Молоді та амбітні: 100 днів їх праці

Голова Львівської облради підсумував роботу свою і команди, а також поділився планами на найближче майбутнє. “Пошта” поцікавилась, як оцінюють перші будні ради самі депутати

фото: Олег Огородник (4)
За 100 днів Львівська обласна рада провела п’ять засідань і прийняла 98 рішень. Зокрема, на перших пленарних зібраннях затвердила регламент, склад постійних комісій, а також прийняла головний фінансовий документ області – Бюджет-2016. Щодня дев’ять фракцій працюють, аби Львівщина функціонувала повноцінно. Така їх кількість уперше в раді, втім депутати відзначають, що їм таки вдалося спрацюватись. І хоч підбивати підсумки після 100-денної роботи – вже традиція, політологи певні: робити висновки ще надто рано, адже минуло мало часу. 
“З обов’язкового вдалося затвердити регламент, ухвалити положення про роботу постійних комісій, а також прийняти бюджет області разом з частиною програм. А зміни до структури апарату навіть втілені у життя! Проведено п’ять пленарних засідань сесії, на яких ухвалено 98 рішень”, – зазначив 2 березня голова облради Олександр Ганущин.

Керівник за конкурсом: у чому переваги?

Ще в лютому облрада затвердила Положення про порядок проведення конкурсу та призначення керівників закладів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Львівської області. “За” проголосували 53 депутати. Цей документ визначає механiзм проведення конкурсу та призначення на посаду очільників комунальних закладів культури, охорони здоров’я, соціального захисту, освіти і спорту. Олександр Ганущин певен: завдяки цьому в області нарешті забудуть про так званий ручняк. 
До літа облрада повинна прийняти положення про контракт із керівниками комунальних закладів
“Ухвалено рішення щодо процедури конкурсу на посади керівників комунальних закладів. Дехто з досвідчених депутатів щиро дивувався, мовляв, навіщо відмовлятися від зручного “ручняка”? Як ця процедура працюватиме – покажуть уже перші конкурси, які ось-ось будуть оголошені на посади керівників історичного музею, Палацу мистецтв та ОХМАТДИТу”, – розповів Олександ Ганущин.

Конкурс мікропроектів – шанс для краю

Олександр Ганущин зазначив, що неабияк підштовхне у розвитку Львівщину конкурс мікропроектів, на які облрада виділила цього року 35 млн грн. Із його слів, конкурс мікропроектів дасть змогу не лише розвинути Львівщину, а й зробити жителів сіл і міст більш ініціативними та відповідальними за місцеві гроші. 

Як писала “Пошта”, на Львівщині до 11 березня продовжили прийом проектних заявок від місцевих громад. Так, населені пункти можуть виграти гроші на утеплення шкіл, вуличне освітлення чи ремонт народних домів. Жителі області можуть подати документи за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 18, кімн. 341 і 321.
“Програму підтримки мікропроектів місцевого розвитку затвердили разом з бюджетом. У 2016 році це понад 350 малих грантів! Пріоритети програми максимально розширені. Підібрані 12 експертів із громадських середовищ днями розпочнуть оцінювати зареєстровані проекти. Сподіваюся на живий і справедливий конкурс!” – наголосив голова ради.

Закупівлі в режимі онлайн

Закупівлю товарів Львівська обласна рада проводитиме через сайт електронних закупівель ProZorro. Це передбачено рішенням, яке депутати обласної ради прийняли під час сесії цього тижня. Отож усі закупівлі, які відбуваються коштом обласного бюджету і перевищують 10 тис. грн, проходитимуть електронні торги. 
“Я вважаю це революцією. Ще дуже мало закупівель, але з 417 тисяч гривень, оголошених на відповідних майданчиках системи Prozorro, нам вдалося заощадити 63 тисячі!” – акцентував Олександр Ганущин.
Неабияк підштовхне у розвитку Львівщину конкурс мікропроектів, на які облрада виділила цього року 35 млн
Аби проводити торги, обл­рада має зареєструватись у системі ProZorro. Електронні закупівлі бюджетним коштом проводитимуть у разі замовлення товарів і послуг на суму більше 10 тис. грн. Однак облрада матиме право не проводити закупівлі через ProZorro, коли йтиметься про так звані оперативні закупівлі: замовлення товарів і послуг, які необхідно буде отримати впродовж одного-двох днів. 

“Самі собі встановили найнижчу планку в 10 тисяч гривень (міська рада Львова – 50 тисяч), вище якої закупівля товарів і послуг відбувається через електронний майданчик, – зауважив Олександр Ганущин. – Наприклад, папір формату А4 за 69 гривень за пачку надихнув, так би мовити. Як працюватиме надання послуг через ProZorro в частині робіт – сам маю певний скепсис. Процес після ухвалення рішення сесією 1 березня вже буде незворотним. Ми закупили пальне по 15,95 гривні за літр 95 бензину і 13,2 гривні за літр дизелю відповідно. Хочеться запитати в місцевих АТП, за скільки вони купують пальне?”
Із його слів, Японія вже цього року надасть грант ОХМАТДИТу на закупівлю обладнання. “Ще два проекти мають усі шанси на перемогу. Йдеться про реконструкцію театру Марії Заньковецької та відновлення вежі в селищі міського типу Підкамінь”, – повідомив голова облради. 

Підтримка військових

За перші 100 днів роботи рада розширила дію бюджетних програм, зокрема тих, що стосуються вирішення проблем, породжених війною на сході: “від соціальних виплат і коштів на встановлення пам’ятників до матеріальної підтримки військових частин”. Олександр Ганущин підкреслив, що облрада і далі залучатиме міжнародну технічну допомогу для реалізації конкретних проектів, розширюватиме співпрацю з іноземними державами і в реабілітації українських військових, які постраждали на війні. 
“Маємо конкретні домовленості, зокрема з Латвією та Угорщиною. Реалізовуємо ці питання через волонтерські середовища. Проекти почнуть діяти з кінця весни і влітку”, – запевнив голова облради.
Облрада розширюватиме співпрацю з іноземними державами щодо питань реабілітації українських військових
Він сказав, що на всіх зустрічах з європейськими дипломатами просив, власне, допомогти Львівщині з реабілітацією Героїв, які повернулися з війни. “Львівщина підтримує добрі контакти з послами різних країн. Коли ми просимо в них допомоги, то вони здебільшого відгукуються. Проігнорувала нас лише Чехія, але там, самі розумієте, ситуація трохи інша”, – поділився Олександр Ганущин.

Чого не вдалося зробити?

“У продовження рішення про конкурси на посади керівників комунальних закладів просуваємо положення про контракт, який має витіснити трудові угоди. Оптимізація комунальних підприємств уже розпочалася: ліквідована обласна контора прокату кінофільмів, яка, власне, кінопрокатом уже не займалася понад 10 років (зате споживала більше півмільйона щороку). На розгляді також питання про ліквідацію і перехід в інший статус УКБ обласної ради. В цьому напрямку роботи ще дуже багато”, – розповів Олександр Ганущин.

Наразі рада, з його слів, також відклала на потім питання електронного документообігу.
“Нам фізично бракує часу і фахівців. Сподіваюся тут якщо не на грант, то на підтримку готовим продуктом, зробленим коштом західних донорів. Отримано добро від фонду “Східна Європа” на майданчик-портал для петицій, незабаром затвердимо положення”, – зауважив він. Голова обласного парламенту певен: без підтримки і сумлінної роботи депутатського корпусу не вдалося б нічого зробити. “Лише після сотень консультацій з представниками депутатського корпусу, десятків робочих нарад і зустрічей з громадськістю маємо те, що маємо. Рада на дев’ять фракцій – дуже складний механізм, проходження рішень потребують чимало узгоджень, та поки що вдавалося просуватися вперед – більшість питань (понад 95%, що розглядали на пленарних засіданнях), які ставили до порядку денного, набирали понад 43 голоси “за”. Дякую всім, хто в ці дні був поруч і підтримував: заступникам, команді апарату і просто небайдужим. Попереду ще багато роботи, і разом зробимо її краще!” – резюмував Олександр Ганущин.
Закупівлю товарів Львівська обласна рада проводитиме через сайт електронних закупівель ProZorro
Він повідомив, що до літа облрада повинна прийняти положення про контракт із керівниками комунальних закладів. Ще одна проблема – оптимізація комунальних підприємств. Олександр Ганущин відповів на запитання журналістів і зазначив: “Незважаючи на складнощі в роботі (адже у раді дев’ять фракцій), депутати працюють ефективно”.

100 днів роботи міськради Львова: аналіз експертів

Результати експертного опитування, проведеного львівськими активістами руху “ЧЕСНО” та ЛГО “Комітет виборців України”, оприлюднили вчора, 2 березня. Загалом голова правління ЛГО “Комітет виборців України” Соломія Саврук презентувала експертне опитування щодо основних тенденцій у роботі оновленої Львівської міської ради. В опитуванні, яке тривало впродовж останніх двох-трьох тижнів, узяв участь 21 експерт: представники КВУ, ГМ ОПОРА, політологи, журналісти. 
Зокрема, на запитання, чи поліпшилася робота Львівської міської ради в новообраному складі, 38,8% опитуваних сказали, що ні, 31,6%  вважають, що так, 26,3% було складно відповісти. Також експерти дуже низько оцінили виконання партіями їхніх передвиборчих обіцянок, а також комунікування і донесення інформації до виборців, інформує vgolos.com.ua
Окрім того, не надто високі бали набрали партії в питанні залучення громадськості до ухвалення рішень. Третина експертів вважає, що партії залучають громадськість лише для промоції своєї політсили, третина вважає, що громадськість може вносити свої пропозиції до рішень, однак немає гарантій, що цю думку буде враховано. 
Політолог, представник МФ “Відродження” Оксана Дащаківська загалом резюмувала, що місто, яке себе позиціонує як найбільш демократичне та інноваційне, не може ігнорувати громаду. Окрім непублічності та блокування участі громадськості в ухваленні рішень, найбільше зауважень до новообраних депутатів було щодо непрозорого затвердження бюджету розвитку міста без широкого обговорення.
Загалом громадські активісти запропонували депутатам якомога швидше розробити й ухвалити новий Статут міста Львова, а також положення про звіт депутатів і регламентувати звітування міського голови.
Володимир Гірняк, заступник голови Львівської облради, фракція “Громадянська позиція”:
– Незважаючи на те, що у Львівській облраді вперше зібралося дев’ять політичних сил, думаю, ми спрацювались. Одразу обрали керівництво ради, комісії та їх членів, затвердили бюджет. Зрештою, всі комісії одразу запрацювали як належно. Задоволений працею і голови ради – Олександра Ганущина. Зналися ми давно, але не доводилося з Олександром Олександровичем працювати. Скажу, що він справді добре працює. За перші 100 днів роботи вже маємо чим похвалитись. Облрада затвердила Положення про порядок проведення конкурсу та призначення керівників закладів, які перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Львівщини. Також позитивні результати приносять електронні закупівлі – завдяки цьому ми багато економимо і на паливі, і на дез­інфекції тощо. Це позитивно! Прийнято також деякі управлінські рішення, наприклад, про ліквідацію комунального підприємства з кінопрокату, яке вже давно не функціонувало, а зарплатню ми їм все одно виділяли (близько мільйона гривень). Ми змогли зберегти бюджетні кошти. Найближчим часом плануємо запустити процедуру конкурсів по всіх комунальних установах. Так зможемо зекономити кошти, та й комунальні установи будуть цим користатися. Це допоможе оптимізувати комунальну власність.
Андрій Ковч, депутат фракції “Народний контроль”, секретар бюджетної комісії Львівської облради:
– Робота ради була задовільна, але не досить результативна. Хотілося б більше конкретних дій. Рада підтримала чимало актуальних ініціатив та схвалила кілька необхідних рішень, зокрема, прийняла бюджет (депутатам вдалося закласти соціальну складову). Його пріоритети – активний ремонт доріг, соціальна допомога воїнам АТО і сприяння розвитку місцевих громад. Нині відбувається обговорення, прийняття та співфінансування багатьох обласних цільових програм. Зокрема, прийнято Програму підтримки військових частин Львівської області на суму 11 млн грн. Також реалізовується програма “Обласний конкурс мікропроектів” (так звані малі гранти), спрямована на задоволення важливих потреб громад. Це дасть змогу відновити народні доми, здійснити заходи енергозбереження в дитячих садках, школах тощо. Вдосконалено Програму розвитку української мови, культури та історичної свідомості, а ще прийнято Програму підтримки та розвитку агропромислового виробництва, що сприятиме розвитку сільського господарства на території Львівської області. Наголошую: це далеко не весь перелік програм! Також ми прийняли рішення щодо процедури призначення керівників комунальних установ. Відтепер їх призначатимуть через відкриті конкурси, що унеможливить прийняття корупційних рішень. Тож діяльність обласної ради оцінюю позитивно. У приміщенні обласної ради панує робоча атмосфера. Найпродуктивніше працюють комісії, участь у яких беруть не лише ті депутати, які є їх членами, а й інші активні та відповідальні обранці.
Роман Кізима, депутат фракції “Об’єднання “Самопоміч”, голова профільної комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики Львівської облради:
– Обласна рада працює, приймає програми та інші рішення. Та кількість фракцій, що є, говорить про більшу демократичність. Крім того, позитивно, що пройшли в раду лише про­українські партії – нема жодного “регіонала”, комуніста. Це єдина обласна рада в Україні, де нема колишніх представників Партії регіонів! Більша кількість фракцій говорить і про плюралізм, а це своєю чергою дає змогу стверджувати, що буде менше “договорняків”, бо ризик є. На жаль, не до кінця не всі депутати і не всі представники ЛОДА розуміють, що країна і люди, в яких поріг терпіння дуже знижений, змінилися. Оте нерозуміння ситуації далі породжує певну інерційність деяких чиновників і депутатів, які хотіли би жити по-старому. Зокрема, це видно по тому, які зараз обласні програми пропонує Львівська ОДА на розгляд облради в різних напрямках: медична сфера, освітня тощо. Наша фракція декларує свою позицію про те, що бюджет і бюджетні програми повинні бути прозорими. Бюджет має бути розписаний постатейно, бо за 25 років усі державні і місцеві бюджети були визначені всього лиш за напрямками, а далі розпорядники коштів уже в “ручному” режимі вирішують, кому дати, кому ні і в якому розмірі. Це провокує непрофесіоналізм, а також може стати причиною корупції. У ЛОР створили комісію з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики, яку я маю честь очолювати. У мене нема в цій справі багато досвіду, й антикорупційне законодавство України дуже “свіже” (нещодавно Верховна Рада прийняла низку законів), та все ж робота в цьому напрямку ведеться. До бюджету треба підходити максимально прозоро і точково, ефективно розподіляти кошти (ті копійки, які є). На жаль, ми поки не маємо постійної підтримки в цій справі від решти депутатів. У подальшому на роботу ЛОР дивлюся з оптимізмом. Є багато зауважень, негативних емоцій і хвилювання, та, думаю, рано чи пізно люди зрозуміють, що по-старому жити не можна, враховуючи ситуацію, яка є.
Оксана Дащаківська, політолог, керівник Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду “Відродження”:
– 100 днів – це термін, за який складно аналізувати результати, але можна говорити про тенденції в роботі ради. Входження до її складу великої кількості фракцій – виклик і для неї, і для її стійкості. Оскільки партії та їхні фракції не мали на виборах чітких обіцянок і програм, значить, у них немає ідеологічних конфліктів. Тож фактично фракції об’єднані навколо інтересів (здебільшого не виборців, а партійних босів). Це робить раду, з одного боку, стійкішою, з іншого – заручником партійних інтересів. Однак хочу зауважити, що на хвилі змін і політичних криз на національному рівні обласна рада демонструє стійкість. Окремо хочу відзначити її увагу до проблем місцевого самоврядування й територіальних громад. Також позитивною є робота з громадами в рамках конкурсу мікропроектів від обласної ради. Головне – щоб було стратегічне бачення Львівської області, а з тим досі проблема. Головним досягненням можна вважати прагнення до комунікації, пошук ресурсів для області, тренінги з підготовки проектів на конкурс. Щодо недоліків, то бракує публічності і підзвітності від депутатів, комунікації з виборцями.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.9081 / 4.27MB / SQL:{query_count}