Як молодь місто облаштовує

“Пошта” довідалася, яким бачать Львів студенти, що вони роблять, аби місто стало комфортнішим та цікавішим для мешканців

фото: virusoffreedom.com.ua
Поки одні не хочуть у Львові здобувати вищу освіту і їдуть на навчання до столиці чи за кордон, а згодом тут і працювати (мовляв, немає перспектив і можливостей), інші, навпаки, прагнуть змінити рідне місто на краще. Говоримо про молодь – зокрема студенти вишів активно взялися за облаштування громадського простору Львова. І їм це добре вдається!
Спудеї стали такими собі рушіями міського життя. Вони, як і громадські активісти, які вже не перший рік стараються зробити місто кращим, беруться за облаштування занедбаних парків, двориків, реконструкцію дитячих майданчиків, навіть що робити із закинутими басейнами у місті знають. У них безліч ідей урбанізації міста. 
Сучасний дитмайданчик, нові лавочки і замощені доріжки – приблизно такою бачать спудеї територію біля цирку та у парку поруч
 Що ж стосується фінансування проектів, то гроші виділяють як з бюджету райадміністрацій, міської казни, так і за кошти замовників. Окрім того, навіть інтернет-платформи придумують для збору грошей, наприклад, для закупівлі зелених насаджень.
До слова, у місті вже взялися за облаштування міні-парку на вул. Б. Хмельницького і скверу на вул. Японській. Авторами цих проектів є львівські студенти. Так, на вул. Б. Хмельницького на місці занедбаної зеленої зони, згідно із задумом, досадять нові та подбають про старі дерева, облаштують прогулянкові доріжки, велошляхи, встановлять лавки, освітлення. Окрім цього, у парку зроблять декілька окремих зон – скейт-парк, місце для вигулу собак та місце для батьків з дітьми. На облаштування парку з бюджету міста виділили 2,5 млн грн. 

Молоді, ініціативні і креативні 

Для студентів така робота – це можливість реалізувати свої знання та здібності і можливість працевлаштування.
“Студентів, які робили проект парку на вул. Б. Хмельницького, вже взяли на роботу у міськраду. Вони і вчаться, і працюють тепер уже над проектом облаштування простору навколо цирку, там треба капремонт зробити, реконструювати сквер і дитмайданчик, – розповідає “Пошті” начальник управління адміністрування, будівництва та розвитку інфраструктури департаменту розвитку Львівської міськради Олександра Сладкова. – До нас приходили на практику студенти з різних коледжів, які мають архітектурні, дизайнерські спеціальності. Вони також робили пропозиції щодо облаштування громадських просторів у місті. Зокрема мали ідеї щодо зупинки біля головної пошти, закинутого фонтана на вул. Героїв УПА – там пропонували облаштувати скейт-парк або зробити маленький ставок з альтанкою”.

фото: Андрій  Польовий (2)
З ідеями зробити Львів кращим звертаються не лише студенти-архітектори чи дизайнери, а й ті, що вчаться програмуванню. 
“Є ще проекти, які не стосуються облаштування громадського простору, зате відносяться до того, що ми робимо. До прикладу, на гарячу лінію звернувся студент-програміст, який хоче зробити краудфандингову платформу (спільнокошт, співпраця людей, які добровільно об’єднують свої гроші або інші ресурси разом, як правило через інтернет, щоб підтримати зусилля людей або організацій, – “Пошта”). У такий спосіб він пропонує збирати кошти на дерева і висаджувати їх у місті. Насправді подібні платформи вже існують, але наша цікава тим, що вона буде повністю прив’язана до міських процесів і казни Львова. Це не буде виглядати так, як, скажімо, у Києві – десь там у парку висаджують дерева партизанським способом. Тут система набагато складніша. Зазвичай комп’ютерні фірми, коли ми про щось таке домовляємося, починають розмову після озвучення суми з чотирма нулями”, – каже Олександра Сладкова. 

Де відкрити магазин, а де аптеку

Серед цікавих студентських задумів є й такий, який стосується Сихівського району. “Один студент робить інвентаризацію всіх об’єктів, які є на Сихові. Проблема в тому, що в районі всі функції торговельні, соціальні ж – сконцентровані уздовж двох доріг – вул. Сихівська і просп. Червоної Калини. Студент хоче це відзначити на карті і показати, де прогалини – де потрібно відкрити магазин, де аптеку. Для підприємців така інформація має бути цікава. Також планує проаналізувати, яка густина населення району”, – каже співрозмовниця. 
З її слів, буває, що в радіусі півтора кілометра може не бути жодної аптеки,  магазину, тому це комерційно цікава інформація. У місті повинна бути пішохідна доступність. До слова, раніше подібну карту уже робили, та лише центральної частини міста – відслідковували, де не вистачає садків, шкіл.

Скейт-парк у… фонтані

Ще одним проектом із облаштування громадського простору є фонтан “Кінескоп” у кінці вул. Героїв УПА. Зі слів Олександри Сладкової, колись там планували побудувати автозаправку.
“З 2008-го в нас є мораторій на заправки. Відповідно той власник, який викупив там землю, зараз заправку збудувати не може – на цій вулиці прокладені тролейбусні лінії. Та й заздоровий глузд того не дозволяє. Тож та величезна чаша фонтана наразі пустує. За кордоном часто із старих фонтанів, закинутих басейнів облаштовують бетонні скейт-парки. І ця чаша дуже надається до того: вона заглиблена і там є все необхідне. До того ж поруч магазин велосипедів, скейтів. До нас часто зверталися, мовляв, треба щось  зробити, тож наразі над проектом працюють студенти”. 

Якою буде площа навколо цирку? 

Сучасний дитмайданчик, нові лавочки і замощені доріжки – приблизно такою бачать студенти територію біля цирку та у парку поруч. Та це лиш ідеї, потрібно їх ще із мешканцями узгодити. 
“Дитмайданчик у парку буде сучасний, скульптури  максимально зберігаємо, лише реставруємо. До слова, біля цирку планували спершу встановити пам’ятник Б.-І. Антоничу, але він там вступає у конфлікт із територією. Тому ми вирішили запропонувати авторам трохи інше місце розміщення пам’ятника”, – зазначає Олександра Сладкова. 
Для студентів така робота – можливість реалізувати свої знання та здібності, і  можливість працевлаштування
Площа перед цирком належить державному підприємству, як і сам цирк. Тож у міськраді кажуть, що займатися безпосередньо її реконструкцією не мають права, як і використовувати для цього кошти місцевого бюджету. А проект все ж таки розробляють, мовляв, таким чином, можливо, швидше за роботу візьмуться, коли буде готова ідея реконструкції. До того ж, на думку молодих дизайнерів та архітекторів, територію цирку треба ремонтувати в комплексі із дитмайданчиком. 
“Шалених” робіт у парку проводити не будемо, лиш підкреслимо хороші риси цього місця і прокладемо доріжки таким чином, як люди ходять”, – каже Олександра Сладкова.  

Території навколо храмів: якими бачать їх спудеї

“У нас є зараз дуже багато запитів від церков для облаштування простору навколо храмів. Переконуємо, що не треба бар’єрів, тому звертаються до нас, аби облаштувати сучасну територію. Наразі працюємо над чотирма об’єктами. Будемо раді, якщо хтось вирішить долучитися, якщо розроблять гарний проект, то зможемо його втілити уже наступного року”, – резюмує співрозмовниця. 
Отож, незабаром у Львові зміниться простір біля церкви Івана Хрестителя на вул. Зубрівській, церкви Ольги та Володимира на вул. Симоненка, на черзі храм Архистратига Михаїла на вул. Зеленій. Стосовно облаштування простору навколо ще однієї церкви, наразі тривають переговори. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.8171 / 4.14MB / SQL:{query_count}