Жовква – ідеальне місто Європи

“Пошта” довідалася, чим містечко вже впродовж багатьох років приваблює туристів і чому люди залюбки купують тут житло, переїжджаючи з мегаполісів

Відпочивати і набиратися позитивних вражень можна не лише в місті Лева, а й на його околицях. За 20 хвилин їзди на північ від Львова розташоване старовинне місто Жовква – районний і  важливий культурно-релігійний центр області, який вабить середньовічними замком та унікальними культовими спорудами, від яких віє духом минулого. 
Щодня туристи зі всієї України, а також із країн Заходу приїжджають у Жовкву, бо тут справді є на що подивитися. Ще б пак! На теренах цього міста відбувалися важливі події з українсько-польської історії, а його архітектурні пам’ятки є вагомим надбанням не лише для українців і поляків, а й загалом усієї європейської цивілізації.

Крізь призму минулого

У 1594 році великий коронний  гетьман Станіслав Жолкевський задумав перетворити поселення Винники на ідеальне місто-фортецю. За здобуття Жолкевським перемоги над шведами у 1603 р. польський король Сигізмунд ІІІ надає поселенню магдебурзьке право і нове ім’я на честь хороброго власника – Жовква. 
Жовкву, як і кожне середньовічне місто, будували за принципом укріпленої фортеці, але не простої, а “ідеальної”. Будувати “ідеальні” міста у Європі тих часів було модою. Для здійснення цього містобудівного задуму запросили найкращих архітекторів і будівничих італійського походження. Так виникло самобутнє місто-фортеця в комплексі з великим замком і просторою ринковою площею.
 
фото: Олена Петришин, galleryua.com
Головну увагу приділяли замку. Це був чотирикутник із триярусними наріжними баштами та в’їзною брамою в північно-східній стіні. 
У підземеллях замку в 1610 р. сидів полонений Жолкевським російський цар Василь Шуйський. Спочатку жовківська фортеця, посилена наріжними вежами, була повністю позбавлена архітектурного декору, тож того ошатного вигляду, у якому замок зберігся дотепер, споруда набула за пізніших реконструкцій. Є достатньо підстав вважати, що Богдан Хмельницький народивсь у Жовкві і тут минули його дитячі роки. Його батько Михайло Хмельницький перебував на службі в гетьмана Станіслава Жолкевського, згодом – у зятя Жолкевського воєводи Івана Даниловича. Хмельницькі були в дуже близьких  відносинах із родиною Жолкевських. Сам Богдан не раз відвідував місто, брав участь в оборонних битвах під час  нападів татар на Жовкву.

Поруч із замком, біля підніжжя гори, був розбитий чудовий парк “Звіринець”, де у воль’єрах жили серни та олені. Мисливські виїзди – улюблене дозвілля хазяїнів твердині: Жолкевських, їх спадкоємців Даниловичів, а потім і короля Польщі Яна ІІІ Собеського, який у 1674 р. взявся за реконструкцію замку. До слова, найбільшого розквіту місто досягло саме за часів короля Яна ІІІ Собеського. 
Жовква перетворюється на королівську резиденцію. Король відбудовує після пожежі жовківську ратушу, розбудовує громадські і храмові будівлі, багато оздоблює парафіяльний костел, споруджує нову велику синагогу. При старому костелі св. Андрія в 1682 р. будує монастир для домініканок, які втекли з узятого турками Кам'янця-Подільського. Того ж року запрошує до Жовкви монахів-василіян і закладає їм монастир при церкві Різдва.
У ті часи Жовкву вважали одним із найкрасивіше забудованих приватних міст-резиденцій Європи. Нею захоплювалися численні почесні гості і прості прочани. Костел св. Лаврентія (1604 – 1618 рр.) вважався “малим Вавелем”. Місто було осередком книгодрукування. 
Під час Північної війни в фортеці була штаб-квартира російської армії, а в 1706 р. тут довго квартирував російський цар Петро І. Саме в цих стінах  розробили знаменитий історичний Жовківський план звитяги над шведським військом. Сюди у квітні 1707 р. приїжджав Іван Мазепа.
З кінця XVIII ст. замок на два століття мало згадується. Лише раз, у 1809 році, замок згадав своє славне минуле – коли в його стінах проходив пишний бал на честь Наполеона. У 1915 р. фортеця горіла. Коли місто відійшло у 1939 р. до СРСР, у замку влаштували в'язницю. Пізніше тут аж до середини 1990-тих стояла військова частина.

 Чим і кому цікава Жовква?

Монастирі, старовинні житлові будівлі, торгові кам’яниці, дерев’яні церкви, фортифікаційна синагога і, звичайно, замок – усе це неабияк приваблює туристів, охочих не лише до знайомств із містами-мільйонниками, а й із невеликими історичними поселеннями на кшталт Жовкви. 

“Жовква цікава насамперед своїм містобудівним укладом. На невеличкій території зосереджена величезна кількість більш-менш добре збережених пам’яток, які створюють абсолютно неповторне враження. В основі містобудування лежать ідеальні засади міст Європи: унікальні діючі релігійні комплекси від дерев’яної церкви Пресвятої Трійці, Домініканського монастиря, костелу св. Лаврентія до синагоги. Дуже цікавий для туристів замок – це, безумовно, найвеличніша за статусом будівля Жовкви. У перспективі це й музейний комплекс, адже там є низка музейних експозицій, які ми відкриємо для туристів зовсім скоро”, – зазначив у розмові з “Поштою” директор Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві Володимир Герич. 
Співрозмовник розповів, що впродовж року до Жовкви з’їжджаються українські туристи й іноземці. Жовква їх вражає особливим колоритом і помпезністю історичних споруд. 
“За кращих часів до нас приїжджало близько 30 тис. людей на рік. Їхали як із найближчих країв, так і з-за кордону. Зараз через події у країні туристичний потік зменшився до 10 тисяч осіб за рік. Сподіваємося, скоро ми знову зустрічатимемо багато гостей, для яких цікава Жовква. Тим паче, багато львів’ян і людей із інших областей купують у Жовкві житло. Тут спокійно і затишно, а також престижно жити”, – зазначив “Пошті” Володимир Герич.
Із його слів, останніми роками Жовківщина зробила потужний крок у сфері туризму. 
“Тут побудували три прекрасні готельні комплекси, які, на мій погляд, мають тверді чотири зірки. Дешеві послуги і якісна їжа – їхня родзинка. Безумовно, це  допомогло популяризувати наш район і ще більше зібрати охочих відвідати місто”, – зазначив Володимир Герич. 
Туристи їдуть здебільшого на вихідні і сім’ями. Зараз серед них багато східняків, але менше поляків. 
“Люди їдуть до нас із цілого світу. Здебільшого  це так звані екскурсії вихідного дня. Раніше було більше туристичних груп, а зараз їдуть сім’ями. Раніше було багато поляків, але зараз вони бояться до нас їхати через ситуацію в країні. Натомість багато східняків. Найбільше маємо гостей у квітні і травні. В червні їдуть школярі. Багато люду на різдвяні свята. Екскурсія найбільш видатними пам’ятками Жовкви для 15 людей коштує 100 гривень. Туристів ціна більш ніж влаштовує!” – зазначила місцевий екскурсовод Ольга Кузьменко.
Із її слів, деяких туристів Жовква настільки вражає, що вони їдуть сюди на свої дні народження. 
“Була в нас жінка з Києва, якій дуже сподобалося місто. Пообіцяла навіть, що приїде сюди святкувати своє 50-річчя. Що найголовніше — вона справді приїхала сюди з донькою, вимкнувши всі телефони і зробивши собі такий подарунок – візит у Жовкву”, – розповідає пані Ольга. 

Реставраційні перспективи Жовківського замку

Невелика територія історичної частини Жовкви вже з 1994 року має статус Державного історико-архітектурного заповідника, зокрема замок, який, м’яко кажучи, має далеко не кращий вигляд. Втім у світлі подій в країні виділення коштів на реставраційні роботи фактично неможливе. На щастя, у рамках програми ЄС “Скарби прикордоння – охорона культурної спадщини” Державний історико-архітектурний заповідник у Жовкві отримав кошти на розвиток установи. За ці гроші в музеї повинні виконати шість завдань: завершити протиаварійні роботи на дахах палацового корпусу, впорядкувати подвір’я з влаштуванням інженерних мереж, зміцнити фундаменти кухонного корпусу, реконструювати західну вежу з прилеглими галереями, завершити реставрацію східної вежі і влаштувати там музейні експозиції, а також влаштувати візит-центр.
“Уже готова вся технічна документація палацового корпусу. Якщо нам вдасться це відтворити, кращого замку в Україні не буде”, –  запевнив Володимир Герич.
Львів – Жовква – Львів

12 – 19 липня Львівщина прийматиме ХІ Європейський тиждень велосипедного туризму, інформує прес-служба Львівської ОДА. Вперше за 10 років своєї історії цей туристичний велофорум перетне кордон Євросоюзу і відбудеться в Україні. 
Базовий табір разом із бюро Європейського тижня розмістяться в міському парку міста Жовква. Веломаршрути пролягатимуть територією державного заповідника “Розточчя”, Яворівського національного природного парку та пам’ятками архітектури, серед яких дерев’яні церкви в місті Жовква та селі Потеличі, що внесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Загалом велотуристи матимуть змогу позмагатися на чотирьох ділянках, які проходитимуть територією Жовківського, Кам’янка-Бузького, Сокальського та Яворівського районів, загалом дорогами з неінтенсивним автомобільним рухом, придатними для проїзду на велосипедах.
Організатори цьогорічного заходу очікують на участь понад 600 осіб із щонайменше десяти європейських країн. У день урочистого відкриття в неділю, 12 липня, з 10.45 на вулицях Жовкви відбудеться велопарад, після якого учасників запросять на екскурсію містом. Також роверисти побувають у Львові. Загалом у програмі передбачено багато розважальних і екскурсійних заходів, які не залишать байдужим жодного учасника.
Петро Радковець, екскурсовод і краєзнавець:
– Жовква – друге після Львова місто за кількістю пам’яток. Будували його на місці колишнього поселення Винники за принципом “ідеального” міста. Там добре жилося, можна було займатись улюбленою справою та розвивати ремесла. До наших днів у Жовкві багато чого збереглося, зокрема, єдина в нашому краї оборонна синагога. Там багато пам’яток, про які можна дуже багато розказувати. Останнім часом змінився склад туристичних груп – побільшало інтелектуалів, які прагнуть новизни, розпитують не лише про Львів, а й про міста на кшталт Жовкви. Зокрема, дуже популярний маршрут Жовква – Крехів. Як правило, туди їдуть туристи, які вже побували у Львові і хочуть більше познайомитися зі Львівщиною. Зазвичай гостям дуже подобається Жовква, і вони повертаються туди ще раз і ще раз. Ще б пак! Красиве місто!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7632 / 4.47MB / SQL:{query_count}