Варто пригледітися!

Валентин Кім, психолог, експерт із невербальної комунікації, – про акцент на пильність і те, як виявити потенційного зловмисника

У контексті по­дій на Закарпатті та вів­тор­кових те­рактів у Льво­ві вла­да міста і силовики активно за­говорили про посилення безпеки. Без громадськості їм знову не обійтися. Бути уважними та приглядатися до оточуючих нас закликає міліція, СБУ, місцева влада й навіть психологи. Пильність може врятувати життя!
У Львові активні містяни беруться патрулювати місто. Аби було ефективніше, підмогою міліції можуть стати й особи, які дорогою на роботу чи в час вечірніх закупів помітили щось дивне або когось підозрілого… Увагу варто звертати не лише на залишені сумки, пакети чи інші предмети, а й на надто допитливих незнайомих людей. У цьому контексті “Пошта” поспілкувалася з Валентином Кімом, психологом, експертом із невербальної комунікації (працює над питаннями психології безпеки, розвитку професійної пам’яті, спостережливості і діагностики невербальних комунікацій).

– Пане Валентине, дайте, будь ласка, кілька порад для містян, які нині насторожі. На кого й на що варто звертати увагу, аби попередити біду? 
– Передусім необхідно прислухатися до рекомендацій, які дає міліція. Вони хоч і загальні, та все ж розраховані на маси. Їх виконання справді здатне підвищити рівень безпеки в місті!  Рекомендують, зокрема, звертати увагу на залишені речі, сумки та інші підозрілі предмети…
Попри весь формалізм рекомендацій міліції, їх треба слухати і виконувати. 
Друге (якщо говорити у психологічному контексті) – люди, які продумують теракт, ніколи не діють самостійно. Вони здебільшого працюють у групах, тому варто звертати увагу на тих осіб, що перебувають у гурті, особливо якщо помічаєте злагодженість дій кількох людей в одному місці. 
Третій момент – необхідно звертати увагу на осіб, які очікують на щось. 
Часто дії людей, які щось задумали, добре сплановані. Наприклад, хтось із учасників виходить у потрібний сектор, там чекає, згодом отримує якийсь сигнал, після якого починаються активні дії. Тобто людина в очікуванні, яка після якогось сигналу починає діяти, – особа, до якої варто пригледітися. 

– У яких саме місцях варто бути дуже пильними? 
– Передусім у прохідних, де завжди великий потік людей, де вони не затримуються. Там можливе скоєння масових терактів. Звичайно, ми не можемо чітко визначити місця, на яке злочинець спокуситься, та здебільшого найнебезпечнішими є місця, де за короткий час проходить багато людей, наприклад,  підземні переходи, у Києві метро, у Львові, ймовірно, громадський транспорт, місця поряд із ринками  й ті, де проводять масові зібрання, концерти, мітинги чи збори.
Коли люди в одному місці перебувають хоча б декілька хвилин, вони починають оглядатися та придивлятися до оточуючих. А коли особа проскакує якусь місцину за декілька секунд, вона не звертає ні на кого уваги…

– Буває, з підозрілими людьми треба вступати в розмову. Як поводитись, аби не спровокувати на агресію та не піддатися маніпуляції?
– Є люди, які діють як шахраї: вони просто з’ясовують ситуацію, “зондують”, як то кажуть, розпитують, скільки тут людей буває, хто за цим місцем приглядає, де тут міліція... Люди, які хочуть вивідати якусь інформацію, звичайно, ставлять багато запитань. Вони роблять це нібито непомітно і дуже невимушено. 
Зав’язується розмова, а згодом помічаєте, що тільки ви відповідаєте на запитання. У такому разі треба рахувати до трьох. Якщо відповіли на три запитання поспіль про щось або про когось, а людина й далі запитує, то це підозріло. Звичайно, є просто допитливі особи, та нині така ситуація, що треба бути пильним. Тож якщо бачите, що вам поставили три запитання поспіль, це мусить викликати у вас підвищену увагу. 
Найнебезпечніші місця ті, де за короткий час проходить багато людей. У Львові, ймовірно, громадський транспорт, місця поряд із ринками чи ті, де проводять масові зібрання, концерти, мітинги чи збори
Якщо казати про розмову, у якій намагаєтеся когось не спровокувати до агресії, ворожості чи конфлікту, то запитань треба ставити якнайменше. 
Особливість спілкування в конфліктній ситуації полягає в тім, що причиною суперечки може бути будь-що, а от основою – певні ознаки… 
Якщо перебуваєте в якомусь приміщенні, транспорті, де багато людей, то ймовірність конфлікту висока. Треба вміти робити дистанцію, щоби не допустити сутички. Варто відійти подалі від людини (півкроку насправді може відіграти велике значення!) – це перший момент. Другий – поза під час спілкування. Малознайомі люди, які стоять одне навпроти одного, лицем до лиця, викликають одне в одного негативну реакцію. Якщо ви змушені стояти до людини обличчям чи спілкуватися з нею таким чином, намагайтеся стати до співрозмовника хоча б у півоберта, повернутися так, аби не дивитись одне на одного. Третя порада – прямий погляд. Спробуйте подивитися людині довго в очі, і ви побачите, як вона хмуриться, хилить голову й у відповідь дає вам агресивний погляд. 

– Це свідчить про те, що людині некомфортно, вона щось приховує?
– Людина, яка щось приховує, ховає погляд, може відводити очі, її погляд може бути блукаючим. Це ознака пошуку варіанта рішення, активної мисленнєвої діяльності. Видається, людина шукає варіант відповіді чи спосіб щось утаїти. Здебільшого особи  з блукаючим  поглядом не викликають довіри, та все ж не варто одразу думати, що вони щось приховують. Імовірно, людина просто активно думає, що і як правильно сказати…
Розмовляла Вікторія Савіцька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.0122 / 4.11MB / SQL:{query_count}