“Ми будимо віру людей”

Наталія Хмиз, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, – про проекти, які дадуть поштовх до розвитку сіл краю

фото: Олег Огородник
“Село годує місто” – давній вислів, із яким важко посперечатися й сьогодні. Поза тим, аби жителі сіл змогли прогодувати свої сім’ї і вивчити дітей, вони вже роками гарують за кордоном: в Італії, Греції, сусідній Польщі. Чи можна врешті-решт змінити ситуацію, зберегти і навіть розвинути села? Можна. За ефективного підходу і планування, бажання та віри в результат. 
Таких працелюбних і наполегливих людей, як українці, годі й шукати (на жаль, ледарів вистачає й у нас), а через родючі землі нам заздрять самі шейхи з Еміратів! Той, хто бодай раз мав справу із землею, знає, що це нелегка праця. Та коли згодом є результат – добрий, смачний, а найголовніше – свій урожай, радості нема меж!
Досі жителі області їздили до сусідів і збирали полякам полуницю, малину та яблука. Тепер малиною зацікавлюють удома – на Львівщині. Зокрема, серед проектів, які дадуть поштовх до розвитку сіл, є один під назвою “500 успішних сімейних господарств”: родини в чотирьох пілотних районах області запрошують до вирощування малини та моркви на замовлення виробників. Про це “Пошті” розповіла Наталія Хмиз, директор департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації.
До проекту можуть долучитися всі ініціативні громади Львівщини. Власники наділів об’єднуватимуться в кооперативи, які своєю чергою укладатимуть угоди з підприємствами-замовниками вирощеної продукції. Проект реалізовують за ініціативи департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації та підтримки Міністерства аграрної політики і продовольства України.
Задля підтримки малих селянських господарств області є ще два цікаві проекти: “Розвиток молочної кооперації” в Турківському районі та мандрівні ярмарки “Добрі традиції Галичини” (реалізовуватимуть продукцію місцевих товаровиробників).

– У січні 2016-го Президент України Петро Порошенко назвав агропромисловий комплекс, IT-галузь та енергозбереження пріоритетними галузями для розвитку країни. Дуже важливо, що нарешті акцент і на АПК.
– Україна – аграрна країна, яка має величезний потенціал, якісні ґрунти і роботящих людей, які люблять та хочуть працювати на землі. Важливим є і експортний потенціал країни – зернові та олійні. Переробна галузь також виходить на експортні ринки, що є позитивом. Тому акцент глави держави на АПК логічний.
– Те, що агропромисловий комплекс серед пріоритетів, – велика відповідальність, ясна річ…
– Однозначно. Передусім мова про продовольчу безпеку України загалом і Львівщини зокрема. Також акцент на підтримку особистих господарств тих людей, які живуть на селі, мають землю, виробляють продукцію і які нині, на жаль, у таких умовах, що їм складно утримувати дохід на родину. Ситуацію змінювати можна. Було б бажання!
– Нещодавно на конференції Асоціації фермерів і приватних землевласників Львівщини керівник області наголосив, що “саме фермер збереже село” (за статистикою, в селах області проживає майже мільйон осіб і є понад тисячу фермерських господарств. – “Пошта”). А чи підтримає і чим саме фермерів обласна влада?
– Так, саме фермер збереже село. Під час таких зустрічей фермери чітко окреслюють свої проблеми та потреби. Вони мають надію, що влада їх почує і допоможе вирішити їхні проблеми. Це стосується і певних законодавчих змін, і усунення бюрократичних перепон, і фінансової підтримки. Ініціативи області дуже важливі. Озвучуємо їх уряду, парламентарям від Львівщини. Власне, у 2015-ому були законодавчі зміни для агровиробників.
Жителі області люблять землю і працювати на ній. Є бажання – буде добрий результат
– Ви слушно сказали про роботящих людей. Однак уже роками працьовиті жителі області їдуть до Польщі на збір ягід і яблук. Коли такі плантації будуть і на Львівщині, аби люди не їхали за кордон у пошуках кращих заробітків? 
– Львівщина у 2016-ому реалізовуватиме амбітний проект, який має хороші перспективи, – “500 успішних сімейних господарств”. Наше завдання – залучити жителів краю до вирощування високорентабельних культур. Усі звикли садити картоплю… Врожай хороший – ціна низька. Врожай поганий – ще гірше… Будемо вирощувати моркву і малину. У Європі вирощують ту чи іншу продукцію і чітко знають, хто саме її згодом купить. Аналогічне плануємо і на Львівщині. При цім акцентую: тут потрібна інвестиція на старті.
– Чи готове населення до того, що треба й фінансово вкластись у справу?
– Готове. Задум не був би успішним, якби не було партнерів із різних сторін для реалізації проекту, за що їм дякуємо. Цей проект є ініціативою департаменту агропромислового розвитку області, і ми впроваджуємо його як куратори. Нас підтримує Міністерство аграрної політики України. Партнерами проекту є кредитні спілки.
Те, що наші люди навчилися за кордоном працювати з новими технологіями, – хороший досвід, який тепер можна втілювати в життя і на Львівщині. Реалізація проекту “500 успішних сімейних господарств” – це зайнятість людей та розвиток сіл. 

Пілотними обрали чотири райони: Кам’янка-Бузький, Жовківський, Золочівський і Перемишлянський. Малину і моркву сімейні господарства вирощуватимуть на власних паях, збуватимуть замовникові й отримуватимуть від цього прибуток. Партнери проекту – компанія “Яблуневий дар” у Городку (переробник плодово-овочевої продукції і виробник концентратів соку) та ринок “Шувар” у Львові.
Зокрема, на ринку Європи є дуже цікавий концентрат з малини. Тому в переробника є потреба в сировині, яку й вирощуватимуть особисті селянські господарства. До проекту в перший рік плануємо задіяти 200 га площ: 140 га під малину і 60 га під моркву. У рамках проекту у 2016-ому отримаємо перший урожай сортової моркви, а у 2017-ому – перший урожай малини. 
– Проект дійсно цікавий і амбітний, адже це зелене світло для сіл і їх розвитку. Скажіть, будь ласка, а як безпосередньо люди в селах його сприйняли? Чи є довіра?
– Тішить те, як активно громади цікавляться проектом. Сьогодні у громадах проводимо зустрічі, спілкуємося. Люди активні, їм це цікаво. Розповідаємо громадам про фінансову підтримку з обласного бюджету, допомогу від інвесторів, а також про те, що всіх охочих безкоштовно навчатимуть, як краще обробляти землю, які саджанці використовувати. Інформуємо, що учасників проекту забезпечать посадковим матеріалом.
Ще Митрополит Андрей Шептицький розвивав у Галичині кооперацію, тож маємо повернутися до її класичного розуміння
Я живу цим проектом і вболіваю, аби все вдалося. Звісно, найголовніше, аби люди повірили! Вони мають зорганізуватись у кооперативи. Ми, влада, повинні чітко і зрозуміло розповісти, що кооперація – це добре. Ще Митрополит Андрей Шептицький розвивав у Галичині кооперацію, тож маємо повернутися до її класичного розуміння. 
На сусідній Тернопільщині в одному зі сіл вирощують полуницю для компанії-виробника йогуртів: люди зорганізувалися в кооператив. Особисто була в цьому селі. Його жителі тішаться, що село розвинулося, є робота, а це – добробут сімей. Ніхто вже на заробітки не їде, бо працюють удома, родина поруч.

– Під ще один проект – “Розвиток молочної кооперації” – обрали Турківщину. Чому саме цей гірський район?
– У Турківському районі є найбільше поголів’я корів в області – 14 тисяч. Тут є 407 дрібних господарств, у кожному з яких утримують щонайменше чотирьох тварин. Гірське молоко – одне з найкращих за якістю. Проблема у його збуті і переробці. Проектом хочемо підтримати район. Його результатом стане відкриття двох міні-переробних підприємств у районі з виробництва сиру, 25 заготівельних пунктів потужністю близько 700 кг на добу та створення нових робочих місць. Попит на сир в області великий. Мова і про бринзу, і про тверді різновиди. Спілкуватимемося з громадами, розповідатимемо детальніше про проект.
– Чи є фермерам і господарствам де збувати свою продукцію, зокрема на Львівщині?
– Попит на продукцію, яку вирощують у Львівській області, є. Питання щодо каналів збуту. Більш підприємливі фермери, які уникають посередників, знаходять собі місця для реалізації продукції. Хтось успішно працює з державними установами, хтось – із курортним Трускавцем, тож забезпечує санаторії овочами та фруктами, хтось – із ринком “Шувар”. 
Потрібно спрощувати доступ дрібних виробників до споживача продукції. Споживач у Львові ще достеменно не знає, якими якісними продуктами його може годувати дрібний виробник. Ми майже за всіма напрямами можемо пишатися якісною місцевою продукцією! 
Те, що наші люди навчилися за кордоном працювати з новими технологіями, – хороший досвід, який тепер можна втілювати і на Львівщині
Питання в тому, чи може продукція дрібного виробника потрапити на полиці того чи іншого супермаркету. Звісно, легше більшим господарствам. Скажімо, у Перемишлянському районі одне з агропідприємств вирощує дуже якісну капусту. Воно – постачальник продукції в супермаркети України, і це тішить. Вирощують різні сорти, зокрема броколі. У них є своя база зберігання, і роблять це якісно.
На Львівщині також вирощують зелень, але наразі в невеликих обсягах. Потрібні кооперативи, де б люди могли збувати свою продукцію. В області є тепличні господарства, які вирощують помідори та огірки, зокрема на Сокальщині. Пишаємося, що вперше їхня продукція пішла на експорт – до споживачів Польщі.
– Львівщина, зі слів експертів, має великий потенціал для розвитку садівництва, зокрема, сприятливі умови для вирощування плодово-ягідних культур, і унікальні ґрунти. Але область лише на 50% забезпечує себе ними. Решту везуть із інших областей України або з-за кордону… Як відродити садівництво на Львівщині? Чим зацікавити інвесторів і як зробити смачний продукт конкурентним?
– Саме завдяки інвесторам садівництво в області має перспективи. Це цікавий бізнес, хоча і потребує чималих вкладень. Лише на державній чи обласній підтримках цей напрям буде складно розвинути. Тут потрібні інвестиції, передусім українські.
Наприклад, на Яворівщині фермер Ярослав Прийма скористався і навчанням, і підтримкою данського проекту. Тепер у нього гарні сади, він успішно розвивається. Акцент був на польський досвід і технології сусідньої країни. Там не шкодують грошей на мінеральні добрива і засоби захисту, а фермер має де збувати свою продукцію. Це важливо. 
А ось у Мостиському районі фермер Михайло Кубара вирощує дуже смачні нектарини та отримує хороший результат. Це, до речі, успішний адвокат, який зайнявся агробізнесом і працює з задоволенням!
_
– Ті люди, які хочуть працювати і мають ідеї та бажання розвиватися, будуть прикладом для інших в області?
– Так, це один із факторів. Успішна, сподіваюся, реалізація проектів “500 успішних сімейних господарств” і “Розвиток молочної кооперації” також буде прикладом для інших, що можна братися за справу, що буде хороший і якісний результат, зокрема фінансовий. Люди повірять, коли в сусідів, себто в інших районах, вдасться. 
Позитивний приклад дасть поштовх. Ми будимо віру людей. Це потрібно робити крок за кроком, не зупинятися. Цікаво спілкуватися з людьми в селах, повертати їм віру, що вони зможуть змінити своє життя, своє село. Люди нам вірять: з одного боку, це приємно, з іншого – дуже відповідально. 
Серед учасників проекту “500 успішних сімейних господарств” вже є і демобілізовані військові, які повернулися з АТО, зокрема, у Великоглібовицькій сільській раді Перемишлянського району. Є пан Микола з Пустомитівського району – молодий багатодітний батько, який, Богу дякувати, живий і здоровий повернувся додому зі сходу і тепер займатиметься сільським господарством (вирощуватиме малину). Йому це дійсно цікаво!
Певна: у Львівщини все вдасться. Нехай поступово, адже маємо працелюбних, ініціативних і креативних людей. Жителі області люблять землю і працювати на ній. Є бажання – буде добрий результат. Я і колектив обласного департаменту агропромислового розвитку віримо в це! 
Варто наголосити, що згадані райони – пілотні, а проект не обмежиться лише ними. Активними мають бути і самі громади в інших районах. Скажімо, сьогодні ініціативними є громади на Бродівщині та Жидачівщині, які згуртувалися і хочуть працювати на результат.
Розмовляла Ірина Цицак

До теми:

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.0256 / 4.2MB / SQL:{query_count}