Квіти, які не мають майбутнього

“Пошта” довідалася, чим загрожує щорічна торгівля первоцвітами і чому червонокнижні так важливо оберігати

фото: Олег Огородник (2)
Уже в перші весняні дні можна спостерігати за справжнім квітковим “бумом” на стихійних ринках Львівщини. Особливо ажіотаж серед продавців і покупців зростає напередодні Міжнародного жіночого дня. Квіти, які  занесені до Червоної книги та перебувають під забороною продажу (!), можна придбати чи не на кожній вуличці Львова. В асортименті – підсніжники, проліски, білоцвіти, шафрани та інші види тепер уже рідкісних рослин. 
Звісно, про штрафи продавцям-“браконьєрам” відомо, втім, бажання заробити, скоюючи  злочин проти природи, на жаль, не спиняє. 
З року в рік торгівля червонокнижними рослинами в області зростає. Екологи б’ють на сполох. Про цілковите винищення та сумну статистику, яка загрожує ранньоквітучим рослинам, “Пошті” розповідає професор, завідувач кафедри ботаніки ЛНУ ім. І. Франка Лідія Тасєнкевич. 
“Щойно сходить сніг і пригріває сонечко, багаторічні рослини, зокрема підсніжник і білоцвіт весняний, які цвітуть близько двох тижнів, люди поспішають зривати на продаж. Добре, якщо без цибулин, бо тоді кущик на другий рік зможе відновитись. Але низький рівень екологічної освіченості населення і матеріального забезпечення призводить до масового продажу заборонених квітів. Такі дії провокують цілковите винищення червонокнижних рослин. Наприклад, на околицях Києва підсніжники вже не ростуть! Через 10 років так може бути і на Львівщині. Що цікаво, такі квіти мають різні хімічні сполуки, які можна використовувати в майбутньому у медицині”, – зазначає Лідія Тасєнкевич.
Для одних продаж червонокнижних квітів – додатковий заробіток, для інших – подарунок і задоволення. Так, на Привокзальному ринку продавці зізнаються, що товар привозять із околиць міста: Миколаєва, Золочева, Городка. Пані Марія, яка вже другий тиждень продає букети з підсніжників,  наголошує, що без проблем можна назбирати червонокнижних рослин.
“У нас цього добра багато. Не бачу ніяких перешкод, щоби не рвати їх. А ще це змога непогано підзаробити, адже постійного заробітку не маю”, – каже жінка. 

Ціна на ринку символічна. За невеликий букет підсніжників торговці просять від 5 до 20 грн (якщо це букет без кореневих цибулин). Ціни зростуть ближче до Свята весни. А чи варто вдаватися до злочину за кількадесят гривень? Для багатьох це питання досі залишається відкритим.    
Про адмінвідповідальність, яка загрожує тим, що вдаються до торгівлі первоцвітами, нагадує департамент екології та природних ресурсів Львівської ОДА. Так, згідно зі ст. 88-1 КУпАП “Про порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, які перебували в ме­жах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України”, передбаче­но штраф від 1700 до 3655 грн із конфіскацією незаконно­го товару. У ст. 90 КУпАП “Про порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України”, штраф складає 340 – 510 грн, на посадових осіб –  від 510 до 850 грн із конфіскацією незаконного товару, інформує сайт ЛОДА. 
Зі слів речника ГУ Національної поліції у Львівській області Світлани Добровольської, у боротьбі за збереження червонокнижних рослин першочергово мають проявляти себе екологи. “Основна роль у цій боротьбі – за екологами, які сприятимуть припиненню правопорушень, пов’язаних із реалізацією рідкісних рослин. Для цього їм потрібно відкривати гарячі лінії, після чого поліція зможе допомагати зі складанням протоколів”, – каже “Пошті” співрозмовниця. 
Не дати загинути підсніжникам намагаються громадські активісти. Після того, як первоцвіти великими партіями вилучають із місцевих ринків, їх не позбавляють життя, зазначає “Пошті” голова ГО “Еко Захист” Орест Залипський.
“Близько трьох років наші активісти борються за те, щоб у весняний період не виривали червонокнижних рослин. Штраф у розмірі 51 гривня за квітку аж ніяк не лякає продавців, бо нечасто їм доводилося сплачувати такі суми. Аби не дати загинути квітам, ми не одразу телефонуємо в поліцію, адже після дзвінка триває довгий процес експертиз, після чого квіти просто зів’януть. Ми вилучаємо лише первоцвіти з корінням, які далі висаджуємо в дендропарку імені Бенедикта Дибовського. Торік там висадили близько 20 тисяч кущиків квітів, якими торгували”, – каже Орест Залипський.  
Привертають увагу львів’ян до проблем із незаконною торгівлею первоцвітами й у міському дитячому еколого-натуралістичному центрі. Зоряна Слівінська, завіду­вач відділу біології та організаційно-масової роботи цього центру, розповіла “Пошті” про акції, які організовували у Львові.
“Торік ми разом з дітьми виготовляли штучні квіти, листівки, після чого роздавали їх на місцях незаконного продажу рослин-первоцвітів. Це мало успіх, бо  було зроблено дитячими руками. Наш центр постійно працює над тим, щоб суспільство більше знало про рослини, які перебувають у зоні вимирання. Тому проводимо різні акції, виховні години з дітьми, екоквести у школах і містах, а ще друкуємо журнали, які закликають до збереження первоцвітів”,– акцентувала Зоряна Слівінська.
Підсніжники в ботанічному саду Франкового вишу називають “квітами надії”. Чому? За легендою, коли Єву вигнали з раю, вона йшла снігом і гірко плакала. На місці, куди впали її сльози, виросли підсніжники… А чи даємо ми, містяни, “квітці надії” надію на майбутнє?..
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.3344 / 4.12MB / SQL:{query_count}