“Не варто дивитися на олігархів. Треба зібрати політичну волю в кулак і вирішувати!”

Володимир Гулима, військовий експерт, – про загрози закарпатського конфлікту та його відголоски на Львівщині

Серед основних больових точок, на яких власне й розіграли конфлікт у Мукачевому, військовий експерт виокремив – нелегальні потоки зброї, корупцію і кругову поруку. Явища притаманні чи не кожному регіону країни. З його слів, їх певною мірою підсилили, підігріли, таким чином недоброзичливцям вдалось розгойдати спокій. Нині увага багатьох прикута до Закарпаття, те, що відбувається там, неодмінно матиме відгомін цілою країною, зокрема й Львівщиною. 

– Корупція, кругова порука, недосліджені канали потрапляння зброї у країну спровокували конфлікт на Закарпатті. Є побоювання, що раптом схожі розбірки можуть вибухнути й на Львівщині, чи це ймовірно? 

– Закарпаття показало, що це цілком ймовірно. Не думаю, що там зброї більше, ніж у нашому регіоні, просто у Мукачевому вона вже спрацювала. Закарпаття показало, що силові сценарії розв’язання конфліктів цілком ймовірні і в тих областях країни, які далекі від зони АТО. Треба покладатись на міцність і підготовку наших правоохоронних органів, служби безпеки України. Треба вчасно виявляти ймовірні такі конфлікти, вчасно на них реагувати, також необхідно вести роботу з “Правим сектором”. Безперечно, працювати потрібно і щодо боротьби з контрабандою та корупцією, тоді не буде приводу прикривати щось!
Зрозуміло, що СБУ на Закарпатті невчасно спрацювало, тепер вже опісля читаємо, що СБУ, міліція і прокуратура, всі вони залучені до цього бізнесу. Схоже, вони між собою знаються, один одному брат, сват, кум, організувалась така кругова порука. 

Та все ж дуже негативний момент у тім, що події на Закарпатті співпали у часі із відзначенням Волинської трагедії. І тільки-но в неділю поляки проводили акції, марші, казали, що бандерівці вбивці, дипломати, політологи публіцисти намагалися їх переконати, що це не так, що були помилки, але це не система… І тут раптом така яскрава ілюстрація того, що бандитизм в Україні і в XXI столітті працює. Як на мене, це спланована інформаційна антиукраїнська акція. Свідомо чи несвідомо, але використали “Правий сектор”, ймовірно його підставили... 
Яка б не була причина, але треба було вияснити, у чому причина цього конфлікту. Якщо це корупція, то визнати, що корупція, якщо переділ ринку, то переділ ринку, це необхідно для того, щоб люди розуміли, що саме відбувається! Якщо люди нині відчуватимуть, що у чомусь їх обманюють, вони не віритимуть нічому! Нині вже не та ситуація, щоби якось викручуватись, лукавити, треба казати правду – “Правий сектор” спровокував чи ні, діяв він згідно із командами свого вищого керівництва чи ні, хто його фінансував, з якою метою сталося те, що сталося… 

 – Чомусь імідж “Правого сектору” деформувався, так би мовити, і не так вже й подивовані люди тим, що у цій розбірці засвітились хлопці саме цієї організації. Що таке “Правий сектор” нині, зокрема й на Львівщині?

– “Правий сектор” – це наші очікування на вищу справедливість. У час недовіри до органів влади, правоохоронних органів, судів все одно людина вірить, що є справедливість. На початках діяльності “Правого сектору” його учасники захищали ображених, відстоювали соціальні права. Вони напрацювали певний імідж, який став чинником довіри населення. На жаль, зараз вони його експлуатують. Можливо й не вони, а організації, які  “примазались” до “Правого сектору” використовують його імідж для того, щоб вирішувати свої темні справи. Таким чином вони добиваються двох речей – дискредитують цей добровольчий національний визвольний проект і водночас вирішують свої корупційні справи.

– Розкажіть, будь ласка, про зброю, звідки вона на Закарпатті? В Мукачевому з РПГ стріляли… Це не граната і навіть не штик-ніж, який можна провезти непомітно завдяки кмітливості і малим габаритам, про це час до часу навіть самі військові розповідають… 

– На жаль, не можна поставити щільну стіну, аби не допустити потрапляння зброї в тили. Тож зброя у мирній частині країни – це певною мірою наслідок “дірявої” системи ізоляції тилу. А ще, цілком ймовірно, що через наші внутрішні проблемами відбувається маскування справжніх каналів потрапляння збої. Ми не можемо знати достеменно, звідки ця зброя. Або вона потрапила якимись шляхами із території ворожого сусіда для того, щоби розгойдати ситуацію, або хтось просто вирішив на цьому підзаробити. 
Зараз дуже необхідне зміцнення і посилення роботи правоохоронних органів і служби безпеки. Тим часом у нас ще й роздмухують недовіру до цих органів. Це все відволікає великі сили на вирішення локальних конфліктів, а Збройні сили залишаються неприкриті… У них теж є певні проблеми з оновленням зокрема. Схоже, втілюється масштабний сценарій розхитування, на який ми певною мірою піддаємось. 

– Яким чином можна не підігрувати ситуації, запобігти її поширенню? 

– Спеціальні служби і правоохоронні органи знають, як працювати в таких ситуаціях. Є профілактична, оперативна робота, а також робота з  інформаторами. Наших фахівців вчити не треба, їх просто треба змусити працювати. А от хто їх має змусити, і чи насправді є кому це зробити, це вже інше питання... 

– Як же вірити спецслужбам, схоже, вони неефективно спрацювали в Мукачевому?  

– Тому що там все пов’язано, не відбувалось жодних реформ, не карали контрабандистів! На врегулювання потрібна державна воля. Не варто дивитися на олігархів. Треба зібрати політичну волю в кулак і вирішувати!  
 Розмовляла Вікторія Савіцька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6880 / 4.11MB / SQL:{query_count}