Балаган перед оперним: чи реально припинити?

“Пошта” з’ясовувала, чому машинкам і каруселям не місце перед театром та чому ці розваги мають переїхати в парки і сквери Львова

фото: Андрій Польовий
У кожну пору року міс­то Лева по-своєму прекрасне! Львів’яни і туристи полюбляють гуляти його загадковими вуличками, любуватись архітектурою та насолоджуватись особливим колоритом. Звісно, найбільше до вподоби містянам і гостям центр Львова. Аби переконатись у цьому, варто лише прогулятися середмістям у вихідні – тут так людно, що ніде голці впасти.
Бракує місця ще й тому, що на площі перед оперним театром розмістилося ціле містечко атракціонів. Каруселі, кіоски з солодощами та дитячі машинки тішать львівських малюків. Усі, хто хоче позмагатись із вітерцем, може це зробити в самісінькому центрі міста. Втім такі атракції не завше до вподоби перехожим.
Ще б пак! Проходячи проспектом Свободи, треба бути зав­ше насторожі, адже з одного боку на вас їде машинка, а з іншого летить трирічний хлопчик на мотоциклі. Дай Боже, аби обійшлося без травм! Завбачливі містяни вже давно обходять ці забавки стороною. 
До того ж цей балаган псує враження від нашого міста, зокрема, від оперного театру, адже жодна інша світова Опера не може “похвалитися” таким розвагами, що розмістилися прямісінько перед її вікнами. Натомість там упорядковані чудесні квітники, зведені монументи і пам’ятники. Одне слово, порядок. І лише у Львові маємо те, що маємо… 

Спокуси для дітей, витрати для батьків

Окрім машинок і каруселей, біля Опери відкрили ще одні забавки: для того, аби виграти приз, потрібно потрапити м’ячиком у мішень або дротиком у надувну кульку. При цьому територія ігор ніяк не обгороджена, тож мішенню може стати й випадковий перехожий. 
“У неділю з сім’єю традиційно йдемо на прогулянку. Не минаємо і центру. Проте там зараз гуляти ніде. Всюди шум, гам, машинки буксують і каруселі гудуть. Якщо йти спокійно і не дивитися в сторони, то на вас точно щось або наїде, або впаде. Чесно кажучи, аж зникає бажання там гуляти, бо ще, не дай Боже, покалічитися можна”, – нарікає “Пошті” львів’янка Людмила.
З її слів, покататися на каруселях або машинках хоче кожна дитина, а ціни власники атракціонів встановили більш ніж “кусючі”. “У мене двоє малих діток, тому вони завжди заглядають на ці атракції. Я категорично проти, аби вони каталися на них. І не тому, що шкодую грошей (хоча це задоволення й справді недешеве), а тому, що хвилююся, аби не нашкодили людям. Бо хоч машинки і дитячі, гасають на них не по-дитячому”, – каже співрозмовниця. 

Архітектор Ґорґолевський такий балаган не схвалив би!

Дирекція Львівського театру опери та балету теж занепокоєна балаганом перед своїми вікнами.
“Це ганебне явище, яке плюндрує культуру нашого міста. Ніде у світі такого нема і, певно, не буде! Треба зрозуміти, що до театру ходить серйозна публіка, а через ці машинки та карусельки вона не може в належному вигляді сюди дійти. Поважне панство, йдучи на оперу, гарно одягається, вичищає мешти, а якась машинка їм усе зіпсує, бо наїде на ноги. На жаль, у нашому підпорядкуванні лише територія до фонтана, тому якось вплинути на ті атракції ми не можемо. Всі питання –до міської ради”, – зазначив у розмові з “Поштою” директор театру Тадей Едер
На його думку, щороку атракціонів стає більше через… проблеми з працевлаштуванням містян. “Я мав розмову з людьми, які цим усім займаються. В них своя біда – нема грошей, а сім’ю годувати треба. От і шукають заробітків. Їх можна зрозуміти, бо в місті зараз і справді не кожному вдається знайти роботу, тим паче молоді”, – каже Тадей Едер. 
Для того, аби все-таки звільнити площу від розваг, директор театру радить громадськості написати відповідне звернення в міськраду, аби це питання винесли на чергову сесію, обговорили всі за і проти та прийняли рішення.
Це ганебне явище, яке плюндрує культуру Львова! Ніде у світі такого нема
З його слів, разом із машинками та каруселями треба забирати з площі й… фонтан. Так-так, саме фонтан співрозмовник вважає ще одним клопотом, який псує враження і від Львова, і від самих містян.
“Коли архітектор Ґорґолевський проектував будівлю театру, про фонтан мови точно не було. Там мали бути прекрасні квітник і лавки, які, до речі, й стояли там десятки років. Але людям чомусь захотілося громіздкого фонтана. Тепер купаються там майже голяка, таляпаються босими ногами, кидають сміття у воду. Ганьба! Ну хіба так поводяться цивілізовані жителі?! Що подумають про нас туристи?! Тим паче, що фонтан встановлений на протязі. Коли сильний вітер, вода розбризкується повсюди. Комусь, може, й приємно, а комусь ні. З цим треба щось вирішувати!” – наголосив Тадей Едер.

Буде цивілізований бізнес – буде порядок

Зарадити невгамовним горе-бізнесменам можна. На це потрібен час і, звичайно, трохи зусиль.
“Усе має свої стадії розвитку. Підозрюю, що ані Міланська опера, ані Віденська не були одразу в такому стані, як зараз. Зрештою, і наше місто колись виглядало гірше, ніж зараз. На щастя, ми на тому етапі, коли вже поступово розуміємо, що ці атракції нівечать філософію центру Львова, роблять пам’ятки архітектури банальним парком розваг. Свої помилки насамперед мають зрозуміти підприємці, відтак перенести свій бізнес у інше місце. А батьки повинні задумуватися, перш ніж садити своїх діток у китайські підробки (а саме їх найчастіше приймають за машинки), аби не наражати на небезпеку ні свого малюка, ні перехожих. Усе дуже просто!” – зазначила “Пошті” начальник управління культури міськради Ірина Магдиш.
З її слів, атракціони повинні переїхати в належні для них місця – парки і сквери. Там вони і виглядатимуть краще, і не псуватимуть колориту міста. До того ж спротиву не викликатимуть. Єдине питання: чи буде це на руку бізнесменам, які вже майже вкоренилися там і навряд чи так просто здадуться? Адже доведеться відмовитися від чималих заробітків. Що не кажіть, а в центрі таки людніше. Серед перехожих точно знайдуться охочі розважитись.
фото: Андрій Польовий
“Підприємці повинні вести цивілізований бізнес, тому враховувати не лише свої інтереси, а й інтереси цілого міста. Бо інакше ми опинимося на маргінесі і туризму, і культури і, зрештою, того ж бізнесу”, – вважає Ірина Магдиш.
З її слів, підприємцям, які розвели бізнес на площі перед театром, також варто категорично відмовляти в наданні ліцензії і застосовувати всі можливі методи, аби звільнити площу і надати їй належного вигляду. “Площа має бути естетична, відповідати і собі, і тому місцю, де розташована. Якби моя воля, я б запропонувала інші місця для таких забав, аби не порушувати гармонії прекрасного міста Лева”, – резюмує Ірина Магдиш. 
Керівництво Галицького району (саме він охоплює територію середмістя) запевняє, що веде активну боротьбу з власниками атракцій. Визначити, на чиєму боці правда, доручили представникам Феміди.
З окремими підприємцями судимося роками. Суд їм призначає… 340 гривень штрафу і конфіскацію майна, втім вони і далі функціонують на площі
“Галицька райадміністрація знає про проблему з атракціонами. З окремими підприємцями судимося роками. Суд їм призначає… 340 гривень штрафу і конфіскацію майна, втім вони і далі функціонують на площі. Деяким підприємцям адміністрація виносить попередження з проханням надати договір оренди конструктивних елементів. Якщо вони не надають відповідної документації, ми змушені демонтувати конструкції”, – пояснює “Пошті” заступник голови Галицької райадміністрації з соціально-економічних і гуманітарних питань Галина Бачинська
З її слів, внести свою лепту у вирішення проблеми може кожен містянин. Мовляв, зникне попит – зникне й пропозиція. Якщо містяни перестануть забавляти своїх дітей цими атракціями, вони не лише допоможуть зберегти естетичний вигляд славетного Львова, а й убережуть дітей від аварій. Словом, вигляд нашого міста в наших руках. Тому хто, якщо не ми, зможе навести тут лад?!
Ігор Лильо, історик та екскурсовод
Дякувати Богу, що до сьогоднішнього дня ті машинки не наробили ще якоїсь біди і нікого не покалічили. Адже це не просто розвага для малечі, а достатньо агресивний транспорт, який гасає з несамовитими швидкістю і звуком!

Неодноразово був свідком того, як вони наїжджали на людей або просто не давали їм проходу. Батьки посадили в ту машинку дитину, і нехай їздить? А куди дивляться інструктори?!

Ба більше, люди, які займаються цими речами, достатньо агресивні. Сам знаю і від знайомих чув, що їм краще не робити зауваження. Навіть з’являється відчуття нібито це якась своєрідна мафіозна структура, яка добре собі там вкоренилася… Мене як жителя найпрекраснішого міста світу це неабияк “пече”, адже ці речі абсолютно суперечать характеру самої площі, її вигляду і змісту.

Якщо великодній і різдвяний ярмарки ще сяк-так можна перетерпіти, то з цим миритися точно не варто! Тим паче, що з роками всього цього добра більшає. А у 2015-ому там особливо доступитися ніде.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.3890 / 4.17MB / SQL:{query_count}