана у поданих мікропроектах в рази перевищує суму, закладену в обласному бюджеті. Відтак розглядається варіант до фінансування. Щонайменше йдеться про 15 млн грн, тобто, щоб сумарно на мікропроекти було виділено 50 млн грн. Тоді зможемо хоча б задовольнити половину поданих пропозицій від громад Львівщини. Зрештою, потрібно заохочувати людей, а не зневіряти. Надійшло багато заявок – це свідчить про ефективність програми підтримки мікропроектів. Звичайно, що найбільше шансів на реалізацію мікропректів отримає  той район, який подав найбільшу кількість заявок. Активні заслуговують на те, щоб розвиватись”, – зазначив “Пошті” секретар бюджетної комісії Львівської облради Андрій Ковч.

60 млн грн – на мікропроекти?!

Як розповів “Пошті” Іван Собко, заступник керуючого справами обласної ради, депутат обласної ради, член постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, на виділені з обласного бюджету 35 млн грн вдасться реалізувати лише третину мікропроектів. 
Він також каже, аби не розчарувати громади, які все-таки витратили час, добряче попрацювали над проектом та зараз з нетерпінням чекають результатів конкурсу, потрібно шукати дофінансування. 
Найбільше заявок  від Яворівського, Сокальського, Золочівського та Пустомитівського  районів. Найменше – від Радехівського,  Буського, Перемишлянського
“Для порівняння, у попередні роки подавали від 200 до 400 заявок. Втім цього року ми провели навчальні семінари щодо процедури оформлення заявок  у конкурсі мікропроектів. Вочевидь, це спрацювало. Люди повірили у свої шанси. Хочеться, щоб раціональні та актуальні ідеї були реалізовані. Сподіваємось на дофінансування. Конкурсна комісія звернулася до бюджетної комісії, департаменту фінансів ЛОДА з пропозицією збільшити бюджет Програми конкурсу мікропроектів місцевого розвитку на 25 мільйонів гривень для дофінансування всіх якісних та актуальних для громад проектів”, – зазначив Іван Собко.
Зокрема, для реалізації всіх проектів за пріоритетом “Освітня галузь” необхідно 36,6 млн грн з обласного бюджету, а передбачено всього 8 млн грн. На пріоритет “Народні доми” необхідно 20,6 млн грн з обласного бюджету, передбачено – 6 млн грн. Для реалізації всіх мікропроектів за пріоритетом “Інші пріоритети” необхідно 18, 1 млн грн з бюджету області, виділено 5 млн грн. Проекти за пріоритетом “Вуличне освітлення” потребують 16,7 млн грн з обласного бюджету, передбачено – 5 млн, на “ДНЗ” передбачено 6 млн грн, а потреба у співфінансуванні з бюджету області – 12, 9 млн грн.
До слова, найменший конкурс буде серед мікропроектів за пріоритетом “ФАПи, амбулаторії сімейної медицини” (передбачено 4 млн грн, заявок на суму 5,3 млн грн з обласного бюджету) та “Розробка ПКД для реалізації проекті ОТГ” (передбачено 1 млн грн, заявок на 1,6 млн грн).

фото: mangthuvien.com

Чесний відбір в режимі онлайн

Оцінюватимуть подані мікропроекти 18 незалежних громадських діячів, які мають досвід в оцінюванні проектів. Відтак кожен проект оцінюватимуть два експерти за певними критеріями. Загалом протягом трьох тижнів кожен експерт повинен оцінити близько 160 заявок. Як писала “Пошта”, вперше це відбуватиметься у режимі онлайн.
“Експерти матимуть цілодобовий доступ до відсканованих проектів. Оцінювання буде максимально прозорим, адже ми матимемо змогу бачити, скільки часу та коли саме експерт працював над певним проектом. Зрештою, ніхто не знатиме, який саме проект випало оцінювати тому чи іншому експерту – кожен проект матиме свій реєстраційний номер”, – пояснює Іван Собко.
Перед початком навчань, які організувала Львівська обласна рада для експертів з оцінювання мікропроектів, голова обласної ради зустрівся з учасниками навчань. Зокрема, голова облради Олександр Ганущин наголосив, що експерти мають бути максимально об’єктивними при оцінюванні проектів і повністю відстороненими від будь-яких зовнішніх впливів, інформує прес-служба облради. 
“У ці дні, багато людей захоче з вами познайомитися, поспілкуватися. Не піддавайтеся на спокуси. За умовами нашого конкурсу, ваша оцінка є кінцевою, а тому вона мусить бути об’єктивною. Вам за неї відповідати перед громадою області”, – зазначив він. 
“Було б добре, щоб всі райони були представлені в конкурсі. Особливу увагу звертайте на проекти тих територіальних громад, де залучені спонсорські кошти і, особливо, власні кошти і нефінансовий внесок громади”, – додав Олександр Ганущин. 
В обласному бюджеті на цей конкурс закладено 35 млн грн. За ці кошти можна буде зреалізувати лише третину мікропроектів
Під час навчань експерти ознайомилися з рішеннями Львівської облради щодо конкурсу та з вимогами Положення про Експертну комісію. Також експертам презентували інтерактивну карту Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області, розповіли про методологію оцінювання проектів та технологію виставлення балів.
Після завершення навчання всі експерти підписали декларації неупередженості при проведенні експертної оцінки мікропроектів місцевого розвитку. Цією декларацією експерт, зокрема, зазначає, що не перебуває в шлюбі або родинних стосунках з представниками організацій-учасників Конкурсу; не є депутатом сільської, селищної, міської, об’єднаної територіальної ради, на території якої планується реалізація мікропроектів; не брав участі в підготовці заявок до участі в Конкурсі, не перебуває з організаціями-учасниками Конкурсу в юридичних відносинах, які могли б поставити під сумнів його неупередженість при проведенні оцінювання. Експерти підтвердили зобов’язання дотримуватись засади конфіденційності та не розголошувати інформацію, що міститься в документах, поданих для оцінювання. Час на проведення оцінювання визначений з 30 березня до 22 квітня. 
Оцінювання проектів здійснюватиметься на онлайн-платформі ДФРР за шістьма критеріями: актуальність проекту, соціально-економічний ефект від реалізації проекту, інноваційний підхід до вирішення проблеми, термін реалізації проекту, фінансова, інституційна сталість результатів проекту та обґрунтованість вартості проекту. Оцінка відбуватиметься за бальною системою, де 0 – це повна невідповідність, 1 – значна невідповідність, 2 – часткова відповідність, 3 – повна відповідність.
Валентин Харлов, керуючий справами апарату Львівської облради:
– Будь-хто може зайти в інтернет на сторінку облради і пересвідчитись, що голосування за проекти проводиться чесно. Адже експерти теж голосуватимуть в режимі онлайн. Кожна особа може бачити, скільки голосів віддано за той чи інший мікропроект. Все проводиться прозоро, ідеально доступно і гарантовано чесно. Навіть інші області України хочуть перейняти від Львова саме такий спосіб відбору найкращих мікропроектів. Адже тут вже жодних кулуарних домовленостей не буде. До слова, ті мікропроекти, що не пройдуть цього разу, не підуть у смітник, а матимуть додаткові бонуси на наступний конкурс, який стартуватиме у жовтні-листопаді 2016-го. Мікропроект – це не наша воля дати гроші, мікропроект – це воля громади, яка зібрала кошти на певну необхідність, “плюс” місцеві кошти і “плюс” кошти облради.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2686 / 4.18MB / SQL:{query_count}