А ваші номери ще на місці?!

У Львові почастішали викрадення номерних знаків машин з іноземною реєстрацією та вимагання викупу за їх повернення. Що робить міліція та активісти, аби це зупинити?

У місті Лева масово крадуть не лише золото, гаманці, ровери та машини, а й номерні знаки з автівок. Здебільшого злодії полюють на автомобілі з іноземною реєстрацією, адже їх власники прив’язані до регулярного перетину кордону, тож наявність номерів для них неабияк важлива. 
Зловмисники наживаються на машинах іноземців – крадуть їх номерні знаки та повертають їх лише після того, як потерпілий заплатить викуп. Вимагають щонайменше 700-800 грн, а то й 2000 грн. У міліції ж кажуть, що „таких випадків небагато”, й обіцяють знаходити крадіїв якомога швидше.

Заплатили викуп, а номерів не отримали

Щоразу більше водіїв знаходять на своїх автах не вельми радісну записку „Треба номери – набери”. Дехто справді телефонує злодіям із надією повернути номерний знак за викуп. Громадські активісти Львова викрили схему, за якою діють зловмисники: шахраї знімають з авта номерний знак, а на лобовому склі залишають звичайний папірець зі своїм телефоном. Водій телефонує за ним, йому називають суму викупу і номер картки, на яку ці гроші переказувати. Щойно потерпілі переказують кошти, водій отримує підказку, де шукати свій номерний знак.
Зазвичай злочинці ховають їх лише за кілька сотень метрів від автівки, наприклад, у кущах, під лавкою чи на автобусній зупинці. 
“Маю невеликий бізнес – привожу продукти з Польщі й тут, у Львові, реалізовую. Для цього торік придбав автомобіль, звичайно, на польських номерах, бо й так кілька разів на тиждень перетинаю кордон. Машину паркую біля вікон, але злодіям таки вдалося вкрасти номер. На капоті залишили записку, щоб перетелефонував, якщо хочу його повернути. Порадився з другом, вирішив, що простіше буде зателефонувати й заплатити викуп, ніж офіційно відновлювати номер. Крадії попросили 500 гривень переказати на картку. Я так і зробив, але на тому місці, де, зі слів злодіїв, мав лежати номерний знак, його не було! Потім ще раз телефонував їм, але ніхто не відповідав. Люди, не ведіться на таке!” – зазначив у розмові з “Поштою” львів’янин Володимир.
Активісти Львова теж застерігають не вестися на викуп і не переказувати жодних коштів на шахрайські рахунки.
“Ця система шахрайства дуже проста. Чому крадії викидають їх? Бо розгулювати містом із номерами тоді, коли Львовом їздять патрульні, небезпечно. Активісти їх би теж одразу “спалили”. Втім не треба вестися на викуп. Навіть якщо заплатите потрібну суму, не факт, що знайдете номер під тим деревом, де їх буцімто залишили. Знаходять здебільшого лише 20-25% викраденого”, – зазначив голова ГО “Варта-1” Ігор Зінкевич. 
Не ведіться на викуп! Якщо заплатите потрібну суму, не факт, що знайдете номер під тим деревом, де його буцімто залишили
Тепер правоохоронці шукають злодіїв, які вирішили заробити на чужому. Кажуть, “таких злочинців небагато”, тож як тільки їх знайдуть, обіцяють покарати як слід.
“Не можу сказати, що в місті дуже багато таких злодіїв, утім вони є. Ми працюємо над тим, аби знайти і покарати їх. Злодіям загрожує до трьох років позбавлення волі”, – зазначає “Пошті” начальник міліції Львова Павло Гарасим. 
Із його слів, щойно ви побачили відсутність номерів, телефонуйте на 102. Чим швидше, тим краще. 
“Якщо міліція вчасно зафіксує крадіжку та почне діяти одразу, є ще якась надія знайти номери. Та для цього потрібно одразу телефонувати на 102, а не через три дні після викрадення, коли ви вже заплатили викуп і не можете їх знайти!” – акцентує Павло Гарасим.

Паркуйтеся на стоянках!

Аби не поцупили номера з вашого авта, міліціянти й активісти радять бути обачними і паркувати автомобіль у безпечних місцях: на автостоянках чи спеціальних паркомісцях. Також приглядайтесь, аби ваше авто “ночувало” біля встановлених відеокамер. Це дасть змогу швидше знайти злочинця та не платити пропонованого викупу. 
“Потрібно паркуватись як у Європі: на автостоянках, парковках чи під відеокамерами. Таких місць злодії бояться, тож не дуже рвуться ризикувати та здійснювати там крадіжку. Це єдині методи, які, на мою думку, перевірені й допоможуть вам не стати жертвою шахраїв”, – зазначає Павло Гарасим.
Також добре прикріп­люйте свої номери – тоді злодіям буде важче їх зняти, отже, ви виграєте трохи часу і, може, вчасно надійдете. Імовірно, якісь зовнішні фактори теж можуть налякати злодія, і він передумає здійснювати крадіжку. 
“Головне, щоб люди розуміли, що береженого Бог береже. Добре кріпіть свої номери, перевіряйте, чи не розхитані вони і чи легко їх зняти. Тобто робіть усе, аби вони не були легкодоступними. Також дехто практикує на ніч забирати номери додому, але ми, “Варта-1”, такого не схвалюємо. Ми патрулюємо місто, а коли бачимо машину без номерів, одразу б’ємо на сполох. Хтозна, може, вона крадена чи ще щось?! Тому не знімайте номерів, бо це нас лякає і завдає купу роботи”, – зазначає “Пошті” Ігор Зінкевич.
Із його слів, є інший новий метод запобігання викрадення – їздити з дублікатами номерів, а оригінали ховати вдома. 
“Нещодавно відкрив для себе, що водії додумалися їздити на дублікатах номерів. Це такий собі цікавий варіант їх уберегти, бо голограма номерів потрібна лише для перетину кордону, а містом можна й на таких їздити, думаю. Це збереже ваші гроші й час, якщо викрадачі зазіхнуть на пластик”, – зазначає Ігор Зінкевич. 
Втім у міліції “Пошту” запевнили, що такого робити не можна, бо тоді це вважатиметься “підробкою номерних агрегатів”. Тому власникам номерів із латинкою залишається пильнувати свої авта як зіницю ока, а паркувати їх лише в спеціальних місцях.

Львівщина без номерів?
У Львівській області МРЕВ ДАІ не видають нових постійних номерних знаків уже близько двох місяців! Про це у відкритій Facebook-спільноті “Varta-1” написав голова ГО “Варта-1” Ігор Зінкевич. “У області взагалі все критично – зняти машину легко, а поставити на облік проблема, яка може тривати місяцями. Нагадаю, 6 травня МВС уклало угоду з ТОВ “Лемодо” на постачання номерних знаків транспортних засобів. Раніше їх виготовляло ТОВ “Світлофор”, – пише Ігор Зінкевич.
Натомість в обласному ДАІ “Пошту” повідомили, що номерних знаків і справді нема, але причини коментувати відмовились. 
Тим часом водії Львівщини мусять їздити на так званих транзитних червоних номерах і сподіваються, що таки дочекаються звичайного номерного знака.
“На транзитних номерах їжджу близько двох місяців. Термін їх дії саме 60 днів. Їх мені видали, бо традиційних номерів нема в наявності. Черги на їх отримання дуже великі. Щоправда, це жива черга, тож якщо хтось знімає машину з обліку, ці номери реєструють на того, хто стояв у черзі”, – розповідає “Пошті” водій Микола.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.4810 / 4.12MB / SQL:{query_count}