Закон сили чи сила закону?!

Чи зробила Львівщина висновки після резонансних подій на Закарпатті, чому силовикам варто працювати на випередження та чи поборють контрабанду та її “дахування” в області

Українці заслужили кров’ю і потом жити у правовій і цивілізованій країни! За краще майбутнє держави віддали свої життя Герої Небесної сотні. За наш мир і спокій віддали свої життя Герої у цій страшній і жорстокій війні на сході. І ці патріоти, гідні громадяни своєї держави, гинули не за те, аби в рідній Україні шаленими темпами й надалі  процвітало беззаконня, хабарництво, корупція, контрабанда, несправедливість і захланність чиновників і високопосадовців! А так, на жаль, є й досі. 
Лікарі й далі заглядають у кишені пацієнтів – чи то якась банальна довідка, чи “кошторис” за пологи, викладачі у вишах – за заліки чи іспити, керівники дитячих дошкільних закладів – за прийом до їх садочка,  чиновники – за дозволи та всілякі довідки, міліціонери, прокурори, судді, митники та прикордонники мають і виставляють свої круті “такси”.
Міліція “дахує” бандитів, митники і прикордонники – контрабандистів… Всім все вигідно, бо і перші, і другі люблять гарні іномарки, красиві квартири та будинки, заморські відпочинки тощо. 
Україна так жила роками… Скільки ж це все неподобство ще триватиме і окрема каста почуватиме себе як на лаврах, силовики будуть у зв’язці з бандюками жити і процвітати?! Треба ставити жирну крапку у цій історії. 
І тут гнійний чиряк, де всі про все знали, чули і бачили, прорвало на Закарпатті! Застосували потужну зброю, відтак ми та, на жаль, світ побачили гангстерські війни по-українськи. У хід пішло таке поняття як ЗАКОН СИЛИ, тоді як у правовій державі мало б бути навпаки – СИЛА ЗАКОНУ!
 
 Андрій Польовий
Тут варто згадати, що рівно тиждень тому в прокуратурі  Львівщини (ще до подій в Закарпатті) відбулася вкрай жорстка розмова першої особи області зі силовиками. 6 липня голова Львівської ОДА розкритикував роботу керівників силових структур та правоохоронних органів Львівщини (це відео “гуляє” в інтернеті). Тоді керівник області заслухав здебільшого статистичні звіти очільників відомств, відповідальних за боротьбу із контрабандою та корупцією. Він звернув увагу доповідачів на відсутність інформації про факти розкриття реальних кримінальних справ і покарання винуватих.
“Ви цю статистику про порушення кримінальних справ тримайте для себе. Основним показником для людей має бути кількість злочинців, корупціонерів, хабарників, покараних за незаконні дії, – зазначив Олег Синютка. – Мені від вас, окрім роботи, нічого не потрібно. Важливо, щоб ви постійно пам’ятали про тих 170 українських Героїв, які загинули від рук терористів, захищаючи нас із вами. А також про наповнення бюджету, з якого ми для людей повинні щось зробити. Не сядуть вони – сядете ви!”
Голова Львівської ОДА також наголосив, що ті керівники, які не здатні навести лад у своїх структурах, повинні змінити місце праці, інформувала прес-служба ЛОДА. “У мене таке враження, що ви живете у другому світі і багато з вас, вочевидь, не на своєму місці. Ніхто серйозно не займається тими справами, які повинні робити працівники прокуратури, митниці, прикордонної служби. Тому прошу займатись проблемами Львівщини. Поки ви не посадите за ґрати кілька реальних злочинців – ніхто не повірить, що ви насправді працюєте”, – зазначав Олег Синютка.

Аби на Львівщині не рвонуло: акцент на комунікацію

Закарпатські пристрасті сколихнули всю Україну, зокрема й Львівщину. У регіоні нарешті заговорили про роботу СБУ і міліції, про нелегальну зброю в тилу та шляхи її надходження. 
Трохи більше двохсот кілометрів від спокійного Львова, у закарпатському Мукачевому, стрілянина. Аби пильніше слідкувати за безпекою на Львівщині, очільник області Олег Синютка доручив місцевим органам влади, спільно із представниками правоохоронних структур, брати участь у забезпеченні правопорядку. Таке завдання голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка дав керівникам райдержадміністрацій, міських, сільських та селищних рад під час апаратної наради у понеділок, 13 липня, інформує прес-служба ЛОДА.
“У ситуації, що склалась, надзвичайно важливий якісний діалог та співпраця влади, правоохоронних органів та громадськості. Налагоджувати комунікацію і забезпечувати порядок правоохоронцям повинно допомагати керівництво районів, міст та сіл, – зазначив Олег Синютка. – Для прикладу, якщо буде перекрита дорога, то не лише правоохоронці повинні вирішувати це питання. До людей мають також вийти й керівники того населеного пункту, у якому виникла така проблема, і спільно шукати шляхи порозуміння”.
 
reuters
Тим часом Андрій Корнат, заступник голови Львівської ОДА, певен: “Львівщина не Крим, не Закарпаття і не Донбас, тут такого, як на Закарпатті, бути не може”. Він довіряє СБУ й міліції та певною мірою покладається і на громадські організації. Заспокоює. 
“Такого конфлікту, як відбувся на Закарпатті, у Львівській області, на мій погляд, бути не може. З таким керівництвом правоохоронних органів, думаю, що питання безпеки в нас на дуже високому рівні. Також є порозуміння з громадськістю. Голова ОДА спільно з громадськими організаціями та правоохоронними органами спілкувалися, дали один одному гарантії про тісну співпрацю задля запобігання будь яких локальних конфліктів. Домовились координувати свої зусилля, інформувати один одного, – зазначає “Пошті” Андрій Корнат. – Ми живемо у країні, де після Революції Гідності  багато людей з Майдану прийшли в органи виконавчої  влади, ми бачимо представників Майдану і в правоохоронних органах, і в Службі безпеки. Я насправді довіряю їм. Я знаю, що начальник міліції Львівщини Дмитро Загарія – людина, яку громадськість відстояла і привела на цю посаду. Довіряю людям, які прийшли у Службу безпеки. Їм близькі і зрозумілі цінності, вони хочуть жити в тій країні, про яку говорили на Майдані під час Революції Гідності”.

Непомітна зброя

Натомість львів’яни дещо збентежені, у Львові хоч навряд чи дійде до відвертих кримінальних розбірок, та все ж, хто має зброю, тому кортітиме з неї стріляти…
 “Мене хвилює одне – наскільки пильно наші правоохоронці слідкують за потоками зброї. Я знаю не одного ґазду, який з легкістю десь дістає вибухівку, аби глушити рибу у своєму ставку чи для інших “господарських” потреб. Відомо, що зброя на чорному ринку в ціні впала. Я насторожена, бо той, хто має зброю, неодмінно відчуватиме й спокусу скористатись нею. Треба пильнувати потоки зброї! Чи роблять це на Львівщині?”, – схвильовано і справедливо акцентує львів’янка Любов.
Контрабанду треба побороти, ніхто не має права просто замінити одних, які заробляють тіньові кошти на контрабанді, на інших, які робитимуть те ж...
Зброю в області донедавна “не помічали”, міліція запевняла, зокрема і мас-медіа, що “все пильнує, виявляє…”. Але чи це так?! Передусім, перевірка на наявність зброї чи вибухівки у Львові відбувається на головному залізничному вокзалі. Там працює транспортна міліція, залучають кінологів. Віталій Горський, начальник лінійного відділу на станції Львів у МВС України на Львівській залізниці кілька тижнів тому запевняв “Пошту”: робота триває, небезпечні предмети виявляють та дуже рідко, бо охочих провезти їх залізницею зовсім мало.   
“Наші працівники несуть службу цілодобово, посилили нічні наряди. До більш ретельної перевірки і виявлення підозрілих осіб залучили  Нацгвардію, також патрулює воєнізована охорона Львівської залізниці. Долучається кінологічна служба і комендантський військовий патруль. Окрім цього, щоденно ми відпрацьовуємо поїзди східного, особливо, маріупольського напрямку. Перевіряємо всіх пасажирів, які приїжджають зі сходу: документи, багаж, якщо виявляються якісь підозрілі особи, більш детально їх перевіряємо у фільтраційному центрі,  який на вокзалі працює з минулого року”, – зазначав Віталій Горський.
З його слів, бувають випадки, коли й справді вояки зі сходу намагаються перевезти зброю і інші заборонені предмети. Хтось робить це зумисно, а хтось про них просто забуває.
“Вже виявляли гранати, вогнепальні пістолети. Везли велику кількість ножів, патронів, ми їх вилучали і призначали експертизу. Завдяки нашим кінологам ми перевіряємо камери схову. У них люди також зберігали зброю і боєприпаси. Часом військові, коли бачать міліцію вже на пероні, звертаються до нас і самі все віддають”, –  зазначив Віталій Горський.
Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони, розповідає “Пошті”, що здебільшого зброя в Україні зберігалася на сході, на складах, які, на жаль, зараз є у зоні проведення АТО, а також частково і на окупованій території.
“Схоже, зброя із шаленою швидкістю почала розповсюджуватись по нелегальних каналах. Треба віддати належне і правоохоронним органам, які на блокпостах перевіряють машини, і досить ретельно, особливо, коли бачать військових. Це може підтвердити кожен, кому довелось перетинати контрольно-пропускні пункти між зоною АТО і мирною територією. Заходи відбуваються. Та треба розуміти, що йде війна… Зараз склалась непроста ситуація, тож наскільки спокійніше ми до неї будемо ставитись, настільки спокійніше й легше буде її контролювати”, – каже Олександр Поронюк. 

Закрутити гайки!

Натомість Олег Синютка, очільник Львівщини, у розмові з “Поштою” 13 липня відверто визнав: проблеми з незаконною зброєю в області є, і з цим працюють. “Правоохоронні органи перекрили кілька каналів постачання зброї. Але ми не можемо стверджувати, що на руках зброї більше немає. На жаль, є неконтрольовані потоки зброї, в тому числі і приватними особами, і організованими злочинними угрупуваннями”, – зазначив очільник ЛОДА.  
Він також розповів, що загалом ситуація на Львівщині така ж, як і тиждень тому –  є потенційна терористична загроза з боку Російської Федерації, тож всі прикордонні служби працюють у посиленому режимі, щоби їх не допустити. 
Щодо подій на Закарпатті, то очільник Львівщини резюмує: причина не у політиці, а у боротьбі за сфери впливу. Тож на Львівщині намагаються працювати на випередження. 
“Нині на Львівщині вимагаємо ліквідації будь-якого “дахування” з боку правоохоронців, зупинення контрабанди як такої. Контрабанду треба побороти, ніхто не має права просто замінити одних, які заробляють тіньові кошти на контрабанді, на інших, які робитимуть те ж... У нас є проблеми з контрабандою, йдеться про події на переході Смільниця, які відбулися минулого тижня. Робота прикордонної служби у взаємодії із польською стороною зуміла зупинити контрабандний потік”, – зазначив Олег Синютка.
Нагадаємо, як писала “Пошта”, зазначав ще в травні перший заступник начальника Департаменту карного розшуку МВС України Сергій Редька, 70% зброї, яка вилучається з незаконного обігу, вивезено із зони АТО. З його слів, міліція неодноразово викривала спроби вивезення із зони АТО зброї та боєприпасів.  “Незаконний обіг вогнепальної зброї є одним із факторів напруження кримінального стану на території держави, а вивезення зброї із зони АТО та її застосування – це, по суті, відкриття другого фронту для сепаратистів”, – заявляв Сергій Редька. З його слів, якщо до початку АТО автомат Калашникова на чорному ринку коштував близько 3 тис. доларів, то зараз – близько тисячі, а в зоні АТО автомат Калашникова можна придбати за 100 доларів.

Начальник ГУ МВСУ у Львівській області Дмитро Загарія прокоментував ситуацію щодо так званих блокпостів, встановлених представниками ДУК “Правий сектор” на дорогах Львівщини. За словами полковника міліції, події у Мукачевому ніяк не вплинули на стан правопорядку у Львові та в області.
“Порушень громадського порядку, пов’язаних iз подіями на Закарпатті, на Львівщині не зафіксовано. Наші правоохоронці працюють у посиленому режимі, забезпечуючи охорону правопорядку. Ситуація залишається стабільною”, – заявив Дмитро Загарія, інформує прес-служба міліції Львівщини. 
На даний час на Львівщині встановлено два так званих блокпости, на яких перебувають представники громадських організацій, у тому числі і ДУК “Правий сектор”. Один iз них – на трасі Київ – Чоп, поблизу села Гамаліївка, другий – на трасі Львів – Тернопіль, поблизу села Ясенівці Золочівського району. “Перешкод для руху транспорту немає, проте, якщо присутні на так званих блокпостах особи якимось чином будуть блокувати транспортні комунікації чи порушуватимуть права та свободи громадян, вони будуть притягнуті до відповідальності”, – наголосив очільник міліції Львівщини.
За словами Дмитра Загарії, у випадку вчинення протиправних дій, особи на так званих блокпостах можуть бути притягнуті до відповідальності за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 279 (блокування транспортних комунікацій, а також захоплення транспортного підприємства) КК України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або арешту на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.
 “Я звертаюсь до представників усіх громадських організацій із закликом не блокувати транспортні комунікації та не перешкоджати рухові транспорту. У цьому немає ніякої необхідності. На Львівщині є відповідні служби, котрі здатні забезпечити правопорядок”, – завершив Дмитро Загарія.
Богдан Шкарада, екс-начальник міліції Львівщини:
– Те, що в Україні “гуляє” багато зброї – треба якнайшвидше вирішувати на рівні держави. І часу не гаяти. Не може так бути, що в білий день стріляють із гранатометів у мирному місті! Ми ж так дійдемо до колапсу! Як це так – має той чи інший зброю і буде нею розмахувати у білий день?! Так дійде до розвалу держави. Цього допустити категорично не можна. Потрібно дуже серйозно попрацювати всім правоохоронним органам і політикам. Певен: правоохоронні органи мають провести дуже серйозну комплексну роботу щодо вилучення незаконної зброї, яка “гуляє” Україною та притягнути винних до відповідальності. Закону ж ніхто не скасовував про незаконне зберігання зброї! Чомусь забули про це… Говорять всі все про все, але про це – ні. Дарма. Втім, поки тривають воєнні дії на сході, контролювати потоки зброї вкрай важко… На жаль те, що сталося на Закарпатті, свідчить про те, що контрабанда дійшла до найвищих рівнів і тепер за цим стоять політики. Тим часом безконтрольність розв’язує руки бандитам, як це й сталося на Закарпатті. Там, як бачимо, правоохоронні структури на побігеньках у бандитів... І що важливо – “Правий сектор” каже, що боровся з контрабандою, але спочатку вони мали б чітко і ясно озвучити цей факт суспільству і акцентувати на тому, що будуть законними методами боротися з цим негативним явищем. А натомість… Взяли зброю і поїхали на “стрілку”. Це що таке?! Говорив і ще раз наголошу: на жаль, у правоохоронних органах немає професійного ядра, є чимало корупції, натомість є недовіра людей до силовиків. Все це треба негайно виправляти! Чи може цей випадок перезавантажити силові структури? Так, звісно. Чомусь політики часто-густо говорять про корупцію в загальному, але це нічого не дасть. Так можна говорити роками. Треба конкретний факт і належну доказову базу. Аналогічне стосується і контрабанди. Ми багато часу втратили на говорильню, а конкретної роботи не було. Тепер маємо наслідки… Певен, що повинна перемогти сила закону! Закон має бути на першому місці. Хто порушив – відповідай і не відмазуйся! Маємо законодавство і його треба дотримуватися. Головне – добросовісно і якісно боротися зі злочинністю!
Богдан Ваврик, екс-начальник УСБУ на Львівщині:
– Повинен перемогти розум і повинні перемогти інтереси держави. Аби у нас, на Львівщині, все було мирно і спокійно, силовики мають здобувати інформацію на випередження, знати, хто є хто, аби можна було приймати правильні рішення. Мова передусім про посилення оперативної складової в роботі силовиків. Я це казав, кажу і завжди буду на цьому стояти. Певен: у голови ОДА Олега Синютки є перспектива на Львівщині навести порядок. А в правоохоронних органах, вважаю, потрібна ротація кадрів – кажу про чесних, порядних і професійних, які працюватимуть на державу. Систему цілком реально переламати! Я в це вірю! При цім, важливою є і політична воля перших осіб! А щодо зброї, яка “гуляє”, насамперед потрібно, аби канали були перекриті – щоб ніхто нічого не міг вивезти зі зон АТО.
Михайло Цимбалюк, екс-начальник міліції Львівщини:
– Те, що сьогодні загрожує нашій державі, – це перевага сили не закону, а закону сили! Через це потрібно дуже виважено поставитися до цієї ситуації, зробити правильні висновки і хто винен – має відповісти за законом! Саме тоді продемонструємо громадянам, суспільству, світу, що в нас хоча й ще не дуже зріле, але формується громадянське суспільство, в якому переважає сила закону, а не закон сили. Найстрашніше, що в Закарпатті загинули люди, і це сильний удар по іміджу України. Потрібно швидше реформувати не лише МВС, але й всю систему правоохоронних органів. Дуже правильно сказав Юрій Луценко, який добре знає оперативну обстановку, що там та й загалом в державі потрібно негайно змінювати систему! Це реально. Потрібно змінювати систему підходів, систему підготовки. Так, кожна реформа – це болюча річ, кожна реформа отримуватиме критику, але її потрібно робити. А в цій ситуації суспільство очікує чіткої і ясної відповіді: хто ж винен? Прорвало те, що наривало багато років.. Щодо ж до нелегальної зброї, то дійсно її багато в Україна. І її маса є критичною, на жаль… Щодо Львівщини, то цей край завше проявляв мудрість, думаю, так буде і надалі. Маємо мудрих людей і достойних керівників, які мають силу і волю. Керівник ОДА Олег Синютка – професіонал, виважена людина та з досвідом. Головне, аби керівник ЛОДА мав реальні повноваження з центру, тоді він впливатиме і на формування кадрового потенціалу (зокрема й керівників правоохоронних органів), і міг жорстко спитати за результат. Нині ще таких повноважень немає… Якщо Олег Синютка матиме такі повноваження, то його досвід дозволить скоординувати так роботу, що Львівщина продемонструє, що тут є спокій, що у нас справді діє сила закону.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7081 / 4.3MB / SQL:{query_count}