Кому потрібен електротранспорт?

Львівське підприємство, що виготовляє трамваї, тролейбуси та електробуси, працює навіть не на півсили. Ситуацію обіцяють виправити в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі

фото: Андрій Польовий
Нині львівський концерн “Електрон”, який торік дав місту перше електронне диво – трамвай, що одразу став гордістю львів’ян, працює всього лише на 20% своїх можливостей. За умови ж повної завантаженості він спроможний щороку виготовляти понад 50 трамваїв і 100 тролейбусів.
Немає замовлень від українських міст, бо немає грошей. Та все ж нині на підприємстві робота йде – виготовляють трамваї, тролейбуси, електробус для Львова, роблять автомобілі швидкої допомоги і навіть зброю!   

Міністр у трамваї

Цього тижня “Електрон” відвідав міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус. “Ми приймаємо в Києві багато законів, але не факт, що вони ефективно працюють на місцях. Тому зараз їжджу регіонами, спілкуюся з бізнесом, аби почути його думку про зміни та пропозиції стосовно того, що нам ще треба зробити”, – зазначив урядовець. 
Міністр оглянув новісінький трамвай, який підприємство виготовило для  Санк-Петербурга. Однак угоду розірвали. Керівництво пояснює, що через напружені взаємовідносини з російською стороною. Тож тепер трамвай чекає на нового покупця. У Львові він їздити не може, бо призначений для ширшої колії. Міністр походив трамваєм, посидів у кріслах пасажира та  водія. Він сподівається, що незабаром “Електрон” матиме доступ до європейських ринків. 
“Ми зрозуміли, що в питанні сертифікації та переходу до європейських стандартів нам треба пришвидшитися. На жаль, у нас застарілі стандарти, які не відповідають європейським. Ми приєднуємося до програми СОТ щодо держзакупівель. До кінця року маємо це зробити – це дозволить нашим виробникам мати доступ до держзакупівель інших країн”, – сказав він.
Реально можемо виготовляти два тролейбуси в тиждень і до п’яти трамваїв у місяць. Підприємство фактично не використовує своїх потужностей
Також міністр зазначив, що в нас є високоякісна продукція машинобудування, яка нині може стати гідним конкурентом для іноземних аналогів. Але для цього маємо максимально прискорити процедуру сертифікації відповідно до європейських стандартів. “Структури, які займаються сертифікацією, не отримали європейської акредитації, тому наші виробники не можуть продавати своєї продукції за кордон”, – каже урядовець. Та все ж він певен, що невдовзі це питання вирішать. 
Очільник Львівщини Олег Синютка запевнив, що обласна влада усіляко допомагає концерну “Електрон” пройти процедуру сертифікації для того, щоби підприємство мало змогу взяти участь у державних закупівлях. “У нас були важкі лобістські переговори з Міністерством інфраструктури, і зараз вони на завершальному етапі, – розповів Олег Синютка. – Певен: завдяки спільним зусиллям уряду й місцевої влади “Електрон” матиме добрий ринок збуту в Україні”.
Міністр наголосив на нагальну потребу зменшення регуляторної державної політики. “Вплив усіх регуляторних органів на бізнес необхідно зменшувати. Більшість цих органів працює не на підприємця, а на вимагання грошей із бізнесу. Рухаємося в тому напрямку, щоби роль держави в економіці зменшувалася”, – сказав він. 

Хочуть працювати

Тим часом працівники “Електрону” розповідають про свою роботу. “Ми активно співпрацюємо зі Львовом, виготовили два трамваї, зараз працюємо над електробусом. Ще виготовили два трамваї для Хмельницького. Хоча реально можемо виготовляти два тролейбуси в тиждень і до п’яти трамваїв у місяць, тобто підприємство фактично не використовує своїх потужностей”, – зазначив начальник виробництва “Електронтрансу” Михайло Скольський.
Львівськими трамваями цікавляться за кордоном. Новий, зокрема, показували на міжнародній виставці у Берліні. Кажуть, зробив він там маленький фурор. Тож на підприємстві чекають на вирішення проблем із європейською сертифікацію та вірять, що невдовзі держава змінить систему проведення тендерів на державні замовлення.
“У нас є досвід участі в електронних тендерах (це коли під час самого тендеру учасник має змогу регулювати ціну своєї пропозиції, бачачи пропозиції конкурентів й оцінюючи свої можливості). В Україні тендерні пропозиції подають у конвертах, тож дуже часто конкуренти спеціально ставлять занижену ціну та виграють тендер, а потім зривають його виконання”, – розповів гендиректор концерну “Електрон” Юрій Бубес.
На заводі сподіваються на перемогу в тендері на придбання п’яти нових низькопідлогових трамваїв, які мають курсувати колією на Сихів
Керівник підприємства покладає надії на український ринок, розповідає, що намагатимуться брати участь у державній програмі з розвитку електротранспорту України. А ще тут сподіваються на перемогу в тендері на придбання п’яти нових низькопідлогових трамваїв, які мають курсувати колією на Сихів. Львівелектротранс  оголосив тендер наприкінці травня. Подавати тендерні пропозиції можна до 10 лип­ня. 
Фінансування відбуватиметься кредитними коштами ЄБРР. Трамваї повинні бути низькопідлоговими, трисекційними, розрахованими на ширину колії 1000 м, із мінімальною пасажиромісткістю 160 пасажирів, охоплюючи 30 сидячих місць і принаймні одне місце для інвалідного візка. Базове замовлення становитиме п’ять одиниць, додаткове (відповідно до наявного бюджету) – до двох одиниць.
“В умовах на виготовлення замовлення дається сім місяців. Ми готові за цей термін впоратися. Не перший же трамвай робимо!” – зазначив Юрій Бубес. 
Тим часом містом ширяться чутки буцімто “Електрон” не має змоги брати участь у тендері, мовляв, не за всіма тендерними умовами підходить. Саме ж підприємство такі зауваження відкидає.


Перший електробус скоро поїде!

Також Юрій Бубес розповів, що за три місяці Львів отримає електробус.
“Ми робимо 12-метровий електробус так, аби пасажири не зауважили, що всередині є багато обладнання. Нині основна наша проблема це батареї. Тривають розробки, та здебільшого батареї літієві та іонні. Вони дуже громіздкі та дорогі. Літій виробляють у Китаї. Вартість львівського електробуса – дев’ять мільйонів гривень”, – зазначив він.  
Нині електрон виготовляє і військовову спецтехніку. “Мова про види озброєння, зокрема, стрілецьку зброю. Прийняте рішення випускати автомат-малюк на базі “Електрону”, – розповів директор.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4856 / 4.02MB / SQL:{query_count}