Продуктовий “психоз”-2

“Пошта” довідалась, чи варто жителям Львівщини вірити чуткам про подорожчання продуктів та масово змітати харчі з полиць магазинів та ринків

Через постійне коливання курсу долара мешканці Львова та області живуть у режимі постійного зростання цін, які справді так швидко змінюються, що й відслідкувати годі. Люди вже навіть змирились із високими цінами: звикли себе в чомусь обмежувати, бродять крамницями та ринками у пошуках дешевших аналогів, живуть від акції до акції та навіть перестали так активно обговорювати подорожчання, як то було на початках. Зазираючи у напівспустошені гаманці, люди відганяють думку, що теперішні ціни – це ще не межа і продукти будуть ще дорожчими. 
Втім з приходом осені ширяться чутки, себто до кінця року варто очікувати стрімкого зростання цін на продукти щоденного вжитку, зокрема, йдеться про цукор і гречку. Особливо про це можна почути від продавців місцевих ринків, які завзято рекомендують покупцям запастись кількома кілограмами круп та цукру, які, з їх слів, за трохи зростуть yдвічі, а то й втричі. Продуктовим “психозом”-1 Львівщина хворіла у лютому 2015-го: тоді люди буквально змітали з полиць супермаркетів олію, цукор, борошно, крупи. Хтось запасався продуктами, бо боявся їх стрімкого подорожчання, а хтось, дивлячись на спорожнілі полиці, лякався дефіциту. 
Як писала “Пошта” тоді, у лютому, очільник області Олег Синютка доручив перевірити, чи, бува, не самі торговці створюють штучний продуктовий ажіотаж. До “ревізії” залучили й прокуратуру, адже продукти тоді продавали по вкрай завищениx цінаx, які пізніше все одно знизились. Як з’ясувалося – такий ажіотаж – справа рук самих торговців, які ще й нажились на збіднілому населенні.  
Цукор може зрости в ціні, але не надовго, а лише поки не зберемо новий урожай
Нині ж Львів і область на порозі продуктового “психозу”-2. “Про те, що гречка буде по 50 грн за кг, почула від сусідки, яка торгує на одному із місцевих ринків… Каже, що це правда і навіть порадила нам з чоловіком поїхати на гуртівню, аби там придбати трохи гречки. Те ж саме сусідка каже про цукор. Чесно кажучи, мене це дуже бентежить, бо зар­плати не ростуть, а ціни підвищуються. Постійно треба думати, чим сім’ю прогодувати. Буду радитись із чоловіком – може, й справді треба буде якомога більше продуктів скупити, бо ж зима на носі. Втім треба все добре зважити. Бо минулі інтенсивні закупи ще досі лежать у коморі, а купили ми їх дорожче, ніж зараз продають”, – зазначає “Пошті” львів’янка Уляна.

Гречка по 50 грн за кг, а цукор – по 26?..

“Пошта” побувала на місцевих ринках, аби довідатись, чи справді до продуктових яток шикуються цілі черги охочих придбати що-небудь поки не подорожчало. Люди дійсно заглядають у вітрини, обдивляються товар, втім частіше йдуть далі ніж купують, мовляв, ціни на продукти першої необхідності просто-напросто відлякують. 
Продукти закуповую і на ринку, і в супермаркетах. Колись на ринку було дешевше, а зараз навпаки – дорожче. В супермаркетах хоч на акцію можна натрапити і вже під ту акцію підлаштуватись, а на ринку все в одній ціні. Рідко можна знайти щось дешевше. Тепер зачула, що ще й цукор подорожчає, то нагадала собі, що треба мішок купити. Втім цукор часто дорожчає в другій половині осені і люди завше практикували закуповувати його власне в цю пору, аби ще “застати” старі націнки”, – зазначила “Пошті” львів’янка Марія.
Натомість тамтешні продавці певні: подорожчання будуть. У них свої “формули вираховування” подорожчань. 
“Все буде дорожчати! Чому? Бо так кажуть! Гречка, якщо не помиляюсь, буде вартувати 35 грн за кг. Така ціна буде, коли крупу привезуть із експорту і цінитимуть відповідно до актуального курсу долара. Тому або купуйте у нас, або ж шукайте гуртівні, де можна придбати ще дешевше, але оптом. Цукор буде по 26 грн за кг. Маєте можливість, то купуйте поки є”, – запевнила “Поштy” продавець Світлана. 
 
Такі новини про суттєві здорожчання не тішать і самих продавців, адже їм теж потрібно щомісяця платити за комунальні послуги, які щоразу дорожчають, а тому люди нерідко назбирують боргів, iз якими пізніше важко дати собі раду.
“Все буде дорожчати, бо бачите, що робиться в країні. Про стабільність ми тільки мріяти можемо! Я б, звичайно, купила зараз трохи крупів, олії, борошна, але хіба ж того накупишся вдосталь?! Якщо щомісячні платежі за комуналку доводять до сліз, субсидія не кожному виходить, хоч і потреба в ній y кожного другого. Все наперед не купите, та й пробувати не варто, бо лише зайві підвищення цін спровокуєте, як то було взимку”, – зазначає у розмові з “Поштою” продавець Галина. 
Виходить, що які б там подорожчання нас не чекали (навіть якщо вони й справді будуть), люди не мають за що й трохи продукції по так званиx стариx цінаx придбати. Куплять по літрy олії, по кілограму-два борошна, ще трохи гречки і все... А цим хіба наситишся?!

Не ведіться на спекуляції торговців!

Втім експерти запевнили “Пошту”: всі ці чутки про космічні ціни на продукти – це лише чутки і вірити цьому не слід, адже “жодного наукового обґрунтування вони не мають”. Хоч і не заперечили, що осінь-2015 таки принесе традиційні підвищення цін на м’ясопродукти. Мовляв, так є щороку.
“Ми щотижнево спільно із департаментом агрополітики здійснюємо аналіз продукції на ринку та істотного зростання цін ми не пророкуємо. Тобто острахів у населення не повинно бути. Зрозуміло, що на осінь є певне традиційне подорожчання м’ясної  та молочної груп товарів, але воно все коливається в межах від 5% до 10%. Що стосується гречки, то ця крупа у нас майже найдешевша в Україні. Тому підстав говорити про якісь космічні подорожчання гречки теж відповідно нема. Для цукру 26 грн за кг – це точно забагато. Мені навіть цікаво, як на ринку цю ціну вираховують, бо інколи навіть фахівцям важко її вирахувати. Цукор може зрости в ціні, але не надовго, а лише поки не зберемо новий урожай. Представники торгових мереж Львівщини теж не передбачають  значних стрибків цін, їхні аналітики говорять лише про 5-10%. Людям справді не варто бити на сполох, адже панічний ажіотаж породжує втричі вищу ціну. Та й підстав для продуктових психозів нема. Тим паче, що паливно-мастильні матеріали дещо знизились y ціні, міндобрива теж подешевшають”, – зазначив у розмові з “Поштою” директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості Львівської ОДА Василь Лозинський.
Людям справді не варто бити на сполох, адже панічний ажіотаж породжує втричі вищу ціну
Аграрії теж зазначають, що космічних цін не буде, бо насамперед нікому буде купувати, адже ресурсів у людей зараз практично нема. 
“Цього року маємо менший валовий збір цукрових буряків на 35% ніж торік. Плюс до всього з 1 вересня увійшла в дію постанова, яка передбачає підвищення закупівельних цін на цукрові буряки на  27% від товаровиробників і підвищення відпускної ціни цукру на 39%. Тому можна говорити про певне подорожчання цукру, але точно не вдвічі. Тобто 26 грн – це занадто. Стосовно гречки, то наша область має проблему із переробкою цієї культури. Гречку треба возити на переробку до Рівного або ж Тернополя. Великі підприємства Львівщини, які мають спеціальну техніку, переробляють і фасують гречку за своїми високими цінами. Але космічних цін на цю культуру не буде, бо нікому буде це все купувати. Тим паче, що люди зараз, як  свідчить статистика, не так охоче споживають гречку і цукор”, – зазначає “Пошті” експерт аграрного ринку Іван Стефанишин.
З його слів, на підвищення цін можуть вплинути й інші фактори, зокрема, підвищення… житлово-комунальних послуг. 
Все наперед не купите, та й пробувати не варто, бо лише зайві підвищення цін спровокуєте, як то було взимку
“Виробники включать до собівартості і використану електроенергію, і газ, які останніми часами тільки зростають, а тому це теж може позначитись на ціні продукції, що видніється на прилавках. Традиційні сезонні коливання цін зачеплять м’ясо, бо восени нема сировини. Але боятись чогось масштабного не варто. Люди повинні розуміти, що купувати масово по завищених цінах не треба  та й у принципі ресурсу для цього нема. Можна купити мішок цукру, але особливо акцентувати на цьому не варто!”, – каже Іван Стефанишин. 
Співрозмовник також певен: розмови про істотне зростання цін на гречану крупу – це лише банального роду спекуляції. 
“Гречка, яку посіяли на Львівщині, розрахована по два кілограми на людину. Але ж навіть не всі купують її, бо в кожного свої смаки. Оці гойдалки цін тим паче відбивають бажання у людей купувати гречку. А що стосується такого інтенсивного експорту, то це дурня, адже лише частина європейських країн споживає гречану крупу. Особливого попиту там нема”, – резюмує Іван Стефанишин. 
Відтак вірити всім чуткам таки не варто, бо, як вже зазначалось, це лише (!) чутки. А також необхідно пам’ятати, що масово скуповуючи продукти, ви лише погіршуєте ситуацію і тим самим шкодите не лише собі, а й всім, хто під цією хвилею кинеться купувати все і вся. Тож аналізуйте інформацію і бережіть гаманці, аби хтось на вас не наживався. 
Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації:
– Все буде залежати від нового урожаю, який, до речі, цього року хороший. Щоправда, на вартість продуктів буде впливати здевальвована гривня і здевальвовані ціни на паливно-мастильні матеріали, але підстав говорити про суттєве зростання їх сьогодні нема. У будь-якому випадку будемо жорстко реагувати через структури Антимонопольного комітету для того, аби спекулянти не наживались на людях. Найбільша проблема людей сьогодні – це бідність і відсутність грошей як таких. Людям важко і вони ледь зводять кінці з кінцями. Тим паче, що всі ці продуктові подорожчання супроводжуються зростанням житлово-комунальних послуг. Ми повинні акцентувати на підвищенні заробітної платні. Адже зараз для людей не стоїть питання нагромадити продукти, а стоїть питання бодай прожити день.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0250 / 4.46MB / SQL:{query_count}