Поліція і нічні алкогулянки: хто кого?

У Львові й далі вночі продають спиртне. “Пошта” поцікавилася, що перешкоджає патрульним справитися з горе-підприємцями і чи справді все в руках “копів”?

Чимало львівських крамниць, незважаючи на заборону, продають спиртне після 22.00. Знайти дієвий спосіб впливу на порушників не можуть уже п’ять років: заборона на продаж алкогольних напоїв у нічний час у Львові діє з грудня 2010 року! 
Чи не щороку з того часу в місті проводять експерименти під прикриттям, так би мовити, на перевірку совісті. У перші роки дії заборони результати були зовсім невтішними, бо в кожному другому цілодобовому магазині Львова можна було придбати спиртне вночі. 
Нині ж усе не настільки сумно, та все ж затятих порушників чимало. У продавців, яких піймали на гарячому, пояснення звичне: “Усе одно нап’ються, як захочуть!” 
У покупців також не нові пояснення: “П’ю що хочу й коли хочу, це моя особиста справа”. Та часом нічна пиятика — зовсім не особисте, адже сп’янілим море по коліна: вони шумлять, б’ються, хтось сідає за кермо, а хтось влаштовує дебош удома перед рідними. 
Схмелілі підлітки сміливі до різних хуліганських “подвигів”, а п’яні гуляки не соромляться дебоширити поблизу тієї крамниці, де придбали й випили спиртне. Вночі на тихих вулицях міста такі компанії видно здалеку. Вони неабияк насторожують містян. “Больові точки” Львова жителям здебільшого відомі, тож їх обережні львів’яни намагаються оминати.

Придбати алкогольні напої вночі у Львові зовсім не проблема. Відмовляють у продажу хіба що великі торгові мережі, супермаркети, але ж чи не на кожній вулиці міста можна знайти цілодобовий магазин, продавець якого без зайвих питань про вік і нагадувань про час продасть спиртне. Він не боїться, що хтось із постійних клієнтів може поскаржитися на нього чи підприємця в міліцію.  
Якби не було попиту, пропозиція не була б такою високою
Не потурають алколюбителям хіба містяни, яким “пощастило” жити поблизу таких “больових точок”. Вони викликають міліцію, телефонують на гарячу лінію міста, пишуть заяви своїм дільничним, але результату з того нема. Навіть якщо таких підприємців-порушників позбавляють ліцензії,  через деякий час їм усе ж вдається її поновити, тож усе починається спочатку. 

Поновити відібрану ліцензію? Легко!

Про тяглу історію боротьби з алковечірками поблизу своїх вікон нам розповіла львів’янка Ірина. “Пошта” вже писала про те, як містянка зі своїм чоловіком і міліцію викликали до горе-пияків, і самотужки намагалися втихомирити їх. 
“Я живу в багатоповерхівці на вулиці Шевченка (другий поверх). Просто під моїми вікнами є цілодобовий магазин, де продавці не бояться продавати пиво та горілку не те, що після 22.00, а й упродовж ночі. Не раз бачила, як п’яні галасливі люди купували випивку і о 1.00, і навіть о 4.00. Бували випадки, що так билися, що й міліція приїздила, і “швидка”. Якось навіть чоловіка зарізали просто в мене під вікнами! Заснути під ці крики нереально, хоча й вікна пластикові. Колись сусіди писали скарги на продавців, але толку з того не було, – розповідає Ірина. – Ті лише насміхалися, мовляв, “нічого ви нам не зробите”. Так і є, бо ліцензію досі мають. Сваритися вночі з алкоголіками через вікна, чесно кажучи, страшно, бо люди ж неадекватні. Не вірю, що буде результат, якщо напишу заяву чи викличу міліцію. Сусіди мене в тому, мабуть, не підтримають, бо самі є  постійними покупцями. Не раз бачила, як під магазином сидить міліціонер, сам п’є пиво та розмовляє з продавцями”. 
Та все ж скарги подружжя не минули марно: деякий час поблизу магазину було тихо. Міліціонери зафіксували порушення: спиртне в магазині продавали після 22.00, крім того, неповнолітньому, тож підприємця мали б позбавити ліцензії. Однак, виявляється, така процедура їм не страшна, адже ліцензію легко поновити. 
“Тепер уночі знову під вікнами гамірно. Цього тижня п’яна компанія о пів на першу шуміла. Я помітив, як поліцейський патруль двічі проїхав повз них і ніяк не відреагував. Для чого ж тоді вони містом катаються? Хіба це не їхнє основне завдання – патрулювати вулиці? Як на мене, тим прихмелілим і 18 не було. Також нещодавно близько другої ночі компанія пиячила посеред вулиці поблизу нашого славнозвісного магазину: розклалися на капоті автомобіля, увімкнули музику, одним словом, відпочивали…” – розповідає чоловік Ірини.
Якщо львів’яни хочуть допомогти місту побороти цю проблему, то пишіть, будь ласка, заяву – тоді буде результат!
Про небезпечне перехрестя вул. Гайдамацька і Замарстинівська розповідає Христина. Львів’янка каже, що там є цілодобовий магазин, до якого вночі сходиться чимало охочих випити.
“Поблизу завжди гамірно, контингент своєрідний – там завжди багато чоловіків напідпитку. Я завжди намагаюсь оминати це місце, коли пізно повертаюся додому, завжди прошу чоловіка, аби вийшов по мене, бо лячно повз них ходити. Вони як не шарпаються, то сваряться чи голосно розмовляють, чіпляються до перехожих”, – каже жінка. 
Таких місцин, де можна придбати спиртне вночі, у Львові чимало. Містяни  здебільшого намагаються їх оминати, береженого, як то кажуть, Бог береже. Але так бути б не мало, адже є заборона! 
Містянка Марія каже, що не є прихильницею заборони продажу алкогольних напоїв уночі. На її переконання, хай краще в магазині спиртне купують, аніж незрозуміло що в сусідки, яка самогон жене. 
“До нашої сусідки охочі випити постійно ходять, і невідомо що вона там мішає і як після того тим випивакам живеться”, — каже львів’янка.   

Містяни не мають бути байдужими!

Як писала “Пошта”, зі слів Юрія Мартинюка, депутата Львівської міськ­ради, лише наполегливі містяни можуть дати раду з такими “больовими точками” в місті. 
“У тому, що у Львові продають спиртне після 22.00, є вина тих структур, які не можуть упоратися з порушеннями. Мова про порушення закону, локального нормативного документа Львівської міської ради. Якщо правоохоронні та інші державні органи, покликані впорядковувати цю сферу підприємницької діяльності, не мають змоги дати собі з цим раду, то про яке розкриття злочинів можна говорити?.. Також значення має і активність громадян. Якби не було попиту, пропозиція не була б такою високою. Містяни мали б активно об’єднуватись і вживати заходів, щоби ті недобросовісні підприємці не мали змоги порушувати закон. Активісти колись проводили рейди. Після них до нас зверталися підприємці, писали та переконували, що порушення здійснювали недобро­совісні нефахові продавці. 
Їх уже притягнули до дисциплінарної чи іншої відповідальності. Торік така кампанія наробила чимало галасу у Львові. Та не можуть усе робити активісти! Насправді є чимало варіантів, як можна зробити нестерпним життя недоб­росовісних підприємців, наприклад, скарги в міліцію, у відповідні контролюючі органи, у податкову чи інші структури. Для результату потрібна наполегливість і бажання, а можливості “приструнчити” недобросовісного підприємця, який незаконно продає спиртне, є. Тим, що готові відстоювати свої права, це вдасться зробити”, – зазначав депутат у розмові з “Поштою”. 
Заборона на продаж алкогольних напоїв у нічний час у Львові діє з грудня 2010 року!
Львів’яни ж і далі нарікають на правоохоронні органи, точніше – на їх бездіяльність. ”Славнозвісний алкогольний кіоск-магазин на Левандівці, що на вулиці Широкій, продає спиртне вночі. Місяць тому проїжджала повз цей кіоск пізно вночі, поліція розбиралася з продавцями, які продають алкогольні напої  в заборонений час. На жаль, даремно. Спиртне можна придбати будь-кому і будь-коли! Виникає питання: погано розбиралися чи просто надто “даховані” точки, які краще не рухати навіть поліції?” – обурюється у Faceboook-спільноті ГО “Варта-1” львів’янка. 
Поліція і справді повинна реагувати на незаконний продаж спиртного вночі, втім, зі слів головного поліцейського міста Юрія Зозулі, “патрульні можуть покарати недобросовісних підприємців лише тоді, коли буде написана конкретна заява від жителів Львова”. Проте  містяни не завше ризикують скаржитися на давно осілих підприємців. Вони  бояться помсти від власників алкоточок і від самих любителів оковитої.

“Поліція зобов’язана реагувати на будь-які випадки незаконного продажу алкогольних напоїв уночі. Здебільшого скарги громадян закінчуються не позбавленням ліцензії підприємця, а лише профілактичною бесідою з продавцем і попередженням, бо люди викликають поліцію, але відмовляються писати заяви. Патрульний написати такої заяви не може, бо він – особа при виконанні. А люди зазвичай лише телефонують на 102 і не доводять справи до кінця. Якщо ж свідок продажу або безпосередній покупець таки погодиться написати заяву, патрульний може скласти на місці протокол і передати справу міліції. В іншому випадку не треба чекати іншої реакції від міліції. Якщо львів’яни хочуть допомогти місту побороти цю проблему, пишіть, будь ласка, заяву – тоді буде результат!” – зазначив у розмові з “Поштою” головний поліцейський міста Юрій Зозуля. 
Із його слів, патрульним міста часто доводиться реагувати на п’яниць, які бродять містом. Тобто питання продажу спиртного в місті Лева справді на часі. Особливо ситуація загострилася з часу війни на сході, та й у країні загалом не найкраща ситуація: люди збідніли втричі, багатьох скоротили. Не кожна психіка таке витримає. 
Містяни мали б активно об’єднуватись і вживати заходів, щоби ті недобросовісні підприємці не мали змоги порушувати закон
Втім аристократичному місту Лева така репутація не личить. Треба з цим боротись, і поліція повинна від себе робити все можливе! 
До слова, з 1 липня Україна приєднається до когорти тих прогресивних країн, де алкогольними вважають усі напої із вмістом спирту від 0,5%, серед яких, зокрема, США, Великобританія, Швеція і Данія. 
Визнання пива алкогольним напоєм повністю відповідає практиці Європейського Союзу. Прихильники закону розповідають, що міжнародний досвід показує: серйозні законодавчі регуляції стосовного спиртного здатні зменшити рівень його споживання. 
“Патрульні зобов’язані реагувати і припиняти неправомірні дії людини напідпитку і навіть затримувати її. Здебільшого п’яниць і дебоширів поліція виявляє самостійно під час патрулювання міста. 102 – лише допоміжний засіб, тому більшу частину злочинів патрульні виявляють самостійно!” – акцентує Юрій Зозуля. 


“П’яна людина — не людина, бо вона втратила те, що відрізняє людину віwд худобини, — розум. Пияцтво принижує людину, забирає в неї розум, принаймні на якийсь час, і врешті-решт перетворює її на тварину”.
Жан-Жак Руссо
“Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми зазнаємо невдач, коли ми слабнемо, коли ми втомлені, і вказує надзвичайно легкий шлях виходу з обставин, що склалися. Але обіцянки ці неправдиві: фізична сила, яку воно обіцяє, примарна, душевний підйом – оманний; під впливом хмільного ми втрачаємо істинне уявлення про цінності речей”.
Джек Лондон
“Інтелігентна людина іноді напивається для того, щоб провести час зі своєю дурістю”.
Ернест Хемінгуей
“Люди бояться холери, але вино значно небезпечніше за неї”.
Оноре де Бальзак
“Звичка до спиртного є більшим злом для людства, ніж війна, голод і чума разом узяті”.
Чарльз Дарвін
“Ніякі напасті і злочини не знищують стільки народу і народного багатства, як пияцтво”.
Френсіс Бекон


Ігор Васюник, народний депутат України:
– Неодноразово піднімав питання продажу спиртного вночі у Львові. До мене звертається багато львів’ян зі скаргами на нічні дебоші, крики, нецензурну лайку, бійки, розпивання алкогольних напоїв на шкільних подвір’ях і дитячих майданчиках. Ми навіть провели нічний рейд, результати якого шокували: із 30 місць продажу нам відмовили продати спиртне після 22.00 лише в трьох магазинах! Найбільше обурює те, що майже всі знають, де вночі продають алкогольні напої. Тобто ухвала міської ради про заборону нічного продажу спиртного є, але її ніхто не виконує. Ані міська влада, ані правоохоронні органи донедавна не контролювали її виконання. Після кількох моїх депутатських звернень до керівництва міста і міліції почали проводити перевірки, тож зафіксували факти порушення. Окрім того, я надсилав звернення до керівника нової поліції Львова Юрія Зозулі, у якому вказав перелік місць, де регулярно продають алкогольні напої вночі. Дуже вдячний, що поліція звернула на це особливу увагу, адже від цього залежить зменшення кількості злочинів і порушень у стані алкогольного сп’яніння. Це питання безпеки львів’ян. Окрім того, кілька днів тому я зареєстрував у Верховній Раді України законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, столових вин”. Аби органи місцевої влади мали більше повноважень карати порушників, а підприємці, які не виконують ухвалу, не уникнули відповідальності.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.4942 / 4.23MB / SQL:{query_count}