Європейські дороги: то коли ж на Львівщині?

В області планують реалізувати пілотний проект із будівництва платного автобана й обіцяють нарешті відремонтувати дорогу Львів – Луцьк

фото: прес-служба ЛОДА
Стан доріг у Львівській області та Україні загалом – одна з найбільш обговорюваних проблем у суспільстві. Ще б пак! Вибоїна на вибоїні, а ямковий ремонт не дуже допомагає. Якщо він якісний, то ще півбіди, а якщо його роблять абияк, то ліпше б не робили ніякого. 
Зараз у області саме в активній фазі ямковий ремонт. Чи зроблять його добре, побачимо вже через місяць-два. Водії такого ремонту категорично не визнають, мовляв, “гроші викидають на вітер”. У Європі поняття “ямковий ремонт” узагалі нема…
Перебуваючи у Львові, міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський зазначив, що причина нинішнього стану доріг у державі – системне недофінансування та використання неефективних технологій під час ремонту і реконструкції автошляхів.
Урядовець певен: “Дороги на Львівщині не такі вже й жахливі, якщо порівнювати із загальним станом їх у країні”. 
Щоправда, самі водії мають цілком іншу точку зору з цього приводу. Владні мужі обіцяють, що саме в області незабаром реалізують низку пілотних проектів із ремонту доріг. Плани гарні, але чи водії нарешті поїдуть європейськими автошляхами?! 

Про реформи Укравтодору та корупцію

“Ми почали реформу Укравтодору. Вона передбачає децентралізацію діяльності підприємства. Львів та область будуть першими, де проведуть пілотний проект передачі облавтодору на місця. Те, що залишиться від компанії, це реформована структура, яка відповідатиме за дороги загальнодержавного значення (мова про приблизно 32 тисячі кіломет­рів). До того ж Укравтодор буде виключно замовником послуг, а не проектантом і виконавцем”, – зазначив Анд­рій Пивоварський. 
Також уже пропрацювали законопроект про дорожній фонд, отож його скоро винесуть на публічне обговорення. “Законопроект передбачає, що гроші за акциз на імпортне паливо йдуть у дорожній фонд і їх використовуватимуть виключно на дорожнє будівництво”, – додав міністр. 
Ще одним зрушенням у сфері інфраструктури є концесійна дорога Львів – Краковець, проте, зі слів міністра, потрібно провести ще низку змін. “Зокрема, треба змінити Закон України “Про держзакупівлю” і дозволити проводити тендерні закупівлі на п’ять-сім років. Для експлуатанта дороги повинен бути інвестиційний потенціал – так можна закупити і взяти в лізинг нову техніку. Нам потрібно переглянути підхід до технології, запровадити Інститут незалежної оцінки якості виконаних доріг, аби незаангажовані фахівці могли перевірити виконану роботу”, – зазначив Андрій Пивоварський.
Для повноцінного ремонту і відновлення всіх доріг області, за попередніми підрахунками, потрібно 24 млрд грн
Проте жодні зміни у сфері інфраструктури не дадуть позитивного результату, якщо не побороти корупційної складової. Наприклад, ще на початку лютого 2015-го голова ЛОДА Олег Синютка скерував подання в прокуратуру щодо перевірки діяльності керівництва ДП “Львівський обл­автодор”, зокрема,  фактів невиплати заробітної плати. Голова ОДА також скерував подання до Києва на притягнення винних посадових осіб до відповідальності за невиплату заробітної плати, зокрема, за неналежний обсяг і якість виконаних робіт із ліквідації аварійної ямковості на дорогах області.
“За моїм поданням звільнили керівника облавтодору. Вважаю, що вартість ремонту квадратного метра дорожнього покриття завищена. Скерував  відповідне подання у прокуратуру і внутрішні органи та офіційний лист до Мінінфраструктури з проханням змінити керівника служби автомобільних доріг Львівщини. 
Очевидно, що зміна керівника дала покращення. Якщо порівняти п’ять місяців цього року і п’ять минулого, думаю, різниця очевидна. Та межі досконалості нема. Працюватимуть і ті люди, які чесні та професійно виконують роботу”, – зазначив “Пошті” очільник Львівщини.
До слова, нині в держпідприємстві “Львівський облавтодор” новий директор – Ярослав Ріхтер.

Київ обіцяє кошти

Олег Синютка зазначив, що  область заручилася підтримкою Мінінфраструктури, аби виділили гроші на ремонт дороги Львів – Радехів – Луцьк.
“На автомобільній дорозі Львів – Луцьк уже повністю відновили 1,7 кілометра асфальтного покриття. Йдеться виключно про повноцінний ремонт, для якого потрібні великі кошти. Лише у співпраці та за сприяння міністерства нам вдасться вирішити це питання”, – зазначив голова ЛОДА.
фото: drohobych-rda.gov.ua
Він додав, що наразі тривають переговори з Європейським інвестиційним банком щодо виділення кредитних коштів на ремонт автомобільних трас. Так, Львівська область може отримати фінансовий ресурс на відновлення доріг у напрямках Червоноград – Радехів – Луцьк і Миколаїв – Городок – Жовква.
Олег Синютка розповів, що для повноцінного ремонту і відновлення всіх доріг області, за попередніми підрахунками, потрібно 24 млрд грн. Натомість із держбюджету на утримання та експлуатацію доріг у 2015 році передбачено всього 170 млн грн (із них 40 млн грн – кредиторська заборгованість за минулий рік), також виділили 150 млн грн і з обласного бюджету.
“Наразі в області ліквідовують ямковість у напрямку Самбора, Старого Самбора, Турки. Зараз ремонтують дорогу на Тернопіль, Коровичі, Перемишляни і Радехів. Що цікаво, з обласного бюджету на ремонт доріг виділили більшу суму, ніж із державного”, – повідомив голова ОДА. 

Автобан до Краковця

Принаймні дві українські потужні компанії готуються взяти участь у конкурсі на будівництво концесійної дороги Львів – Краковець. “Знаю, що кілька потужних іноземних компаній готуються до конкурсу і принаймні дві українські”, – заявив міністр інфраструктури України Андрій Пивоварський.
Він також повідомив, що декілька компаній звернулися до Європейського інвестиційного банку щодо фінансування будівництва пілотного проекту. Також проводять відповідні переговори з ЄБРР. “Це перший пілотний проект концесійної дороги”, – зазначив міністр. Він висловив сподівання, що це стане новою альтернативою у вирішенні проблеми фінансування доріг.
“У липні знатимемо, чи “взлетить” цей проект. Це буде новинка. Певен, що нам вдасться його запустити”, – зазначив Андрій Пивоварський.
Львівщина може отримати фінансовий ресурс на відновлення доріг у напрямках Червоноград – Радехів – Луцьк і Миколаїв – Городок – Жовква
Як писала “Пошта”, у кінці травня стартував перший у дорожній галузі концесійний конкурс на будівництво, подальшу експлуатацію та утримання нової автомобільної дороги Львів – Краковець. Термін дії концесії становитиме 49 років. Загальна протяжність автодороги – 84,4 км. Вона з’єднає Львів із польським кордоном. За підрахунками, будівництво 100 км такої дороги кош­туватиме 350 – 500 млн доларів.
До слова, початок нової автомобільної дороги Львів – Краковець прийняли на існуючій автомобільній дорозі М-10 Львів – Краковець на відстані 1,3 км від державного кордону (смт Краковець). Кінець траси передбачений у обхід с. Ма­лі Підліски з примиканням до автомобільної дороги М-06 Київ – Чоп на  518 км (між селами Малі Підліски і Запитів).
На вимогу норм українського законодавства концесійний конкурс триватиме близько восьми місяців, отже, визначення та оприлюднення переможця відбудеться не раніше січня 2016 року, після чого розпочнуть процес узгодження концесійного договору, його підписання, а також фінансове закриття, тобто залучення концесіонером коштів у необхідному обсязі у встановлений термін.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.7871 / 4.15MB / SQL:{query_count}