Година на прикордонні

“Пошта” побувала у відділі прикордонної служби “Рава-Руська”, довідалась, хто і чим спокушає працівників, які охороняють кордон та борються з контрабандою

фото: dpsu.gov.ua (2)
Що нині відбувається на західних кордонах країни? Сітка, колючий дріт, конт­рольна смуга, прикордонники із собаками, митники, усі в роботі, несуть службу і пильнують… Невеликі черги з автомобілів: легкових і вантажних, усі рухаються, хто туди, до Європи, хто звідти. По тому, що відбувається на кордоні, завжди було видно, як живуть люди у тій чи іншій країні. 
“З ситуації на кордоні, на самих пунктах пропуску можна багато чого зрозуміти. Черги, чвари, сварки, чи навіть шарпанина, перевірки ретельні і не дуже, хабарі. Цигарки у шинах, золоті, срібні прикраси у бюстгальтерах, чи кришталеві вироби в клітчатих сумках, бурштин, оливкова олія, м’ясо, техніка чи то сантехніка, побутова хімія, косметика, люди… Люди у багажнику чи прикидані непотребом у салоні, з паспортом без візи, без паспорта чи взагалі без будь якого громадянства. Я бачив багато, їжджу до Польщі дуже часто, і повірте, на все свій час… Колись, пригадую, з України чимало вивозили й продавали на ринках у Польщі, моя мати склом торгувала та кришталем, – розповідає пан Микола. – Цього року ж взимку був фурор з грецькими горіхами. Хлопці мішками їх вивозили на продаж, вигідно було, потім заборонили. По п’ять кілограмів на особу, здається, випускали… А ще, пригадую, були часи, коли люди у пошуках кращої долі всякими можливими й не можливими способами намагались перебратись за кордон, там роботу шукали, гроші інші, життя інше, багато бачив… Я ж маю машину на польській реєстрації, частенько туди- сюди їжджу, нас таких багато, ми часом таку нічогеньку чергу робимо”. 
Пан Микола живе у невеличкому селі Борове неподалік Рави-Руської, каже, за покупками до такої недалекої Польщі і значно ближче,  і значно вигідніше. Так по секрету чоловік навіть розповів, що не раз його й на “афери” різні підбивали, та каже, що не піддавався. 
“Обдурити прикордонників – справа неважка, та не подумайте, це не є так вже й просто, та все ж це може дуже дорого обійтись… ”, – жартує пан Микола. 

Незаконних мігрантів мало. Наразі

Львівщина – область прикордонна. На кордоні з Польщею маємо шість автомобільних пунктів перетину кордону – “Краковець”, “Шегині”, “Рава-Руська”, “Смільниця”, “Грушів” і “Угринів” та три залізничні – “Рава-Руська”, “Мостиська” і “Хирів”. Тож проблеми прикордоння у регіоні  відомі… та говорять про них неохоче. А прикордонники все запевняють і службу несуть добросовісно. 
Мобілізований підполковник Олег Квятковський, нині є заступником начальника відділу прикордонної служби “Рава-Руська” з персоналу, впродовж кількох годин розповідав і показував, як працює прикордонний загін. Каже, працюють у посиленому режимі, все перевіряють ретельно, корективи в роботу внесла війна. Із загону майже сотня прикордонників відслужила в АТО, хто поранений, хто неушкоджений, та на щастя, повернулись усі. 
Інспектори і працюють, і постійно вчаться, у класах є і макети автомобілів, на яких позначено, де і що можна заховати, є зразки паспортів із найрізноманітніших країн світу, є комп’ютери, книжки. У загоні є спортивний майданчик і навіть лазня… та на це, вочевидь, часу не вистачає. 
Європу штурмує небачена хвиля мігрантів, розмови про Україну у цьому контексті прикордонник вважає неактуальними, принаймні на цьому напрямку. 
“Зараз вже не той час. Все рідше трапляються такі випадки, щоб людей у багажнику перевозили. Та по кордону є таке, на Закарпатті буває. Люди, які їдуть по західній ділянці кордону, буває, їдуть по чужому або по підробленому паспорту, а щоб ховати когось, та ще й на ввіз в Україну… такого не пригадую. Було, кілька місяців тому двоє людей вивозили з України дитину, у них був кунг, там диванчик, вони між тим диванчиком сховали дитя. Було, кілька років тому жінку – невисоку, худеньку, на задньому сидінні авта різними речами прикрили. Спершу відкриваєш двері ніби нічого особливого, купа мотлоху, а коли підійшла оглядова група, з ними був собака, він одразу на жінку зреагував. На львівському прикордонному загоні це дуже поодинокі випадки. Здебільшого люди намагаються вивезти щось: цигарки, наркотичні речовини, зброю”, – пояснює прикордонник. 
Каже, що люди здебільшого намагаються пробратись у Європу, а не з Європи. “Останні затримання були минулого місяця. Затримали громадянина Туреччини, одного азербайджанця, також громадянина Туркменістану. Здебільшого люди намагаються обійти пункт пропуску чи то справа, чи то зліва. Лісом можуть заблудитися, тож йдуть на якісь орієнтири. Від нас до Польщі йдуть, рідко таке буває, щоб від Польщі до нас йшли. Для нашої ділянки це не актуально. Актуальніше для Закарпаття. Та все ж всяке буває – у нас в березні також була група нелегальних мігрантів, восьмеро людей затримали, по лівому фланзі обходили пункт пропуску”, – каже Олег Квятковський. 

Цигарки й бурштин – популярний товар на вивіз  

Як писала “Пошта”, найчастіше через наші пункти пропуску намагаються ввезти в Україну продукти харчування, а також  побутову техніку. Як правило, ховають товари у автомобілях, у багажі, ручній поклажі. Також правопорушники часом намагаються перевезти контрабанду, використовуючи цілком законні вантажні переміщення в рамках зовнішньо-економічних контрактів. Ось, до прикладу, в Україну везуть певний товар з усіма дозволами та документами, а разом із тим у вантажівці роблять схованку і кладуть туди партію сигарет. Буває й таке, що контрабанду не перевозять, а… переносять. Велику партію товару “подрібнюють”, а потім спеціально найняті люди переносять незначні її кількості через піші переходи. За інформацією Львівської митниці ДФС, здебільшого через нашу митницю контрабанду намагаються перевезти жителі області (75%), решта 25% – особи з інших областей України та іноземці. Щодо віку, то найбільше протоколів складають на осіб від 20 до 45 років. 
Прикордонники й митники ж запевняють, що на кордоні інспектори найперше звертають увагу на психологічні особливості особи, яка перетинає кордон. Кажуть, працюють люди з досвідом, тож вони все знають, де, що може бути заховане. 
“Буває, в паливному баку щось ховають, у газових балонах – люди хочуть пристосуватися. Здебільшого на виїзд є проблема із тютюновими виробами та бурштином. Раніше, коли я ще служив, по бурштину характеризувались транспортні засоби волинської реєстрації. Нині такого нема, тепер залучені і львівські, і на польських номерах, треба уважно дивитися і виявляти це”, – каже Олег Квятковський. 
Нині ж люди вигадують всяке різне, щоб контра­банду “пропхати”, останнє ноу-хау – переправляння цигарок повітрям. 
“З розвитком технологій змінюються і способи дій порушників. Нині дельтапланами, квадрокоптерами, паропланами намагаються щось переправити, здебільшого цигарки. Затримували таких людей”, – каже прикордонник.
Здебільшого таких правопорушників затримують щойно ті до кордону наближаються, бува, вони навіть не встигають підготувати своє обладнання до злету. 
Вражаюча знахідка була у 2007. Тоді у кабіні фури знайшли понад сто кілограмів наркотичних речовин. 
“На виїзд було 110 кілограмів наркотичних засобів. Сховали їх у тілі кабіни. Ми не виявили, поляки також не виявили. Потім за інформацією спецслужб авто повернули у пункт пропуску, і вже під конструктивними особливостями, у вітровідбійнику було знайдено речовину. Знайти це без співпраці із спецслужбами було не можливо. Речовину помістили в порожнину і заварили заводським методом. Ми все розрізали болгаркою, так і виявили. Люди на цьому заробляють гроші, тож вони вигадують всяке різне”, – каже Олег Квятковський. 

Чотирилапа підмога і діти

І прикордонники, і митники працюють із собаками. Кожна знає свою справу, одна людей шукає, інша має нюх на зброю, ще інакша на наркотики. Пишаючись розповідають прикордонники й про останній випадок, коли в одному з ближніх до кордону сіл за­губилось дитя. Впродовж дня селяни шукали дитину та все марно. Звернулись за підмогою до прикордонників, попросили кінолога. Впродовж кількох годин собака знайшов дитину. 
А ще неабиякою підмогою у роботі прикордонників стають … діти. Вони тісно співпрацюють із школами. 
“Основне завдання – військово-патріотичне виховання та залучення школярів до охорони державного кордону. Діти – вони всюди, вони насправді дуже уважні, відслідковують інформацію, знають, хто свій, хто чужий. Вони можуть подзвонити чи батькам сказати, якщо раптом щось підозріле помітили, так вони надають нам інформацію. Ми це все постійно перевіряємо. Цього року затримань не було, а от торік були”, – каже Олег Квятковський.
Є у прикордонників й свої прикмети. Не можна, кажуть, класти на стіл свій берет, це неодмінно до порушення кордону. 

На голому ентузіазмі довго не послужиш

Натомість деяким прикордонникам служба зовсім не до снаги, вони хоч і визнають, що важливою і престижною справою займаються, та все ж аби любити свою справу бракує… зар­плати. “Сім’ю за ці гроші не прогодувати”, – каже донеччанин, який нині служить у прикордонному загоні “Рава-Руська”. 
“Я з Донецька, вчився у Львові, потім одружився там, була пропозиція підписати контракт на військову службу, тепер служу. Перший контракт закінчився торік, та через ситуацію на сході службу продовжили на невизначений термін. Прикордонником себе не відчуваю. Хоч усвідомлюю всю суть і важливість служби. Ми завжди першими зустрічаємо ворога, чи будь-якого іншого порушника. Важливо, на скільки швидко ми відреагуємо і за потреби зможемо попередити інших. На нашому напрямку напруги особливої немає, буває, їздимо посилювати інші напрямки, де часті порушення, у Чопі, до прикладу, там напруги набагато більше. Зараз же чекаю закінчення служби, заробітна плата мізерна, сім’ю не прогодуєш”, – каже він. 
«Здебільшого через нашу митницю контрабанду намагаються перевезти жителі Львівщини (75%), решта 25% – особи з інших областей України та іноземці
От і корінь проблеми. Прикордонників та митників часто звинувачують у хабарництві. У ЗМІ ж чимало повідомлень про те що, то тут, то там когось впіймали. “Прикордонник не буде працювати за чотири тисячі гривень зарплати без спокуси”, – про це якось в ефірі “5 каналу” заявив заступник Генерального прокурора – головний військовий прокурор Анатолій Матіос.  “Фіскали, прикордонники – бігають, щось ловлять. Вибачте мені, невже Кабмін не розуміє, що той, хто працює з такими потоками, не зможе працювати без спокуси на зарплату в 3-4 тисячі грн, а на західному кордоні – ще менше?”, – казав головний військовий прокурор. За його словами, для більш ефективної боротьби з контрабандою необхідне дотримання митного кодексу при реформуванні митної служби.
Реформі прикордонники наші раді. Зокрема Олег Квятковський каже, що із прикордонного загону “Рава-Руська” кілька хлопців пройшли усі “випробовування” і незабаром працюватимуть по-новому. Нагадаємо, державна прикордонна служба України з 1 серпня на базі окремого контрольно-пропускного пункту “Київ” (аеропорти “Бориспіль”, “Жуляни” і “Гостомель”, вокзал “Київ-Пасажирський”) почала пілотний проект реформи особового складу, який діятиме за прикладом патрульної поліції. Було заплановано повністю змінити співробітників підрозділів, які виконують завдання в аеропортах “Жуляни” і “Гостомель”, інформує прес-служба ДПСУ. Грошове забезпечення інспекторського складу, який після навчання розпочне виконання службових обов’язків, становитиме щонайменше 8 тисяч гривень. Також передбачено преміювання. А ще нових інспекторів обіцяють забезпечити житлом. 
Допоки реформа у повільному запуску, рішення проблем із контрабандою намагаються шукати на місцях. Очільник Львівщини Олег Синютка раніше у розмові з “Поштою” визнав, що проблеми з контрабандою у нашому краї справді є, та як діяти, поки що не відомо. “Що стосується митниці, то не знаю, яку правильну формулу застосувати. Тому що ставити біля митника ще одного митника, а біля них двох контролерів – не вихід. У кінцевому результаті хіба те, що могла заробити одна людина, треба буде ділити на трьох, більше нічого не зміниться. Я ж бачу, як це відбувається. Це реалії”, – зазначає він. І пригадує випадок, який влітку стався у “Краковці”: “Не так давно були оперативні відомості, які свідчили про те, що є факт контрабанди. Скерували оперативну групу, яка повинна була її ліквідувати. Оперативна група ліквідувала контрабанду, а через певний період ми зрозуміли, що вони просто усунули одних, стали на їхнє місце і почали займатися тим самим…”.
Львів–Рава-Руська–Львів

Щедрi сусіди 

Польща надала Україні кредит – 100 млн євро на розбудову прикордонної інфраструктури, про що прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк написав у своєму Facebook. “Уряди України і Польщі підписали угоди про надання Україні 100 мільйонів євро кредиту на 30 років під 0,15%. Це фактично під 0%”, – зазначив глава уряду. 
Як пояснив прем’єр-міністр, кошти буде спрямовано на будівництво восьми пунктів пропуску, через які щоденно проходять 50 тис. осіб, 15 тис. автомобілів і 2 тис. великих вантажівок. 60% коштів буде спрямовано на будівництво доріг у цих пунктах, 40% коштів на будівництво інфраструктури. При цьому Яценюк зазначив, що до будівельних робіт активно залучатиметься польський бізнес.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.2531 / 4.22MB / SQL:{query_count}