“Перепрошую, а що ви забули в моїй скриньці?”

“Пошта” довідалася, чи безпечно залишати речі у камерах схову супермаркетів, хто відповідає за їх збереження і куди звертатись, якщо ви стали жертвою злодія

Усі, що ходять на закупи в супермаркети, добре знають: іти в торговий зал зі своїми речами заборонено. Охорона зазвичай змушує покупців залишати всі пакети чи габаритні сумки у спеціальних камерах схову. І більшість так робить… Декого ж збиває з пантелику не вельми обнадійливий надпис на скриньках: “Адміністрація магазину не несе відповідальності за збереження речей”. А хто ж тоді повинен за це відповідати?! Тим паче що камери схову і справді часто стають об’єктами збагачень крадіїв. 
І як бути, якщо вам щось конче потрібно придбати в супермаркеті, але водночас ви маєте зі собою недешевий товар, куплений, наприклад, раніше в іншій крамниці? У скриньках його залишати небезпечно, у магазин вас із пакунками не впустять, а якщо і зроблять це, то пізніше можуть звинуватити у крадіжці… Доведеться ще шукати правди на записах камер відеоспостереження! Та й сором  який, коли у ваших пакунках нишпоритиме охорона! “Ліпше залишити  товар у скриньці”, –  думає більшість. Щоправда, доти, доки на них не наживеться злодій…
“Зайшла по продукти в один із супермаркетів Львова. Речі, що мала при собі (дві пачки кави і лампочку), поклала у скриньку, зачинила її, вийняла ключик і пішла в зал. Не було мене щонайбільше хвилин 20. Підходжу до скриньки, вставляю ключ, а позаду молода дівчина мені каже: “Перепрошую, а що ви забули в моїй скриньці? Там мої речі!” І тут ми оторопіли. Виявилося, що і в нас, і у  цієї дівчини два однакові ключі (з однаковим номером). Пішли до адміністрації, показуємо два ключі. У відповідь чуємо: “Адміністрація не несе відповідальності за речі, що ви залишаєте у скриньках”. Щоправда, переглянули записи камери. Там чітко видно, як ми кладемо речі, зачиняємо дверцята, а за півхвилини до скриньки  підходить юнак у кепці, відкриває її, згрібає усе наше в пакет. За ним підходить та  дівчина, кладе у скриньку вже своє майно. От і все! Неприємно… Якщо не несете відповідальності за речі, то поставте пакувальну машинку, як це практикують інколи в супермаркетах! Люди, будьте уважними! Залишайте у скриньках лише ті речі, з якими готові будете попрощатися”, – поділилася своєю прикрою історією у соцмережі Facebook у спільноті ГО “Варта-1” львів’янка. 

Полювання на великі пакунки

Випадки крадіжок зі скриньок непоодинокі.  Хит­рі злодії знаходять найрізноманітніші способи, аби їх відчинити і привласнити чуже майно. 
“Був випадок, коли біля скриньок крутився молодий чоловік. Він  нібито розмовляв по мобільному. До речі, говорив так голосно, що всі навколо, мабуть, почули: він успішний підприємець, йому хтось заборгував кругленьку суму, і довелося телефонувати до боржника.  З вигляду молодик  був акуратно одягненим і навіть у руках крутив ключі з брелоком (здавалося, що від авта). До мене в той час підійшов інший чоловік запитати, де туалет, і я відволікся. У цей же час “підприємець” виламував замки у скриньках, в одній із яких був дорогий одяг”, – розповів “Пошті” охоронець  одного з супермаркетів Львова. 
Із його слів, такі випадки часті. Завбачливі покупці навіть перестали класти  речі у скриньки, а якщо і роблять це, то просять охоронця зай­вий раз наглянути за ними. 
Хитрі злодії знаходять найрізноманітніші способи відчинити скриньку, аби привласнити чужі речі
“Я не можу стояти лише біля однієї скриньки. Мушу ходити периметром мережі, адже це моя робота. Часто покупці перед закупами підходять до нас, кажуть, що мають такий-то товар у сумці, і ми спокійно їх пропускаємо до зали. Зазвичай крадії стежать за тими покупцями, які кладуть до скриньок великі пакунки”, – зазначив охоронець. 
Дехто з покупців узагалі не довіряє скринькам, тому йде в торговий зал  зі всім, що має. 
“Давно нічого не залишаю у скриньках. Чи з наплічником, чи з  клатчем іду вперед, навіть не задумуюсь. І вам раджу так робити! Бо в нас така держава, де ніхто ніколи ні за що не несе відповідальності”, – зазначив у Facebook користувач Andriy Miz. 
“Я тільки продукти залишала, куплені в іншому магазині. Бачу, тепер і цього робити не варто... Кілька років тому зайшла в один із львівських супермаркетів  з наплічником, у якому був ноутбук і документи. Охоронець попросив мене його залишити, на що я відповіла, що в мене там цінні речі, а якщо він хоче, то може походити магазином зі мною, аби я нічого у свій наплічник не поклала. Охоронець був із гумором, посміявся зі мною та впустив мене всередину”, – розповіла у Facebook-спільноті ГО “Варта-1” користувач Oksana Bilenko-Husak. 

Крадуть і зі скриньок, і з полиць магазинів…

Власники торговельних мереж Львівщини знають про крадіжки зі скриньок, але… “не можуть цьому зарадити”.
“Справді, такі випадки стаються часто. Вранці приходять, крадуть ключик, пізніше наші працівники докладають запасний, а далі  крадії вичікують, поки хтось із покупців покладе щось вартісне у скриньку. Зараз уже працівникам заборонено докладати запасний ключик – треба одразу змінювати замочки. Є багато різних схем, за якими працюють злодії. Охорона, якщо є змога, наглядає за цим, але простежити за кожним відвідувачем важко”, – зазначив “Пошті” керівник однієї з торговельних мереж Львівщини.
Зі слів співрозмовника, супермаркет співпрацює з поліцією, якщо “почистили” камери збереження речей. 
“Якщо у вас щось поцупили зі скриньки, то одразу потрібно звертатись у поліцію, адже це крадіжка. Жоден супермаркет не несе відповідальності за залишені речі. Від себе можемо лише надати поліції записи з камер відеоспостереження. Далі правоохоронці розслідуватимуть цю справу”, – зазначив керівник однієї з торговельних мереж Львівщини.
Із його слів, за кордоном таких крадіжок у супермаркетах значно менше. Там люди спокійно кладуть речі у скриньки і йдуть по продукти. 
“У Європі культура інша і бідності менше, а в нас крадуть і зі скриньок, і з полиць магазинів. Щодня охорона затримує злодіїв, які хочуть щось винести із крамниці задарма”, – зазначив бізнесмен.

Не несуть відповідальності? Брешуть!

Як раніше розповідав “Пошті” адвокат Олег Мицик, адміністрація торговельних мереж таки несе відповідальність за товар у скриньках. 
“Законом України “Про захист прав споживачів” і “Порядком здійснення торговельної діяльності й правил торговельного обслуговування населення”, затвердженими постановою Кабміну №833 від 15.06.2006 року, не передбачений обов’язок покупців здавати свої речі в камери зберігання супермаркетів для реалізації права на здійснення покупок. Адміністрація бере на себе зо­бо­в’язання про збе­реження зданих по­купцями речей! Це підтверджується видачею покупцеві номерного жетона, іншого знака, що засвідчує прийняття речі на зберігання (відповідно до статті 937 Цивільного кодексу України). Якщо зберігання здійснюється безоплатно, зберігач зобов’язаний піклуватися про річ як про власну. Крім того, статтями 950 і 951 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність зберігача в разі втрати або пошкодження речі”, – зазначав Олег Мицик. 
Із його слів, за втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах. 
Якщо ви не впевнені у тому, що ваше майно  зберігатиметься належним чином,  маєте право відмовитися від його зберігання у камерах схову супермаркету
“Професійний зберігач відповідає за втрату (нестачу) або пошкодження речі, якщо не доведе, що це сталося внаслідок: непереборної сили, таких особливостей речі, про які зберігач, приймаючи її на зберігання, не знав і не міг знати, умислу чи грубої необережності поклажодавця. Зберігач несе відповідальність за втрату (нестачу) або пошкодження речі після закінчення строку зберігання лише за наявності його умислу або грубої необережності”, – зазначив адвокат. 
Співрозмовник також наголосив, що збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем у разі втрати (нестачі) речі в розмірі її вартості, а в разі пошкодження речі – в розмірі суми, на яку знизилася вартість речі.
“Якщо ви не впевнені у тому, що ваші речі зберігатимуться належним чином, то маєте право відмовитися від їх зберігання у камерах схову супермаркету. У будь-якому разі ви не зобов’язані здавати свої сумки незалежно від їх розмірів і вмісту, а працівник охорони не має права оглядати їх ані на вході, ані на виході або ж забороняти вам зайти на територію магазину. Законодавчою підставою цього є стаття 627 ЦК України, в якій ідеться про свободу договору, що в цій ситуації  означає свободу споживача відмовитися від договору зберігання”, – зазначав Олег Мицик. 
Перед тим, як зайти до торговельної мережі з раніше придбаними речами, краще добре подумайте і докупіть потрібне в невеличкій крамниці.  Бо найкращий варіант, певно, – йти до супермаркету лише з гаманцем. 
Дмитро Гудима, адвокат, доцент юридичного факультету ЛНУ ім. І. Франка:
– На жаль, коли люди бачать скриньки, ящики, полички тощо, думають, що туди обов’язково потрібно щось поставити, а наявність навіть найпростішого ключа чомусь видається гарантією безпеки. Можливо, так і має бути, але не в кожному магазині. Чому? Здебільшого крамниці не надають послуг зі зберігання речей. Про це, як правило, зазначено у застереженні про відсутність відповідальності адміністрації за залишене у скриньках майно. Тож класти до них речі – майже те ж, що залишати їх при вході в магазин, який офіційно повідомляє, що не бере на себе обов’язку зберігати залишене майно. Лише наявність камери схову у крамниці може однозначно розцінюватися як пропозиція споживачеві укласти договір зберігання його речей. Наявність самих скриньок (особливо з огляду на застереження адміністрації про відсутність відповідальності за залишене майно) як таку пропозицію навряд чи можна розглядати. Надаючи змогу залишити речі у скриньках, магазин дбає виключно про свої інтереси, полегшуючи умови контролю покупців. Частина їх може бути недобросовісними і йтиме в торговий зал із сумками для того, щоби покласти собі товар, який не збираються оплачувати. Інша ж довірливо залишатиме речі перед входом до такого залу, чим спрощуватиме роботу охорони. Натомість у довірливих виникає ризик викрадення речей, який нічим не застрахований, крім як записами відеокамер, за якими не завжди можна буде навіть побачити, хто і що кладе у скриньки та витягує з них. Я ніколи не залишаю особистого майна у скриньках магазинів, крім випадків, коли в руках є щось не вельми потрібне, з чим не хочеться ходити залом для покупців і що не шкода втратити. Тому й радити споживачам “позбуватися” речей при вході у торговий зал не буду. Навпаки – магазин має багато засобів забезпечення безпеки власних інтересів. Крім згаданих відеокамер, це і спеціальні пристрої контролю виносу товару, і охоронці біля кас. Допомагати магазину, піддаючи себе ризику матеріальних втрат, не бачу сенсу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6594 / 4.19MB / SQL:{query_count}