Страх переатестації

Наступними у черзі після Києва “іспити” складатимуть стражі порядку Львова і Хмельницького. “Пошта” довідалась, чи готові до переатестації місцеві поліцейські та чи страйкуватимуть, якщо не пройдуть її

Так склалося, що про міліцію, на жаль, суспільство роками геть зле відгукувалося. Ще б пак, не було довіри громадян до людей у формі. У когось стражі порядку вимагали грошей за непорушення чи закриття кримінальної справи, когось били чи катували у райвідділі, інші – хамили і грубіянили. Це рано чи пізно мало стати історією! 
Нарешті цього літа на вулиці Львова вийшла нова патрульна поліція, яка, що не кажіть, змінила думку про правоохоронців, довела, що і поліцейські вміють бути людьми, маючи певні повноваження. Їм наразі довіряють. Хтось, бува, і кпинить, мовляв, вони вже і жителів міста на руках з водного полону рятували, і породіль везли до пологового, і кішок з дерев знімали… Створення поліції було лише першим етапом складної і тривалої реформи всіх правоохоронних органів. Другий етап – реформування безпосередньо міліції.
Як писала “Пошта”, 7 листопада набуває чинності Закон України “Про Національну поліцію”. Отож міліції в Україні нема – на її місце прийшла Національна поліція. 
Невдоволення реформую очікували від її початку, адже жодна реформа поліції не обходилася без спротиву системи
Звісно, реформи не бувають безболісними. Переатестацію, найімовірніше, не пройдуть 30% нинішніх правоохоронців, про що заявив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook. Першими переатестацію проходять столичні стражі порядку. “Іспит” пройдуть, певно, не всі. Відтак незадоволених станом справ буде чимало. Вони вже є.
У неділю, 13 грудня, біля будівлі МВС України у Києві вийшли на протест правоохоронці, які не склали тестів і не пройшли переатестації до лав нової столичної поліції. Мітинг проходив мирно, участь у ньому взяли кілька сотень осіб. Протестувальники запевняли, що їх навіть не допустили до участі в переатестації, що її проводили нібито незаконно і що вона “не дає їм змоги вийти на пенсію”. 
Після Києва атестуватимуть львівських і хмельницьких правоохоронців. Звісно, будуть такі, що не складуть тестів і не пройдуть співбесіди. 

Мітинг реформі не завадить, а навпаки пришвидшить її

Глава МВС Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook заявив, що не збирається відступати від реформування правоохоронних органів. 
 “Ніякий мітинг міліціо­нерів, які не склали тестів та не пройшли атестації, не змінить моєї рішучості: у новій поліції не буде некомпетентних і брудних ментів. Будуть тільки “копи”, які користуються довірою людей. Це принципово. Розворушили вулик... Руйнується уклад життя? Великі і малі “годівниці”? Для вас, учорашні, так і буде! Хочете поваги від людей і гідних зар­п­лат? Тоді прийміть нову ідеологію поліції! Мітинг “протесту” проти реформи міліції організували ті, чиї брудні схеми ми руйнуємо реформою та кадровими змінами. Я навіть радий, що це сталося. Будемо діяти ще швидше і рішучіше”, – попереджає Арсен Аваков.
До слова, 11 грудня міністр зазначив, що “реформа держслужби – це реформа зарплатні”. “Не треба говорити про “міфічну корупцію”, бо низька заробітна платня державних службовців і є корупцією... Скажімо правду, зменшмо кількість людей і даймо їм справжню зарплатню!” – наголосив він. Також глава МВС нагадав, що мінімальна заробітна платня поліцейських закладається в розмірі 6,1 тисячі грн. Водночас глава Національної поліції отримуватиме 98 тисяч грн, оскільки “шеф поліції у своїй діяльності повинен бути абсолютно незалежним”.

фото: Facebook/Ольга Білик
Очільник Національної поліції Хатія Деканоїдзе вважає, що протест колишніх міліціонерів свідчить: керівництво МВС – на правильному шляху. Із її слів, невдоволення реформою очікували від її початку, адже жодна реформа поліції не обходилася без спротиву системи. Втім, із її слів, цю “битву” із системою підтримують міністр внутрішніх справ, уряд і Президент. Люди, які вийшли на мітинг, навіть не дочекалися апеляції, адже “точно знали, що не виграють”.
“Скажу більше: ми пишаємося тим, що ці люди вийшли на вулицю. Це значить, що ми все робимо правильно і ми на правильному шляху. Реформа Національної поліції – найбільш очікувана реформа народу України. Єдине, що хочу сказати суспільству: повірте нам! Ми знаємо, що робимо. Повірте нам, тому що ми не хочемо бачити людей, які були у схемах особистого збагачення 20-25 років, у нових лавах Національної поліції”, – наголосила Хатія Деканоїдзе, інформує сайт МВС. 
Протестувальники також нарікали на те, що всіх, хто під час атестації був у декретній відпустці, звільнили. Втім діючі правоохоронці не бачать нічого незаконного в таких діях, мовляв, реформа потребує радикальності. 
“Щодо “декретників”, то всіх звільнили згідно з законом. Деякі мамочки вирішили, що можна ігнорувати вимоги перехідних положень ЗУ і що їх переведуть автоматично... Втім не треба свою безвідповідальність перекладати на відповідальність іншого! Потрібно було виявити бажання вийти на півдня  для того, аби провести всі юридичні процедури. Вже 7 листопада люди повиходили в декрети знову. Про це говорилося й попереджалося безліч разів:  міністром, заступниками, при чому на всіх рівнях!” – зазначив на своїй Facebook-сторінці заступник начальника управління кадрового забезпечення ГУ Національної поліції Львівщини Роман Баховський. 

“Сірим кардиналам” реформа не на руку

Найближчим часом перевірятимуть професійні навички і львівських правоохоронців. Зараз вони готуються – повторюють усе і вся, вчаться нового. Словом, роблять усе, аби пройти переатестаційні випробування, довести свою профпридатність і поповнити лави нової Національної поліції. 
“Зараз посилено готуємося до тестів: повторюємо всю нормативну базу, якою керуємося при виконанні своїх службових обов’язків, усе законодавство перечитуємо. Переймаємося, звісно. Нікому не хочеться втрачати роботу, у всіх є сім’ї. Звичайно, відчувається напруженість, але віримо у свої сили і сподіваємося на краще. Не можна сказати, що боїмося чогось конкретного… Про детектор брехні теж ніхто конкретно не говорить… Це все ще на рівні чуток”, – зазначила “Пошті” працівник Національної поліції області. 
Хабарі і корупція – те, що завжди роз’їдало систему! Тільки повне реформування допоможе це викорінити
“Дати тестувань ще не відомі, але Львів і  Хмельницький наступні. Думаю, на початку січня стартує реєстрація, відтак будуть тести і співбесіда. Певен: у львівських правоохоронців переможе здоровий глузд і вони конструктивно підійдуть до атестації, підготуються, покажуть усі свої плюси та мінуси, зрештою, доведуть, що гідні працювати далі. Звісно, усі хвилюються і насторожені, проте варто фільтрувати інформаційний простір і не бути маріонетками. Розуміємо, що правоохоронна система – це тисячі службовців, які прикривалися “сірими кардиналами”, а ті своєю чергою роками використовували службу у власних інтересах. Зараз вони втрачають усе награбоване і намагаються всіма силами очорнити реформу. На це вестися не треба!” – зазначив “Пошті” заступник начальника управління кадрового забезпечення ГУ Національної поліції Львівщини Роман Баховський. 
На його думку, атестація відсіє щонайменше 10-15% теперішніх правоохоронців, а їх зараз на Львівщині є близько п’яти тисяч. Скільки ж залишиться – невідомо… Усе залежатиме від їхніх професійних навичок і від того, чи вони не бруднили рук корупційними схемами. 
“Люди можуть протестувати, але потім усе одно з’ясується, хто підбурював їх на антидержавні дії – мітинги. Теперішні працівники найбільше бояться стереотипної оцінки – не базованої на професійних чи людських якостях, а чогось на кшталт “працював колись у ДАІ чи в підрозділі боротьби з наркотиками, значить, корупціонер, пропащий”. Сподіваюся, що цього не буде і що комісія індивідуально підходитиме до кожного кандидата”, – зазначив Роман Баховський.
Начальник патрульної поліції Львова Антон Пузиревський також певен: продовжити працювати зможуть усі, хто чесний, справедливий і найголовніше – не корупціонер.
“По-перше, вважаю, що реформа – це правильно. Цілком реально скласти тести – ніхто захмарних вимог не ставить. Хочеться вірити, що і львівські працівники Національної поліції пройдуть випробування. Чи варто очікувати, що в місті Лева будуть схожі мітинги, сказати важко… Втім, окрім реформи, не бачу іншого шляху вирішення проблеми. Розумію, що не всі правоохоронці хочуть тестів і навіть бояться їх. Вочевидь, мають що приховувати. Хабарі і корупція – те, що завжди роз’їдало систему! Тільки повне реформування допоможе це викорінити”, – зазначив “Пошті” Антон Пузиревський. 

Керівник Національної поліції України Хатія Деканоїдзе заявила, що до травня-червня 2016 р. в 29-ти містах України працюватиме патрульна поліція, яка повністю замінить структуру ДАІ. З її слів, у грудні 2015 р. патрульна поліція запрацює ще в п’яти містах України, а з нового року – ще у 19 населених пунктах. До червня 2016 р. патрульна поліція буде діяти в 29 містах України.  Деканоїдзе наголосила, що національна поліція повинна бути “не каральним, а сервісним органом”. “Головним критерієм роботи має стати довіра населення. Саме за цих умов система зможе змінитися”,  – зазначила вона.

Мустафа Найєм, заступник голови фракції БПП:
– Вони не виходили на мітинги, коли начальники змушували нести хабара. Вони не протестували, коли людей жорстоко били в райвідділах, не пускаючи до них адвокатів. Вони не влаштовували демонстрації, коли ДАІ зі служби перетворилася на прибутковий бізнес. Їм не вистачало сміливості підняти голос навіть тоді, коли їх самих змушували давати хабарі за звання та посади. Міліція вийшла на вулиці, аби залишити все як є. Це не мітинг – це живе опір системи і боротьба за те, щоб усе залишалося як і раніше. Це не протест. У цього явища інша назва – саботаж. І це тільки Київ та Київська область. Попереду – вся країна, і ніхто не казав, що буде легко. (Фейсбук)
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.0315 / 4.17MB / SQL:{query_count}