Потрібні дороги, а не танкодроми!

“Пошта” довідалась, які автошляхи Львівщини відремонтують у 2016-ому та чому до сіл можуть перестати їздити маршрутки

фото: ukravtodor.gov.ua
Впродовж багатьох років дороги Львівської області набували поганої слави. Водії, звиклі до наших шляхів, зціпивши зуби, ремонтували свої авта, сподіваючись, що скоро все зміниться. Мешканці сіл і містечок не раз виходили з пікетами, бо, бувало, рейсові автобуси переставали курсувати через бездоріжжя. Дороги так-сяк латали, та масштабних капітальних ремонтів в області віддавна не було. 
Досягненням став минулий рік. У 2015-ому в області вдалось відремонтувати чимало магістральних шляхів. З різних програм залучили значно більше коштів, аніж було передбачено держбюджетом. Та на фоні тотального бездоріжжя це мізер, зазначають водії.  
Система народного контролю “Слово і Діло” проаналізувала стан доріг у регіонах України за останні місяці 2015 року. Так, на першому місці опинилася Одеська область, в якій більше половини доріг є в поганому стані. На другому місці – Івано-Франківська область, в якій майже половина доріг у  критичному стані. Далі в рейтингу найгірших доріг виявилася Львівщина. У Львівській області 45,82% доріг розбиті!
16 лютого на сесії депутати Львівської облради мали б прийняти програму, в якій буде перелік доріг, або буде виписаний механізм, як ці переліки формувати
Чому шляхи області у катастрофічному стані? Головною з причин водії вважають “дорожні” зловживання та корупцію. Торік начальника Служби автодоріг області звільнили за поданням очільника Львівщини Олега Синютки. Та чи достатньо цього, чи вдається пильнувати, аби хтось ненароком чогось не поцупив. А таке часом буває, як Олег Синютка розповідав “Пошті”, що не одного такого недобросовісного вже впіймали…
Не лише через зловживання шляхи області у поганому стані. Мережа доріг Львівщини становить майже 8 400 км, це більша, ніж у сусідніх областях. А їх необхідно утримувати. Приблизно 2000 км доріг – це дороги державного значення, фінансують їх із держбюджету, кошти виділяють мізерні. 

фото: прес-служба ЛОДА
Цього року на ремонти доріг у бюджеті області передбачено 280 млн грн – фахівці кажуть, що це мало. Торік на ремонт доріг із обласного бюджету, з митних платежів та інших програм і проектів вдалось залучити майже мільярд гривень. Олег Синютка зазначив, що для того, аби добре зробити дороги в області, нам треба майже 25 мільярдів гривень. 
“Я двадцять років працюю водієм. Їжджу здебільшого по Львівській області. Не раз задумувався над тим, чому у нас такі погані шляхи. А які вони мають бути… Будували їх ще минулого століття у 50-60 роках. Хіба їх ремонтували капітально з того часу? На сьогоднішні навантаження, на такий транспортний потік, а він усе збільшується, вони не розраховані. А Львівщина є прикордонною територією, тому навантаження все більші й більші”, – розповідає “Пошті” водій Тарас.

Бездоріжжя та його наслідки

Обласні перевізники, чий транспорт щодня курсує автошляхами області зазначають, що проблемних напрямків в області і справді вистачає – практично кожен район може “похвалитись” розбитими автошляхами. 
“На Львівщині у Яворівському районів проблемними є напрямки Яворів – Нагачів – Грушів, а також до смт Шкло, до сіл Коханівка, Старичі, Оселі. У Мостиському районі – це Мокряни – Зав’язанці, Крукеничі – Зав’язанці – Княгиничі – Мишковичі – Струневичі. У Старосамбірському районі – Страшевичі – Мшанець – Нижанковичі. У Сокальському районі – Великі Мости – Бутини – Хлівчани. У Бузькому районі проблемними є автошляхи з Лопатина до Бродів. Це  ті дороги, через які ми постійно пишемо звернення до дорожніх служб, до райадміністрацій. У напрямку Страшевичі – Нижанковичі як із радянський часів не було нормальної дороги, так і зараз нема. Якщо загалом, то по селах і між селами області переважно взагалі немає доріг. Хоча торік поремонтували стратегічну дорогу Львів –Кам’янка-Бузька – Радехів. Також у 2015-ому привели до ладу дорогу на Івано-Франківськ через Бібрку”, – зазначив “Пошті” директор ТзОВ “Львівське АТП-14631” Андрій Дума.

фото: служба автомобільних доріг у Львівській області
З його слів, через погані дороги обласні автобуси весь час відстають від розкладу руху.
“Звичайно, стан доріг впливає на ремонт транспортних засобів. Часто виходить із ладу ходова частина, ресори і все інше. Як результат, пізніше маємо невиконання рейсів, що впливає на регулярність перевезень. До слова, на рейсі Великосілки – Деревляни – Кам’янка-Бузька автобус мав би робити чотири рейси за день, але він не встигає по графіку і мусить весь час “летіти”, аби доїжджати вчасно”, – зазначив Андрій Дума.Подекуди дороги настільки погані, що “приходиться навіть відміняти рейси”.
280 млн грн – це дуже мало. У бюджеті області на дороги потрібно було б мільярдів чотири – п’ять
“До прикладу, на Радехів ну дуже погана дорога. Там лише напрямок залишився, а от дороги давно нема… Люди за останні роки виходили і на пікети, і писали різноманітні звернення. Торік цей напрямок нарешті почали ремонтувати. А от сполученням Червоноград – Броди ми взагалі не їздимо через погану дорогу, хоч і виграли тендер. Погана дорога і на Рава-Руську від Червонограда. До деяких сіл водії заледве встигають за графіком, змушені навіть машини з рейсу знімати. На Белзькому напрямку поки що не зменшуємо кількість рейсів, бо ще маємо надію, що цього року там підлатають ями і можна буде хоч якось проїхати. Якщо ж ні, то за сезон дорога буде схожою на ту, що  на Броди – буде розбита вщент”, – зазначив “Пошті” директор ТзДВ “Червоноградське АТП 14628” Петро Клюс. 
Він каже, що через тотальне бездоріжжя доводиться весь час ремонтувати  маршрутки.
“Якщо, до прикладу, впустимо автобус на Броди, то ми не лише не заробимо на зарплатню працівникам АТП, а й навіть не зможемо оплатити ремонт. На ресори не вистачить грошей! Ми стільки там автобусів переламали, що не дорахуєшся. І пази варили, а результату нема, бо дорога й надалі погана. Працювати взагалі не можливо”, – зазначив Петро Клюс. 
Села, що багатші, ремонтують шляхи за свій кошт
Через те що дороги області розбиті страждають у першу чергу жителі краю, а найбільше люди, що мешкають у селах, та містечках, бо магістралі ще як не як латають, а от на “дрібніші” шляхи постійно бракує грошей. 
“Відповідно до постанови Кабінету Міністрів Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту від 18.02.1997 р. №176 пере­візник має право обмежу­вати або припиняти  перевезення у разі виникнення загрози життю і здоров’ю пасажирів. Тому автобуси можуть просто перестати їздити до сіл, бо дороги дуже погані”, – зазначив “Пошті” Андрій Дума. 

Магістральні передусім

Голова Львівської облради Олександр Ганущин, розповів “Пошті”, що над переліком доріг, які заплановано відремонтувати цього року ще працюють, та переваги надаватимуть магістральним шляхам. 
“Торік в області був прорив по двох напрямках. Вдалось відремонтувати дорогу Львів – Бібрка у напрямку Рогатина і дорогу Львів – Радехів. Цього року треба ремонтувати дорогу Червоноград – Радехів – Броди на Тернопіль і обов’язково Львів – Тернопіль, а також і дорогу Львів – Самбір – Ужгород. Тими дорогами їздить дуже багато автотранспорту. Та, певен, що й окрім цих шляхів, вдасться відремонтувати ще багато, – каже “Пошті” Олександр Ганущин. – Є дороги загального користування державного значення, а також комунальні дороги – це вулички в селищах і містечках. Ті села, що багатші, ремонтують шляхи за свій кошт. Ресурсів, які маємо на державному на обласному рівні не так багато, щоб дійти до тих доріг. Дай Боже нам дійти до магістральних. На все потрібні гроші, а їх в державі в таких об’ємах і обсягах нема”.

фото: прес-служба ЛОДА
Як писала “Пошта”, задля більш пильного конт­ролю за коштами бюджету області, голова фракції “Об’єднання “Самопоміч” Інна Свистун запропонувала передбачити постатейний перелік заходів, програм та об’єктів, які фінансуються з обласного бюджету. Однак депутати не підтримали такої пропозиції.
Олександр Ганущин пояснив, чому таке голосування не буде ефективним, щодо ремонту доріг.      
“Для мене це третє скликання у раді. За цей час реалізовувалось і постатейне голосування, яке пропонує пані Інна, але тоді ми перелік затверджували аж у вересні! І була практика, коли приймалась програма, а пізніше пропозиції ЛОДА погоджувались на комісії. Ця практика була ефективніша. Я за ефективність”, – зазначив Олександр Ганущин.
Через погані дороги обласні автобуси весь час відстають від розкладу руху
Також він додав, що уже 16 лютого на сесії депутати Львівської облради мали б прийняти програму, в якій буде перелік доріг, або буде виписаний механізм, як ці переліки формувати, та назагал коштів в обласному бюджеті для ремонту доріг передбачено дуже мало. 
“280 млн грн – це дуже мало. В бюджеті області на дороги потрібно було б мільярдів чотири – п’ять, тоді можна було б говорити про нормальне утримання доріг. Ми повинні ставати багатшою державою в економічному сенсі, тоді в нас з’являться гроші в бюджетах”, – резюмував Олександр Ганущин.

Якість гарантують!

Як раніше зазначала “Пошті” заступник голови Львівської ОДА Ірина Гримак, будь-які ремонти доріг в області проводять сумлінно, тож прослужать вони стовідсотково довше гарантійного терміну. 
“Гарантію на дороги дають від трьох до п’яти років залежно від виду ремонтів. Капітальний ремонт передбачає повне вибирання так званого корита. Ми поки що таких робіт не проводимо, бо це дорого і займає багато часу. Наразі робимо суцільне асфальтування. Такий ремонт виглядає як капітальний, хоча це лише поточний ремонт, тобто перестелення дорожнього покриття. На це дають три роки гарантії. Але всі підрядники до ремонтів підходять сумлінно, тому автошляхи служитимуть добре! Тим паче, що ми цей процес контролюємо!” – зазначає вона. 
Неабияким досягненням чиновниця вважає те, що віднедавна дороги області можна фінансувати з будь-яких бюджетів. 
“Із депутатами добилися того, аби будь-яку дорогу області можна було фінансувати будь-яким бюджетом. Маємо з того перші результати – відремонтована дорога Краковець – Шегині. Село Краковець виділило п’ять мільйонів гривень, ми виділили ще півтора, тож спільними зусиллями привели до ладу цей шмат дороги”, – радіє Ірина Гримак.


Порушив технологію – шукай роботу!

У структурі ДП “Львівський облавтодор” через недбалість у роботі звільнили трьох посадовців, інформує прес-служба ЛОДА. За “неякісну ліквідацію аварійної ямковості на дорогах” своїх посад позбулись начальник, механік та майстер Пустомитівського дорожньо-ремонтного управління. 
Окрім цього, керівник Пустомитівської дорожньо-експлуатаційної дільниці також отримав догану. Йдеться про ямковий ремонт у населеному пункті Наварія на ділянці дороги Львів – Пустомити – Меденичі, який дорожники здійснювали із недотриманням технології. 
За результатами перевірки інженер Служби автомобільних доріг у Львівській області виявив факти грубого порушення технології укладення асфальтобетонної суміші під час ямкового ремонту у Наварії. 
Відтак начальник Служби автодоріг доручив директорові ДП “Львівський облавтодор” розглянути доцільність перебування на займаній посаді працівників структурних підрозділів даного підприємства.

Дороги – все ще слабка сторона Львівщини

Олег Синютка, очільник Львівської області, – про дорожні перспективи краю та  факти зловживань серед підрядників

 
 фото: Ігор Сенкальський
– Олегу Михайловичу, торік у січні в інтерв’ю “Пошті” ви зазначали, що слабкою стороною Львівщини є дороги. Чи щось змінилось відтоді?
– Незважаючи на той обсяг робіт, який  виконали торік, вирішення проблеми ремонту доріг залишається на низькому рівні. Тому, ми будемо старатись виправляти це і в 2016-ому.
– Скажіть, будь-ласка, чи задоволені ви якістю ремонтів доріг, які вдалось провести торік?
– Є дороги, які зроблені дуже добре і будуть служити впродовж багатьох років – до прикладу, як дорога на Радехів чи дорога Сколе – Славське. Є дороги, на яких “постелили” один шар асфальту і вони теж служитимуть iз десяток років, але тут є загроза утворення вибоїн. Також на деяких шляхах наразі просто залатали ями – це тимчасовий ремонт, який проводять лише для того, аби ці дороги були проїзними. 
– Назвіть, будь ласка, трійку найбільш ганебних доріг Львівщини.
– На першому місці – дорога Червоноград – Радехів – Броди, на другому – перевал Турка – Старий Самбір – Самбір, a на третє місце претендує і дорога на Перемишляни, і дорога Бориня – Мохнате, і ще низка доріг. 
– Олегу Михайловичу, чи були зафіксовані факти зловживань під час ремонтів доріг? 
– Під час ремонту дороги на Червоноград люди впіймали підрядників на зловживанні. Тоді були порушені  кримінальні справи стосовно крадіжок щебеню. Винних притягнули до відповідальності. Надалі правоохоронці перевірятимуть повністю всі дороги. Підрядники попереджені про це і у випадку виявлення будь-яких зловживань – винні будуть покарані. Водночас, у 2015-ому тендери на ремонти доріг проводились набагато прозоріше.
– Прошу сказати, які автошляхи області вдасться відремонтувати вже цього року?
– Будемо ремонтувати напрямки Червоноград – Радехів, Львів – Самбір –Ужгород, Бориня – Мохнате, Сокаль – Червоноград. Також будемо робити дорогу від Курович на Рогатин через Перемишляни. У 2016-ому плануємо привести до пуття автосполучення Миколаїв – Комарно – Городок тощо.
– Депутати Львівської облради від “Самопомочі” запропонували передбачити постатейний перелік заходів, програм та об’єктів, які фінансуються з обласного бюджету, в тому числі, і доріг. Що думаєте стосовно цього?
– Я вважаю, що це дуже правильно, коли в обласному бюджеті визначати пріоритети і, відповідно,  під час прийняття чітко розуміти, які пріоритети будуть реалізовані. Вже тоді з урахуванням думки громад чітко визначити пооб’єктний розподіл. Однак депутати не підтримали такої пропозиції. Думаю, що в облраді зібрались настільки розумні і виважені депутати, що обов’язково знайдемо спільне рішення на користь громади.
Розмовляла
Олена Петришин
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4148 / 4.14MB / SQL:{query_count}