Раритетне освітлення середмістя

На проспект Свободи повертають відреставровані старовинні ліхтарі

фото: Андрій Польовий (2)
Ще взимку на проспекті Свободи демонтували сто­літні ліхтарі. Міс­тяни обурювалися, мовляв, їх уже точно не повернуть! Натомість їх відреставрували і цього тижня встановили на свої місця. Як поінформувала начальник управління охорони сторичного сере­довища міськради Лілія Онищенко, цього тижня встановили перші три ліхтарі. Вона пояснила, що робота зі встановлення специфічна, тож упродовж дня можна встановити не більше трьох штук, інформує tvoemisto.tv. Загалом цього року відреставрували 13 ліхтарів із 22. З міського бюджету на ці роботи виділили 800 тис. грн. Ліхтарям повернули їх оригінальний сірий колір, а також виготовили втрачені елементи.
“На ліхтарях, як і колись, будуть герби міста. Їх виготовили за зразком, що зберігся на одному з освітлювальних пристроїв. Їх доставлять пізніше, після монтажних робіт. Наступного року плануємо відреставрувати решту ліхтарів”, – зазначила Лілія Онищенко.
Ліхтарі освітлювали просп. Свободи ще в далекому 1908 році. Краєзнавець Іван Радковець розповів, що таких стовпів у Європі майже не залишилося. “Їх історія безпосередньо пов’язана з електричним освітленням міста, коли використовували не газорозрядні лампи, а вугільні стержні для освітлення вулиць. У конструкції цих стовпів усередині були лебідки, за допомогою яких опускали так звані лампочки, а два взаємодіючі стержні давали освітлення. Під вечір встановлювалися ці вугільні стержні, а за ніч вони згоряли”, – зазначив  краєзнавець.“Крім того, їхня оздоба є частиною оздоби міста, – додав він. – Вони під шаром фарб мають цікавий і гарний орнамент. Їх потрібно реставрувати, а не демонтувати, бо таких стовпів у Європі залишилося дуже мало”.
Іван Радковець зазначив, що ліхтарі пережили дві світові війни, а “їх демонтаж –  нищення історії”. “Будь-яка ковка, що буде на сучасних стовпах, це лише копія. Справжні стовпи копією не заміниш”, – переконаний він.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6701 / 4.07MB / SQL:{query_count}